WYBORY SAMORZĄDOWE 2018R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pielgrzymka na Kresy Wschodnie 2018
2018-07-21 10:25:00 Artykuł czytany 875 razy


W dniach 9 - 12 z Parafii Trójcy Świętej w Żeliszewie Podkościelnym, jak zawsze na początku lipca, odbyła się parafialna pielgrzymka. Z racji przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy rzezi wołyńskiej wybraliśmy się na dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, należące dziś terytorialnie do Ukrainy.


Oto relacja z pielgrzymki nadesłana do naszej redakcji:

Około 4-tej nad ranem w poniedziałek, 9 lipca,  choć niewyspani, to w znakomitych humorach, wyruszyliśmy w stronę przejścia granicznego w Hrebennem. Po przejechaniu na teren dzisiejszej Ukrainy, udaliśmy się do Lwowa, na zwiedzanie którego, przeznaczony był pierwszy dzień naszej wyprawy. W międzyczasie Nasz Ksiądz Proboszcz Sławomir Sulej, umilał nam czas barwnymi opowieściami o Lwowie i przypomniał historię związaną z tamtejszymi terenami, niegdyś należącymi do Polski.

We Lwowie uczestniczyliśmy we mszy święte sprawowanej pod przewodnictwem ks. Sławomira w Katedrze Łacińskiej. Po Eucharystii był czas na krótkie zwiedzanie miasta, a następnie przejechaliśmy w okolice Cmentarza Łyczakowskiego. Tam pomodliliśmy się i złożyliśmy znicze przy grobach wielkich Polaków (m. in. Marii Konopnickiej i Władysława Bełzy - autora „Katechizmu Małego Polaka”). Dalej przeszliśmy na Cmentarz Orląt Lwowskich - miejsca pochówku obrońców Lwowa, wśród których znaczną część stanowili uczniowie nie mający jeszcze skończonych 16 lat. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę w intencji Naszej Ojczyzny i wszystkich poległych w Jej obronie, złożyliśmy znicze oraz odśpiewaliśmy Hymn Polski. Niebawem ruszyliśmy w kierunku Dubna (w pobliżu którego mieliśmy mieć nocleg), gdzie przywitał nas miejscowy Ks. Proboszcz Grzegorz Oważany.  Gdy dotarliśmy do hotelu, byliśmy niezwykle zaskoczeni miłym przyjęciem nas przez gospodarzy. To był długi, nieco męczący, ale przede wszystkim bardzo miły i udany dzień.

Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na mszę świętą do Kościoła w Dubnie, koncelebrowaną przez Naszego Ks. Proboszcza i tamtejszego Proboszcza Ks. Grzegorza Oważanego. Po zakończonej liturgii Ks. Grzegorz, przyznał, że widok tak licznie zgromadzonych wiernych (choć było nas 28, wraz z Ks. Sławomirem) był widokiem dość niecodziennym (cała miejscowa parafia, obszarem kilkukrotnie większa od naszych, liczy około 250 wiernych). Obaj Księża zgodnie przyznali, że Kościół Katolicki na tym terenie jest w znacznej mierze pozostałością po żyjących tu niegdyś Polakach, cząstką polskości na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Z Dubna wyjechaliśmy zwiedzać okoliczne zamki i twierdze lub ich pozostałości. Na ten dzień zaplanowana była tzw. Złota Podkowa, czyli Olesko, Podhorce, Złoczów. Najpierw zawitaliśmy do Złoczowa - dawnej rezydencji Sobieskich, położonej na wzgórzu w południowej części miasta. Stamtąd udaliśmy się do Podhorców, gdzie zobaczyliśmy, okazały, chociaż nieco zniszczony pałac, z którego tarasów rozpościera się widok na całą okolicę, a także należący do tego zespołu pałacowego kościół, z piękną, choć zaniedbaną fasadą.

Ostatnim tego dnia miejscem przez nas nawiedzonym był zamek w Olesku - miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego. Przed wieczorem wróciliśmy do hotelu. Tego dnia mieliśmy jeszcze wyjątkowo miłe spotkanie z Ukraińcami, także gośćmi „naszego” hotelu, którzy byli ciekawi naszych wrażeń z ich ojczyzny. Przyjaźnie wymieniliśmy się spostrzeżeniami na temat naszych krajów i relacji naszych narodów, choć i nie zabrakło bolesnych tematów w naszej wspólnej historii, np. rzezi wołyńskiej. Kolejny raz okazuje się, że normalna rozmowa pomiędzy zwykłymi ludźmi, czasami więcej daje niż rozmowy „na wysokim szczeblu”.

Następnego dnia po śniadaniu i Eucharystii znów ruszyliśmy w drogę. Na początku dotarliśmy do Krzemieńca - miasta urodzenia J. Słowackiego, dlatego najpierw udaliśmy się do jego domu rodzinnego - dziś poświęconego mu Muzeum. Nieodłącznym punktem wizyt w Krzemieńcu jest Góra Zamkowa nazywana Górą królowej Bony, zwieńczona ruinami potężnej niegdyś twierdzy. Stamtąd rozpościera się malownicza panorama miasta i okolic. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, wróciliśmy na dół i pojechaliśmy do ostatniej twierdzy, jaką mieliśmy zobaczyć, do Zbaraża. Tam obejrzeliśmy wnętrze zamku, uwiecznionego przez H. Sienkiewicza w „Ogniem i mieczem”. Ostatnim miejscem, do którego przejechaliśmy był Poczajów, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych klasztorów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, tzw. Ławra Poczajowska. Po krótkim pobycie wróciliśmy do hotelu w okolice Dubna, gdzie czekała na nas pożegnalna kolacja - następnego dnia mieliśmy wyruszać w stronę Polski.

W czwartek, 12 lipca, po śniadaniu i mszy świętej, pożegnaliśmy Dubno i ruszyliśmy w kierunku granicy.  Przejechaliśmy jeszcze przez Łuck - historyczną stolicę Wołynia i siedzibę dawnej diecezji łuckiej, gdzie rozstaliśmy się z Ks. Proboszczem Grzegorzem Oważanym, który towarzyszył nam podczas zwiedzania wszystkich zamków i twierdz oraz pomagał jako tłumacz.

Nie był to jednak ostatni punkt naszej pielgrzymki. Tak jak planowaliśmy od początku, zatrzymaliśmy się w jednym z miejsc, gdzie w 1943 roku była wieś, która została zrównana z ziemią podczas rzezi wołyńskiej, a jej mieszkańcy, w przeważającej części Polacy, bestialsko zamordowani, przez nacjonalistów ukraińskich, przy częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej. Wraz z Ks. Sławkiem pomodliliśmy się przy tablicy upamiętniającej ofiary tych tragicznych wydarzeń i zapaliliśmy znicze.  Następnie skierowaliśmy się w stronę przejścia granicznego.

Po przebrnięciu przez  kontrolę graniczną, późnym wieczorem, dotarliśmy do Żeliszewa. Chociaż wracaliśmy z głową pełną wspomnień, to jednak żal było, że te cztery dni minęły tak szybko i trzeba wrócić do codzienności. Jak zawsze składamy serdeczne podziękowania Naszemu Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Sulejowi za trud zorganizowania naszej wycieczko-pielgrzymki, dzielenie się z nami swoją wiedzą, niezwykłą serdeczność i życzliwość oraz atmosferę. Czekamy na kolejną wyprawę…


                       
Pielgrzymi z Żeliszewa Podkościelnego
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
SPONSOR GALERII
Zakład Pogrzebowy HADES - Zbuczyn
foto

Dlaczego SEIKO…?
2018-10-17 11:18:10 Kategoria:

Nadeszła chwila, by znów widzieć wszystko precyzyjnie. By skupić się na sobie – swoich oczach, wyraźnym widzeniu i świetnym wyglądzie.

więcej »
foto

Nie oceniaj mnie zanim mnie nie poznasz!
2018-10-17 11:05:58 Kategoria:

Nie oceniajmy i nie lękajmy się osób doświadczających zaburzeń psychicznych, wspierajmy i pomóżmy im aktywnie włączyć się w życie społeczne i zawodowe - z takim...

więcej »
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Kategoria: Wybierz kategorie

wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.

więcej »

Siedlce

w lewoPaźdzernik 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

MIASTO SIEDLCE, 02.10

Filmowe Rekolekcje w NoveKino Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.10 14:00

Konferencja - Kobieta a uzależnienie

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Sprzątanie świata z Caritas

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

MOK: Koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Jedyna w Polsce wystawa 7 dzieł El Greco w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10 19:00

Spotkanie księży asystentów KSM

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.10

Czas na siatkarskie emocje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10

Siedlce: Zbiórka krwi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.10 17:00

Piosenki znane, oby niezapomniane - koncert Kapeli Siedleckiej

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.10

Rugbiści Pogoni zmierzą się z Orkanem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.10 11:30

Będzie patriotycznie w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10 12:00

„Podróż z uśmiechem” – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10 12:00

Mecz charytatywny „Gramy dla Pawła”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10 15:00

Wielkie Urodziny Wiki... Koncert Charytatywny

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Spotkanie z misjonarzami prowadzącymi Misje Ewangelizacyjne

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.10 18:00

Wernisaż wystawy Pracowni Rysunku i Malarstwa Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.10 11:00

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.10 15:00

Władysław Kosiniak – Kamysz w Zbuczynie

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.10

Gmina Siedlce: Kandydaci będą mówili o sprawach ważnych dla mieszkańców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.10

Casting do Teatru Es

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.10 10:00

Caritas: Koncert Integracyjny „Ten Sam Świat" po raz osiemnasty!

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.10 10:00

Inauguracja Roku Akademickiego w WSD

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin IBK i Gala K-1 w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Siedlce: Zakończenie sezonu motocyklowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Kulturyści ponownie w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10

V Bieg Prawie Górski

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.10 15:00

Wystawa malarstwa Michała Piotrkowicza i pokaz szermierki w DPT Reymontówka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 18:00

Dekanalne spotkanie młodych w katedrze siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 20:00

Gutek w Siedlcach

więcej »
14

POWIAT SIEDLECKI, 14.10

Piosenki Hanki Ordonówny w Wiśniewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10

Oskar i Pani Róża – premiera już 14 października na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10

Niedziela z siatkówką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10

XVIII Dzień Papieski w Siedlcach

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10 12:00

Dzień Dziecka Utraconego

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.10

16 października - Światowy Dzień Żywności

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.10 11:00

„Nie bój się... nie lękaj... wypłyń na głębię...” - spotkanie poetyckie SGL „Witraż”

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Dzień otwarty z energetyką słoneczną od PGE EO w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Polskość pasuje każdemu - pokaz mody ubiorów tradycyjnych

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.10 - 19.10

Siedlce: IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki gośćmi spotkania z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 10:00 - 20.10 00:00

XX Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach /PROGRAM/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 10:00

Szczyt Gospodarczy w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 17:00

Spotkanie z Marią Starnawską

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 18:00

Msza święta w intencji wszystkich Pracowników Służby Zdrowia

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.10

Szczyt Gospodarczy w Siedlcach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.10

Siedlce: II Forum Miłosierdzia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10

Spotkanie osób konsekrowanych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10 10:00

Pierwsze Urodziny Stowarzyszenia - Zwierzoluby z Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.10 18:00

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.10 17:00

Zapachy jesieni – koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.10 18:00

„Proces Poety” - wieczór poetycki Krzysztofa Tomaszewskiego

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.10 11:00

„Nad rodzinnym albumem” – spotkanie Teresy Lipowskiej ze słuchaczami Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10 17:00

Turniej Jednego Wiersza w Siedleckiej Książnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10 19:00

Strona B - koncert Anny Przedlackiej, Macieja Turkowskiego i Leskiego

więcej »
25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.10

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje

SONDA