R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Stoczek Łukowski: Pożegnanie śp. księdza prałata Józefa Huszaluka
2022-05-09 16:46:26 Artykuł czytany 2968 razy


Kapłani, rodzina i rzesze parafian pożegnało śp. księdza prałata Józefa Huszaluka. Uroczystościom pogrzebowym, które odbyły się 9 maja w Stoczku Łukowskim, przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda. Śp. ksiądz prałat Józef spoczął w miejscu przez siebie wybranym, na cmentarzu w Stoczku Łukowskim, gdzie przez 36 lat pełnił posługę duszpasterską.


Śp. księdza prałata Józefa Huszaluka żegnali w poniedziałek 9 maja ksiądz biskup Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, kapłani, rodzina i licznie zgromadzeni parafianie, zarówno z parafii Stoczek Łukowski, jak i z tych, w których pracował. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Gurda, który podczas homilii mówił o życiu i pracy śp. księdza prałata Józefa:

POSŁUCHAJ

Na zakończenie Mszy Świętej pogrzebowej jako pierwszy ze słowami pożegnania wystąpił ksiądz prałat Henryk Wierzejski. Mówił w imieniu przedstawicieli kolegów kursowych śp. księdza Józefa. Wspomniał ich czasy w seminarium oraz trudne pierwsze lata posługi kapłańskiej. „Dziękuję Ci w imieniu swoim i jedenastu kolegów, którzy zostaliśmy. W ich imieniu zabieram dziś głos. Będziemy pamiętać o Tobie. I mamy nadzieję, że niedługo się spotkamy”.

POSŁUCHAJ


Śp. księdza Józefa, żegnał dziekan Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ksiądz prałat Roman Wiszniewski. O honorowym kanoniku mówił tak: „Ksiądz kanonik Józef w Kapitule Janowskiej wykazał się wielką gorliwością, z zaangażowaniem wypełniał zobowiązania wynikające ze statutu i zadań wyznaczonych w Kapitule przez swojego biskupa. Wspierał także finansowo rozwój kultu Męczenników Podlaskich. W imieniu Kapituły Janowskiej dziękuję Panu Bogu za to dobro, które w ziemskim życiu zostawił tutaj na ziemi ksiądz prałat Józef.

POSŁUCHAJ

„Dzisiaj stajemy z wdzięcznością za życie naszego brata, kapłana księdza prałata Józefa. Dziękujemy za wszelkie dobro, które dokonało się za jego pośrednictwem. Dziękujemy za posługę w rożnych parafiach i za tą obecność, najdłużej w Stoczku Łukowskim. Za wszelkie dobro niech będzie Bóg uwielbiony, za życie i za służbę kapłańską księdza Józefa” - mówił, żegnając zmarłego kapłana, ksiądz prałat Eugeniusz Filipiuk, dziekan dekanatu żelechowskiego.

POSŁUCHAJ

Przed zgromadzonymi na uroczystościach pogrzebowych wystąpił też ksiądz Jarosław Rękawek, dyrektor Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu, gdzie ksiądz Józef spędził swoje ostatnie miesiące życia. „Jego wielkim pragnieniem było zawsze wrócić tu, do Stoczka. Dzisiaj wraca, aby być blisko tych, których tak ukochał, za którymi tęsknił”.

POSŁUCHAJ

W imieniu mieszkańców miasta i gminy Stoczek Łukowski przemawiali burmistrz Marcin Sentkiewicz i wójt Marek Czub. Obaj samorządowcy podkreślali, jak ważny był dla wszystkich parafian ksiądz Józef, który proboszczem w Stoczku Łukowskim był przez 36 lat.

POSŁUCHAJ

Jako ostatni głos zabrał ksiądz proboszcz Sławomir Sulej, który dziękował wszystkim tym, którzy towarzyszyli księdzu Józefowi w jego życiu oraz wszystkim uczestnikom pogrzebowych uroczystości.

POSŁUCHAJ


Śp. ksiądz prałat Józef Huszaluk spoczął na cmentarzu w Stoczku Łukowskim. W miejscu, które sam wybrał, i które było jego domem.

WIĘCEJ ZDJĘĆ << TUTAJ >>
Ks. prałat mgr Józef Jan Huszaluk urodził się 8 kwietnia 1935 roku. Pochodził z Uścimowia Nowego, z parafii Uścimów, w województwie lubelskim i w diecezji siedleckiej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w latach 1954-1960. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze siedleckiej 17 stycznia 1960 roku  z rąk bpa Ignacego Świrskiego. Jako wikariusz, pracował w parafii Suchożebry (1960-1964). W 1964 roku został proboszczem parafii Witoroż. W 1975 roku został mianowany wikariuszem adiutorem – wiceproboszczem (z władzą proboszcza) w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej. Rok później objął urząd proboszcza parafii Trzebieszów. Podjął prace budowlane w parafii i z pomocą wiernych, wybudowano trzy kaplice mszalne z zapleczem katechetycznym w Leszczance, Brzozowicy Dużej i w Szaniawach Matysach. Kościół parafialny został odnowiony wewnątrz i wyposażony w nowy ołtarz soborowy i pozłocone ołtarze, witraże oraz ławki, a na zewnątrz został otynkowany, zmieniono blachę na dachu kościoła i wieży kościelnej. Otoczenie kościoła zostało zagospodarowane i uporządkowane. Na cmentarzu grzebalnym dokonano remontu i odnowienia kaplicy cmentarnej.

W 1986 roku został mianowany proboszczem parafii Stoczek Łukowski. Jako duszpasterz i proboszcz zakładał, wspierał i prowadził różne parafialne grupy modlitewne, charytatywne i społeczne, a szczególnie troszczył się o Akcję Katolicką, której przekazał do jej biblioteki pokaźny zbiór książek. 11 listopada 1983 roku Ojciec święty Jan Paweł II podniósł go do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości. 8 października 1988 roku biskup siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej. W Stoczku Łukowskim przeżywał swoje jubileusze kapłańskie: złoty – 50 lat i diamentowy – 60 lat powołania kapłańskiego.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, dekretem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, z dniem 14 lipca 2004 roku został przeniesiony na emeryturę. Zamieszkał w domu parafialnym i w miarę swoich sił pomagał w duszpasterstwie parafialnym.

W ostatnim czasie przeszedł skutki pandemii covid-19, a jej następstwa spowodowały jego osłabienie zdrowotne i brak zdolności samodzielnego poruszania się. Przeniesiony został do Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Po kilku dniach pobytu trafił do szpitala w Siedlcach na leczenie i tam zmarł 5 maja 2022 roku. Przeżył 87 lata, w tym 62 lata w kapłaństwie.


AKup [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nabożeństwa Majowe na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2022-05-04 16:35:11 Kategoria:

Maj to w Kościele okres w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej, wiąże się z tym tradycja nabożeństw majowych. Nabożeństwa majowe będą emitowane na antenie...

więcej »


foto

Stan branży konferencyjno-eventowej po pandemii
2022-05-13 16:05:13 Kategoria:

- Bardzo się staraliśmy, żeby utrzymać ośrodek, a w szczególności pracowników. To był bardzo ciężki okres – mówi Karolina Lipnicka, menedżer ośrodka rekreacyjno-...

więcej »
foto

Dom i samochód - naprawy, specjaliści i modyfikacje
2022-05-12 08:04:21 Kategoria:

Serwisy lokalne mają w sieci ogromną konkurencję. W tym miejscu wystarczy wspomnieć o mediach społecznościowych czy portalach informacyjnych, z których codziennie...

więcej »
foto

Rodzina, przyroda, przygoda!
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

Wszystkie tytułowe elementy sprawiają, że Magiczne Ogrody są miejscem wyjątkowym. Bo wszystkie one wypełniają życie wspaniałym sensem.

więcej »
foto

Urządzenie 2w1, czyli pralka i suszarka – korzyści
2022-05-11 08:04:27 Kategoria:

Pranie to czynność, od której w żaden sposób nie da się uciec. Gdy odkładamy je na później, musimy mierzyć się z ogromną liczbą bielizny, skarpet, koszulek, spodni...

więcej »

Łuków

w lewoMaj 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.05 12:00

Food Trucki w Łukowie

więcej »
2 3

ŁUKÓW, 03.05

W łukowskim parku pojawi się nowy „Mówiący Kamień”

więcej »

ŁUKÓW, 03.05 09:00

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie

więcej »
4 5 6

ŁUKÓW, 06.05

Łuków w nowych barwach

więcej »

ŁUKÓW, 06.05

Łuków: konkurs plastyczny PUIK i ŁOK

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.05

Łuków: O depresji bez tabu

więcej »

ŁUKÓW, 07.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.05

Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

ŁOK: Mały książę

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Kino Łuków: seanse po ukraińsku

więcej »

ŁUKÓW, 08.05

Łuków: Dzień Strażaka

więcej »

ŁUKÓW, 08.05 17:00

W niedzielę pokazy kaskaderskie w Łukowie!

więcej »
9 10 11 12 13 14

ŁUKÓW, 14.05 09:00

Sobótka z full contactem w Łukowie

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.05

Łuków: Chór KOE i Mateusz Rzewuski na pierwszym koncercie Festiwalu

więcej »

ŁUKÓW, 15.05

Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.05 19:00

Rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »
16 17

ŁUKÓW, 17.05

Gmina Łuków: rusza pomoc żywnościowa

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.05 17:00

Łuków: spotkanie przy Mówiącym Kamieniu

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »
20 21 22
23

ŁUKÓW, 23.05

Łukowski Turniej Drużyn Podwórkowych

więcej »
24 25 26 27

ŁUKÓW, 27.05

Łuków: ruszyły zapisy na Bieg z Pochodniami

więcej »

ŁUKÓW, 27.05

Łuków: Maria Konopnicka i jej bohaterowie

więcej »
28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje