R E K L A M AWŁODAWA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Śladami Powstańców Styczniowych
2018-07-17 12:00:54 Artykuł czytany 235 razy


W niedzielę 15 lipca pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w Janówce (powiat włodawski), odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie pod Janówką w 155 rocznicę tych dramatycznych wydarzeń. Bitwa rozegrała się podczas Powstania Styczniowego 1863 r.


Uroczystość została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Jeszcze Polska nie zginęła…” - Póki ją kochamy, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Prowadzące uczennice, laureatki konkursu historycznego przypomniały zebranym okoliczności wybuchu powstania i odczytały „Doniesienie z Pola Bitwy”, gdzie walczyły oddziały Jankowskiego, Zielińskiego i Krysińskiego.

Następnie przedstawiły relację  z 10 lipca 2018 r.  kiedy to wraz z grupą młodzieży biorącą udział w konkursie historycznym „Powstanie Styczniowe 1863”, opiekunami p. Mariolą Kuć, p. Anną Kazimieruk i regionalistą Władysławem Matczukiem  brały udział w wycieczce pt. „Śladami powstańców styczniowych w powiecie włodawskim”. Odwiedzili miejsca, w których toczyły się bitwy podczas Powstania Styczniowego pod Włodawą, Suchawą - Wyrykami, Wytycznem, Rudką, Adamkami, Osową i Urszulinem a także te, w których żołnierz polski walczył o niepodległość naszej ojczyzny podczas I i II Wojny światowej.
Wójt Grażyna Kowalik wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursu, gratulując wiedzy i wytrwałości w dążeniu do poznawania niełatwej historii.

Młodzież wraz z Panią Wójt i regionalistami, którzy popularyzują wiedzę o powstańcach styczniowych złożyła kwiaty i  zapaliła znicze w hołdzie poległym. 

Podczas całego wydarzenia obecni byli członkowie Towarzystwa Historycznego im. 5 Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego tzw. „Ćwieków” z siedzibą w Starościnie, którzy przygotowali dla nas zainscenizowany obóz powstańczy, w którym wszyscy mogli wziąć czynny udział w odlewaniu kul, kuciu kos i innych nie mniej ciekawych czynnościach. Zgromadzeni podczas uroczystości mieli okazję obejrzeć pokaz musztry, zakładanie opatrunków w warunkach powstańczych i gotować pyszne jadło. Kosynierzy z oddziału „Cwieków” pełnili wartę honorową podczas oficjalnej części uroczystości.
Wszyscy obecni bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z przygotowanych śpiewników. Gospodynie z Janówki częstowały obecnych przepysznym bigosem i paczkami z ziemniaków.

Była to niezwykła lekcja historii, która na pewno zapadnie w pamięć młodzieży i dorosłych mieszkańców  gminy Hanna biorących udział w uroczystości.


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
inf.pras.
[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.REKLAMA
foto

Dlaczego SEIKO…?
2018-10-17 11:18:10 Kategoria:

Nadeszła chwila, by znów widzieć wszystko precyzyjnie. By skupić się na sobie – swoich oczach, wyraźnym widzeniu i świetnym wyglądzie.

więcej »
foto

Nie oceniaj mnie zanim mnie nie poznasz!
2018-10-17 11:05:58 Kategoria:

Nie oceniajmy i nie lękajmy się osób doświadczających zaburzeń psychicznych, wspierajmy i pomóżmy im aktywnie włączyć się w życie społeczne i zawodowe - z takim...

więcej »

Włodawa

w lewoPaźdzernik 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12

WŁODAWA, 12.10 17:00

Włodawa: Wieczór autorski Teresy Marii Ciodyk

więcej »
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24

WŁODAWA, 24.10

Pochylmy się nad człowiekiem...

więcej »

WŁODAWA, 24.10 16:00

Spotkanie „Pochylmy się nad człowiekiem…”

więcej »
25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje