R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Robot będzie operował w Siedlcach
2019-09-12 14:43:24 Artykuł czytany 1812 razy


Dobra wiadomość dla mieszkańców subregionu siedleckiego. Samorząd województwa przekaże aż 9,8 mln zł na zakup innowacyjnego robota chirurgicznego. Sprzęt trafi do siedleckiego szpitala jeszcze w tym roku. Szybszy powrót do zdrowia, mniej powikłań i duża precyzja podczas zabiegów operacyjnych – to tylko niektóre zalety nowego sprzętu.


Będzie to trzeci tego typu robot na Mazowszu, ale jednocześnie pierwszy w publicznej placówce zdrowia!

Robot chirurgiczny będzie wykorzystywany na oddziałach urologicznym i ginekologicznym siedleckiego szpitala. Zgodnie z planem trafi tu już w listopadzie.

–Robot to przede wszystkim nowa jakość leczenia. Nie tylko usprawnieni pracę lekarzy i stworzy im większe możliwości podczas przeprowadzanych operacji, ale przede wszystkim wpłynie na zdrowie i większy komfort pacjentów – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Operacja robotyczna to laparoskopia bez ograniczeń anatomicznych. Wykorzystanie specyficznych i bardzo unikalnych technologii pozwala na operowanie pod dowolnym kątem, u każdego chorego, z dowolną swobodą. Roboty chirurgiczne charakteryzują się wyjątkową precyzją i małą inwazyjnością zabiegów. To z kolei przekłada się na wysoką efektywność operacji i znaczne ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych. Maszyna nie operuje sama i nie zastępuje lekarza, ale precyzja zabiegu jaką zapewnia, jest wielokrotnie większa niż w zabiegach otwartych czy laparoskopowych.

–Jestem dumna, że nasz siedlecki szpital wzbogaci się o tak innowacyjny sprzęt. To nie jest tani zakup, ale zależy nam na tym, aby mieszkańcy Mazowsza mieli dostęp do leczenia na światowym poziomie i mogli na miejscu, bez wybierania się w daleką podróż, korzystać z najnowszych rozwiązań, jakie oferuje medycyna – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Robot medyczny składa się z ramion zaopatrzonych w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową, które wprowadza się do ciała pacjenta. Narzędzia robota wykonują ruchy przypominające ruchy ludzkiego nadgarstka. Operator steruje ramionami robota za pomocą konsoli, a system eliminuje ewentualne drgania i przekazuje lekarzowi informację zwrotną.

– Trzeba powiedzieć jasno – robot nie pracuje sam. Kluczową role pełni operator. System wsparcia robotycznego dla chirurgii to telemanipulator, za pomocą którego operator wykonuje skomplikowane procedury operacyjne. Należy podkreślić, że przede wszystkim liczy się wiedza i doświadczenie operatora, który steruje maszyną – zaznacza dr Piotr Kania, zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Ramiona robota trafiają bezbłędnie nawet w najmniejsze pole operacyjne, minimalizując jednocześnie ingerencję w organizmie. Przy takiej operacji potrzeba mniej krwi oraz leków przeciwbólowych, co wpływa na zmniejszenie bólu okołooperacyjnego, a w efekcie prowadzi do szybszej rekonwalescencji. Po operacji wykonanej za pomocą robota, pacjenci przebywają w szpitalu krócej, nie mają dużych cięć (ran), dzięki czemu szybciej wracają do zdrowia i są obarczeni mniejszym ryzykiem powikłań.


Robot chirurgiczny to innowacyjne urządzenie stosowane w wielu dziedzinach medycyny. Wśród operacji chirurgicznych wykonywanych z pomocą robota możemy wymienić m.in. resekcje endometriozy, leczenie chorób pęcherzyka żółciowego, achalazji przełyku, otyłości, wycięcie guza nowotworowego podczas operacji ginekologicznych lub też histerektomię – usunięcie macicy. W dziedzinie urologii jest stosowany miedzy innymi w zabiegach prostatektomii – wycięcia gruczołu krokowego, cystektomii– wycięcia pęcherza moczowego, nefrektomii, czyli usunięcia nerek czy usuwania torbieli z nerek.

– Dla szpitala niezwykle istotne jest zapewnienie najwyższej jakości świadczonych usług oraz ich szeroka dostępność. Wyposażenie szpitala w tak wysokiej klasy sprzęt medyczny,  podniesie konkurencyjność spółki w zasięgu regionalnym oraz krajowym  – mówi Marcin Kulickiprezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.


Zakup robota chirurgicznego dla Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach to nie jedyna w 2019 r. inwestycja realizowana dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. Tylko w tym roku samorząd województwa przekazał:

•    13,4 mln zł na zakup sprzętu i specjalistycznej aparatury medycznej do Siedleckiego Ośrodka Onkologii, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie jednostek takich jak: oddziały leczenia stacjonarnego, Ośrodek Chemioterapii Dziennej, Pracownia Leków Cytostatycznych, Przychodnia Onkologiczna z 13 poradniami specjalistycznymi, Zakład Radioterapii czy Zakład Medycyny Nuklearnej. (Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2017-2019  w ramach RPO WM 2014-2020 wynosi ponad 54,9 mln zł, z czego w sumie ponad 13,4 mln zł to środki samorządu województwa mazowieckiego);
•    3,5 mln zł na rozbudowę, modernizację wraz z zakupem wyposażenia Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. (Całkowita wartość projektu realizowanego w ramach RPO WM wynosi ponad 10,9 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł to środki samorządu województwa mazowieckiego);

•    7 mln zł na przebudowę terenu szpitalnego obejmującego infrastrukturę techniczną, małą architekturę oraz tereny zielone jako miejsce biernej i czynnej hortiterapii z wykorzystaniem do rehabilitacji leczniczej dzieci i dorosłych. (Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2019-2020 w ramach RPO WM 2014-2020 wynosi blisko 13 mln zł, z czego w sumie 7 mln zł to  środki z budżetu samorządu województwa mazowieckiego);

•    2,8 mln zł na transgraniczną współpracę regionalnych szpitali w Siedlcach i Mińsku na rzecz zdrowia matki i dziecka, w ramach której przewidziane są m.in. prace budowlane oraz zakup i montaż pierwszego wyposażenia i wyposażenia specjalistycznego. (Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2019 – 2020 w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 wynosi ponad 7,9 mln zł, z czego w sumie ponad 2,8 mln zł to środki z budżetu samorządu województwa mazowieckiego);

•    3,4 mln zł na modernizację budynku głównego szpitala w Rudce.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

źródło: inf. pras [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • pacjetn
  2019-09-15 12:57:06

  arrow

  Dobra wiadomość. Marszałek dużo inwestuje w szpital. Aby tak dalej.

 • jack
  2019-09-14 23:32:26

  arrow

  Szkoda,że nie mówi się o wszystkim, co dzieje się w szpitalu wojewódzkim i np. o tym, jak świetnie zarządzający Pan Prezes "położył" diagnostykę w szpitalu oddając laboratorium prywatnym firmom...

 • Ja
  2019-09-13 22:53:47

  arrow

  Szpital! Według mnie to nie, teraz to prywatny folwark tzw spółka prawa handlowego. Boję się tam leczyć.

 • Jak
  2019-09-13 16:20:03

  arrow

  A jak się go smaruje?

 • cojak
  2019-09-13 15:54:36

  arrow

  do ciekawa, gdybyś była rzeczywiście ciekawa to byś spytała "wujka Google" i nie pisała złośliwych komentarzy, robot jest takim samym narzędziem jak skalpel tylko nieco" bardziej skomplikowanym i nic sam nie robi

 • ciekawa
  2019-09-13 14:22:53

  arrow

  Jak to będzie, kto odpowie za błąd robota?
  Mogą teraz na niego wszystko zwalać.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
foto

Wyspy Kanaryjskie, czyli wszystko co musisz wiedzieć...
2019-11-12 21:29:12 Kategoria:

Zagraniczne wakacje to coś, na co może sobie pozwolić coraz większa liczba naszych rodaków. Wakacje nad polskim morzem czy w Tatrach nie wszystkim już wystarczają. A...

więcej »
foto

Kompletny przewodnik po spodniach męskich
2019-11-12 21:08:28 Kategoria:

Spodnie to obowiązkowe wyposażenie męskiej garderoby. Przez niemal cały rok długie spodnie goszczą na nogach każdego mężczyzny, z wyjątkiem okresów, kiedy można...

więcej »

Siedlce

w lewoListopad 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.11

1 i 2 listopada w siedleckiej katedrze

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.11

„Bogami będziecie” - sztuka w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.11

5. Wieczornica Patriotyczna w Helenowie

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.11

Filmowe Rekolekcje

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.11 10:00

Chwileczkę, przecież… Siedlce (nie) zapominają

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.11 10:00

Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję „Zaduszki” 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 11:00

Kuchnia w podróży - spotkanie słuchaczy SUTW z Robertem Makłowiczem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 17:00

Koncert „Moniuszko nie tylko na poważnie” w ZSM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 18:00

Kolejne spotkanie z cyklu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11 19:00

Koncert „Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej” już 6 listopada w CKiS

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.11

XXIX Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Spotkanie dla „frankowiczów”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11 18:00

Hybrids - wystawa Agnieszki Rusak-Tymy w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.11

Dni Otwarte promujące rodzicielstwo zastępcze

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Międzynarodowe Zawody Karate Kyokushin Polish Cup 2019 i Gala Sztuk Walki

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.11

Skórzec: V Bieg Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

Siatkarze powalczą o przełamanie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.11

61. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Rugby

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wojsko otworzy koszary

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11

Ostatni mecz rugbistów w tym roku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 12:00

Kolejny koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 12:30

Suchożebry: Bieg Niepodległości

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.11 17:30

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.11 19:00

Koncert dla Marcina Wardaka

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Biegi Niepodległości w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11

Bieg Niepodległości w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 10:00

Święto Niepodległości w Iganiach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 11:00

Wodynie: dwudniowe świętowanie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 12:00

Bieg Niepodległości ulicami Wiśniewa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 12:00

Wiśniew: 101. rocznica Odzyskania Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 16:00

Wielka Motoparada Niepodległości w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 19:00

Spektakl Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »
12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.11

40-lecie siedleckiego ZUS-u

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 09:00

Sympozjum historyczne w WSD Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11 17:00

Wieczór Pieśni Patriotycznej i wspólne śpiewanie w Pałacu Ogińskich

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.11 10:00

IV Przegląd Zespołów Rockowych „Krótkie spięcie”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.11 19:00

Czwartek kapłański w WSD

więcej »
15

POWIAT SIEDLECKI, 15.11

Międzynarodowy Plener Malarski w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.11

Mała rzecz a cieszy - na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.11 10:00

Siedlce: II Sesja Szkoły Lektora

więcej »
17

POWIAT SIEDLECKI, 17.11

4. Przegląd Pieśni Niepodległościowej „Śpiewam Ci Polsko”

więcej »
18 19 20

MIASTO SIEDLCE, 20.11 11:00

Niemen akustycznie – koncert zespołu Ambitus Trio dla słuchaczy SUTW

więcej »
21 22

MIASTO SIEDLCE, 22.11

Kolejna edycja kursu samoobrony dla kobiet

więcej »
23 24
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje