R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spektakl - Ciemno - na scenie siedleckiego CKIS-u
2022-10-10 18:28:31 Artykuł czytany 220 razy


W sobotę, 8 października na deskach CKIS w Siedlcach można było obejrzeć „Ciemno”- drugi spektakl konkursowy X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Sztuka plus Komercja”.


Sztuka autorstwa i reżyserii Marka Rębacza to remake komedii Teatru Telewizji z 1995, w której m.in. główne role zagrali J. Kobuszewski, Paweł Wawrzecki, Marek Konrad oraz Wiktor Zborowski. W nowej wersji, w głównych rolach oglądamy Tomasza Ciachorowskiego, Joannę Majstrak, Jakuba Kucnera, Klaudię Kuchtyk oraz Aleksandra Bicza. Spektakl rozpoczął się punktualnie o 19.00. Na środku siedleckiej sceny przygotowana już była scenografia rodem z obrazu dawnej wsi. Ogromna, drewniana chata wypełniała pół sceny. Przez prawie dwie godziny publiczność była zaskakiwana zarówno scenami jak z horroru, jak i komicznymi sytuacjami. Po spektaklu, widzowie czekali już cierpliwie pod „ścianką” na spotkanie z aktorami i jak się okazało z reżyserem spektaklu - Markiem Rębaczem.

Poniżej recenzja spektaklu Katarzyny Chacińskiej

W ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”, siedlecka publiczność obejrzała sztukę „Ciemno”. Jest to komedia wyreżyserowana przez Marka Rębacza, znanego autora hitów teatralnych w Polsce.

„Ciemno” jest teatralną wersją telewizyjnego przeboju o tej samej nazwie w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Pawła Wawrzeckiego, Marka Kondrata i Wiktora Zborowskiego w głównych rolach. Reżyser postawił sobie trudne wyzwanie. Zrobić remake sztuki czy filmu nie jest trudno, ale wydobyć z tego coś świeżego, intrygującego jest zdecydowanie ciężej. Miało być śmiesznie jak to w komedii. W moim odczuciu wyszło niesmacznie. Sam tytuł „Ciemno” to metafora braku myślenia wśród ludzi. Marek Rębacz ukazuje mieszkańców wsi bez własnego zdania. W tym wypadku są ślepo posłuszni woli lokalnego plebana.

Nagle w małej wsi, zabitej dechami pojawia się zagubiony młody warszawiak - Przybysz. W tej roli zobaczymy Tomasza Ciachorowskiego. Pewność siebie, figlarny uśmiech i rozbrajające spojrzenie - tego aktorowi nie można odmówić. W tej roli sprawdził się świetnie. Przybysz gubi się i trafia do nieznanej wioski, a tam poznaje inny świat. Miejsce bez iPhona, Facebooka i innych wynalazków. Zamiast tego spotyka się z kontrastem między miastem, a wioską. Brak toalety w chacie, spanie w stodole...szokuje.

Dla części osób spektakl może wydać się w wielu scenach bardzo wyzywający. Sztuka z jednej strony ma nas rozwijać, odprężać i kształtować nasz światopogląd obiektywnie. Pytanie czy kontrowersyjne wykorzystywanie sztuki do poruszania kwestii polityki i religii jest w porządku? Nie da się na pewno tego zrobić obiektywnie. Jest duże ryzyko, że spektakl w swoim przekazie opowie się za konkretną nacją polityczną, miażdżąc przy tym drugą. Podobnie w kwestii religii. Nie trzeba być bardzo wierzącym, by poczuć konsternację oglądając na scenie plebana odpowiadającego na zaloty młodej panny ze wsi (choć Jakub Kucner sprawdził się w tej roli świetnie). Nie traci przy tym swojej ciętej riposty i żywiołowości. W tej sytuacji jednak spektakl dosadnie ocenia Kościół. Pytanie czy słusznie? Sztuka ma otwierać ludzi na nowe doświadczenia z kulturą, nie narzucać im wartości, które mają być dla nich istotne. Czy jednostkowe przypadki zaniedbań wśród duchowieństwa mogą być powodem stygmatyzacji? Urażona może się poczuć także ludność z obszarów wiejskich. Reżyser ukazuje mieszkańców wioski jako lud „ciemnogrodu”, bezgranicznie wierzący plebanowi, nie mający własnego rozumu i zdania. Czemu mieszkańców wsi wciskamy w schemat ludzi nie mających własnego zdania? Trudno w tym wypadku o bezstronność.

Zastanawia powód użycia w dialogach spektaklu dużej liczby wulgaryzmów. Sztuka sama z siebie wywołuje w odbiorcach emocje. Czy trzeba te wrażenia wzmacniać przekleństwami? To na pewno nie śmieszy a słysząc wplatane w dialogi agresywne słowa, nie wiemy o co chodzi. Nie mówiąc już o tym, że samo użycie wulgaryzmów w teatrze po prostu razi. Sytuację co prawda ratuje gra trio: Kucnera, Ciachorowskiego i Joanny Majstrak jako Arielki (główna rola kobieca). Od początku widać, że dłuższy czas się znają i dobrze potrafią razem zagrać. Szkoda tylko, że przy nadmiarze wulgaryzmów to wszystko publiczności gdzieś ucieka. Drugą, główną rolę kobiecą, rubasznej córki gospodarza gra Klaudia Kuchtyk. Mocny, ciekawy i donośny głos niknie gdzieś jednak w chaotycznej fabule.

Akcja cały czas toczy się na wsi. Mimo ilości wątków, gdzieś jednak gubi swoją dynamikę. Zauroczenie, polityka, Kościół- nie wiadomo, o co w sztuce tak naprawdę chodzi. Reżyser zdecydowanie za bardzo przeskakuje z wątkami. W jednym porusza kwestię relacji Przybysza z córką gospodarza Karolką, potem od razu przeskakuje na wątek polityczny czy religijny. Widz zaczyna się gubić i zastanawiać, czy może coś z nim nie tak, że sztuki po prostu nie rozumie. Z komedii w zapowiedziach, robi się nam taki trochę niesmaczny kabaret. Inaczej nie da się tego nazwać. Po kwadransie „Ciemno” ma się odczucia, że wszystko co mogło zostać poruszone, zostało satyrycznie wyśmiane. Nie można autorowi odmówić aktualności dialogów. Świetnie się wpisują w bieżącą sytuację gospodarczą, polityczną i społeczną.
Ciekawa i dopracowana scenografia, duży potencjał dialogów pomijając wulgaryzmy i  zgrana obsada aktorska nie ratują niestety spektaklu. Pod koniec sztuki, w głowie widza rodzi się chaos i zamęt.

Pojawia się pytanie: „Czemu to wszystko miało służyć? Aktorzy na koniec sztuki z pięknym uśmiechami co prawda dziękują publiczności, ale jakoś nie ma się siły odwzajemniać tego uśmiechu. Widz, który przyszedł odciąć się od rzeczywistości, dostaje w pakiecie aktualności polityczne, religijne i obsceniczność. Spokoju na pewno nie dostaje, ale nadmiar wrażeń i przemyśleń z całą pewnością.












Katarzyna Chacińska [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • ech
    2022-10-10 22:21:08

    arrow

    Współczesna komedia rządzi się innymi prawami niż klasyka gatunku. Jest polityka, są odniesienia do różnych (im bardziej aktualnych, tym lepiej) sytuacji życia codziennego. W ten sposób sztuka ma połączyć się z widzem. Dobrze to czy źle, że odeszliśmy od klasyki? Ma się podobać.
    Mnie się ten spektakl również nie podobał, ale nie ze względu na wulgaryzmy. Nie ze względu na - słuszną, choć może nie w tej formie - krytykę Kościoła. Raczej ze względu na niską jakość artystyczną. Po prostu. Po spektaklu - nieważne, czy to komedia czy dramat - chce się jakiegoś przemyślenia. Refleksji. A nie poczucia straty czasu. Ot, historyjka ze scenografią rodem z teatrzyków dla dzieci. Ot, rubaszny humor. Nie odmówi Pani, że widzowie nie rechotali. Rechotali. Ale chyba trochę to wszystko za płytkie było i te podniosłe analizy. Niemniej, skoro Pani do takich wniosków doszła - to chyba jednak coś w Pani ten spektakl obudził. A o to sztuce chodzi, prawda?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje