REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Farmy wiatrowe „za” i „przeciw”
2012-04-20 20:37:00 Artykuł czytany 1091 razy


Temat budowy farm wiatrowych budzi wśród mieszkańców naszego regionu wiele emocji. W kilku miejscowościach mieszkańcy zaprotestowali przeciwko budowie wiatraków, niezadowolenia nie kryją również niektórzy mieszkańcy miejscowości gdzie wiatraki już powstały. Wiele osób uważa jednak, że farmy wiatrowe są doskonałym rozwiązaniem i jednym z najkorzystniejszych sposobów pozyskiwania energii dzięki siłom natury.


Postanowiliśmy sprawdzić jak naprawdę wygląda budowa farm wiatrowych oraz czy powstanie tego typu inwestycji rzeczywiście może byś kłopotliwe dla okolicznych mieszkańców. O to  dlaczego tak wiele osób obawia się budowy wiatraków w okolicy swoich domostw i czy ma to uzasadnienie zapytaliśmy Cezarego Starczewskiego z  Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, znawcę tematyki  źródeł energii odnawialnej.

Wiatraki- opłacalny biznes?

Cezary Starczewski wyjaśnił dlaczego w ostatnich latach, miesiącach w całym kraju zaczął się swoisty boom na inwestycje związane z energią odnawialną, w tym z budową bądź planami budowy farm wiatrowych. – Musimy pamiętać, że nasz kraj zobowiązał się do 2020 r. pozyskiwać 15% energii ze źródeł odnawialnych, do których należy również energia pozyskiwana z farm wiatrowych.

Należy również pamiętać, że do budowy farm wiatrowych można uzyskać dofinansowanie i to powoduje, że dla wielu osób jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne. Starczewski podkreśla, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest dość drogie i gdyby nie były dostępne różnego rodzaju dofinansowania z pewnością niewiele osób zdecydowałoby się na budowę farmy wiatrowej czy  też korzystanie z innego źródła energii odnawialnej. – Dofinansowanie na budowę farm  wiatrowych można uzyskać m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, oraz kilku innych źródeł- mówi Starczewski i dodaje, że  dofinansowanie na budowę elektrowni wiatrowych czy innego rodzaju źródeł energii odnawialnej nie będą dostępne wiecznie.

Wiele firm specjalizuje się w budowie farm wiatrowych i pozyskiwaniu funduszy na realizację takich inwestycji. Dość często pojawiają się jednak problemy z przesyłem energii wyprodukowanej w elektrowni wiatrowej do sieci energetycznej.


Trzeba dobrze się zastanowić

Cezary Starczewski podkreśla, że nie w każdym miejscu w naszym kraju budowa farm wiatrowych ma uzasadnienie. Jego zdaniem przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tego rodzaju inwestycji należy skorzystać z fachowych analiz, które nie tylko określą, czy na danym terenie są odpowiednie warunki naturalne do budowy farmy, ale również, czy na danym terenie znajdzie się dostateczna liczba odbiorców energii. Ekspert podkreśla, że np. na terenie Województwa Warmińsko- Mazurskiego pod budowę dużych farm wiatrowych nadaje się mniej niż 1% terenu.  Zdaniem eksperta podobne badania  powinny być przeprowadzone również w innych rejonach naszego kraju, dzięki temu dałoby się uniknąć wielu problemów. Starczewski podkreśla jednocześnie, że energia pozyskiwana dzięki farmom wiatrowym nie jest jedynym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej i warto przeanalizować czy na danym terenie  pozyskiwanie energii np. z biogazowni czy innych źródeł energii odnawialnej nie  będzie po prostu lepszym rozwiązaniem. Cezary Starczewski przyznał, że duże farmy wiatrowe czy duże biogazownie mogą być  uciążliwe dla mieszkańców danego terenu trzeba się więc dobrze zastanowić nad lokalizacją takich inwestycji.

Budowanie farm wiatrowych oraz innych dużych inwestycji powinno powstawać w oparciu o plany predyspozycji przyrodniczych. Niestety wiele inwestycji powstaje w miejscach dość przypadkowych i to zwykle właśnie z inwestycjami, które powstają w takich przypadkowych miejscach jest potem kłopot.


Cezary Starczewski z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, twórca portalu www.ekoportal.gov.pl- Internetowe Okno Polskiej Ekologii, znawca tematyki  źródeł energii odnawialnej  był 20 kwietnia gościem Grzegorza Skwarka w popołudniowej audycji „Spokojnie to tylko rozmowa” na antenie Radia Podlasie.


POSŁUCHAJ:


Msz
wykop

Komentarze

  • słuchacz
    2012-04-21 15:51:31

    arrow

    Moją intencją nie jest osądzanie kogokolwiek a tym bardziej wymierzanie kary. Daleki jestem od metod stosowanych w poprzedniej epoce. Moją intencją jest troska o drugiego człowieka.
    Wszystkie wymienione przeze mnie nazwiska odnoszą się do Komentarza merytorycznego opracowanego przez
    Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu
    „Studium Przestrzennych Uwarunkowań Rozwoju Energetyki Wiatrowej w Województwie Dolnośląskim”
    Po przeczytaniu tego opracowania na podstawie argumentów prezentowanych przez autorów jestem zaniepokojony o nasze społeczności i konsekwencje zdrowotne jakie mogą spowodować elektrownie wiatrowe. Z tego opracowania jednoznacznie wynika, że w innych krajach Europy dopuszcza się usytuowanie pojedynczego wiatraka w odległość od 1500 m od zabudowań mieszkalnych, w USA 3200 m, my godzimy się na 500 m, a nawet 400 m. Czy oni są nazbyt ostrożni? Jeżeli nie ma w Polsce badań to możemy nie patrząc na innych eksperymentować na naszych braciach?
    Rolą radia katolickiego jest głoszenie prawdy oraz dawanie świadectwa naszej wiary. Także troska o drugiego człowieka.


  • Grzegorz Skwarek
    2012-04-21 11:24:31

    arrow

    Szanowny, acz mało uważny JK Słuchaczu. Mam niemalże pewność, że nie chodzi Ci o to co do powiedzenia mają ludzie, którzy się zawodowo zajmują ochroną środowiska, ale by ogłosić światu, że Katolickie Radio Podlasie oraz ja osobiście jesteśmy stroną w trwającym od pewnego czasu sporze, czy energia pochodząca z wiatru ma same zalety, czy wyłącznie wady. W Twoim myśleniu nie ma miejsca na konkluzję, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, a nie media, ani dziennikarze, ale ludzie, których rzecz dotyczy mają prawo i obowiązek poznać dwie strony problemu i podjąć decyzje, a następnie ponosić ich dobre i złe konsekwencje. Rozumiem, że też obiektywizm w Twoim rozumieniu oznacza wyłączne i bezkrytyczne akceptowanie jednego poglądu, oczywiście pod warunkiem, że to jest on tożsamy z Twoim. Muszę, Cię zatem zmartwić, ale nie będę z tym drugim polemizował, bo można to czynić z człowiekiem, która dopuszcza możliwość swego błądzenia. Tymczasem Ty już z góry założyłeś, że wystarczy wyrwać pół zdania, które kłóci się z Twoją tezą, by komuś nie tylko przypisać intencje, ale postawić zarzut, osądzić i wymierzyć karę. Znam to z minionej epoki, kiedy obowiązywała zasada :dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie”. \

    Niemniej z szacunku do innych czytelników, którzy mogą odnieść wrażenie, że rzeczywiście wiesz o czym piszesz, pozwolę wskazać kilka kłócących się z Twoim poglądem faktów.

    1. Przygotowując się do programu siłą rzeczy sięgnąłem do najczęściej przywoływanych dokumentów, które miały dostarczać argumentów za i przeciw. Ze zdumieniem odkryłem, że najpopularniejszy raport, pod którym między innymi mieli się podpisać wymieni polscy naukowcy (nie prowadzących jednak konkretnych badań w zakresie wpływu instalacji wiatrowych, a jedynie odnoszący się do innych badań) to … prezentacja multimedialna zawierająca szereg tez, ale bez ich uzasadnienia. Prezentacja odnosi się do artykułów omawiających różne badania prowadzone na świecie wśród których odnajdujemy to o czym wspomniałem w pytaniu "Low Frequency Noise: A Major Risk Factor in Military Operations (Hałas niskich częstotliwości: główny czynnik
    ryzyka w operacjach militarnych) (Portugalia) Col. Nuno A.A. CASTELLO BRANCO,".

    2. Pod wzmiankowaną prezentacją, z której tezami nie mam zamiaru polemizować, bo to nie moja rola, nie można wpisywać wymienionych naukowców, bo nie wszyscy brali udział w jej powstaniu. Podobnie rzecz się ma z dwoma pozostałymi dokumentami. Takiego zabiegu, który zestawia trzy różne publikacje i dorzuca dość dowolną listę nazwisk nie można nazwać inaczej jak manipulacją.

    3. Dwa ostatnie opracowania, jak także raport przygotowany przez Kancelarię Senatu, nie są jak chcesz sugerować jednoznacznie negatywne dla energetyki wiatrowej. One rzeczywiście warte przeczytania, jako dające do myślenia, ale nie ma w nich, bo nie może być żadnych rozstrzygnięć. Stanowią dość chyba rzetelną bazę do podejmowania decyzji przez powołane do tego organy tzn. samorządy i parlament. Polecam zatem każdemu ich lekturę. Osobiście dzięki nim mogłem poszukać nowych źródeł wiedzy, także na temat infradźwięków. Mogę tylko wyrazić żal, że uczestnicy sporu posługują się nim, ale nie czytają.

    4. Po lekturze nie tylko opracowań sugerowanych przez stronę stopwiatrakom.pl, która siłą rzeczy nie jest obiektywna, ale jest to dla mnie zrozumiałe, tak jak brak obiektywizmu strony zwolenników energetyki wiatrowej, muszę powiedzieć, że nie znalazłem informacji by w Polsce były dziś prowadzone badania nad wpływem turbin wiatrowych na ludzi. Owszem są opracowania dotyczące fauny, ale jeśli chodzi o infradźwięki i migotanie, to skazani jesteśmy na prowadzone od stosunkowo niedawna badania między innymi w USA. Ich skala i czas trwania daje nam pewność, ze coś na rzeczy jest, aczkolwiek tamtejsi naukowcy jeszcze stronią przed formułowanie ostatecznych wniosków. Zatem przeciwnicy turbin w bezpośredniej bliskości siedzib człowieka, mają powody do podnoszenia problemu. Przy okazji znalazłem bardzo ciekawe opracowania traktujące o problemie większego odsetka chorób układu krążenia wśród mieszkańców terenów nadmorskich. Według wielu autorytetów medycznych to wpływ infradźwięków emitowanych przez morskie fale. Nie znalazłem jednak wniosków sugerujących likwidację ludzkich siedzib na tych obszarach.

    Ogólnie jednak zapraszam wszystkich również JK do posłuchania naszego radiowego eksperta, którego wiedza jest najistotniejsza, tym bardziej, że dostarcza merytorycznych argumentów i za i przeciw. I choć nie wierzę w tego skuteczność, upraszam o nie stawianie mnie czy radia po którejś ze stron sporu jaki dotyczy nie naukowców, ale konkretnych ludzi, w konkretnych uwarunkowaniach. Za te decyzje odpowiedzialność muszą wziąć ludzie, którzy będą mieszkać w sąsiedztwie turbin odpowiednie władze państwowe i samorządy. Może inne media mają ambicje manipulować swymi odbiorcami, narzucając im określone poglądy, ale nie Katolickie Radio Podlasie, którego misją jest pokazywanie świata w sposób pozwalający podejmowanie samodzielnych ocen i decyzji. Wymaga tego szacunek dla każdego naszego słuchacz, wśród których są i zwolennicy i przeciwnicy również energii odnawialnej.

  • słuchacz
    2012-04-20 23:55:51

    arrow

    Prowadzący chce być obiektywny? Podważanie opinii naukowców w sprawie infradźwięków, podobno badanie prowadzono na pojazdach wojskowych? W tym opracowaniu są wykorzystane dane z wielu innych prac.
    Ponadto czy opinia pod którą się podpisali n.w naukowcy nic nie znaczy? prof. dr hab. inż. Adam Janiak, członek PAN, wiceprzewod. Komitetu Informat. PAN
    prof. dr hab. inż. Leszek Pływaczyk, Dyrektor Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
    prof. dr hab. n. med. Maria Podolak-Dawidziak, członek Komitetu Patofizjologii PAN
    prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, członek Komitetu Patofizjologii PAN
    prof. dr hab. Stanisław Staśko, członek Komitetu Nauk Geologicznych PAN
    dr inż. Henryk Wojciechowski, ekspert od elektrowni wiatrowych
    prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz, członek PAN, przewodniczący Komitetu Nauk Geologicznych PAN
    Komentarz merytoryczny do opracowanego przez
    Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu
    „Studium Przestrzennych Uwarunkowań Rozwoju Energetyki Wiatrowej w
    Województwie Dolnośląskim” żródło -Komentarz merytoryczny do opracowanego przez
    Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu
    „Studium Przestrzennych Uwarunkowań Rozwoju Energetyki Wiatrowej w
    Województwie Dolnośląskim”

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje