R E K L A M A



MIŃSK MAZ.

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dyskutowali o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych
2017-11-14 18:47:19 Artykuł czytany 553 razy


Regionalna konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy zwiększającej udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych odbyła się 13 listopada w Biurze Poselsko – Senatorskie PiS w Mińsku Mazowieckim.


Konferencję otworzył i uczestników powitał okręgowy koordynator medialny Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce pan Mariusz Orzełowski. W konferencji Koordynatora Okręgowego pana posła Daniela Milewskiego wzięła udział wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pani Maria Koc, a także samorządowcy z powiatu mińskiego: wicestarosta Krzysztof Płochocki oraz radny Piotr Stępień.

Uczestnicy konferencji przedstawili założenia projektu ustawy o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Poseł Daniel Milewski na wstępie zauważył, że planowane zmiany zapewniają transparentność procesu wyborczego. Jak zaznaczył, nowelizacja rozwieje wszelkie wątpliwości, które pojawiały się wcześniej, chociażby przy wyborach samorządowych. – Nasze zmiany to większa przejrzystość i uczciwość wyborów – podkreślił poseł koordynujący w PiS kwestie samorządowe. Dodał, że rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy zwiększają kontrolę obywateli nad pracą samorządów.

Omawiając ogólne założenia projektu, wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że samorządy powinny służyć Polakom, a nie lokalnym grupom interesu. - Wybory dzięki zaproponowanym zmianom będą uczciwe i transparentne, a wybierane władze będą stale poddane skutecznej kontroli społecznej – zaznaczyła senator Koc. Przypomniała czym kończy się wszechwładza w samorządach, co pokazała na przykład komisja reprywatyzacyjna. Nowe prawo samorządowe autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zwiększa wpływ obywateli na samorządy, szczególnie obywatelską kontrolę w całym procesie wybierania i sprawowania władzy lokalnej. W opinii senator Koc potrzebujemy zmian, aby samorządy były naprawdę samorządne, aby władze samorządowe służyły interesom mieszkańców, a nie swoim własnym.

Poseł Milewski przedstawił zmiany zwiększające kontrolę społeczną w samorządach. Istotną zmianą ma być wprowadzenie na poziomie ustawy tzw. „budżetów obywatelskich”. - Chcemy, aby mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydowali o części wydatków jednostek samorządów wszystkich szczebli – mówił. Dodał, że zostanie wprowadzony szereg rozwiązań gwarantujących, że decyzje obywateli nie będą blokowane przez urzędników. W miastach na prawach powiatu wprowadzimy obowiązkowy budżet obywatelski o gwarantowanej wysokości minimalnej 0,5% wydatków budżetu miasta. Kolejna zaprezentowana przez posła Milewskiego kluczową zmianą jest wprowadzenie w samorządach wszystkich szczebli instytucji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. - Gwarantujemy możliwość realnego korzystania przez obywateli z tego uprawnienia eliminując możliwość nadmiernego zawyżania liczby wymaganych podpisów, czy też odkładania w nieskończoność procedowania projektów obywatelskich – zaznaczył poseł, przechodząc do kolejnej zmiany, jaką jest obowiązek nagrywania i transmitowania w intrenecie obrad rad gmin, miast, powiatów oraz sejmików województw. Zdaniem Milewskiego w dzisiejszych czasach możliwość osobistego oglądania obrad, zazwyczaj odbywających się w dni powszednie w godzinach pracy, to za mało. Poseł Milewski zapowiedział także, że interpelacje i zapytania radnych zyskają umocowanie w przepisach rangi ustawowej.

Powołanie w samorządach, na wzór komisji rewizyjnej, specjalnej komisji skarg, wniosków i petycji omówiła senator Maria Koc. - Chcemy nadać szczególną rangę wnioskom składanym przez obywateli, problemom przez nich sygnalizowanym, skargom na działalność urzędników – zaznaczyła.

Najistotniejszym z nowych rozwiązań zapowiedzianych przez panią marszałek jest debata o stanie danej jednostki samorządu, która odbywać ma się corocznie. - Tej funkcji nie spełnia obecnie absolutorium, sprowadzające się do sprawdzania księgowo-formalnej poprawności realizacji budżetu – precyzowała senator dodając, że każdy klub w radzie zyska prawo wniesienia jednego punktu porządku obrad na sesję, bez możliwości jego zdjęcia. Tym samym rządząca większość nie będzie mogła unikać debaty nad ważnymi, a niewygodnymi dla niej sprawami.

Lider radnych PiS w Radzie Powiatu Mińskiego – Piotr Stępień zapowiedział, że w świetle omawianego projektu radni zyskają indywidualne uprawnienia kontrolne w odniesieniu do samorządowych spółek, urzędu i innych jednostek organizacyjnych, na wzór uprawnień posłów wobec jednostek państwowych. Radny Stępień dodał także, że pracownicy zapewniający obsługę biurową radnych zostaną wyodrębnieni ze struktur urzędu i poddani zwierzchnictwu służbowemu Przewodniczącego Rady. - Obecnie są zwykłymi urzędnikami, podlegającymi władzy wójta czy burmistrza, a nie może być tak, że korespondencję czy spotkania radnych opozycji kontrolują pracownicy bezpośrednio podlegli służbowo władzy wykonawczej – zauważył.

Zmiany zwiększające jawność i transparentność procesu wyborczego omówił wicestarosta Krzysztof Płochocki. Jako pierwszą przedstawił obowiązkową transmisję z lokalu wyborczego, a nagrania będą przechowywane dwa lata. Zmiany przewidują powoływanie dwóch komisji wyborczych. Jedna ma pracować w zamknięcia lokali, a druga liczyć głosy. Jak zaznaczył wicestarosta Płochocki liczenie głosów będzie musiało odbywać się w obecności całej komisji, a w trakcie głosowania w lokalu będzie musiało przebywać co najmniej 2/3 pełnego jej składu. Wśród założeń prezentowanego projektu jest także przyznanie mężom zaufania prawa do udziału we wszystkich czynnościach komicji, w tym możliwość rejestrowania prac. Według zapowiedzi, polskie organizacje społeczne mają zostać zaproszone do obserwowania wyborów.

Do zmian posiadających charakter strukturalny odniósł się radny Mariusz Orzełowski. Zapowiedział wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak bez zaliczania już odbytych kadencji, a więc za pierwszą zostanie uznana dopiero najbliższa na lata 2018-2022. Kolejną istotną zmiana ma być likwidacja okręgów jednomandatowych w wyborach do rad gminnych i miejskich, czyli wprowadzenie ordynacji proporcjonalnej na wszystkich szczeblach oraz zniesienie możliwości wyborów dwudniowych, co postulował także Trybunał Konstytucyjny jako niezgodne z art. 98 Konstytucji. Radny Orzełowski zaprezentował także propozycję rozszerzenia możliwości kandydowania. – Dotąd, aby kandydować do Rady Gminy należało mieszkać w jej granicach, co prowadziło do absurdów zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich, gdzie nierzadko mieszkańcy wyprowadzają się do gmin ościennych – mówił precyzując, że w świetle projektu wystarczyć ma jedynie miejsce zamieszkania na obszarze danego województwa. Jak podkreślił Orzełowski organizacja wyborów samorządowych ma przejść pod kontrolę Państwowej Komisji Wyborczej. - Obecna sytuacja, w której gmina odpowiadała za całość procesu wyborczego jest patologiczna zwłaszcza w kontekście wyborów samorządowych – zaznaczył. Jak dodał, wprowadzony zostanie także zakaz jednoczesnego kandydowania na wójta lub burmistrza oraz do rady powiatu czy sejmiku województwa. Jednocześnie kandydować będzie można tylko do organu wykonawczego i stanowiącego tej samej jednostki samorządowej. Jak podsumowując podkreślił radny Orzełowski, reforma Państwowej Komisji Wyborczej wejdzie w życie dopiero po wyborach parlamentarnych. - Nie ma mowy o żadnym „skoku” na PKW, ponieważ jej nowy skład wyłoni nowy parlament po wyborach, a dodatkowo w składzie PKW znajdą się przedstawiciele Sejmu i to z przewagą klubów opozycyjnych – mówił.

Poseł Daniel Milewski kończąc konferencję odniósł się do negatywnych aspektów obecnie funkcjonującej ordynacji uwzględniającej tzw. „okręgi jednomandatowe”, które wypaczają istotę demokratycznego wyboru, gdyż wykluczają znaczną część mieszkańców z prawa do reprezentacji. Poseł zapowiedział, że ta regionalna konferencja jest początkiem konsultacji projektu ustawy, do których zaprosił zarówno obecnych samorządowców, jak też mieszkańców.











Tekst i foto: materiały prasowe
wykop

Komentarze

  • wyborca
    2017-11-14 22:56:48

    arrow

    W końcu przychodzi przejrzystość. Szacunek za zaufanie do obywateli. Macie mój głos

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Mińsk Maz.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje