R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co z remontem portu w Małaszewiczach?
2017-11-23 17:01:00 Artykuł czytany 446 razy


Odbyły się rozmowy w sprawie remontu tzw. suchego portu przeładunkowego w Małaszewiczach, w gminie Terespol. Jest firma, która może podjąć się tego zadania, ale czy będzie to możliwe?


Nie ulega wątpliwości, że remont portu w Małaszewiczach jest potrzebny. Znalazła się firma, która chce podjąć się tego zadania. Port to infrastruktura państwowa budowana jeszcze w latach 50-tych i jest bardzo zaniedbana. Do tej pory modernizowane były tylko niektóre jej fragmenty.

– Pamiętam jak TGV przyjechał do Terespola. Wysiedli na stacji i zobaczyli jaka u nas jest technika kolejowa. Wspominali, że coś takiego widzieli tylko w muzeum. Bo u nas jeszcze były zwrotnice, linki, przekładnie przestawia się ręcznie, tak jakbyśmy przez ostatnie 100 lat zapomnieli o modernizacji – powiedział Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Nowy Szlak Jedwabny

Dziś Małaszewicze nabierają nowego wymiaru i są szansą na rozwój regionu. To tędy przebiega Nowy Szlak Jedwabny. Chińczycy zapowiadają o 60 procent kontenerów więcej.

– Dzisiaj już jest kłopot, bo oni dogadali się z kolejami rosyjskimi i białoruskimi, kontenery mają priorytet. Nasze pociągi „lokalne”, czyli te z Rosji, Białorusi są odstawiane na bocznice i wszystkie bocznice są zajęte praktycznie aż do Mińska, bo kontenery jadą, a pozostałe nie. Dlatego też modernizacja jest konieczna – stwierdził Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Jest to przedsięwzięcie długoterminowe, bo modernizacja nie zdarzy się „z czwartku na piątek”. Niemniej jednak udał się ten proces trochę przyśpieszyć, na tyle aby w tej perspektywie finansowej wydać ponad pół miliona złotych. – To jest ogromny majątek i bardzo zaniedbany, także myślę, że ta kwota nie jest za wielka. Będziemy trzymać kciuki, żeby udało się to zrobić – zaznaczył Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Komunikacja i inwestycje


Pierwsze spotkanie odbyło się w Cargotorze w Małaszewiczach Zgłoszono wiele ważnych postulatów. – Dla nas ważną sprawą z punktu widzenia lokalnej komunikacji jest wiadukt czy drugi przejazd w Małaszewiczach, żeby je przywrócić światu, bo są trochę za torami i jeżeli ten transport będzie się rozwijał, to mamy cały czas zamknięty przejazd w Kobylanach. Dobrze byłoby, żeby nie objeżdżać go dookoła przez Lebiedziew czy wiadukt w Terespolu. – wyjaśnił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Kłopotów jest nieco więcej niż tylko zaniedbana infrastruktura kolejowa. Kolejny problem to rozwiązania logistyczne. Pociąg przez Polskę przejeżdża z prędkością taką co rower, 20 km na godzinę. – Nie jesteśmy w stanie przyjąć pociągów, które chcą jechać przez Brześć – Terespol. To jest trochę dziwne. Z jednej strony mamy podpisanie porozumienia, umowy z Chinami, rozmawiamy z sąsiadami z Brześcia, ale jeżeli nie staniemy na wysokości zadania to nas po prostu będą omijać. Ten Szlak Jedwabny będzie tylko marzeniem. – mówił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Kolejne zadanie to potrzeba skomunikowania portu i logistyczne przyjmowanie większości towarów. Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze należałoby tranzytem pociągi towarowe przesyłać bezpośrednio na górkę rozrządową do Kobylan, którą wcześniej trzeba rozbudować. Należy rozbudować logistykę w rejonie samych Małaszewicz, żeby podstawiać jak najszybciej na terminale tuż po odprawie.

– Dobrze byłoby, żeby Straż Graniczna przeszła też do Kobylan. Po co trzymać godzinę pociąg w Terespol na odprawę paszportową maszynisty, skoro może Służba Celna i Straż Graniczna zrobić to w Kobylanach, gdzie tych torów na górze rozrządowej będzie więcej. – tłumaczył Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Istotnej zmiany wymaga sama procedura odprawy na granicy. Wtedy Terespol może zrobić się bardziej przejściem osobowym. Dodatkowo potrzebne są rozwiązania, które ułatwiłyby procedury firmom, które chcą prowadzić swoją działalność. Dziś przez Małaszewicze, przejeżdża około 50 pociągów na dobę z tego większość towarowych, a możliwości przeładunkowe Małaszewicz są kilka razy większe. Pojawiają się nowe firmy. Jedna z nich  w tej chwili inwestuje i to będzie jeden z większych terminali, które powstaną w rejonie Małaszewicz.

 – Jeżeli Chińczycy będą nadal zainteresowani i uda się przezwyciężyć te infrastrukturalne problemy i granicę, która jest wąskim gardłem to chcemy szykować kolejne tereny pod strefę aktywności gospodarczej. – powiedział Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Istotną również rzeczą, która pozwoli rozwijać region jest doprowadzenie autostrady A2 lub chociaż drogi ekspresowej do granicy. Tym bardziej po stronie białoruskiej autostrada funkcjonuje już od  lat 80-tych.ICH/Biała Podlaska

Fot: www.rynek-kolejowy.pl

DJ
wykop
Sponsor galerii zdjęć


Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Biała Podl.

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.02

Co łączy Białą Podlaską i Nieśwież?

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.02 18:00

Wernisaż wystawy „Mama, I’m Coming Home” – RZEŹBA

więcej »
3 4

POWIAT BIALSKI, 04.02

Transmisja Eucharystii z Janowa Podlaskiego w TVP Polonia

więcej »
5 6 7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Bialscy szczypiorniści podejmą ekipę z Ostrowca Świętokrzyskiego

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02 17:00

The Best of Sting - koncert dla zakochanych

więcej »
12 13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02

Szkolenie dla bibliotekarzy i pedagogów

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02 20:30

Zbliżają się walentynki jazzowe. Wystąpi krakowskie trio

więcej »
14 15 16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.02

Spotkanie dla przedsiębiorczych

więcej »

POWIAT BIALSKI, 16.02

Nocne Czuwanie Młodych: o jedności w Kodniu

więcej »
17 18
19 20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Białej Podlaskiej

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.02 17:00

Pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba. Spotkanie w bibliotece

więcej »
23 24 25
26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje