R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zwyciężczyni radiowego konkursu
2014-05-22 14:23:57 Artykuł czytany 2324 razy


Edyta Kowaluk z Terespola została zwyciężczynią tegorocznej, drugiej edycji konkursu na rozważania Drogi Krzyżowej. Konkurs ogłosiły na początku Wielkiego Postu redakcje Katolickiego Radia Podlasie oraz portalu podlasie24.pl.


Na początku tygodnia z panią Edytą spotkał się nasz dziennikarz Sebastian Zimnicki, by wręczyć nagrodę główną ufundowaną przez PPHU Marker w Siedlcach.

W rozmowie z Sebastianem Zimnickim pani Edyta Kowaluk przyznała, że nie spodziewała się takiego wyróżnienia, zwłaszcza że tekst rozważań Drogi Krzyżowej napisała po raz pierwszy.


1 min. 15 sek.

Zwycięska Droga Krzyżowa emitowana była w Wielki Piątek na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Poszczególne stacje nagrywali pracownicy Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl

POSŁUCHAJ


SZ/EŁ

-------------------------------------------------------------

Oto zwycięski tekst:

Droga Krzyżowa – to podróż przez życie, to kolejne stacje ludzkiego losu. To radość
 i smutek, miłość i cierpienie,  życie i śmierć. To zmartwychwstanie i niebo.

Stacja I: Jezus na śmierć skazany

Moja podróż przez życie… trwa dopiero kilka dni, parę lat, a może to już 20, 40, 50,70…. 90 i więcej lat na pielgrzymim szlaku.  Zastanawiam się, gdzie jest moje miejsce tu na ziemi, kim jestem i po co żyję?  Gdzie jesteś Boże? Dlaczego ciągle gdzieś podążam i czegoś potrzebuję? Czym jest śmierć i gdzie jest koniec ziemskiej pielgrzymki?
Panie Jezu, ludzie stali obok Ciebie, współczuli, zastanawiali się dlaczego tak cierpisz, czy 33 lata -  to czas na śmierć?  Niektórzy płakali, innym Twój los był obojętny. A jak jest dzisiaj?  Życie to ….. wielka niewiadoma. Śmierć – to strach i smutek, śmierć to cierpienie i łzy.
Ale śmierć to także powrót do domu OJCA. Człowiek wiary, nadziei i miłości - Błogosławiony Jan Paweł II pokazał nam wędrówkę i jej piękno, miłość i cierpienie, uśmiech i łzy, życie i  śmierć -  drogę, która wyda owoce Świętości.
Wyrusz ze mną Panie, w tę drogę zwaną życiem. Niech nauka Papieża Polaka  uczy nas aby „bardziej być, niż więcej mieć.”
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja II:  Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Radość, uśmiech ale i cierpienie - krzyż życia, codzienności, choroby….- to kolejne przystanki na ludzkiej drodze.  Dlaczego, dlaczego ja Panie?  To niemożliwe, że moje dziecko jest chore, dlaczego? To jakaś pomyłka! Panie Boże, ja nie mam siły otworzyć nawet  mego serca na Twoją miłość!  A Ty powiedziałeś "Kto chce pójść za Mną ... niech weźmie krzyż i niech mnie naśladuje..."  Ty pokazałeś, w osobie Jana Pawła II, że nawet przeszywająca kula z rąk Ali Agcy staje się błogosławieństwem i przebaczeniem. Człowiek cierpiący to klejnot i perła Kościoła.
Boże wlej w nas łaskę pokory i mądrości, abyśmy  potrafili  wziąć na swoje ramiona, to co ciężkie i trudne, co bolesne i tak po ludzku niemożliwe.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja III:  Pierwszy upadek Jezusa

Upadam każdego dnia, wczoraj, dzisiaj i jutro też się zachwieję. Nikt nie obiecał nam raju na ziemi. Panie, co się stanie kiedy  upadnę, kiedy się odwrócę, kiedy się zawaham? Za Janem Pawłem II proszę Cię Panie Boże dodaj nam wiary, ufności i nadziei. To właśnie   „Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach.”
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja IV: Jezus spotyka swoją Matkę

Mamo, Mamusiu, Mateczko… idź, nie patrz na moje cierpienie.  Ona zawsze jest  przy mnie. Ona mnie przytula i wspiera. Ona się cieszy razem ze mną i płacze ze swoim dzieckiem. Ona jest z nami od zawsze. Mamusia to pierwszy uśmiech i łzy,  pierwsze słowa i złożone ręce do modlitwy.  A Ty Panie spotykasz na drodze swoją Mamusię, smutną, bezbronną, patrzącą na Ciebie. Miłość Matki potrafi ukoić nawet największy ból. Za miłość i trud wychowania błogosław Boże  naszym ukochanym Rodzicom. 
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja V:  Szymon Cyrenejczyk  pomaga dźwigać krzyż


Zatrzymałam się, miałam wszystkiego dosyć. Było mi  smutno i ciężko  – to taki malutki krzyżyk na kolejnym przystanku życia. Człowiek, którego nie znam pomógł mi dzisiaj. Jeden uśmiech i dobre słowo. Co za ulga – dziękuję. Boże Ty nie wymagasz od mnie nadzwyczajnych gestów dobroci.  Ty chcesz abym była człowiekiem. Przez świadectwo  Jana Pawłem II -  proszę Cię Boże daj łaskę poznania tego, że „Człowiek jest wiel¬ki nie przez to, co po¬siada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami !

Stacja VI:  Weronika ociera twarz Jezusa

Tak cierpisz Boże, a Ona Weronika pełna męstwa i odwagi  staje obok Ciebie, ocierając Twoją wyczerpaną i zmęczoną twarz. Ktoś powie, to tylko drobny, mało znaczący szczegół na drodze krzyżowej. Dobroć Weroniki stała się znakiem miłosierdzia wobec cierpiącego Człowieka.
Proszę Cię Boże o dar  zawierzenia i zaufania, abym potrafiła być miłosierna wobec innych, jak Jan Paweł II Świadek  miłosierdzia „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.”
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami! 

Stacja VII: Drugi upadek Jezusa


Jezu, tak strasznie cierpisz, ta droga wydaje się nie do przebycia. Słońce, spiekota i brak sił aby ruszyć w dalszą drogę.  Upadasz. … To niemożliwe, skąd ta moc aby powstać i iść dalej?
Boże, proszę daj mi zrozumieć tajemnicę krzyża i naucz mnie podnosić się z upadku. Kocham życie i chcę zrozumieć, za błogosławionym Janem Pawłem II    „Krzyż jest wpisany w życie człowieka. Kto próbuje usunąć go ze swojego życia, nie zna prawdy ludzkiej kondycji. Weź Krzyż! przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć! Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na Krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie!”
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące  Niewiasty

Kolejny przystanek życia. Jest wieczór, gwiaździste niebo, ławeczka…. Zatrzymam się, chwileczkę odpocznę. Nawet nie zauważam człowieka, który wyciąga do mnie rękę i  prosi o pomoc. Wstaję i uciekam….. Potem zastanawiam się dlaczego?  Nie chcę mu pomóc, boje się a może tylko się usprawiedliwiam.  Jezu, Ty nawet w swoim bólu i trudzie, zauważasz innych ludzi. A moje ego nie pozwala mi spojrzeć w twarz potrzebującego człowieka. Boże, otwórz oczy abym, tak jak Świadek dobroci – Jan Paweł II z miłością i dobrocią umiała podać kromkę chleba, dobre słowo i uśmiech napotkanemu człowiekowi.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja IX: Trzeci upadek Jezusa

Moje życie nie jest jeszcze zbyt długie. Przystanek i znów upadałam nie raz, nie dwa, nie trzy. Tyle wyrzeczeń, łez,  nieprzespanych nocy i zgasłych nadziei. Zawsze był ktoś obok mnie, kto podał mi rękę, abym mogła pójść dalej. Kto dzisiaj  poda pomocną dłoń? Mąż, rodzice, dzieci, pani w szkole, koleżanka,  kapłan, a może po prostu Ktoś – nieznajomy z parku.  Dziękuję za dobre serce każdego człowieka. Dziękuję za świadectwo życia – Wielkiego Polaka z Wadowic.
Boże spraw, aby w chwilach cierpienia i trudu odnalazła marzenia Boga i umiała przyjąć pomocną dłoń, dobre słowo czy uśmiech – gesty, który spełniają pragnienia.
 Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja X: Odarcie z szat

W moim życiu wszystko się poplątało, białe już nie jest białe, a czarne zmieniło swoje oblicze.  Moje życie zorganizowane, ułożone i zaplanowane zostało odarte z szat pracy, dobroci i miłości. Boże daj mi siłę i moc, aby zrozumiała, że życie wymaga  ofiarowania i poświęceń.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja XI: Przybicie do Krzyża

Boże, to chyba najcięższe i najtrudniejsze chwile.  Płaczę, odwracam oczy, i pytam dlaczego tyle cierpienia, tyle bólu?  Moja pycha, egoizm, chciwość, zazdrość i …..to gwoździe, które ranią innych ludzi, to gwoździe, które dotykają Twojego Świętego oblicza. Ty Panie dałeś się przybić do krzyża.  Jak zrozumieć ten znak miłości Boga do człowieka?  Znak miłości, który stał się zwycięstwem Papieża Polaka. Chcę być blisko Ciebie, pomimo zwątpienia i  mojej słabości.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami! 

Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu

Śmierć! Pewnie nie jedna osoba myślała, ze to już koniec,  ostatni etap na pielgrzymim szlaku. Życie zatoczyło koło.  Smutek, żal, wyrzuty… Śmierć dla nas i za nas ….. za miłość, dobro, i prawdę. Ale Ty Panie, pokonałeś Śmierć – powstałeś z martwych! Zmartwychwstanie – to moc i   nadzieja. To  życie, które nie kończy się tu na ziemi, to przecież pielgrzymka, której celem jest niebo.
Otwórz nam oczy Panie i daj zrozumieć za błogosławionym Janem Pawłem II  „Wy wszyscy, który głosicie "śmierć Boga", którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga z ludzkiego świata, wstrzymajcie się i pomyślcie, czy "śmierć Boga" nie niesie w sobie nieuchronnej "śmierci człowieka"!
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami! 

Stacja XIII: Zdjęcie z krzyża


Maryja cicha i pokorna przytula martwe ciało swojego Syna. Ból rozrywa serce. Maryjo, Twoja Miłość jest wielka, wspaniała, miłość która nie gaśnie, nawet kiedy życie traci sens. Ty stałaś się Mateczką dziesięcioletniego Karolka Wojtyły, kiedy po raz ostatni kwietniowego poranka ucałował swoją „ziemską” mamusię w policzek.  „Totus Tuus” dewzia życia Jana Pawła II  pokazała nam, że Ty Maryjo  przytulasz,  ochraniasz, zmieniasz losy świata, dodajesz siły i otuchy, jesteś blisko. Bądź blisko obok mnie, przytulaj mnie Maryjo dzisiaj, jutro i zawsze.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Stacja XIV: Złożenie do grobu

Ciało złożone do groty skalnej. Chwila zadumy przy grobie zmarłego Jezusa.  Moment refleksji przy śmierci Papieża Polaka. Boże, Ty tchnieniem wiatru w nadzwyczajnym geście zamknąłeś Księga Życia Papieża Polaka.  Marzenie Boga się spełniło. Aby i moje marzenia spotkały marzenia BOGA, który jest wiarą, nadzieją i miłością. Boga, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem. 
Abym każdego dnia umiała odnaleźć cud Wielkanocnej Nocy!
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami !

Droga Krzyżowa się nie kończy, to przecież podróż przez życie, wędrówka która prowadzi do Świętości. Błogosławiony Janie Pawle II módl się za nami.wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ela
  2014-05-23 08:37:39

  arrow

  Piękne nagranie Drogi Krzyżowej. Słuchałam z zapartym tchem i łzami w oczach

 • bialczanin
  2014-05-23 07:41:27

  arrow

  gratulacje

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje