R E K L A M AWŁODAWA

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

30- lecie parafii w Żukowie
2014-06-03 16:08:31 Artykuł czytany 2434 razy


31 maja w Żukowie (dekanat włodawski) odbyły się obchody jubileuszu 30-lecia Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Nawiedzenia Matki Bożej Kodeńskiej.


Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana. Eucharystię współkoncelebrowali: ks. Marek Uzdowski - proboszcz z Hanny, ks. Zbigniew Szyprowski - proboszcz z Dubeczna, ks. Jarosław Gałązka - proboszcz z Żukowa. Homilię wygłosił ks. Andrzej Kania - proboszcz ze Sławatycz.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, wśród których był ks. dziekan Stanisław Dadas, księża z dekanatu włodawskiego, przedstawiciele ojców Paulinów i Kapucynów oraz starosta, wójt, sekretarz gminy Włodawa oraz dyrektor szkoły podstawowej w Żukowie.

1 czerwca, z okazji Jubileuszu  ksiądz proboszcz Jarosław Gałązka z Żukowa zaprosił wszystkie dzieci wraz z rodzicami oraz parafian do świetlicy wiejskiej w Żukowie na poczęstunek z okazji Dnia Dziecka, który przygotowały Panie z KGW z Żukowa, Korolówki Osady i Osady Kaplonosy.

_____________________________________

Historia Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Bożej Kodeńskiej

Zawarcie Unii Brzeskiej (1595 rok) związało na stałe ludność Żukowa z Kościołem Katolickim. W czasie zaborów, przyznanie się do Kościoła Katolickiego pociągało za sobą surowe prześladowania przez rosyjskiego zaborcę. Część ludności była prawosławna, część to Unici, którzy przeszli na prawosławie nie mogąc wytrzymać prześladowań. Byli i tacy, którzy „nie złamali się” i dochowali wierności Kościołowi Katolickiemu, nawet w czasach największej próby. Prawo rosyjskie było niekorzystne dla Unitów, w świetle tego ,,prawa’’ ślub w Kościele Katolickim był nieważny i odbierał prawo dziedziczenia majątku w przypadku śmierci ojca.

W Żukowie miejscem sprawowania Najświętszej Ofiary, udzielania Sakramentów Świętych był las nazywany obecnie ,,Kruhłe’’. Tam zbierały się rzesze wiernych z okolicznych wsi. W pierwszych latach XX wieku wszyscy mieszkańcy Żukowa uważali się za katolików.

W latach 50-tych podjęto pierwsze starania w celu budowy Kościoła. Ubiegano się o pozwolenie, gromadzono materiał, pieniądze na budowę. Władze państwowe pozwolenia takiego nie wydały. Zebrany materiał wykorzystano przy budowie szkoły.

W latach 70-tych podjęto kolejne starania. Zbierano podpisy, negocjowano z urzędami. Pojawiały się trudności, kontrole, interwencje Urzędu Bezpieczeństwa.

Ksiądz dziekan Edward Domański, który zabiegał o uzyskanie pozwolenia na budowę Kościoła, w dniu nawiedzenia kopii Obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej we Włodawie, ogłosił w obecności tysięcy ludzi zgromadzonych w Kościele, że wydano pozwolenie na budowę Kościoła w Żukowie. Fakt ten został odczytany, jako znak, że Matka Boża pragnie pozostać na ziemi włodawskiej. Stąd też nazwa Kościoła, jedyna w Kościele Rzymsko-Katolickim pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Bożej Kodeńskiej.

Wyznaczono miejsce na lokalizację – bagno na skraju wsi. Projekt budowy Kościoła wykonał architekt Witold Sobczyk z Warszawy. Prace budowlane trwały dwa lata.

W dniu 6 czerwca 1982 roku nastąpiło wyświęcenie Kościoła. Pierwszym proboszczem tej parafii był ksiądz Stanisław Dadas. Kolejnym ks. Sławomir Olopiak, ks. Mirosław Gorzała, ks. Bogusław Sienczewski, obecnie ks. Jarosław Gałązka. Nowo wybudowany kościół, jak i cała miejscowość, należał do Parafii pw. Św. Ludwika we Włodawie. W roku 1984 powołano Parafię Rzymsko-Katolicką pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Bożej Kodeńskiej w Żukowie, do której należą obecnie miejscowości Żuków i Korolówka Osada i Kaplonosy Osada. W 1985 roku został poświęcony kamień węgielny pod budowę Domu Parafialnego przy Świątyni, oddany do użytku w 1986 r.


Źródło: www.gmina-wlodawa.pl


MSz
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.REKLAMA
foto

Pilawa: ośrodek, który tętni życiem
2019-06-15 12:04:39 Kategoria: Region

Obiekt Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie jest najnowocześniejszym tego typu w powiecie garwolińskim. Koszt inwestycji, to ponad osiem milionów złotych, ale około...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2019-06-15 10:25:35 Kategoria:

Gródek nad Bugiem 22 czerwiec 2019

więcej »
foto

OGIEŃ I WODA Z JANEM KOCHANOWSKIM
2019-06-15 10:13:51 Kategoria:

GRÓDEK NAD BUGIEM 15 / 16 czerwca 2019

więcej »

Włodawa

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7

WŁODAWA, 07.06

Zaproszenie na uroczystą sesję Rady Miejskiej we Włodawie

więcej »
8

WŁODAWA, 08.06

8 czerwca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Urszulina

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje