R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„teatr w ogrodzie?” 2019 za nami…
2019-06-27 14:12:17 Artykuł czytany 30 razy


Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie 22 i 23 czerwca stał się królestwem Melpomeny. Już po raz ósmy gościły tu zaprzyjaźnione ze STRASZYDEŁKAMI teatry dziecięce i młodzieżowe na wydarzeniu „teatr w ogrodzie?” pod patronatem Jarosława Koczkodaja Wójta Gminy Ulan-Majorat.


Wójt otwierając wydarzenie „teatr w ogrodzie?”, podkreślił iż cenić i pielęgnować należy to, że młodzież z pasją nawet podczas wakacyjnego wypoczynku doskonali warsztat artystyczny dzieląc się sztuką teatru z naszą społecznością. W sobotę odbyły się spektakle Teatru OKO, wystąpił dziecięcy i młodzieżowy Teatr STRASZYDEŁKA. Była także prapremiera monodramu „Dziewczynka w kółeczku” Emilii Orzeł z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Pani Helena Długołęcka przeprowadziła warsztaty plecenia wianuszków i wianków opowiadając o symbolice ziół i kwiatów. Czas takich warsztatów to nie przypadek – niedawno była uroczystość Bożego Ciała i noc świętojańska. Wieczorem, na terenie rekreacyjnym w Rozwadowie odbyło się ognisko seniorów, którzy zaprosili młodych artystów. Międzypokoleniowa integracja przez sztukę jest bardzo ważnym działaniem. Młodzi artyści  Julia Sposób i Maciej Radomyski recytowali teksty ludowe, Bartosz Bekulard zagrał wiązankę znanych motywów muzycznych na gitarze klasycznej. Julia Flisińska i Natalia Dyjak zaśpiewały po angielsku a seniorzy zaprezentowali  swój ludowy repertuar z towarzyszeniem kapeli. Piosenki ludowe podobały się młodym a cała część artystyczna była „międzypokoleniowym mostem kultury”. Nocne spotkanie z teatrem to monodram Karoliny Szwalikowskiej z Teatru OKO i występ Teatru Poezji ŁOK.

Kolejny dzień wakacyjnego spotkania z teatrem to warsztaty improwizacji teatralnej, które poprowadził instruktor Teatru OKO z Rudy-Huty zakończone pokazem powarsztatowych etiud. Popołudnie z teatrem  zaczęło się prapremierą spektaklu „Kaprysy Łazarza” Stanisława Grochowiaka w wykonaniu teatru TŁOK z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Kolejny nagrodzony spektakl to „WIELOTWARZE” Teatru STRASZYDEŁKA. Aleksandra Dudyk z Teatru SYLABA w Białej Podlaskiej przedstawiła ulańskiej publiczności monodram „WĘDROWANIE” i etiudę „WIEŻA BABEL” Wisławy Szymborskiej, w której partnerował jej Michał Mil. Instruktorem Teatru SYLABA i reżyserem jest Roman Uściński. Na scenie tegorocznego „teatru w ogrodzie? ”gościł także autorski Teatr NOTOCO Moniki Nitkiewicz z Kraśnika. Pięć aktorek buduje z olbrzymich klocków wieloznaczne przestrzenie. Te bryły, puste w środku, są też instrumentami perkusyjnymi, na których aktorki wystukują dłońmi różne rytmy dla sytuacji teatralnych. Spektakl „SOLITUDE” to wielowątkowa opowieść o samotności i zagubieniu jednostki we współczesnym świecie. Józef Czechowicz i jego utwory zainteresowały Julię Semczuk i Pana Adama Sokolnickiego. Powstała nowa sytuacja sceniczna. Recytowany przez Julię wiersz „KNAJPA” zbudował klimat dla „POEMATU O MIEŚCIE LUBLINIE” wykonanego przez Adama Sokolnickiego. Zanim nastąpił finał warsztatów na ulańskiej scenie rozgościła się Grupa MMS impro z Rudy-Huty aktywizując już nieco zmęczonych upałem i kondensacją programu, uczestników i gospodarzy. Nagle ożywieni, bawiliśmy się długo współtworząc spektakl „W MOIM OGRÓDECKU” podlewając „kwiateczki” łzami śmiechu.
 Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury w asyście Małych i Dużych STRASZYDEŁAK mają nadzieję, że teatralny początek wakacji to dobry sposób na stres uczniowski, na integrację i tworzenie pozytywnych klimatów. To budujące, że na ulańskiej scenie spotykają się różne formy teatru operujące różnymi środkami wyrazu. To piękne, że teatr jest zabawą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To niepowtarzalne, że właśnie u nas padają ważne pytania i wątpliwości, że tu snujemy filozoficzne refleksje artykułując je środkami teatralnymi.  Działanie spotyka się z dużą aprobatą władz gminy i pozytywnym odbiorem uczestników. Dziękujemy. Dziękujemy za pomoc finansową Gminie Ulan-Majorat i Powiatowi Radzyńskiemu a także: Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Ulanie-Majoracie oraz Bankowi Spółdzielczemu Oddział w Ulanie.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

źródło: GOK Ulan Majorat [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

RADZYŃ, 03.07

Pikniki na Strzelnicy

więcej »
4

RADZYŃ, 04.07 11:00

W Borkach otwierają Akademię Dobrego Rodzica

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.07 16:00

Letnia Scena ROK

więcej »
8 9 10 11

RADZYŃ, 11.07

„Gang Wiewióra 2” w radzyńskim „Kinie pod chmurką”

więcej »
12 13

RADZYŃ, 13.07

Wkrótce IV Święto Kosy w gminie Radzyń

więcej »
14

RADZYŃ, 14.07

IV Festyn Sportowo-Rekreacyjny w gminie Borki

więcej »

RADZYŃ, 14.07

Jedno jest niebo dla wszystkich

więcej »
15 16 17 18

RADZYŃ, 18.07

„Chata” w radzyńskim „Kinie pod Chmurką”

więcej »
19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje