R E K L A M AWŁODAWA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Śladami Powstańców Styczniowych
2018-07-17 12:00:54 Artykuł czytany 249 razy


W niedzielę 15 lipca pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w Janówce (powiat włodawski), odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie pod Janówką w 155 rocznicę tych dramatycznych wydarzeń. Bitwa rozegrała się podczas Powstania Styczniowego 1863 r.


Uroczystość została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Jeszcze Polska nie zginęła…” - Póki ją kochamy, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Prowadzące uczennice, laureatki konkursu historycznego przypomniały zebranym okoliczności wybuchu powstania i odczytały „Doniesienie z Pola Bitwy”, gdzie walczyły oddziały Jankowskiego, Zielińskiego i Krysińskiego.

Następnie przedstawiły relację  z 10 lipca 2018 r.  kiedy to wraz z grupą młodzieży biorącą udział w konkursie historycznym „Powstanie Styczniowe 1863”, opiekunami p. Mariolą Kuć, p. Anną Kazimieruk i regionalistą Władysławem Matczukiem  brały udział w wycieczce pt. „Śladami powstańców styczniowych w powiecie włodawskim”. Odwiedzili miejsca, w których toczyły się bitwy podczas Powstania Styczniowego pod Włodawą, Suchawą - Wyrykami, Wytycznem, Rudką, Adamkami, Osową i Urszulinem a także te, w których żołnierz polski walczył o niepodległość naszej ojczyzny podczas I i II Wojny światowej.
Wójt Grażyna Kowalik wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursu, gratulując wiedzy i wytrwałości w dążeniu do poznawania niełatwej historii.

Młodzież wraz z Panią Wójt i regionalistami, którzy popularyzują wiedzę o powstańcach styczniowych złożyła kwiaty i  zapaliła znicze w hołdzie poległym. 

Podczas całego wydarzenia obecni byli członkowie Towarzystwa Historycznego im. 5 Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego tzw. „Ćwieków” z siedzibą w Starościnie, którzy przygotowali dla nas zainscenizowany obóz powstańczy, w którym wszyscy mogli wziąć czynny udział w odlewaniu kul, kuciu kos i innych nie mniej ciekawych czynnościach. Zgromadzeni podczas uroczystości mieli okazję obejrzeć pokaz musztry, zakładanie opatrunków w warunkach powstańczych i gotować pyszne jadło. Kosynierzy z oddziału „Cwieków” pełnili wartę honorową podczas oficjalnej części uroczystości.
Wszyscy obecni bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z przygotowanych śpiewników. Gospodynie z Janówki częstowały obecnych przepysznym bigosem i paczkami z ziemniaków.

Była to niezwykła lekcja historii, która na pewno zapadnie w pamięć młodzieży i dorosłych mieszkańców  gminy Hanna biorących udział w uroczystości.


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
inf.pras.
[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »

Włodawa

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

WŁODAWA, 01.05

Majówka we Włodawie

więcej »
2

WŁODAWA, 02.05

Majówka we Włodawie

więcej »
3

WŁODAWA, 03.05

Majówka we Włodawie

więcej »
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17

WŁODAWA, 17.05

XXV Mistrzostwa Gminy Hańsk Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce

więcej »
18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje