R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wystawa malarstwa białowieskiego aktywisty w Radzyniu Podlaskim
2018-04-07 08:16:14 Artykuł czytany 916 razy


W sobotę, 7 kwietnia w Radzyniu Podlaskim odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Michała Chomiuka „Dziwy spod strzechy”. Na co dzień mieszka w Michowie, w lasach zdejmuje wnyki pozostawione przez kłusowników, a w wolnym czasie maluje. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS. Początek wydarzenia o 19:00 w kawiarni Kofi & Ti w Radzyniu Podlaskim.


Michał Chomiuk mówi o sobie: „W Michowie mieszkałem, chodziłem do szkoły i dojrzewałem, poznając uroki tutejszej okolicy, przyrody, miejscowe zwyczaje, ludzi, itd. Moja przygoda z malarstwem rozpoczęła się bardzo wcześnie — w szkole podstawowej pani od plastyki, oglądając moje prace stwierdziła, iż w przyszłości zostanę malarzem. Na dobre malarstwem zająłem się w latach 90-tych XX wieku, a w roku 2000 dostałem się na studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Inspiruje mnie ludowa kultura, tradycje, pełne uroku i swoistej grozy opowieści wiejskich gawędziarzy o diabłach, tańczących południcach, rusałkach, zmorach plotących koniom warkocze, owczarzach, płanetnikach, babach-zielarkach, itd. Znalazło to odbicie w mojej twórczości. Maluje wiejskie pejzaże oraz architekturę, mieszkańców wsi, a także postacie z ludowych podań i opowieści. W moich nowelkach i opowiadaniach ważną pozycję zajmują mitologiczne i demonologiczne istoty obecne w ludowej świadomości. Zaczęło się od tego, że babcia mojego kolegi często opowiadała niezwykłe historie z czasów przedwojennego Michowa, gdzie diabły, upiory i czary były na wyciągniecie ręki. Zafascynowany zacząłem je zapisywać. Jeździłem w różne miejsca w kraju — na Podlasie, Polesie, w Beskidy poznając kolejne historie, zagłębiając się w niesamowite arkana ludowej magii. Część z zebranych podań udało mi się wydać w formie książkowej: „Dziwy spod strzechy i wierzbowej dziupli” oraz „Kasza dla diabła, czyli kręte ścieżki lubelskiego zabobonu”. Oprócz ludowej obrzędowości i wierzeń, zawsze inspirowała mnie — natura. Lasy, góry, jary, uroczyska, rzeki, jeziora, kwieciste łąki oraz przykryte śniegiem rozległe przestrzenie. Moja miłość do natury znalazła odbicie w mojej twórczości, jak również zaowocowała zaangażowaniem w ochronę środowiska naturalnego. Jestem jednym z założycieli, prezesem oraz koordynatorem większości projektów i działań Stowarzyszenia Ekologiczno-Społecznego „Zielona Swoboda”.
KB/Radzyń Podlaski [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.12

Lubelska Federacja Bardów w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12

Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

więcej »
9
10 11

RADZYŃ, 11.12

Karol Lipiński - MAESTRO DEI MAESTRI - wyjątkowy koncert i wystawa w WBP

więcej »
12 13 14 15 16

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje