R E K L A M A



ŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: Jezierski i Levittoux „przegrali” z Mickiewiczem
2020-11-27 10:17:38 Artykuł czytany 1269 razy


Na mapie Łukowa pojawią się ulice Wileńska i Kresów Wschodnich. Te nazwy, jak argumentowali radni, nawiązują do nazw okolicznych ulic noszących m.in. imiona bohaterów z twórczości Adama Mickiewicza. Propozycje, aby nadać tym ulicom imiona osób związanych z Łukowem: księdza Franciszka Salezego Jezierskiego i Karola Levittoux, zostały odrzucone.


W czwartek 26 listopada odbywała się w Łukowie sesja Rady Miasta. Do porządku obrad wprowadzono pakiet uchwał w sprawie nadania nazw dwóm nowym ulicom. Znajdują się one na powstającym właśnie osiedlu mieszkaniowym, znajdującym się wzdłuż drugiego odcinka tzw. małej obwodnicy Łukowa. Temat został wywołany wnioskiem jednego z developerów, który buduje tam mieszkania. Chce on oddać do użytku jeszcze w grudniu jeden z bloków, i aby mógł to zrobić potrzebny jest mu numer porządkowy dla tego budynku. Co za tym idzie jest potrzebne nadanie nazwy ulicy znajdującej się przy tej nieruchomości.

Developer zaproponował aby tę ulicę nazwać Bajkowa. Ale tego pomysłu nie poprał ani burmistrz – wydając na ten temat negatywną opinię, ani Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która tym tematem się zajmowała. Efektem prac Komisji był wniosek, aby tej ulicy nadać imię księdza Franciszka Salezego Jezierskiego, pochodzącego z Gołąbek czołowego przedstawiciela polskiego Oświecenia i publicysty słynnej Kuźnicy Kołłątajowskiej.

Sprawa wydawała się prosta. Był wniosek developera, któremu zależy na czasie oraz wniosek Komisji. Ale jeszcze przed dniem, w którym odbywała się sesja, do Biura Rady Miasta wpłynął wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby tej ulicy nadać nazwę Wileńska. Obie te propozycje zostały wprowadzone do porządku obrad. Obie referował radny Robert Dołęga. Kiedy przedstawiał wniosek o nadanie ulicy imienia księdza Jezierskiego mówił jako przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Kiedy mówił o propozycji nadania ulicy nazwy Wileńska, występował jako przedstawiciel klubu PiS. I mówił wówczas, że nazwa Wileńska to nawiązanie do Adama Mickiewicza, bowiem imiona jego literackich bohaterów nadane są okolicznym ulicom.

Kontrargumenty przedstawiał na sesji radny Arkadiusz Pogonowski. Apelował, aby zwrócić się w stronę lokalnych bohaterów. Osób, które pochodzą z Ziemi Łukowskiej. W dyskusji wsparł go m.in. radny Henryk Lipiec, który pytał czy nie byłoby słuszne, aby w ten właśnie sposób „uczyć” o osobach ważnych dla lokalnej społeczności. Radny Lipiec nie krył jednak tego, że jest pewny wyniku głosowania, i że na pewno jest on już z góry przesądzony.

Głos w dyskusji zabrał też radny Leonard Baranowski. On natomiast wyraził zdanie, że przecież ksiądz Jezierski może zostać upamiętniony poprzez ufundowanie tablicy. Zdaniem radnego nadawanie jego imienia ulicy może źle się skończyć, ponieważ – jak mówił – może przyjść lewicowa władza, która zlikwiduje nazwy ulic nazwane nazwiskami księży.

Jako jeden z ostatnich głos w tej dyskusji zabrał radny Maciej Nurzyński. On wyraził niepokój, że o takich sprawach, które budzą takie emocje nie rozmawia się w szerszym gronie i osobiście, a w internecie.

Ostatecznie podczas głosowania propozycja przedstawiona przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie nadania ulicy imienia Franciszka Salezego Jezierskiego nie uzyskała większości. Za było 7 radnych, przeciw 11, a 1 wstrzymał się od głosu. Wygrała propozycja klubu radnych PiS. Za nadaniem tej ulicy nazwy Wileńska było 14 radnych, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Po tym głosowaniu radni rozpoczęli dyskusję na temat nadania nazwy drugiej z ulic znajdującej się na tym samym terenie, tyle że przy innym bloku. Tu również były dwie propozycje. Jedną zgłosili radni PiS i zaproponowali aby nadać jej nazwę Kresów Wschodnich. Drugą propozycje zgłosił radny Arkadiusz Pogonowski. Chciał aby nosiła ona imię kolejnej osoby związanej z historią Łukowa, ważną m.in. dla społeczności I LO im. T. Kościuszki, Karola Levittoux. I ponownie podczas dyskusji radny Dołęga argumentował, że nazwa Kresy Wschodnie jest związana z Adamem Mickiewiczem, a radny Pogonowski nadal stał na stanowisku, że warto przypominać osoby, związane z Ziemią Łukowską. Pytał też retorycznie: „Matematyka wygra, ale czy rozsądek? Nie wiem”. A podczas głosowania za nadaniem ulicy nazwy Kresy Wschodnie było 10 radnych, 6 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Temat wzbudził emocje. Na kilka dni przed sesją w tej sprawie toczyła się ożywiona dyskusja w internecie. A już po sesji do naszej redakcji swój komentarz do tego co wydarzyło się w czwartkowe popołudnie, przesłał związany z Łukowem Krzysztof Czubaszek:

„Rozum, ten dar od łaskawego Nieba użyczony tylko dla ludzi, od samychże ludzi przyćmiony zostaje”. Trudno nie zgodzić się ze słowami, które 230 lat temu napisał Franciszek Salezy Jezierski (1740-1791), jeden z czołowych przedstawicieli polskiego Oświecenia, współtwórca Konstytucji 3 maja, publicysta słynnej Kuźnicy Kołłątajowskiej, czyli postępowego środowiska walczącego z przesądami, ciemnotą i zacofaniem. Taką świetlaną postać wydała moja rodzinna ziemia łukowska. I dziś się jej wyparła. Radni miasta Łuków odrzucili projekt uchwały w sprawie nadania imienia Franciszka Salezego Jezierskiego jednej z nowo powstających ulic. Bardziej do gustu przypadła im nazwa „Wileńska”. Może i krótsza, poręczniejsza, ale za to bez związku z Łukowem. Chyba że takim, iż królowie w drodze z Krakowa do Wilna przejeżdżali czasem przez gród nad Krzną.

Dał więc dziś Łuków popis tego, jak należy lekceważyć swoje dziedzictwo kulturowe, marnotrawić potencjał promocyjny, wypierać się ludzi światłych i ich spuścizny. Nasz człowiek oświecał Polskę? Tym gorzej dla niego, bo zapewne należał do zapatrzonego w Zachód lewactwa. Co z tego, że był księdzem, ba – nawet kanonikiem. A mało to i dziś księży idących ramię w ramię z narodowymi zaprzańcami? Lemański, co z Żydami trzyma, Boniecki, co nie chce stawać w obronie Papieża Polaka. Bieglejsi w książkach mówią nawet, że podobno ten ks. Jezierski napisał oszczerczą książkę o łukowskiej drobnej szlachcie. I to pod jakim tytułem?! „Jarosza Kutasińskiego herbu Dęboróg, szlachcica łukowskiego, uwagi nad stanem nieszlacheckim w Polszcze”. Ojciec tytułowego bohatera był „dziedzicznym panem fortuny, na której wysiewał żyta korcy dziewięć, ćwierci trzy i garcy sześć, sam zarabiał ten grunt, a gdy kupił żelaza, naczynia rolnicze, obuwie i sól, już wolny był od wszystkich potrzeb domowych”. No właśnie, tyle wystarczy. Po co jeszcze komu ulica jakiegoś pismaka, co to ojcowizny nie umiał uszanować, tylko gniazdo własne z upodobaniem kalał. Znamy i dziś podobnych „brukselczyków”. „Nie chcemy takiego patrona ulicy w Łukowie!” – zakrzyknęło jedenastu radnych (siedmiu było „za”, a jeden się wstrzymał), z których aż dziewięciu to rajcy PiS-u. Nawet sukienka księżowska i godność kanonika nie uratowała Jezierskiego przed wyrokiem: „Skreślić, wyprzeć się, zapomnieć!”.

Pozostała więc ks. kanonikowi Warszawa, w której zamieszkał pod koniec życia u boku swego przyjaciela Hugona Kołłątaja. Ta się na Jezierskim poznała, i to dawno. Jedna z ulic na Solcu otrzymała jego imię już w 1962 roku („Za komuny!” – zakrzykną „patrioci”), a w zeszłym roku w miejscu, w którym znajdowała się Kuźnica Kołłątajowska, stanęła tablica z nazwiskami jej aktywistów, w tym „Wulkana Gromów”, jak zwano Franciszka Salezego Jezierskiego z powodu jego ciętego pióra i polemicznego talentu.

Warszawa się na Jezierskiego nie obraziła, choć Jarosz Kutasiński, gdy przybył do niej po raz pierwszy z podłukowskiej wsi, doszedł do następującego wniosku: „ponieważ w Warszawie jest takie mnóstwo ludzi, a w całym mieście nie widzę stodół, spichlerzów, obór i chlewów, więc w Warszawie muszą być sami złodzieje, którzy z złodziejstwa i oszukaństwa żyją”.

Panie i panowie radni królewskiego miasta Łukowa, którzy zaparliście się zacnego krajana tylko dlatego, że ośmielił się być mądrym, do czego wzywał król Stanisław August Poniatowski (Sapere auso!) – wstydzę się za Waszą krótkowzroczną decyzję. I ze smutkiem stwierdzam, że rację miał autor ewangelicznej maksymy, iż „najtrudniej być prorokiem we własnym kraju”.

AKup [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • poprawny tytuł
    2020-12-06 16:59:11

    arrow

    Jezierski i Levittoux przegrali z "Mickiewiczem"

  • Do wykształciuchów w dodatku alternatywnych.
    2020-12-06 00:18:22

    arrow

    Ulica Kresowa lub Kresów wschodnich to nazwa, która koresponduje i integruje nowopowstałe osiedle z już istniejącym osiedlem Mickiewicza. Wileńska to uzupełnienie brakujących nazw nawiązujących do biografii naszego Wieszcza. I tyle na ten temat i tyle w tej sprawie. Pan burmistrz ma tyle wzniosłych zapisów w swoim programie wyborczym, że i dla Lewito i dla Jezierskiego się miejsce znajdzie. Wszak priorytet działań Łukowa, za 8 kadencji to tereny bliżej Gołąbek i tam można inwestycyjnie poganiać a jeżeli bliska,, uczciwości,, idea popularyzacji twórczości Mickiewiczowskiej i chęć hegemonii w nazewnictwie ulic to Dziady pozostają. Nomen omen.

  • uchachany
    2020-12-01 19:09:20

    arrow

    kresy wschodnie na kresach zachodnich miasta.A mieszkańców coraz mniej. To dobrze. Uciekać stąd to jedyne rozsądne rozwiązanie

  • @ żałosne zachowanie przegranych
    2020-11-29 08:00:47

    arrow

    To ci powiem, że mało wiesz i mierzysz wszystkich swoją żałosną miarką.

  • B.
    2020-11-28 22:10:50

    arrow

    Nie nam oceniać. Ale miał 21 lat. A męczenników za wolność było wielu.

  • żałosne zachowanie przegranych
    2020-11-28 16:53:32

    arrow

    Ale żałosny skowyt i to tylko dlatego, że ich propozycje nie przeszły. Mam przekonanie graniczące wręcz z pewnością, że gdyby pan radny Dołęga zgłosił Franciszka Salezego Jezierskiego i Karola Lewitoux i one zostałyby przegłosowane to komentarze tych co głosowanie przegrali byłyby identyczne.

  • @....
    2020-11-28 14:21:54

    arrow

    Proponuję przeczytać artykuł "Odebranie sobie życia jest grzechem ciężkim. Nie każdy samobójca jest jednak skazany na wieczne potępienie" w "Gościu Niedzielnym" https://www.gosc.pl/doc/4316690.Zycie-nalezy-do-Boga
    Potem proszę zobaczyć, w jakich okolicznościach Levittoux popełnił samobójstwo - co nie oznacza automatycznie, że może być patronem czegokolwiek, ale mówienie o automatycznym potępieniu jest nieuprawnione.

  • @...
    2020-11-28 12:26:56

    arrow

    Może Karol Levittoux nie jest odpowiednim patronem ulicy. Ale nie można odmówić mu upamiętnienia za działalność i bohaterstwo. Odebrał sobie życie, by w czasie torturowania nie wydać członków organizacji niepodległościowej, a więc ocalić bliźnich.

  • do ...
    2020-11-28 12:09:13

    arrow

    Odnośnie samobójstwa i życia wiecznego to zdecydowanie polecam lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego:
    KKK 2282 […] poważna obawa przed próbą, cierpieniem lub torturami mogą zmniejszyć odpowiedzialność samobójcy.
    KKK 2283 Nie powinno się tracić nadziei dotyczącej wiecznego zbawienia osób, które odebrały sobie życie. Bóg, w sobie wiadomy sposób, może dać im możliwość zbawiennego żalu. Kościół modli się za ludzi, którzy odebrali sobie życie.

    Szkoda, że trudno przychodzi czytanie ze zrozumieniem, a tak łatwo osądzanie.
    PS: można sobie posłuchać co najwyżej Gintrowskiego https://www.youtube.com/channel/UCNkEnq5NBqSlRIcoMHvX1Og/about, Łuków chce jak najszybciej zapomnieć.

  • ...
    2020-11-27 22:56:34

    arrow

    Miał 21 lat i popełnił samobójstwo, przez co stracił szansę na życie wieczne.

  • Historyk
    2020-11-27 15:56:26

    arrow

    Uważam, że przegłosowano banalne nazwy, średnio mające cokolwiek wspólnego z Łukowem. Aż dziw bierze, że tak oficjalnie patriotyczny klub nie chciał uhonorowania bohaterów naszej ziemi. W Warszawie ulica Levittoux jest i ludzie sobie radzą. Rodzinne miasto nie chce go uczcić. Wstyd... Niedługo egzaminy i sprawdziany z historii będą miały jedynie polecenia: "Pokoloruj Władysława Jagiełłę" albo "Dorysuj wąsy Piłsudskiemu". To chyba poziom naszych niektórych wybrańców...

  • fred
    2020-11-27 15:25:16

    arrow

    Proponuję ulice numerować to miejscy rajcy zajmą się poważnymi tematami i przestaną bić pianę.Ręce opadają

  • Sam
    2020-11-27 15:13:25

    arrow

    Na Komisji Skarg, Wniosków i Petycji radni mówili już o ulicy Wileńskiej. Resztę Państwo już znacie... Dwa wnioski Pogonowskiego i całe zamieszanie. Sam żadnej inicjatywy nie wymyśli, tylko igły wbija takimi działaniami!?

  • Pieta
    2020-11-27 15:02:52

    arrow

    Gdy ktoś się źle czuje to się w kwestii ulic szczuje. W głowie same ciuje-muje, bo mu szyszynka Levituje... I radość taaaaka bo jest draka... Prosi wyborca: do roboty Rajcy!... i nie robta se z nas jajcy.....

  • Troska
    2020-11-27 14:40:25

    arrow

    Żenada w wykonaniu "Rajców". Wnioskuję, by bulwarowi nad Krzną nadać nazwę 'Straconego Pokolenia'. Wieczorami młodzież otwarcie się alkoholizuje, narkotyzuje, niszczy śmietniczki...Strach zwrócić uwagę bo albo wrzucą do rzeki albo zabiją. Proszę o nagłośnienie problemu i nazwę bulwaru.

  • @sam
    2020-11-27 13:43:57

    arrow

    Radni PiS widząc że w piątek na komisji przechodzi propozycja Pogonowskiego..w poniedziałek składają swój wniosek..dlaczego
    ? Odpowiedz sobie sam

  • Ewa
    2020-11-27 13:10:06

    arrow

    Brawo dla p. Krzysztofa Czubaszka za odwagę opisywania trudnych spraw dotyczących Łukowa.

  • ...
    2020-11-27 13:01:14

    arrow

    Na siłę i jako swoista kość niezgody, to wniosek pegona!

  • obserwator
    2020-11-27 12:36:01

    arrow

    Warto byłoby tu dodać że radni na jednej z niedawnych sesji już postanowili uczcić Jezierskiego http://podlasie24.pl//lukow/region/lukowscy-radni-zgodzili-sie-uczcic-pamiec-ksiedza-jezierskiego-2fb96.html
    Ja kto mawiają panie Pogonowski co za dużo, to niezdrowo!

  • sam
    2020-11-27 12:09:39

    arrow

    Rady Pogonowski widząc wniosek radnych, dopiero po tym, składa swój wniosk? Po co?! Odpowiedzcie sobie Państwo sami...

  • ...przegrali z Mickiewiczem! Naprawdę?
    2020-11-27 11:59:39

    arrow

    Równie dobrze idąc tym skojażeniem z Mickiewiczem można było nazwać tę ulicę Stambulska bo akurat tam wieszcz dokonał żywota. Nazwy wymyślane na siłę.

  • @Jakim prawem
    2020-11-27 11:57:32

    arrow

    Wiele osób pochodzących z Łukowa i okolic,absolwentów łukowskich szkół interesuje się naszym miastem.A taką osoba jest właśnie cytowany pan Czubaszek ,autor książki Żydzi Łukowa i okolic.

  • łukowianin
    2020-11-27 11:40:43

    arrow

    Radny Henryk Lipiec argumentował również moim zdaniem właściwie że nazwa ulicy Levittoux byłaby problematyczna w pisowni i czytaniu dla starszych osób. No ale radnemu Pogonowskiemu nie zależy na tej grupie społeczeństwa bo to nie jego wyborcy.

  • do Jakim prawem
    2020-11-27 11:36:23

    arrow

    Popieram! Jakim prawem jakieś panicz z Warszawki chce za nas decydować?! Żaden to autorytet!

  • Jakim prawem
    2020-11-27 11:19:30

    arrow

    Jakim prawem w łukowskich sprawach tak agresywnie wypowiada się człowiek, który bynajmniej z terenu Łukowa nie pochodzi, były burmistrz warszawskiej dzielnicy. Dlaczego w artykule jest taka szeroka opinia tego pana, obrażająca mieszkanców Łukowa a tak fragmentarycznie potraktowana jest druga strona. Na czyje zlecenie to jest produkowane

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Łuków

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje