– Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska. – Flaga Mazowsza integruje, ale też przypomina o naszych najsilniejszych stronach. A nasz region jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem w Polsce. Mamy więc być z czego dumni. Wywieśmy flagę jako symbol naszego silnego województwa – zachęca członkini zarządu.
Od 2021 r. – zgodnie z decyzją sejmiku województwa – flaga może nam towarzyszyć i gościć przez cały rok, np. w domach, szkołach, urzędach. Każdy mieszkaniec może ją umieszczać i rozpowszechniać, oczywiście zachowując cześć, powagę i szacunek.
Jak zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, mazowiecką wspólnotę łączy wiele. – Kultura, tradycje czy historia to wartości naszej regionalnej społeczności. To właśnie one budują tożsamość regionalną i kształtują pozytywne postawy. A symbolem naszej mazowieckiej wspólnoty jest Flaga Mazowsza, która daje poczucie przynależności, solidarności i jedności.
W ubiegłym roku nie było chyba miejscowości w regionie, w której flaga by nie zawisła. Z dumą wciągnięto ją na maszt w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego województwa, m.in. w Warszawie, Ciechanowie, Górze Kalwarii, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach, Radomiu czy Legionowie.
Jedno Mazowsze – wspólna flaga!
W tym roku władze regionu chcą, aby wizerunek flagi zagościł w przestrzeni publicznej, nie tylko przed instytucjami samorządowymi, ale także na tzw. outdoorze. W sumie, w całym regionie pojawiło się ponad 110 bilbordów. Dodatkowo, w lokalnej prasie oraz rozgłośniach radiowych pojawią się spoty i materiały poświęcone mazowieckiej wspólnocie i jej symbolom. Do mieszkańców i samorządów trafi także około 10 tys. dużych flag i 12 tys. chorągiewek. Dystrybucja flag jest w toku.
Inf. pras.
Fot KSkor [ja]