REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Fundusze europejskie wspierają przedsiębiorców z Mazowsza
2020-08-05 09:29:41 Artykuł czytany 34 razy


Do 7 sierpnia mazowieccy przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotacje z Unii Europejskiej na cele obrotowe i utrzymanie płynności finansowej. O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa (w tym samozatrudnieni) oraz małe firmy działające w branżach: turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej i artystycznej. Z pomocy skorzystają firmy najbardziej dotknięte skutkami epidemii COVID-19. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 66 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.


Szczegółowe informacje wraz z instrukcją wypełniania wniosku w systemie MEWA 2.0 opublikowane są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Działania 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektów – Finansowanie wydatków MŚP, których sytuacja pogorszyła się w związku z pandemią COVID-19, dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy i zapewnienia jej płynności finansowej – nr RPMA.03.03.00-IP.01-14-111/20.Za ogłoszenie konkursu odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Dla kogo dotacje?

Bezzwrotne dotacje przeznaczone są dla mikroprzedsiębiorstw (w tym samozatrudnionych)i małych firm prowadzących jako przeważającą działalność związaną z turystyką (PKD 79), zakwaterowaniem (PKD55), organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30.Z), gastronomią (PKD 56.10.A), a także przedstawieniami artystycznymi (PKD 90.01.Z; PKD 90.02.Z).

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Kilka dni po uruchomieniu naboru złożonych zostało już około 600 wniosków o dofinansowanie, czyli przedsiębiorcy nie odkładają tego na ostatni dzień. Wsparcie w ramach projektów pozwoli na utrzymanie miejsc pracy, a przede wszystkim pozwoli firmom przetrwać ten trudny czas. Przedsiębiorcy chwalą konkurs, że jest bardzo potrzebny, że dobrze opracowano zasady i chętnie skorzystająz dostępnych środków. Takie informacje otrzymaliśmy także od Polskiej Izby Turystyki. Poniżej wywiad dotyczący przedmiotowego konkursu z Dariuszem Wojtalem, Wiceprezesem Polskiej Izby Turystyki.

Czy można powiedzieć, że branża turystyczna otrząsnęła się po szoku związanym z pandemią koronawirusa?


- W tej chwili nie można mówić o jakiejkolwiek stabilności branży turystycznej. Sytuacja nadal niewiele różni się od stanu w maju czy czerwcu.Nadal utrzymywana jest ograniczona lista krajów, do których można wysyłać turystów, obowiązują ograniczenia w organizacji konferencji, kongresów, eventów (powyżej 300 osób jest zakaz). Ograniczona oferta sprzedaży wyjazdów powoduje też znacząco ograniczone wpływy biura agencyjnych. Niepewność powoduje obawy turystów przed wyjazdem za granicę, co ma wpływ na obniżoną wysokość przychodów.

Praktycznie całkowicie sparaliżowana jest turystyka przyjazdowa (do tej pory rocznie ok. 20 mln turystów).Ogromnym problemem w jej odmrożeniu jest obowiązująca zasada, że decyzją administracyjną inspektora sanitarnego w przypadku zachorowania na Covid-19 poddaje się kwarantannie całą grupę na 14 dni. W takiej sytuacji przepadają wszystkie koszty już zarezerwowanych usług, a także powstaje konieczność pokrycia kosztów kwarantanny, no i konieczność pozostania w Polsce. To powoduje, że zagraniczni turyści nie są zainteresowani przyjazdem do Polski.

Dla porównania: w krajach przyjmujących turystów z Polski w przypadku wystąpienia zachorowania izolowana jest tylko osoba chora, pozostałym robi się testy i jadą dalej.

Organizatorzy turystki przyjazdowej to swego rodzaju krwioobieg, tzn. brak turystów zagranicznych przekłada się na brak zamówień skierowanych do hoteli, przewoźników, restauracji itd.
W tej chwili, pomimo trwającego sezonu, biura mają maksymalnie 6-8 % zamówień w porównaniu z rokiem ubiegłym

Jakie są aktualne potrzeby firm z sektora turystycznego na rynku?

- Przede wszystkim potrzebne jest dokapitalizowanie, żeby mogły przetrwać czas ograniczonej działalności. Poza tym potrzebna jest zmiana polityki władz, tzn. określenie przyjaznych zasad przyjmowania turystów w Polsce, otwieranie kolejnych kierunków wylotów. A przede wszystkim pobudzenie popytu, tzn. wsparcie promocyjne na rynkach zagranicznych połączone z przekazem długofalowym: w Polsce przestrzegane są zasady sanitarne wymuszone pandemią, w związku z czym można Polaków przyjmować u siebie w kraju, a także do Polski przyjeżdżać.

Które branże – poza sektorem turystycznym – zostały najbardziej dotknięte obostrzeniami i konsekwencjami z nimi związanymi?


- Stopniowe odmrażanie gospodarki pozwala poszczególnym branżom powoli powracać do normalnych obrotów.W przypadku branży turystycznej, przemysłu spotkań, eventów okres od momentu zamówienia do realizacji to co najmniej 6 miesięcy.Nie ma więc innych branż, dla których okres powrotu do pełnej aktywności byłby tak długi i tak bardzo związany z obostrzeniami.

Czy poluzowanie restrykcji wpłynęło pozytywnie na dochody firm w czerwcu?

- Nie wpłynęło. Poluzowanie dotyczyło innych branż.Wyloty turystyczne zostały uruchomione po 10 lipca w bardzo ograniczonym zakresie (bardzo krótka lista krajów), biura sprzedaży w centrach handlowych – zakaz działania obowiązywał do końca czerwca.Na przyjazdy do Polski nie wpływu do czasu,Konferencje i spotkania biznesowe odbywają się wiosną i jesienią, ale nadal brakuje na nie popytu, np. międzynarodowe  firmy farmaceutyczne wydały swoim pracownikom zakaz organizacji i uczestniczenia w konferencjach do końca 2020 r. a część nawet do 31.03.2021. Wiele krajów całkowicie zawiesiło wyjazdy za granicę, np. Izrael do końca tego roku.

Czy rządowa tarcza antykryzysowa zapewniła wsparcie dla branż, które zostały najbardziej dotknięte skutkami pandemii?

- Tak, ale tylko na okres 3 miesięcy całkowicie zamrożonej gospodarki, tzn. na marzec – maj. W tej chwili możemy mówić o ok. 20-30 % odmrożeniu wyjazdów, całkowitym zamrożeniu przyjazdów i konferencji. Z uwagi na specyfikę turystki, tzn. czas potrzebny na przygotowanie i sprzedaż produktów (np. wyjazdów, konferencji, wycieczek do Polski) potrzebna jest dalsza pomoc.

Czy konkurs 3.3 cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców i jakie są ich pierwsze wrażenia?
- Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże. Przedsiębiorcy dzwonią do PIT i chwałą autorów kryteriów za bardzo dobrze opracowane zasady. Podkreślają, że jest bardzo trafiony i potrzebny, bardzo liczą na skorzystanie z dostępnych środków.

Jak wsparcie oferowane w ramach konkursu 3.3 wpłynie na poprawę sytuacji firm w województwie mazowieckim?

- Wparcie w ramach projektu pozwoli na utrzymanie miejsc pracy, a przede wszystkim na przetrwanie do czasu, kiedy turystyka ruszy w zakresie pozwalającym normalnie pracować.Liczymy, że jesienią zacznie powoli ruszać turystyka biznesowa, konferencje, a pod koniec roku turystyka przyjazdowa, a turystyka wyjazdowa obejmie posezonowe wyjazdy i zrealizuje wyjazdy Świąteczno-Noworoczne.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza


Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

•    Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
•    Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu  oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
•    Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.


Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Historia kart kredytowych
2020-09-30 10:58:58 Kategoria:

Jaka jest historia kart kredytowych? Jakie były jej początki i rozwój na przestrzeni wieków? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

więcej »
foto

Niezapomniane wakacje w Bułgarii – Słoneczny Brzeg i...
2020-09-29 09:32:22 Kategoria:

Jedną z popularniejszych, często wybieranych wakacyjnych destynacji jest Bułgaria. Kraj ten zachwyca pięknymi, piaszczystymi plażami i słonecznym klimatem, które przez...

więcej »
foto

Jak mogą nazywać się apteki internetowe, kto tam...
2020-09-25 07:38:16 Kategoria:

Apteka to szczególne miejsce w opiece zdrowotnej każdego Polaka. Niektórym pacjentom może źle się kojarzyć - chociażby ze względu na comiesięczne wydatki czy stanie w...

więcej »
foto

Jakie konto bankowe dla małżeństw i par?
2020-09-23 13:23:27 Kategoria:

Na założenie wspólnego konta bankowego coraz częściej decydują się małżonkowie oraz pary, które nie zalegalizowały swojego związku. Nie jest to rozwiązanie,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z "Zabawą" KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO na antenie...
2020-09-29 12:16:03 Kategoria:

Zapraszamy w tym tygodniu do posłuchania ZABAWY - piątego albumu KRZYSZTOFA ZALEWSKIEGO

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.09

Mecz piłki nożnej: 18 Dywizja Zmechanizowana vs. Urząd Miasta Siedlce

więcej »
4

GARWOLIN, 04.09

Czytanie „Balladyny” na żelechowskim rynku

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Mistrzostwa Polski U23 w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Mistrzostwa Polski AZS w podnoszeniu ciężarów w Białej Podlaskiej

więcej »

GARWOLIN, 04.09

Powiat garwoliński: Narodowe Czytanie z „Balladyną” w roli głównej

więcej »

ŁUKÓW, 04.09

Powiat łukowski: Myśleć sercem – Papieskie inspiracje

więcej »
5

DROHICZYN, 05.09

Wojownicy Maryi w Drohiczynie – zaproszenie tylko dla mężczyzn

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Czytanie „Balladyny” w Siedleckiej Książnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Indywidualne Mistrzostwa Siedlec Amatorów Tenisa Ziemnego im. Marka Gutha

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.09

Biała Podlaska: Narodowe Czytanie 2020 on-line

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09

Narodowe Czytanie w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Diecezjalne spotkanie z katechetami świeckimi i zakonnymi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Siedlce: Święto 18 Dywizji Zmechanizowanej

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.09

Charytatywny maraton - Zumba i fitness dla Kubusia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Narodowe Czytanie na UPH

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Pogoń zagra ze Stalą

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.09

Mistrzostwa Polski U23 w Białej Podlaskiej

więcej »

ŁUKÓW, 05.09

„Balladyna” w Woli Okrzejskiej

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.09

Narodowe Czytanie w Dobrem

więcej »

MIĘDZYRZEC, 05.09

Zawodnik z Międzyrzeca Podlaskiego wystąpi podczas gali HFO: Nowe Rozdanie

więcej »

ŁOSICE, 05.09 10:00

Przeczytają w parku fragmenty „Balladyny”

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.09

Łuków: biegi im. księdza Brzóski

więcej »

ŁUKÓW, 06.09

Dzień Zdrowia dla Łukowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 06.09

Wiktoria 1920 - wystaw w Gminie Międzyrzec Podlaski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Organy Miasta Siedlce - promocja płyty i książki

więcej »

GARWOLIN, 06.09

81. rocznica bombardowania Garwolina

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Indywidualne Mistrzostwa Siedlec Amatorów Tenisa Ziemnego im. Marka Gutha

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.09

Słuchacze łukowskiego UTW rozpoczynają nowy rok akademicki

więcej »

ŁUKÓW, 07.09

Łuków: poświęcenia odnowionych mogił żołnierzy Wojska Polskiego

więcej »
8

GARWOLIN, 08.09

81. rocznica bombardowania Garwolina

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Diecezjalne Dożynki w Woli Gułowskiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.09

Ruszył nabór do sekcji pięściarskiej ŁKS Orlęta Łuków

więcej »
10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Oaza Ewangelizacyjna i wieczór uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

JUBILEUSZOWY 10. NIGHTSKATING SIEDLCE

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.09

Droga Krzyżowa z Dąbrówki Stany do Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.09

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud uzdrowienia dla chorych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siedlce: Weekend bez nudy!

więcej »

RADZYŃ, 11.09

Rekolekcje Maryjne w Siedlanowie

więcej »
12

MIŃSK MAZ., 12.09

Tenisiści powalczą o puchar burmistrza

więcej »

MIŃSK MAZ., 12.09

Tenisiści powalczą o puchar burmistrza

więcej »

DROHICZYN, 12.09

Zaczęło się 17 września – inscenizacja wywózek na Syberię

więcej »

MIĘDZYRZEC, 12.09

Turniej piłki siatkowej o puchar burmistrza miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Mecz pożegnalny Mateusza Bala

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Festiwal pierogów dla Antosi

więcej »

RADZYŃ, 12.09

Rekolekcje Maryjne w Siedlanowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.09

Fit spotkanie w Siemiatyczach – zdrowa i aktywna kobieta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Sprzątanie dna siedleckiego zalewu i plaży

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.09

10. Rajd Rowerowy szlakiem J.I. Kraszewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Siedlce: Weekend bez nudy!

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.09

Terespol: Rekonstrukcja bitwy z 1920 r.

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.09

Siedlce: Weekend bez nudy!

więcej »

ŁUKÓW, 13.09

Stanin: odsłonięcie pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.09

Polak z Wyboru - Żołnierz z Powołania. Projekt ku czci generała Franciszka Krajowskiego

więcej »

ŁOSICE, 13.09

Kulturalna niedziela w Niemojkach

więcej »

DROHICZYN, 13.09

Gmina Drohiczyn: widowiskowa rekonstrukcja walk stoczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09

Biegowe święto w Białej Podlaskiej

więcej »
14

GARWOLIN, 14.09

Miętne: spotkanie historyczne w „Dworku”

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.09

Oaza Ewangelizacyjna i wieczór uwielbienia

więcej »
17

SOKOŁÓW, 17.09

Tony Halik. Tu byłem - w Kinie Sokół

więcej »
18

KRAJ, 18.09

Zaproszenie na XXVIII Konferencję SKOK online

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.09 21:00

Kolejne Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.09

„Arti sentemo” zagra w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Oaza Ewangelizacyjna i wieczór uwielbienia

więcej »

DROHICZYN, 19.09

W Drohiczynie odbędą się warsztaty „Tata i córka”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Rowerowe zawody crossowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

BIEG OGIŃSKIEJ

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.09

Galeria ES zaprasza na wernisaż

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Łuków: Bezpieczny Peleton 2020

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.09

Weekend w gminie Mielnik – biesiada, święto ziemniaka i wystawa

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Łuków: turniej szachowy na pożegnanie wakacji

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.09 09:00 - 19.09 14:00

Akcja poboru krwi w Piszczacu

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Mazowiecki Samochodowy i Motocyklowy Rajd Turystyczny na trasie Siedlce - Pruszyn

więcej »

ŁUKÓW, 20.09

Pchli Targ w Łukowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 20.09

Biesiada w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Siedlce: Rajd Rowerowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Swing Club na Mazowszu

więcej »

GARWOLIN, 20.09

Dożynki powiatowo-gminne w Górkach

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.09

Weekend w gminie Mielnik – biesiada, święto ziemniaka i wystawa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Swing Club na Mazowszu. Koncert zespołu Enerjazzer

więcej »

KRAJ, 20.09 11:00

Uroczystości odpustowe w Krakowie - Mogile. Transmisja w Katolickim Radiu Podlasie

więcej »
21 22

WĘGRÓW, 22.09

78. rocznica zagłady węgrowskich Żydów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Msza św. i konferencja dla kobiet

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Malarstwo Moniki Wojciechowskiej w Galerii Teatralnej

więcej »
24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.09

Biała Podlaska: Na skrzyżowaniu zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09

Zawody im. Henryka Jakimiaka

więcej »
25

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 25.09

Rozpoczęły się Dni Patrona Miasta

więcej »
26

SIEMIATYCZE, 26.09

W Drohiczynie odbędzie się 1. Dzień Kajakarza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.09

Zapaśniczki powalczą o medale

więcej »

RADZYŃ, 26.09

II koncert XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 26.09

Rozpoczęły się Dni Patrona Miasta

więcej »
27

GARWOLIN, 27.09

Garwolin: powiatowo-miejskie obchody rocznicy powstania PPP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.09

Zapaśniczy memoriał braci Strusów

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.09

Pamiętają o zamordowanych mieszkańcach Solinek i okolicznych miejscowości

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 27.09

Rozpoczęły się Dni Patrona Miasta

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 27.09

XIII Turniej Szachowy o Puchar Lata

więcej »

GARWOLIN, 27.09

Święto hodowców koni w Górkach

więcej »

ŁUKÓW, 27.09

Gmina Łuków: coroczne Święta Ziemniaka

więcej »
28

SIEMIATYCZE, 28.09

Siemiatycze: Koronka na ulicach miast

więcej »
29 30

MIASTO SIEDLCE, 30.09

Piłkarska środa. Pogoń zagra z Lechem II

więcej »

Najnowsze Informacje