KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zmarł ks. prałat Witold Kobyliński
2014-09-23 15:02:12 Artykuł czytany 4911 razy


23 września o godzinie 13.00, w wieku 89 lat zmarł ks. prałat Witold Kobyliński. Kapłan w latach 1972-89 był proboszczem parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim i dziekanem dekanatu radzyńskiego, inspiratorem budowy i pierwszym budowniczym kościoła pw. MBNP (1985-1988) w Radzyniu Podlaskim.


Uroczystości pogrzebowe śp. Księdza Prałata Kobylińskiego odbędą się w najbliższy piątek, 26 września w rodzinnej parafii pw. Świętej Trójcy w Rozbitym Kamieniu w diecezji drohiczyńskiej.
 
Od godziny 10.00 w świątyni będzie wystawione ciało zmarłego. Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, rozpocznie się o godzinie 11.00. Następnie ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.


11 maja br. w sali parafialnej przy kościele Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim miała miejsce promocja książkowej wersji homilii ks. prałata Witolda Kobylińskiego. „Kazania” cz. 1, to zbiór 115 homilii wygłoszonych w latach 2002-2006 w kościele św. Jana Kantego w Legionowie (diecezja warszawsko-praska), gdzie przez 22 lata ks. prałat pełnił posługę duszpasterską już jako emeryt. Autor kazań, który był honorowym gościem spotkania, wspominał swoją pracę w  diecezji siedleckiej, a przede wszystkim w Radzyniu Podlaskim. WIĘCEJ 


Biogram

Ks. prałat Witold Kobyliński (1925-2014)

    Urodził się 4 grudnia 1925 r. w Kudelczynie w parafii Rozbity Kamień, wówczas diecezja siedlecka, obecnie diecezja drohiczyńska. Rodzicami jego byli: Aleksander i Bolesława z d. Osińska małżonkowie Kobylińscy, rolnicy mający własne gospodarstwo.
    Szkołę powszechną ukończył w rodzinnej miejscowości. W 1938 r. rozpoczął naukę w prywatnym gimnazjum Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim. Wybuch II wojny światowej przerwał oficjalną naukę, którą jednak kontynuował przez trzy lata na tajnych kompletach.
   
    Był członkiem polskiego podziemnego ruchu oporu podczas okupacji hitlerowskiej.
Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1946 r. w salezjańskim liceum ogólnokształcącym, reaktywowanym po wyzwoleniu Sokołowa Podlaskiego.

    Zaraz po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Siedlcach. Odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie 12 kwietnia 1952 r. w katedrze siedleckiej z rąk bpa Ignacego Świrskiego.
   
    Jako wikariusz pracował w parafiach: Janów Podlaski (1952-53) i Garwolin, Przemienienia Pańskiego (1953-55).
   
    Został w 1955 r. administratorem filii duszpasterskiej Gocław. W 1959 r. przeszedł do pracy w Siedlcach i pełnił w Seminarium Duchownym i w Kurii Biskupiej różne funkcje w zakresie duszpasterstwa powierzone mu przez biskupa. Był przez rok akademicki (1959-1960) prefektem alumnów w seminarium, a kurii był najpierw referentem ds. zakonnych w latach 1959-61.
   
    Rozpoczął w 1960 r. studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które przerwał ze względów zdrowotnych. Powrócił w 1961 r. do Siedlec do pracy kurialnej i został referentem ds. duszpasterstwa ogólnego, pełniąc także inne zlecone zadanie w zakresie duszpasterstwa specjalistycznego.
   
    Prosił biskupa o zwolnienie z dotychczasowej pracy w kurii i skierowanie do pracy duszpasterskiej w diecezji. Zwolniony został z pełnionych funkcji w kurii i  z dniem 19 maja 1970 r. objął probostwo parafii św. Ludwika we Włodawie będąc jednocześnie dziekanem dekanatu włodawskiego.
   
    Po dwóch latach z dniem 18 sierpnia 1972 r. objął parafię Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, jako jej administrator, później proboszcz i dziekan dekanatu radzyńskiego z przedłużeniem na kolejne kadencje. Tutaj ze swoimi współpracownikami-wikariuszami podjął dynamiczną posługę duszpasterską w dużej parafii. Był to czas wprowadzania w życie uchwał Soboru Watykańskiego II. Organizował spotkania duszpasterskie dla różnych grup zawodowych i inteligencji katolickiej omawiając aktualne sprawy z życia w kraju, zagadnienia wolności człowieka i godności pracy ludzkiej.
   
    Roztoczył szeroką opiekę duszpasterską wobec wszystkich grup wiernych: dzieci, młodzieży i starszych. Dbał o katechezę dzieci i młodzieży, która w kościele i w salach katechetycznych znajdowała miejsce na spotkania i działalność ewangelizacyjną. Rozwijał duszpasterstwo wśród ministrantów, otaczał opieką różne wspólnoty i ruchy młodzieżowe w parafii, organizował grupy pielgrzymkowe. Z parafii wyszło wiele powołań kapłańskich i zakonnych, tak męskich, jak i żeńskich. Jego byli współpracownicy-wikariusze, wspominają go do dzisiaj z wielką atencją, jako wzorowego i gorliwego proboszcza. Kapłani i zakonnice pochodzący z parafii są mu wdzięczni za przykład życia, modlitwę i troskę o powołania do służby w Kościele.
    Był cenionym kaznodzieją pełnym ekspresji, posługującym się poprawną polszczyzną i wspaniałą dykcją. Okazał się troskliwym duszpasterzem parafii w sprawach materialnych i gospodarczych. Z tych powodów był szykanowany i miał wiele trudności ze strony władz politycznych.
   
    Przez wiele lat komunistyczne władze państwowe nie pozwalały na budowę nowego kościoła w Radzyniu Podlaskim. Po uzyskaniu zgody rozpoczął w 1985 r. budowę nowego kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który od 1989 r. stał się kościołem parafialnym nowo utworzonej parafii w mieście.
   
    Będąc proboszczem radzyńskim został także mianowany i włączony do składu różnych komisji i rad diecezjalnych: sędzia posynodalny na okres 10 lat (nom. 10.11.1972) ponowiona no następne 10 lat (nom. 4.12.1982), członek Rady Nadzorczej (a Vigilantia) nom. 30.12.1972, proboszcz konsulator posynodalny (nom. 20.04.1974), wizytator wskazanych parafii dziekańskich (nom. 9.03.1976 i 30.01.1980), członek Rady Kapłańskiej (kilka kadencji), delegat biskupa ds. seminarium (nom. 4.012.1982).
   
    Na prośbę bpa Jana Mazura, obdarzony został przez Jana Pawła II godnością kapelana Jego Świątobliwości (prałat), breve papieskie z 8.11.1983 r.
   
    Z racji na stan zdrowia (serce i nerwy) cztery razy (w latach 1980-1984) prosił biskupa o zwolnienie z urzędu proboszcza i dziekana, ale otrzymywał tylko kilkumiesięczny urlop zdrowotny.
   
    Ostatecznie z dniem 9 stycznia  1989 r. zwolniony został z urzędu proboszcza parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim i z innych pełnionych funkcji w diecezji. Przeszedł na emeryturę z prawem wyboru miejsca zamieszkania. Zamieszkał w Legionowie na terenie obecnej diecezji warszawsko-praskiej. Tam również czynnie uczestniczył w życiu parafialnym na ile pozwalały mu siły i zdrowie. Nadal głosił kazania i prowadził rekolekcje w diecezji warszawsko-praskiej i innych.
   
    Po 22 latach pobytu poza diecezją, powrócił w 2010 r. do swojej diecezji i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Siedlcach a następnie w Nowym Opolu obsługiwanym przez siostry albertynki. Wiek i różne choroby osłabiały jego siły. Często bywał w szpitalu na leczeniu. Powrócił z ostatniego leczenia i po kilku dniach zmarł w swoim mieszkaniu dnia 23 września 2014 r..
   
    Przeżył prawie 89 lat w tym pełne 62 lata w kapłaństwie. Należał do najstarszej grupy kapłanów diecezji siedleckiej. Pragnieniem jego było aby został pochowany na cmentarzu w rodzinnej parafii Rozbity Kamień.
   
    Osoba i posługa duszpasterska ks. W. Kobylińskiego jest do dzisiaj wspominana i ceniona w Radzyniu Podlaskim. W publikacjach poświęconych dziejom miasta przywołuje się jego bezkompromisową postawę wobec systemu totalitarnego i pełną gorliwości duszpasterskiej posługę kapłańską w parafii. Jego przyjaciele i wierni z parafii radzyńskiej i legionowskiej zebrali i przygotowali do druku 115 homilii wygłoszonych przez Księdza Prałata w kościele pw. św. Jana Kantego w Legionowie w latach 2002-2006. Promocja ksiązki pt. „Kazania ”, została zaprezentowana 11 maja 2014 r. w sali parafialnej przy kościele Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim.
Requiescat in pace.


opr. ks. Bernard Błoński

MSz/EŁ
fot.: radzyninfo.pl

wykop

Komentarze

 • radzynianka
  2014-09-23 21:05:38

  arrow

  Spotkaliśmy Ks. Prałata w Radzyniu, 11 maja tego roku- poniżej nigdzie dotąd nie publikowane zdjęcia z tego spotkania:

  http://iledzisiaj.pl/index.php/aktualnosci/5588-ksiadz-witold-kobylinski-odszedl-do-domu

 • wierny
  2014-09-23 17:32:52

  arrow

  Razem z Księdzem Prałatem odchodzi kawał historii tej diecezji. Niech Pan da mu niebo.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »

SOKOŁÓW, 05.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

RADZYŃ, 05.01

Radzyńscy akordeoniści zapraszają na noworoczną galę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

Noworoczny Charytatywny Marszobieg dla Lenki Rybak

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 17:00

Spotkanie Noworoczne Duszpasterstwa Prawników

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Janowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Łukowie. Przygotowania

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Borowie: koncert kolęd

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

ŁOSICE, 06.01

Zbliża się łosicki Orszak III Króli

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Mordach

więcej »

BIELSK PODL., 06.01

Orszak Trzech Króli️ w Brańsku

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli we Włodawie

więcej »

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Parczewa

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszaki Trzech Króli w rejonie bialskim

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01 10:30

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli po raz szósty w Wodyniach

więcej »

WŁODAWA, 06.01 11:00

IV Hański Orszak Trzech Króli

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:00

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w siedmiu miejscowościach

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:20

Ciechanowiec zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radzynia

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 12:00

Lubartów: Orszak Trzech Króli

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 12:00

Ulicami Siemiatycz po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.01 12:30

Miński Orszak Trzech Króli

więcej »

RADZYŃ, 06.01 14:00

Gmina Borki: Koncert charytatywny dla pani Ireny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 17:00

„Kolędujmy Małemu” - koncert Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 18:00

Koncert kolęd „Raduj się Świecie”

więcej »
7 8

WĘGRÓW, 08.01 11:00

„W Państwie króla Abecadło”

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Żegnaj jesieni, witaj zimo! – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 11:00

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Wokalnego Art Styl dla słuchaczy SUTW

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Spotkanie z Maciejem Szupilukiem

więcej »

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

10 stycznia - Zjazd Kolędników Misyjnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 18:00

Wspomnienia i powroty - wystawa Barbary Pierzgalskiej

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 10:00

Szła Kolęda 2019 - przesłuchania konkursowe

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.01

KPS kontra Norwid

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.01

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.01

Poznajmy się lepiej z Taekwon - do

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert charytatywny dla Karoliny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert kolęd w parafii Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.01

Wodynie: Czas na Betlejemskie nutki

więcej »

BIELSK PODL., 13.01

Koncert kolęd w Bielsku Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.01

3. Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Ciechanowcu

więcej »

DROHICZYN, 13.01

Żubr Drohiczyn zagra z KS Grabówka

więcej »

RADZYŃ, 13.01

Koncert kolęd w Czemiernikach

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »

RADZYŃ, 13.01 15:00

Radzyńscy pielgrzymi podzielą się opłatkiem

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.01

Węgrowskie Drogi do Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01 11:00

Spotkanie z ppłk dypl. Andrzejem Pawelskim

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędować Małemu - przesłuchania konkursowe

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Bezpłatne badania mammograficzne w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.01

Strzała: Aniołkowe Granie

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka

więcej »
18

POWIAT BIALSKI, 18.01

Koncert Noworoczny w Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.01

Sylwester Domański wystąpi w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 19:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

WĘGRÓW, 18.01 19:00

Koncert kolęd w Węgrowie

więcej »
19

MIŃSK MAZ., 19.01

Wernisaż wystawy Ladislava Steiningera w mińskiej bibliotece

więcej »

RADZYŃ, 19.01

Spotkanie z Andrzejem Strejlauem i Jerzym Chromikiem

więcej »

WŁODAWA, 19.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 17:00

XVI Gala Charytatywna w ramach corocznej akcji „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”

więcej »
20

KRAJ, 20.01

Mniej niż 50 dni zostało do Biegu Tropem Wilczym!

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

więcej »

SOKOŁÓW, 20.01

Jasełka w MGOK w Kosowie Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

RYKI, 20.01

Kłoczew: koncert jakich mało

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

GARWOLIN, 20.01

Strażacy rywalizować będą pod siatką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

LUBARTÓW, 20.01 16:30

Pastorałko nieś się biała

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:50

Koncert kolęd w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.01 17:00

Koncert kolęd i pastorałek w Mrozach

więcej »

ŁOSICE, 20.01 19:00

Zbliża się „Łosickie Kolędowanie”

więcej »

WĘGRÓW, 20.01 19:00

Węgrów: Koncert kolęd w Bazylice Mniejszej

więcej »
21

RADZYŃ, 21.01

Radzyń: Kolejne spotkanie Klubu Genealogicznego

więcej »

RADZYŃ, 21.01

Gmina Borki: Klub Seniora rekrutuje chętnych

więcej »

ŁUKÓW, 21.01

ŁOK: Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć

więcej »

RYKI, 21.01 10:00

Ryki: Miejsko – Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”

więcej »
22

POWIAT BIALSKI, 22.01

Obchody 156 rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

We wtorek nie będzie prądu na Kościuszki w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01

Filmowe Rekolekcje: „Winni”

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

SKICKI-SKIUK Polski Jazz 360 Czeremcha

więcej »

RYKI, 22.01 17:00

Poznaj historię Aeroklubu Orląt w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01 18:00

Poetycki karnawał z „Królówką”

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.01 11:00

Czas się śmiać… – Kabaret „Wióry Lecą” dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

IV Regionalny Konkurs Poloneza Studniówkowego

więcej »
25

SOKOŁÓW, 25.01

I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Głos małego serca” w Bielanach

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »

WŁODAWA, 25.01 17:00

Włodawa: Koncert „Zimowa noc”

więcej »
26

MIŃSK MAZ., 26.01 11:00

I. Szaradziarskie Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
27

WŁODAWA, 27.01

Katechezy zwiastowania we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.01

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.01

„Dalida – pieśń miłości” – koncert Justyny Bacz

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01 10:00

Zimowa Akademia Talentów 2019

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »