R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„teatr w ogrodzie?” 2019 za nami…
2019-06-27 14:12:17 Artykuł czytany 32 razy


Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie 22 i 23 czerwca stał się królestwem Melpomeny. Już po raz ósmy gościły tu zaprzyjaźnione ze STRASZYDEŁKAMI teatry dziecięce i młodzieżowe na wydarzeniu „teatr w ogrodzie?” pod patronatem Jarosława Koczkodaja Wójta Gminy Ulan-Majorat.


Wójt otwierając wydarzenie „teatr w ogrodzie?”, podkreślił iż cenić i pielęgnować należy to, że młodzież z pasją nawet podczas wakacyjnego wypoczynku doskonali warsztat artystyczny dzieląc się sztuką teatru z naszą społecznością. W sobotę odbyły się spektakle Teatru OKO, wystąpił dziecięcy i młodzieżowy Teatr STRASZYDEŁKA. Była także prapremiera monodramu „Dziewczynka w kółeczku” Emilii Orzeł z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Pani Helena Długołęcka przeprowadziła warsztaty plecenia wianuszków i wianków opowiadając o symbolice ziół i kwiatów. Czas takich warsztatów to nie przypadek – niedawno była uroczystość Bożego Ciała i noc świętojańska. Wieczorem, na terenie rekreacyjnym w Rozwadowie odbyło się ognisko seniorów, którzy zaprosili młodych artystów. Międzypokoleniowa integracja przez sztukę jest bardzo ważnym działaniem. Młodzi artyści  Julia Sposób i Maciej Radomyski recytowali teksty ludowe, Bartosz Bekulard zagrał wiązankę znanych motywów muzycznych na gitarze klasycznej. Julia Flisińska i Natalia Dyjak zaśpiewały po angielsku a seniorzy zaprezentowali  swój ludowy repertuar z towarzyszeniem kapeli. Piosenki ludowe podobały się młodym a cała część artystyczna była „międzypokoleniowym mostem kultury”. Nocne spotkanie z teatrem to monodram Karoliny Szwalikowskiej z Teatru OKO i występ Teatru Poezji ŁOK.

Kolejny dzień wakacyjnego spotkania z teatrem to warsztaty improwizacji teatralnej, które poprowadził instruktor Teatru OKO z Rudy-Huty zakończone pokazem powarsztatowych etiud. Popołudnie z teatrem  zaczęło się prapremierą spektaklu „Kaprysy Łazarza” Stanisława Grochowiaka w wykonaniu teatru TŁOK z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Kolejny nagrodzony spektakl to „WIELOTWARZE” Teatru STRASZYDEŁKA. Aleksandra Dudyk z Teatru SYLABA w Białej Podlaskiej przedstawiła ulańskiej publiczności monodram „WĘDROWANIE” i etiudę „WIEŻA BABEL” Wisławy Szymborskiej, w której partnerował jej Michał Mil. Instruktorem Teatru SYLABA i reżyserem jest Roman Uściński. Na scenie tegorocznego „teatru w ogrodzie? ”gościł także autorski Teatr NOTOCO Moniki Nitkiewicz z Kraśnika. Pięć aktorek buduje z olbrzymich klocków wieloznaczne przestrzenie. Te bryły, puste w środku, są też instrumentami perkusyjnymi, na których aktorki wystukują dłońmi różne rytmy dla sytuacji teatralnych. Spektakl „SOLITUDE” to wielowątkowa opowieść o samotności i zagubieniu jednostki we współczesnym świecie. Józef Czechowicz i jego utwory zainteresowały Julię Semczuk i Pana Adama Sokolnickiego. Powstała nowa sytuacja sceniczna. Recytowany przez Julię wiersz „KNAJPA” zbudował klimat dla „POEMATU O MIEŚCIE LUBLINIE” wykonanego przez Adama Sokolnickiego. Zanim nastąpił finał warsztatów na ulańskiej scenie rozgościła się Grupa MMS impro z Rudy-Huty aktywizując już nieco zmęczonych upałem i kondensacją programu, uczestników i gospodarzy. Nagle ożywieni, bawiliśmy się długo współtworząc spektakl „W MOIM OGRÓDECKU” podlewając „kwiateczki” łzami śmiechu.
 Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury w asyście Małych i Dużych STRASZYDEŁAK mają nadzieję, że teatralny początek wakacji to dobry sposób na stres uczniowski, na integrację i tworzenie pozytywnych klimatów. To budujące, że na ulańskiej scenie spotykają się różne formy teatru operujące różnymi środkami wyrazu. To piękne, że teatr jest zabawą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To niepowtarzalne, że właśnie u nas padają ważne pytania i wątpliwości, że tu snujemy filozoficzne refleksje artykułując je środkami teatralnymi.  Działanie spotyka się z dużą aprobatą władz gminy i pozytywnym odbiorem uczestników. Dziękujemy. Dziękujemy za pomoc finansową Gminie Ulan-Majorat i Powiatowi Radzyńskiemu a także: Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Ulanie-Majoracie oraz Bankowi Spółdzielczemu Oddział w Ulanie.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

źródło: GOK Ulan Majorat [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8

RADZYŃ, 08.11 18:00

„Sen o poezji” Hanny Guz

więcej »

RADZYŃ, 08.11 18:00

Pierwsze zajęcia Radzyńskiego Klubu Rękodzieła

więcej »
9

RADZYŃ, 09.11 12:00

100-lecie Szkoły Podstawowej w Turowie

więcej »
10
11

RADZYŃ, 11.11

Obchody Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 11.11

11 listopada w Komarówce Podlaskiej

więcej »

RADZYŃ, 11.11 10:00

Ulan-Majorat: Gminne obchody Święta Niepodległości

więcej »

RADZYŃ, 11.11 18:00

„Błękitny Express” przyjedzie do Radzynia

więcej »
12 13 14

RADZYŃ, 14.11 17:00

Jak mniej się stresować? MBP w Radzyniu organizuje spotkanie z psychologiem

więcej »
15 16 17
18 19

RADZYŃ, 19.11 17:00

Znane reportażystki odwiedzą Radzyń

więcej »
20

RADZYŃ, 20.11 10:00

Świat baśni perskich w Radzyniu Podlaskim

więcej »
21 22 23

RADZYŃ, 23.11

Warsztaty wyrobu mydła naturalnego

więcej »
24

RADZYŃ, 24.11

Bezpłatne badania dla mieszkańców gminy Wohyń

więcej »
25 26 27 28 29 30
foto

Jesienią postaw na grafit! Idealny czas na ocieplenie domu!
2019-11-15 09:16:32 Kategoria:

Chłodny latem i ciepły zimą - taki jest wymarzony dom każdego inwestora. Bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie i bez klimatyzacji. Czy naprawdę można mieć taki dom?...

więcej »
foto

Wyspy Kanaryjskie, czyli wszystko co musisz wiedzieć...
2019-11-12 21:29:12 Kategoria:

Zagraniczne wakacje to coś, na co może sobie pozwolić coraz większa liczba naszych rodaków. Wakacje nad polskim morzem czy w Tatrach nie wszystkim już wystarczają. A...

więcej »
foto

Kompletny przewodnik po spodniach męskich
2019-11-12 21:08:28 Kategoria:

Spodnie to obowiązkowe wyposażenie męskiej garderoby. Przez niemal cały rok długie spodnie goszczą na nogach każdego mężczyzny, z wyjątkiem okresów, kiedy można...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje