R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Stacja Sokołów” coraz bliżej
2019-11-08 10:09:38 Artykuł czytany 1696 razy


Mieszkańcy Sokołowa czekali na nią latami, ale było warto. „Stacja Sokołów”, czyli Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego jest coraz bliżej. Czym będzie ta nowa, usytuowana w budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury, placówka? Na pewno nie będzie typowym muzeum, choć ma pełnić rolę muzeum historii Sokołowa.


 O dziejach miasta będzie mówić nietypowo, a przez to ciekawie, bo przez pryzmat Wielkiego Gościńca Litewskiego. Główna sala będzie przypominać bardziej izbę narracyjną, dzięki której historię Sokołowa poznać będzie można pod względem kulturalnym, historycznym, a nawet przyrodniczym. Projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest część muzealna, która o historii Sokołowa i o dziedzictwie Wielkiego Gościńca Litewskiego będzie opowiadać w formie narracyjnej.

Wielki Gościniec Litewski był głównie traktem komunikacyjnym. W Muzeum znajdzie się pojazd, którym po szlaku podróżowano w czasach, kiedy kwitł handel. Kupcy zatrzymywali się w Sokołowie, by sprzedać skóry. Dzięki niemu kwitło rymarstwo i kuśnierstwo.

Zobaczyć będzie można też dwa stanowiska multimedialne. W głównej sali znajdzie się stanowisko, w którym za pomocą zdjęć czy tekstu na ekranie dotykowym poznamy historię WGL.

Do jej poznania najmłodszych mają zachęcić gry multimedialne, które będą pokazywały, jak wyglądał charakterystyczny dla naszego regionu strój podlaski. Poza gablotami prezentującymi na manekinach stroje typowe dla kultury podlaskiej, o dziedzictwie kulturowym miasta „opowiedzą” ważne postacie związane z Sokołowem, jak Malewiczowie czy Hirschmanowie. W zacnym gronie znajdzie się miejsce dla Georga Forstera, podróżnika z XVIII wieku, który jadąc WGL do Wilna zatrzymał się w Sokołowie, a potem go opisał. Przy stoisku pocztowym zwiedzający sprawdzą, jak na czerpanym papierze pisano listy gęsim piórem, i jak je pieczętowano. W planach jest także stworzenie mniejszych stanowisk wskazujących na wielokulturowość Sokołowa.

„Wszyscy wiedzą, że w mieście mieszkało wielu Żydów, zabrała ich II wojna światowa. Mało kto pamięta, że 100 lat temu Sokołów wyglądał inaczej a Katolików było w nim najmniej. Więcej było prawosławnych, unitów, którzy po likwidacji Unii w dużej części przeszli na katolicyzm. Po II wojnie miasto stało się jednolicie chrześcijańskim. Te fakty będą przypominać opisy, mapy, muzealia, artefakty. Do poznawania historii dzieci będą zachęcać gry” – mówi dyrektor SOK Marcin Celiński. Projekt zakłada też utworzenie informacji turystyczno-kulturalnej, miejsca z którego nie tylko przyjezdni, ale i mieszkańcy miasta i regionu będą mogli dowiedzieć się, co się dzieje nie tylko w Sokołowie i w innych częściach Wielkiego Gościńca Litewskiego a także, jakie imprezy kulturalne związane z gościńcem są planowane. Będzie można nabyć bilety wskazówki i zaplanować dalszą podróż.

Schodami w dół zejdziemy do galerii – miejsca wystaw zmiennych i restauracji, która ma serwować nowoczesną kuchnię opartą o dziedzictwo kulinarne Gościńca.

Jak będą smakować dania? Jak nowocześnie urządzone muzeum spodoba się mieszkańcom? Tego prawdopodobniej dowiemy się jeszcze w tym roku. Trwają procedury i uzgadnianie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczące pozyskanego przez miasto dofinansowania zakupu sprzętu.
Pomieszczenia już zostały wyremontowane. Najlepsze, czyli otwarcie placówki, przed nami.źródło: www.sokolowpodl.pl
KSkib/Js


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
W A R T O P O S Ł U C H A Ć 101,7fm / 106,0 fm
foto

3 kwietnia audycje piątkowe Katolickiego Radia Podlasie
2020-04-03 07:22:00 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie 3 kwietnia zaprasza na audycje:

więcej »


foto

Podziel się dobrem
2020-04-02 13:00:14 Kategoria:

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa, pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Centrum czekają na Twoją pomoc.

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny? cz. 2
2020-04-01 15:57:50 Kategoria:

Technik farmaceutyczny wykonuje czynności polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz współuczestniczy w...

więcej »
foto

Wielkanoc za pasem - podpowiadamy jakie dekoracje...
2020-03-31 15:45:42 Kategoria:

Wielkanoc tuż tuż, pora więc na przygotowanie świątecznych ozdób. Niektóre można kupić, inne warto zrobić samemu. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć wśród...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoKwiecień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje