R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

74. rocznica buntu więźniów w Treblince
2017-07-31 15:18:24 Artykuł czytany 899 razy


Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości 74. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II, organizowane w ramach obchodów 75. rocznicy Aktion Reinhardt i zagłady Żydów polskich dokonanej przez niemiecką II Rzeszę.Wydarzenie odbędzie się 2 sierpnia.


2 sierpnia 1943 roku członkom Sonderkommanda udało się wzniecić w Treblince powstanie, którego celem miało być zniszczenie ośrodka zagłady. W czasie buntu jedynie 200 osobom udało się wydostać z obozu, a końca wojny doczekało około 100 z nich. Po powstaniu obóz zaczęto likwidować. W listopadzie 1943 roku rozebrano wszelkie obozowe zabudowania oraz instalacje, teren zaorano i obsiano łubinem. Od 23 lipca 1942 roku, gdy do Treblinki przyjechał pierwszy transport z Żydami z getta warszawskiego, do listopada następnego roku zginęło tam ponad 900 tysięcy osób.

Jednym z punktów w programie obchodów rocznicy, będzie otwarcie wystawy "Kiedy słucham opowiadań z Treblinki, coś zaczyna dławić i dusić moje serce", na której zostaną zaprezentowane pochodzące z Archiwum Ringelbluma świadectwa osób, które zdołały uciec z obozu śmierci. Relacje te, obecnie przechowywane i opracowywane przez Żydowski Instytut Historyczny, zebrali działający w ukryciu w getcie warszawskim członkowie grupy „Oneg Szabat". Jest to najważniejszy zbiór archiwalny, w którym zapisano los Żydów pod niemiecką okupacją w Polsce.

- We współpracy z artystą Michałem Bojarą, stworzyliśmy na terenie obozu w Treblince symboliczną Wstęgę Pamięci z wypisanymi imionami zamordowanych w Treblince, które do tej pory udało się odnaleźć. Instalacja została stworzona w ramach projektu „Księga Imion”, realizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny wraz z Fundacją „Pamięć Treblinki”. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o setkach tysięcy bezimiennych ofiar tego największego cmentarzyska polskich Żydów.  Jednym z największych pośmiertnych sukcesów nazistów jest to, że spośród 990 tys. zamordowanych tam osób znamy jedynie 30 tys. nazwisk. Umarli w zapomnieniu, nie wiemy jak się nazywali, jak wyglądały ich twarze, kim byli. To niewiarygodne. Dlatego moją obsesją jest odtworzenie imion tych, którzy zginęli. Chcemy gromadzić jak najwięcej danych - imiona i nazwiska, wiek, adresy, zawody. - podkreśla prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Po części oficjalnej goście zostaną oprowadzeni po obozie przez edukatorów Żydowskiego Instytutu Historycznego specjalnie opracowaną na tę okazję trasą, a także po raz pierwszy będą mogli skorzystać z audioprzewodnika „Obóz Zagłady Treblinka II" - aplikacji na telefony komórkowe, która prowadzi po terenie obozu, opowiadając jego historię. Zwiedzającym zostanie także udostępniona stworzona przez Żydowski Instytut Historyczny mapa obozu zagłady Treblinka II.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że 21 lipca 2017 roku podpisano w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego list intencyjny na rzecz utworzenia na terenie byłego obozu zagłady Treblinka „Muzeum - miejsca pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince". Sygnatariusze uznali, że jest to największy cmentarz polskich obywateli - w przytłaczającej większości obywateli polskich pochodzenia żydowskiego i dlatego niezbędna jest zmiana statusu tej placówki na zgodny z rangą Pomnika Zagłady, jaką temu miejscu przyznała ustawa o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.

PROGRAM OBCHODÓW:

11:30 - główne uroczystości pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

 12:30 - zwiedzanie obozu zagłady Treblinka II z przewodnikami

 13:30 - otwarcie wystawy prezentującej dokumenty z Archiwum Ringelbluma

Inf. pras.

DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Natalia Bala-Gąsecka
tel. 508 059 868
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
bala@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
SPONSOR GALERII

Sokołów Podl.

w lewoLipiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

SOKOŁÓW, 29.07

STREETBASKET w Sokołowie Podlaskim

więcej »
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje