R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Siedlce: Reforma systemu śmieciowego – propozycja PO
2019-02-15 07:19:12 Artykuł czytany 1273 razy


Na wiosnę będzie w Siedlcach podwyżka cen śmieci. Duża, ale niekoniecznie ostatnia, bo przeznaczona tylko na załatanie półtoramilionowej dziury, jaka wytworzyła się w finansowaniu gospodarki odpadami w zeszłym roku. Jeśli miasto nie nadąży za rosnącymi wymaganiami co do poziomu recyklingu, będą następne. Przy uchwalaniu tej styczniowej zapowiedziano więc debatę nad reformą całego systemu śmieciowego. 14 lutego pojawił się pierwszy głos: swoje propozycje przedstawili radni i działacze PO.


Można podejść do sprawy z brutalną prostotą: aplikować kolejne podwyżki cen, aż ludzie w końcu nauczą się selektywnej zbiórki. Ale ta prostota jest niesprawiedliwa, bo wtedy obrywają wszyscy: i ci, którzy się starają, i ci, którzy tylko udają. Stąd propozycje zmian systemowych, które mogą pomóc osiągnąć wymagane wskaźniki bez kolejnych ciosów w portfele mieszkańców. Podzielono je na siedem grup.
Pierwsza – to pogłębienie i poszerzenie edukacji. O segregowaniu śmieci mówi się dzieciom w siedleckich szkołach, ale nie wszędzie tak samo. Chodzi o ujednolicenie i usystematyzowanie tego przekazu, a także wyjście z nim poza szkoły: na wyższe uczelnie, do klubów seniora, uniwersytet trzeciego wieku itd.

Druga sprawa – to więcej zachęt materialnych dla tych, którzy chcą segregować swoje śmiecie. Mieści się w tym utrzymanie i rozwijanie eko-budżetu, rozprowadzanie zgniatarek do butelek i puszek, a także domowych zestawów pojemników do selektywnej zbiórki. Do dużych zakupów tych ostatnich można wciągnąć prywatnych sponsorów, którzy w zamian umieszczaliby na nich swoje znaki.

Kolejna propozycja – to wdrożenie jeszcze jednej frakcji: bioodpadów. ZUO ma u siebie kompostownię, ale wydzielenie tej frakcji u źródła znacząco poprawiłoby wyniki odzysku, bo nie zanieczyszczałaby ona innych surowców wtórnych. To wymagałoby już większych nakładów, bo oprócz dodatkowych, szczelnych pojemników na osiedlach potrzebne by były osobne śmieciarki.

Następny element– to rozciągnięcie obowiązku segregacji z domów mieszkalnych również na siedziby firm. Było to rozważane przy wdrażaniu nowego systemu gospodarki odpadami kilka lat temu, teraz wydaje się niezbędne dla jego uszczelnienia.

Piąty pomysł – to tzw. in-house, czyli powierzenie przez samorząd własnej spółce wszystkich zadań związanych z gospodarką śmieciową. Obecnie ZUO zajmuje się przetwarzaniem odpadów, natomiast zbiórką i transportem dzieli się z firmami prywatnymi. Danie mu wyłączności (na co przepisy pozwalają od dwóch lat) miałoby zaowocować lepszą kontrolą jakości segregacji, choć wymagałoby poważnych inwestycji w nowe pojazdy.

Szósta sprawa – to próba zmierzenia się z największym problemem istniejącego systemu, czyli wyegzekwowaniem selektywnej zbiórki w budownictwie wielorodzinnym. Faktyczna jest znacznie niższa od deklarowanej, a wysiłki uczciwie segregujących lokatorów są niweczone przez ich leniwych sąsiadów. Tutaj propozycją jest pójście w ślady Płocka, gdzie powstał system małych sortowni osiedlowych. Są to niewielkie budyneczki, gdzie pracujący na stałe robotnicy dzielą przynoszone przez mieszkańców śmiecie nie na 4-5, ale na 20 frakcji, wyławiając surowce wtórne od razu i nie dopuszczając do ich mieszania w transporcie. To wiąże się oczywiście z kosztami, ale zapewnia skokowy wzrost poziomu odzysku.
Oprócz tego radni PO proponują samorządowi, by przyjrzał się strukturze zatrudnienia w swojej spółce – czy rozrośniętej w ostatnich latach administracji nie udałoby się np. częściowo przekierować do wspomnianych wcześniej zadań edukacyjnych.

Na dalszą przyszłość, do osobnej dyskusji, a nawet do lokalnego referendum, wskazuje się możliwość wybudowania w Przedsiębiorstwie Energetycznym pieca do spalania najbardziej kalorycznych frakcji odpadów komunalnych. Nie wolno ich składować, a teraz za ich utylizację ZUO płaci cementowni w Chełmie ok. 10 mln zł rocznie (i zanosi się na to, że będzie płacić jeszcze więcej). Dlatego taka instalacja – choć bardzo kosztowna – mogłaby rozwiązać problem w dłuższej perspektywie.

Powyższe propozycje – zawierające pomysły zarówno proste, tanie i do wprowadzenia od ręki, jak i wymagające wielomilionowych nakładów – są punktem wyjścia. Będą przedstawione Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wspólnotom mieszkaniowym i władzom miasta do dalszej dyskusji. Na wczorajszej konferencji podkreślano jednak, że owa dyskusja nie może ciągnąć się w nieskończoność. Na koniec tego roku Siedlce powinny osiągnąć 40 procent odzysku surowców wtórnych, co przy obecnym systemie wydaje się niemożliwe. Czas więc nagli – inaczej miasto i mieszkańców czekają kolejne, duże obciążenia.


fot. Archiwum
AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • astra
  2019-02-19 13:46:34

  arrow

  Najpierw należy ukrócić samowolę PANÓW ŚMIECIARZY, którzyu wprowadzają swoje zasady - np. nie zabierają tekstyliów z pojemników do tego przeznaczonych jeśli te nie są popakowane w worki, koniecznie pomarańczowe. To po jaki hook te pojemniki?

 • Mariani
  2019-02-17 19:18:10

  arrow

  Przebiegła Peło najpierw przegłosowała podwyżkę cen odpadów a teraz udaje świętych i wskazuje głupie pomysły. Dr Dobity to już przechodzi sam siebie w manipulacji.

 • siedlczanin
  2019-02-15 19:49:59

  arrow

  jak słysze o czymś takim jak segregacja to mnie szlag trafia i co z tego,ze ja segreguje,jak większość mieszkańców mego osiedla ma koncertowo w pewnej części ciała segregację, bo nawet tych śmieci nie chce się do śmietnika wrzucić tylko stawiają worki pod drzwiami śmietnika, już jest bardzo dobrze jak ktoś wstawi worek oczywiście nie sortowany do pomieszczenia w którym są kontenery.moi mili siedlczanie my jeszcze nie dorośliśmy do sortowania śmieci,proszę zobaczyć również jak to jest ze sprzątaniem po swoich pupilkach i odpowiedz jest gotowa,w jakim świecie my żyjemy, śmieci moje ,a parobcy niech grzebią w śmieciach ja stworzona lub stworzony do innych zadań

 • siedlczanka
  2019-02-15 12:57:52

  arrow

  jaka segregacja...????
  przyjeżdża jeden wóz i zabiera segregowane i niesegregowane odpady czy inaczej śmieci..
  widzę to z okna..
  gdzie sens..??

 • Rumcajs
  2019-02-15 10:28:49

  arrow

  Segregacja odpadów jest to problem całego kraju gdzie ludzie od dziesięcioleci śmieci i szamba wywozili do lasu tyle że w tej chwili jest tyle śmieci że trzeba je na nowo przerabiać a mentalności ludzi mniej świadomych tego problemu nie zmienisz chyba że zastosuje się ostre kary finansowe .

 • Siedlczanin
  2019-02-15 08:57:31

  arrow

  Szanowny Pan redaktor napisał na wstępie „można podejść do sprawy z brutalną prostitą i zaaplikować kolejne podwyżki cen..” TO WŁASNIE CI PANOWIE GŁOSOWALI ZA PODWYZKAMI CEN ŚMIECI ( trzech za a jeden sue wstrzymał od głosu) to są ogólnodostępne dane na stronie urzędu miasta! Kpicie z ludzi???

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

The Time Quartet wystąpi w Reymontówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05

Siedlce: biegi uliczne w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 11:30

Jubileusz wybudowania Świątyni w Mokobodach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 12:30

Seroczyn - Festyn Majowy po raz 28.

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 19:00

Siedlce: koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

więcej »
4 5

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.05 16:00

Siedlce: Jackonalia 2019

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.05

Spotkanie duszpasterzy młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

Czym jest sztuka? Próba interpretacji obrazów

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.05

Siedlce: „Czwartki Lekkoatletyczne”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.05

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie „Z jazzem przez świat”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.05 17:00

Czy Chiny podbiją świat? – spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem

więcej »
10

POWIAT SIEDLECKI, 10.05

Wiśniew: Gala z okazji 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05

Zbiórka krwi podczas Jarmarku Św. Stanisława

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05

VII Siedlecka Kulinariada

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 10:00

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05 13:00

70-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 16:30

Operacja Rzeka – teraz Siedlce!

więcej »
11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.05

10 URODZINY NOVEKINO SIEDLCE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05

Rajd Rowerowy w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05 16:00

„Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” już 12 maja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Finisaż wystawy Miroslava Buchera

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.05

Dni otwarte w I KLO w Siedlcach

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.05

Joanna Bator w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.05 11:00

Siedlce: Święto Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.05 11:00

Festiwal Piosenki Religijnej w Stoku Lackim

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

XXIV Miejski Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Siedlce 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: „Czwartki Lekkoatletyczne”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05 10:00

Jubileuszowa Wystawa Twórczości Uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

XXIV Miejski Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Siedlce 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Siedlce: dekanalne spotkanie młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Wieczór Uwielbienia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.05

Siedlce: Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 18.05 11:30

Stok Lacki: Międzynarodowy Turniej w Zapasach

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.05

Rodzinna Majówka z Folklorem w Chlewiskach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 12:30

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 18:00

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »
20 21

MIASTO SIEDLCE, 21.05

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „Dzieci Powstania ‘44”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05 17:30

Szymon Hołownia w Siedlcach

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.05

Spotkanie z autorem biografii Danuty Szaflarskiej

więcej »

LUBARTÓW, 22.05 10:00

Kock: Powiatowy etap Małego Konkursu Recytatorskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.05 17:15

Nabożeństwo do św. Rity w siedleckiej parafii Bożego Ciała

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.05

Siedlce: „Czwartki Lekkoatletyczne”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.05 10:00

Żyrafka - IV Siedlecki Konkurs Matematyczny dla Przedszkoli

więcej »
24

POWIAT SIEDLECKI, 24.05

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Stoku Lackim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 24.05

Przegląd Akordeonistów – Amatorów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.05 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.05

Promocja książki Renaty Chojeckiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca PW

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.05

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Stoku Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.05 12:00

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.05 21:00

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »
26

POWIAT SIEDLECKI, 26.05

Festyn w Borkach Siedleckich

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.05 15:00

Piknik Rodzinny w Borkach Siedleckich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 18:00

Siedlce: Złoty Jubileusz Kapłaństwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 19:00

Koncert Krystyny Giżowskiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Nordic Walking na receptę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.05 19:00

Koncert zespołu Niekompletni „Graj nam świecie”

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.05 18:00

Ilona Gołębiewska w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.05 19:00

Gdzie jesteś… Ewo?

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.05

Trwają zapisy do Karo Chess 2019 – otwartego turnieju szachowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.05 18:00

Fotografie codzienności

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje