R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jak samorządy radzą sobie z dzikimi wysypiskami śmieci?
2018-09-21 07:16:49 Artykuł czytany 327 razy


Lasy w okolicach Karczewca, Jartypor czy Popielowa w gminie Liw to tylko niektóre z lasów na terenie całego powiatu węgrowskiego, w których mieszkańcy tworzą dzikie wysypiska śmieci. Władze gminy Liw podjęły walkę i już montują pierwsze kamery, dzięki którym udało się złapać trzy osoby na gorącym uczynku.


Gmina Liw to tereny zielone, w głównej mierze obszar Natura 2000, dlatego władzom gminy szczególnie zależy na tym, aby dbać o czystość w lasach i zachęcać turystów do odwiedzin. Wójt gminy Bogdan Szymański mówi wprost – wypowiadamy wojnę tym, którzy zaśmiecają nasze środowisko, a sposobem na to ma być montaż kamer, które pomogą w przyłapaniu śmieciarzy na tzw. gorącym uczynku. Sposób okazuje się trafiony, ponieważ zaledwie po kilku dniach od zamontowania kamer udało się namierzyć trzy osoby, które podrzucają swoje śmieci do lasu. Najgorszy wydaje się być fakt, że zatrzymani, to nie turyści czy tak zwani przejezdni, a mieszkańcy gminy. - Cała trójka czuła się winna – mówi wójt B. Szymański i dodaje, że nie było innej możliwości, skoro dowody w postaci nagrań video mówiły same za siebie. - W jednym przypadku sprawa została skierowana na policję, co miało swój finał w sądzie i zakończyło się ukaraniem mieszkańca grzywną. Z kolei w dwóch pozostałych przypadkach śmieci zostały posprzątane, zabrane przez sprawców, którzy następnie okazali dowód wywiezienia odpadów na składowisko.

Podobny problem dotyczy gminy Sokołów Podlaski, która walkę z dzikimi wysypiskami rozpoczęła już kilka lat temu. Echem w internecie odbiła się akcja wójta gminy, który upublicznił na Facebooku kawałek rachunku z adresem mieszkanki Sokołowa, która wyrzuciła swoje śmieci do lasu.

W przypadku tego samorządu prowadzona jest masowa akcja informacyjno-edukacyjna na temat zagrożeń jakie niosą za sobą dzikie wysypiska śmieci – i to według wójta Marcina Pasika jeden z najważniejszych elementów w walce ze śmieciarzami. - Innym może okazać się wstyd, jaki niesie za sobą upublicznienie wizerunku bądź danych osoby zaśmiecającej środowisko – dodaje M. Pasik.

Kodeks wykroczeń jednoznacznie mówi, że kara grzywny za zaśmiecanie, którą może ponieść osoba zatrzymana wynosi od 50 zł do 500 zł. W konsekwencji jednak sprawa może trafić do sądu, a wtedy na osobę, która dopuściła się wykroczenia nałożony może zostać mandat karny nawet do 5000 zł.

Fot. UG Liw


KSkib/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • No ico
    2018-09-21 07:38:49

    arrow

    Mandacik i niech sprząta cały las za kare!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoCzerwiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.06

Węgrów: V Festyn Rodzin Zastępczych

więcej »
3 4

WĘGRÓW, 04.06 13:00

4 czerwca w Węgrowie

więcej »
5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.06 18:00

Koncert Uwielbienia w Łochowie

więcej »
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje