R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bioróżnorodność nad Liwcem
2019-12-02 09:37:57 Artykuł czytany 263 razy


27 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie odbyło się seminarium podsumowujące projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem”, które obejmowało zagadnienia merytoryczne: „Co to jest bioróżnorodność?” „Szanse dla Doliny Liwca płynące z zachowania różnorodności biologicznej”, „Różnorodność biologiczna na talerzu i w medycynie”, „Rola pszczół”. Podczas niego nastąpiło też uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym ogłoszonym w ramach projektu oraz miała miejsce prezentacja wydawnictwa poprojektowego.


Spotkanie otworzyła dyrektor biura LGD „Bądźmy Razem” Małgorzata Szeja, która koordynowała realizację projektu i poprowadziła kończące go seminarium. Ze strony gospodarzy gości powitali: dyrektor szkoły Jacek Nowotniak i wicedyrektor ZSP Joanna Gołębiewska–Kokoszka. Zgodnie z programem publiczność wysłuchała wystąpień eksperckich Magdaleny Cyrych (zagadnienia bioróżnorodności, szanse dla Doliny Liwca płynące z bioróżnorodności), Arkadiusz Pachnik (rola pszczół) i Bogusława Abramowska (bioróżnorodność na talerzu i w medycynie). Następnie osoby wyróżnione w konkursie odebrały nagrody rzeczowe (akcesoria elektroniczne, plecaki LGD, gry planszowe „Bądźmy razem!”, praktyczne gadżety promocyjne).Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Nagrodzone zostały:
I miejsce: Justyna Jaglińska, „Obietnica” – ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie,
II miejsce: Malwina Sęk, „Zachód słońca nad Liwcem” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy,
III miejsce: Aleksandra Zalewska, „Uroki rzeki Liwiec” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy,
Wyróżnienie: Maria Jaszczur, „Zakola rzeki Liwiec” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy.
Praktyczne gadżety promujące LGD „Bądźmy Razem”, publikacje oraz pisemne podziękowania trafiły także w ręce nauczycielek przygotowujących uczniów do konkursu (Teresa Jaszczur z SP w Korytnicy, Magdalena Cyrych z ZSP w Węgrowie), do szkół zaangażowanych w projekt (ZO w Bielanach, ZSP w Łochowie, ZSP w Sadownem, I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, ZSP w Węgrowie) i do wolontariuszy (Andrzej Rostek, Małgorzata Lipka-Chudzik, Natalia Zaleska).

Założenia projektu i informację o publikacji „Bioróżnorodność nad Liwcem” przedstawiła zebranym Małgorzata Szeja. Każdy z uczestników seminarium otrzymał broszurę. Ponadto jest ona dostępna do pobrania na stronie http://www.lgdbadzmyrazem.pl/wydawnictwa/ w formie PDF.

Uczestnicy seminarium mogli również obejrzeć kolekcję ziół i różne pszczele pożytki oraz mogli skosztować potraw regionalnych (miody i miodolady z Pachniczówki, różne gatunki chleba wypiekanego wg tradycyjnych receptur z lokalnych piekarni, sery zagrodowe, twarogi, wysokiej jakości wędliny bez chemicznych dodatków, pyszny olej rzepakowy tłoczony na zimno, konfitury).

Krótko o projekcie: Projekt realizowany był na całym obszarze LGD „Bądźmy Razem” z mieszkańcami gmin członkowskich od maja do listopada 2019 r. i obejmował moduły: ekowarsztaty w czterech miejscowościach nt. bioróżnorodności i szans rozwoju obszarów wiejskich, jakie ona daje oraz roli pszczół, konkurs fotograficzny „Skarby bioróżnorodności nad Liwcem”, inwentaryzację pasiek i gospodarstw ekologicznych, wydanie broszury poprojektowej oraz seminarium podsumowujące.

Warsztaty popularyzujące bioróżnorodność, pszczelarstwo i odnowę wsi były zorganizowane w Węgrowie, Łochowie, Sadownem i Bielanach. Grupą docelową była młodzież. Warsztaty obejmowały: 1. podstawową wiedzę dotyczącą bioróżnorodności, czy bioróżnorodność dotyczy miast, motywy ochrony bioróżnorodności, wiedzę o faunie i florze Doliny Liwca, informacje o bioróżnorodności w rolnictwie. 2. wyjście w teren w celu obserwacji bioróżnorodności. Prowadziła je Magdalena Cyrych. Łącznie wzięło w nim udział ponad 100 osób, w większości ze szkół ponadpodstawowych. Konkurs fotograficzny adresowany był do uczniów kl. 7 - 8 szkół podstawowych i do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 9934, 50 zł. Całkowita wartość projektu: 13079,96 zł.

Nasze podziękowania za pomoc w realizacji projektu otrzymują:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie,
I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem,
Zespół Oświatowy w Bielanach,
oraz: Natalia Zaleska – za fotografie, Adrian Pachnik – za fotografie i materiał merytoryczny o pszczołach, Andrzej Rostek – za materiał merytoryczny o pszczołach, fotografie i materiał informacyjny o węgrowskich pszczelarzach.


(tekst i zdjęcia Zdjęcia LGD BR - Małgorzata Lipka-Chudzik)

KSkib  [MSz]

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • ) ochowianin
    2019-12-02 19:01:09

    arrow

    Ta Pani została odwołana z funkcji prezesa. I dalej się lansuje. Pora odejść i zająć się nauczaniem. Dwóch srok za ogon nie da się łapać. A projekt jaki ma związek z działalnością stowarzyszenia i PROW? Żaden.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

WĘGRÓW, 01.12

„BAROKOWE ODCIENIE LUTNI I ORGANÓW” W WĘGROWSKIEJ BAZYLICE

więcej »
2 3 4 5 6 7

WĘGRÓW, 07.12

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »
8
9 10 11 12

WĘGRÓW, 12.12

XVIII Konkurs Gry na Ligawce w Łochowie

więcej »
13

WĘGRÓW, 13.12

Węgrów: Dzień Integracji z Osobami z Niepełnosprawnością

więcej »
14

WĘGRÓW, 14.12

W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.12

W Węgrowie i Czerwonce Liwskiej wystąpią artyści z Polski i Ukrainy

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

WĘGRÓW, 28.12

Koncert kolęd

więcej »
29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje