REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nie chcą biogazowni, na terenie Parku Krajobrazowego!
2013-08-06 12:05:28 Artykuł czytany 4699 razy


Dolina Bugu to teren dziewiczy, ostoja wielu gatunków fauny i flory co cenią sobie odwiedzający to miejsce turyści i posiadacze domków letniskowych. Czy w związku z tym jest to miejsce odpowiednie na powstanie biogazowni?


Takie plany ma inwestor, który chce na terenie nadbużańskiej wsi Klepaczew w gminie Sarnaki wybudować tego typu obiekt. Samorząd jest przychylny realizacji tej inwestycji ale spotkała się ona z dezaprobatą mieszkańców okolicznych wsi, właścicieli ośrodków turystycznych i osób odwiedzających gminę Sarnaki w celach rekreacyjnych. Zawiązano komitet protestacyjny, w wioskach organizowane są spotkania z mieszkańcami i zbierane są podpisy przeciw budowie biogazowni (dotychczas zebrano ich ponad 750). W akcję protestacyjną zaangażowany jest również znany aktor Jerzy Zelnik który od 30 lat jest związany z tym terenem.

- Pokochałem te okolice właśnie dlatego, że są dziewicze i nienaruszone przez agresywny przemysł. Trzeba stawać w ich obronie, ponieważ takie miejsca są chronione. W Europie i w Polsce też jest taka tendencja żeby chronić enklawy dziewiczej natury. Na pewno nie można pozostawać wobec tego obojętnym – powiedział Jerzy Zelnik.

Protestujący obawiają się przykrego zapachu oraz wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych, dowożących materiał do biogazowni a co się z tym wiąże odpływu turystów  - Planowana inwestycja doprowadzi do negatywnych skutków społecznych i przyrodniczych w miejscowościach które żyją z turystów. Zmniejszy się ilość wczasowiczów i ludzi przyjeżdżających tu na wypoczynek sobotnio-niedzielny. Zostanie zagrożony byt ośrodków turystycznych, gospodarstw agroturystycznych, spadnie wartość nieruchomości, ubędzie miejsc pracy. Straty społeczne będą bardzo duże - mówi Zygmunt Karwacki, mieszkaniec Hołowczyc, członek Komitetu Protestacyjnego.

Protestujący podkreślają, że Biogazownia w Klepaczewie ma mieć moc prawie 2 MW, dla porównania w Niemczech tego typu obiekty budowane są najczęściej o mocy 0,3 MW i usytuowane są, z dala od skupisk ludzkich.

Raport sporządzony przez firmę consultingową na zlecenie inwestora, zawiera informacje o materiałach, które zostaną wykorzystane do funkcjonowania biogazowni, wymieniane są w nim materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Czy wójt gminy Sarnaki Andrzej Lipka uwzględni protest? Czy zostanie wydana decyzja środowiskowa na podstawie, której inwestor uzyska pozwolenie na budowę?
Do sprawy będziemy powracać.

DK/Łosice[jk]



Więcej informacji z Łosic  i powiatu łosickiego
[kliknij]


Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

  • do omamionego przeciwnika
    2013-09-13 22:53:43

    arrow

    To, że Pan Karw.... albo jego córka, a może ktoś z pozbawionych serca przeciwników sprowadził do nas mamę chłopca tragicznie zmarłego w Uhninie uważam za szczyt okrucieństwa i braku empatii. Jak można było narażać ją na taki stres, powrót bólu i publiczne wykorzystanie jej cierpienia. Jesteście chorzy. To nasza gmina i pozwólcie jej na rozwój i zdobywanie pieniędzy z inwestycji, które będą (bo to nie tylko biogazownia, ale i 2 inne) w części gminy gdzie są działki przemysłowe. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że to za tłocznią.
    Człowiek z sercem

  • Przeciwnik nie omamiony
    2013-09-11 08:13:25

    arrow

    Trzeba było posłuchać ludi którzy zgodzili się na budowę Biogazowni niedaleko Parczewa też miało być super ekologicznie i bez unoszącego się fetoru, smrodu. I co... . Jak tak bardzo jesteś za to WYEDUKOWANY ZWOLENNIKU wybierz się na weekend do Uhnina to może rzeczywistość spędzonego weekendu w smrodzie będzie najlepszą lekcją z wiedzy o Biogazowni w Polskim wydaniu. A może zechcesz tam powrócić i sę osiedlić.

  • nie dam się omamić przeciwnikom
    2013-09-10 23:26:49

    arrow

    Kto wypisuje takie głupoty. Biogazownia to inwestycja ekologiczna. Ta u nas ma być na bazie kukurydzy. Nie czytacie chyba dokumentów jakie są dla Was dostępne, a potem takie głupoty wypisujecie. W jakich czasach żyjecie. Ta działka jest przemysłowa. Na taką inwestycję jest raport środowiskowy i żeby był pozytywny trzeba niemało spełnić. Ja sobie to sprawdziłam i tu mają pozytywny. Nic nie pójdzie do powietrza, ani do wody, czyście ludzie powariowali!!! To przecież ma być za tłocznią gazu - tą olbrzymią tłocznią gazu. Kto to zobaczy, bo na pewni nie my, ani nie turyści. Jedyne co zobaczymy to możliwość skorzystania z olbrzymich podatków z inwestycji i kilkanaście miejsc pracy. Pomyślmy raz o sobie, a nie dajmy się omamić mściwym krytykom. Kto w ogóle pozwolił żeby dzieci na dożynkach wrzeszczały takie głupoty, namawiały wszystkich nawet z Białegostoku i z daleka żeby podpisali protest. Kto tak wychowuje swoje dzieci w duchu nienawiści i ciemnoty.

  • nkansd
    2013-08-11 23:49:24

    arrow

    -Emitowany przez biogazownie siarkowodór+ nawet metan(nie 100% oczyszczony biogaz)
    -siarkowodór nawet w niewielkich ilościach ale długotrwale powoduje choroby dróg oddechowych,bóle głowy ,zawroty,wymioty.(W dużym stężeniu np. awaria powoduje paraliż i śmierc .szczególnie narażeni mieszkańcy osiedla)
    -brak ustawy odorowej(brak środków prawnych do walki ze smrodem)
    - zbyt mała odległośc od osiedla mieszkaniowego tzn około 130m wg geoportalu.Przy biogazowni o mocy 2MW 600m to absulutne minimum.(Bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia w sytuacji kryzysowej ,awaryjnej,nieprzewidzianych zdarzeń losowych)
    -Wszechogarniający smród i fetor (potacjalne żródła zbiorniki na poferment,silosy na kiszonkę,komory fermentacyjne a przede wszystkim pola dookoła nas około 600ha inwestora gdzie będzie rozlewana ciecz pofermentacyjna).Wg opracowań naukowych na 2MW żeby utylizowac odpad w dawkach bezpiecznych wymagane jest aż 5000ha!!!
    -przenawożenie pól(Przykłady z Niemiec np. Penkun oraz polityka gospodarza Niemiec na dzień dzisiejszy)
    -skażenie wód gruntowych z uwagi na mały areał inwestora.
    -pogorszenie się jakosci dróg ,wzmożona ilośc ciężkich rolniczych maszyn przez okoliczne wsie
    -Utrata i znaczny spadek wartości nieruchomości i działek
    -Zagrożenie zarażenia upraw rolników GMO(duże prawdopodobieństwo nawet nie zamierzone siania kukurydzy modyfikowanej genetycznie)
    -Łatwa możliwośc zmiany deklarowanego wsadu i bardzo trudna i niedostępna kontrola(dla mieszkanców wręcz niemożliwa co za tym idzie obawa iż do wsadu po upływie jakiegoś czasu ze względu na oszczędności będzie dodawana gnojowica,odpady z oczyszczalni ścieków ,odpady pogorzelniane,wysłodki a nawet odpady zwierzęce z rzezni i zakładów mięsnych a co zatym idzie pojawią się szkodliwe metale ciężkie)

  • green
    2013-08-08 17:37:16

    arrow

    Śmierdzące interesy robią sadownicy i rolnicy. Sami nie wiecie co jecie. Owoc pryskany pięć razy w sezonie, zboże i kartofle po trzy. A turystów z Serpelic przegoni smród z kanalizacji.

  • 12455
    2013-08-07 20:50:19

    arrow

    mój komentarz poprzedni się nie pojawił ten wpis "
    ...'' Dla pańskiego kaprysu i kilku dni pobytu w roku mamy tu żyć w nędzy a młodzi ludzie błąkać się po świecie?'' to jakaś głupota, pewnie inwestor się spocił pisząc taką bzdurę. jaki młody człowiek będzie miał korzyść z tej biogazowni??? jak ktoś takie bzdury pisze to mi żal że chodzi po tym świecie...

  • ew
    2013-08-07 20:20:07

    arrow

    myślę że szkoda tu pisać ponieważ inwestor pisze ty komentarze, ale skoro ktoś o przeciwnikach pisze w sposób aby ich obrazić, to świadczy o tym że nie ma nic mądrego do powiedzenia. Inwestycja jak wiadomo nie przyniesie korzyści mieszkańcom co już odczuły społeczeństwa zyjące obok biogazowni. Ludzie tu tylko mogą stracić i to dorobek ich ciężkiej pracy. Zatrudnienie 2 osób (z pewnością nie mieszkańców Klepaczewa to nie jest plus.Wiadomo że resztki wysypywane na pola w Niemczech skaziły wody gruntowe, za dużo azotu jest w tak dużej ilości którą trzeba usunąć jako pozostałośc.
    Wujt przysłał dziś informację w której te minusy również małym druczkiem są napisane, tylko trzeba to przeczytać, a zwolennicy biogazowni "niby tacy mądrzy" a czytać nie chcą i nich napiszą za jaką cenę ludzie ten gaz mają mieć, bo właśnie w niemczech cena jest wyższa niż była wcześniej...
    Małe biogazownie miały przynieść korzyści ale u nas jak zwykle nikt nie myśli głową a władze są skorumpowane. Tyle można na ten temat. Mam nadzieję że ludzie nie wybiorą na przyszłośc takiego wójta.

  • gremplina
    2013-08-07 12:01:33

    arrow

    Ciemni oświeceni - kto z was wie ze o okolicach Mięzyrzeca od kilku lat jest wielka biogazownia ? Niewielu ? Dlaczego ? Może dlatego ze ludzie boją sie zmian i boją się nieznanego , jakie to typowe !

  • mumu
    2013-08-07 10:21:29

    arrow

    Jak nazywa się ten inwestor? Na jakim etapie uzyskiwania uzgodnień w urzędach jest ta inwestycja?

  • tn
    2013-08-06 20:47:44

    arrow

    do: "też przeciwnik biogazowni ". Nie dość, że będziesz w nędzy to i w smrodzie... Jakoś spora część ludzi w regionie sobie radzi, ale to tacy co zamiast czekać na mannę z nieba coś robią i to nie są śmierdzące interesy.

  • do "też przeciwnik biogazowni
    2013-08-06 16:37:30

    arrow

    Prędzej mieszkańcy zarobią na turystyce niż na biogazowni. Tam mają być zatrudnione tylko 2 osoby!!!

  • też przeciwnik biogazowni
    2013-08-06 13:45:45

    arrow

    Moze Pan Zelnik powie nam z czego mamy tu żyć? Niech Pan Gwiazdor zamieszka tu na stałe, albo niech wszystkim mieszkańcom regionu zafunduje mieszkania i pracę w Warszawie. Dla pańskiego kaprysu i kilku dni pobytu w roku mamy tu żyć w nędzy a młodzi ludzie błąkać się po świecie?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje