R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Terytorialsi z Lublina ćwiczyli w Lasach Parczewskich
2018-06-18 17:24:20 Artykuł czytany 519 razy


W dniach 15-17 czerwca, w rejonie Lasów Parczewskich odbyło się szkolenie taktyczne żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z Lublina. W ramach zajęć ćwiczono wspólnie z członkami Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.


W miniony weekend w Lasach Parczewskich kilkaset żołnierzy z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina odbyło programowe szkolenie taktyczne w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Jednocześnie Terytorialsi z 213 kompanii z Lublina szkolili się wspólnie z członkami Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To jedna z organizacji proobronnych, która w ramach programu MON „Paszport”, ćwiczyła swoje możliwości współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Było to szkolenie przygotowujące komponent do ćwiczeń HUZAR18 oraz ANAKONDA18.

W ramach ćwiczeń taktycznych żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie, m.in.: pokonywania terenu w sposób niezauważony z wykorzystaniem technik maskowania, obserwacji, zasad nawiązywania i prowadzenia łączności. Ciekawym elementem ćwiczeń była przeprawa przez rzekę z wykorzystaniem technik linowych, a także bytowanie w terenie lesistym, zakładanie bazy i wystawienie posterunków. Zajęcia taktyczne scalają wszystkie zagadnienia szkolenia podstawowego żołnierza TSW i są jednym z ważniejszych elementów w całym systemie szkoleniowym Terytorialsów.

Na zakończenie wspólnych ćwiczeń, w niedzielę 17 czerwca br., w byłej leśniczówce „Gościniec”, na skraju Lasów Parczewskich odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę pobytu i walk 27 WDP AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Przy pomniku-tablicy upamiętniającej szlak bojowy 27 WDP AK licznie zgromadzili się weterani, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, organizacje proobronne oraz młodzież. W intencji żołnierzy AK, WIN, NSZ i BCH została odprawiona Msza święta. W programie uroczystości był, m.in. bieg pokoleń, spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną, ognisko i wspomnienia uczestników.

Przypomnijmy, 21 Batalion Lekkiej Piechoty w Lublinie wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy ok. 500 żołnierzy. Rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty lubelski i lubartowski. Dowódcą batalionu jest ppłk. Artur Chapski. Do zadań Terytorialsów z Lublina, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe.

***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Prezes Sokołowa: Inwestujemy w młodzież!
2018-11-14 12:04:18 Kategoria:

Grupa Sokołów od lat inwestuje w pracowników poprzez wspieranie różnych form edukacji – od udostępniania platform szkoleniowych, przez finansowanie kursów...

więcej »
foto

Zdrowie prokreacyjne - ważna sprawa. Spotkanie w Białej...
2018-11-06 12:41:18 Kategoria:

Fundacja Świętych Joachima i Anny z Siedlec, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia organizuje spotkania szkoleniowo-warsztatowe propagujące zdrowie prokreacyjne w ramach...

więcej »

Parczew

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8

PARCZEW, 08.11

Parczew: Bezpłatne spotkanie dla przedsiębiorców

więcej »
9 10 11

PARCZEW, 11.11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Parczewie

więcej »
12 13 14 15 16

PARCZEW, 16.11 15:00 - 16.11 18:00

Parczew: spotkanie na temat przeciwdziałania przyczynom przestępczości TY TEŻ MOŻESZ ZAPOBIEC

więcej »
17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje