R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dożynki Gminno - Parafialne w Ulanie - Majoracie
2019-08-20 15:47:50 Artykuł czytany 740 razy


Jest czas pracy i jest czas świętowania. W Ulanie-Majoracie to radosne świętowanie miało miejsce w minioną niedzielę 18 sierpnia, gdzie zorganizowano Gminno-Parafialne Dożynki.


Dożynki rozpoczęła Msza Święta Dożynkowa. Po jej zakończeniu i poświęceniu wieńców, barwny korowód przy dźwiękach orkiestry dętej z Ostrowa Lubelskiego przeszedł na plac gminny, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości oraz część rozrywkowa.

Część oficjalna rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Starostowie dożynkowi: Jolanta Szczygielska i Andrzej Rozwadowski zgodnie z tradycją przekazali dożynkowy chleb z tegorocznego ziarna gospodarzom dożynek: Księdzu Krzysztofowi Pawłowskiemu Proboszczowi Parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie oraz Jarosławowi Koczkodajowi Wójtowi Gminy Ulan-Majorat. I chociaż jest to stały, powtarzalny element wszystkich zwyczajów dożynkowych, to jednak obietnica Wójta o sprawiedliwym dzieleniu chleba zabrzmiała szczerze i uroczyście. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podkreślał historyczne, społeczne i ekonomiczne znaczenie rolniczego trudu. Wyrazy szacunku i wdzięczności dla rolników połączył z  podziękowaniami dla wszystkich mieszkańców gminy, którzy angażują się w działania na rzecz lokalnych społeczności: „Jesteśmy gminą rolniczą i to dzisiejsze święto plonów jest świętem naszych mieszkańców -  dzisiaj zbieramy się wokół chleba dożynkowego i dziękujemy Bogu za plony, bo jednoczy nas nie tylko wspólne miejsce na ziemi, ale także te same wartości, przywiązanie do ojcowizny, chęć wzbogacania i upiększania naszych wsi i gminy”.
Prezentacji przepięknych wieńców dożynkowych towarzyszyły okolicznościowe przyśpiewki i wiersze. Ta prezentacja pokazała, że dożynki są okazją do integracji międzypokoleniowej i do kultywowania tradycji nie tylko wicia wieńców, ale także dowcipnego komentowania rzeczywistości. Niektóre z przyśpiewek okazały się na tyle interesujące, że goście oficjalni odnieśli się do nich w swoich wystąpieniach.
Warto podkreślić bardzo dobrą i przemyślaną organizację: zagospodarowanie placu, obsługę uczestników, czytelną informację. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska kulinarne przygotowane przez gminę oraz stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa.

Profesjonalnie prowadzona część rozrywkowa wywoływała żywiołową reakcję nadzwyczaj licznie zgromadzonych widzów. Podobały się zawody między sołtysami i radnymi, konkursy, występy zespołów ludowych „Ulaniacy” i „Bławatki” oraz młodych ulańskich wokalistek, spektakl kabaretowy. Wieczór to czas na wspólne tańce i śpiewy z zespołami Czadoman i AnDreo& Karina. Pokaz sztucznych ogni wypadł bardzo efektownie, a o jakości imprezy najlepiej świadczy fakt, że uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych.

„Cieszę się, że wszyscy się dobrze bawią. Przyznam, że frekwencja nieco nas zaskoczyła (w sensie pozytywnym oczywiście) Dziękuję mieszkańcom i wszystkim gościom, że zechcieli razem z nami świętować. Dziękuję sponsorom i moim współpracownikom, którzy są autorami tego sukcesu, jakim stały się Dożynki Gminno-Parafialne 2019 r. Zapraszamy za rok – postaramy się, żeby też było pięknie - powiedział Wójta Gminy Jarosław Koczkodaj.

Dożynki Gminno-Parafialne swoją obecnością uświetnili: Stanisław Żmijan- poseł na sejm RP, Marcin Duszek- poseł na sejm RP,  Sławomir Sosnowski wieloletni Marszałek Województwa Lubelskiego obecnie Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Jarosław Kwasek- przedstawiciel Marszałka, Szczepan Niebrzegowski-  Starosta Radzyński, Wiesław Mazurek- Wójt Gminy Radzyń Podlaski,  Arkadiusz Filipek- Wójt Gminy Czemierniki  z Markiem  Bączkiem- przewodniczącym Rady Gminy Czemierniki, Agnieszka Buch- sekretarz Gminy Wohyń, Grzegorz Kowalczyk- Członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego, Marek Zawada- dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim, Zbigniew Krzos- Komendant Radzyńskiej Policji, Grzegorz Domański – kierownik ARIMR w Radzyniu Podlaskim, Tomasz Stephan- kierownik KRUS, Tadeusz Sławecki- dyrektor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Katarzyna Krupska – Grudzień- prezes LGD „Zapiecek” .

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

źródło: inf. pras [ja]wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.09

Radzyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
2 3 4 5

RADZYŃ, 05.09

Radzyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
6

RADZYŃ, 06.09

Krew za krew. Chwała bohaterom!

więcej »

RADZYŃ, 06.09

Wystawa upamiętniająca bitwę o Monte Cassino

więcej »
7 8
9

RADZYŃ, 09.09

Pokażą Radzyń z okresu I i II Wojny Światowej. ROK apeluje do mieszkańców o fotografie

więcej »

RADZYŃ, 09.09 18:00

Wojenny Radzyń

więcej »
10 11 12

RADZYŃ, 12.09 14:00

Narodowe Czytanie w Ulanie-Majoracie

więcej »
13

RADZYŃ, 13.09

Wkrótce pierwsze „Spotkanie u hrabiego” w Radzyniu Podlaskim

więcej »
14 15

RADZYŃ, 15.09 12:00

Dożynki Gminy Radzyń w Płudach

więcej »
16 17 18 19 20 21

RADZYŃ, 21.09 18:00

Radzyń Podlaski: XXXVI Dni Karola Lipińskiego

więcej »
22

RADZYŃ, 22.09 14:00

Wkrótce „Dokopiny” w Olszewnicy

więcej »

RADZYŃ, 22.09 16:00

W Radzyniu zdradzą, jak tanio podróżować

więcej »
23 24 25 26 27 28 29
30

RADZYŃ, 30.09

W Radzyniu wystartował cykl spotkań dla pasjonatów historii

więcej »
foto

Poznaj najnowszego SUV-a SKODY
2019-09-21 22:28:52 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 27-29 września. Poznaj najnowszego SUV-a SKODY. Sprawdź szczegóły.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje