R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: chcą uczcić ks. kanonika Jezierskiego
2020-01-24 07:02:36 Artykuł czytany 804 razy


W Łukowie rozpoczęto właśnie starania o ufundowanie tablicy poświęconej ks. Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu, urodzonemu w 1740 roku w Gołąbkach. Ks. Jezierski to zasłużona postać w historii Polski oraz jeden z najbardziej cenionych pisarzy i publicystów polskiego Oświecenia, zwany Wulkanem Gromów Kuźnicy Kołłątajowskiej.


Kim był był ksiądz Franciszek Salezy Jezierski? Odpowiedź na to pytanie daje nam prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz, Kierownik Pracowni Literatury Oświecenia z Instytutu Badań Literackich PAN. Jak czytamy w przygotowanej przez profesor informacji, ksiądz Franciszek Salezy Jezierski (1740 – 1791) to jedna z najważniejszych, a zarazem najciekawszych postaci polskiego oświecenia. Szczególnie zasłużył się w okresie Sejmu Czteroletniego (1788 – 1792) jako przyjaciel i współpracownik Hugona Kołłątaja. Był autorem dzieł historycznych, powieści satyrycznej, a przede wszystkim rozpraw politycznych z najsłynniejszym Katechizmem o tajemnicach rządu polskiego. Dziełko to już w roku swego ukazania się drukiem miało 5 wydań i słusznie uchodziło za najostrzejszy, a zarazem najlepiej skreślony opis kryzysu Rzeczypospolitej.

Jezierski podobnie jak stronnictwo z którym był związany walczył o mogącą uratować niepodległość państwa reformę polityczną, ale przede wszystkim upominał się o prawa stanów nieuprzywilejowanych – chłopów i mieszczan,  niesłychanie zjadliwie atakując uprzywilejowaną pozycję szlachty. Tak jak w kończącym Katechizm gorzkim Wyznaniu rządu polskiego: „Wierzę i wyznaję wolność stanu szlacheckiego w Polszcze, stworzycielkę nierządu, ucisku, ohydy, która wyzuła chłopów z prawa człowieka, a mieszczan z prawa obywatela…” Podobnie jak Kołłątaj i Staszic, ale jeszcze bardziej zdecydowanie wskazywał na związek wolności narodowej z reformami społecznymi i politycznymi. Jego wypowiedzi są nie tylko bardziej zdecydowane w tonie, ale też dowcipniejsze. Potrafił w krótkiej broszurze pokazać to, na co innym potrzebne były cale tomy. Był bowiem Jezierski mistrzem pióra, a wirtuozem  paradoksu i zjadliwej ironii. Najlepiej widać to w wydanym już pośmiertnie jego niedokończonym dziełku „Niektóre wyrazy porządkiem abecadła zebrane i stosownymi do rzeczy uwagami objaśnione” (W. 1791, 2. wyd. W. 1792), przewrotnej encyklopedii, w której swobodne rozważania  autora na różne tematy ujęte są w ramy haseł słownikowych.

Warto może zacytować fragmenty dwóch z nich, wciąż jak się wydaje aktualnych: „Trzeźwość – wyraz własny polskiego języka, ale jeszcze nie nazbyt własny polskiemu narodowi” oraz z hasła „Autorowie” „są książki drukowane bez imienia piszących i są dziełami prawdy, są znowu dzieła podpisane imieniem piszących, w których nie we wszystkim przebywa prawda; owóż prawda może się obyć bez autorów i autor może się obejść bez prawdy.” I pomyśleć, że ksiądz Franciszek nie znał internetu. Jak podkreśla pani profesor, ksiądz kanonik Jezierskim to jedna z najważniejszych, a zarazem najciekawszych postaci polskiej literatury czasów.

Pomysł na ufundowanie tablicy przyszedł do Łukowa z Warszawy. Wyszedł z nim Paweł Jezierski, twórca strony internetowej oraz autor artykułów prasowych o księdzu Jezierskim. Przysłał pismo m.in. do radnych. Sprawą zajął się radny Arkadiusz Pogonowski. Jak nam mówi, przygotował już projekt uchwały w sprawie upamiętnienia postaci księdza kanonika. Wspólnie z Pawłem Jezierskim stanęli na stanowisku, że najlepszą formą na uczczenie tej postaci będzie pamiątkowa tablica. Chcieliby, aby została ona umieszczona na froncie kościoła Przemieniania Pańskiego. Trwają w tej sprawie rozmowy z księdzem proboszczem Jerzym Cąkałą, a także z władzami miasta i przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Oklińskim. Zdaniem radnego jeżeli uchwała zostanie przyjęta to jest duża szansa na to, aby tablicę poświęconą księdzu Jezierskiemu odsłonić podczas 3-Majowych uroczystości.

O dalszych decyzjach w tej sprawie na pewno będziemy Państwa informować. A informacje o księdzu Franciszku Salezym Jezierskim można znaleźć tutaj: www.kanonik-jezierski.plAKup  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • lódcu ani ty na wyznaczanie....
  2020-02-01 10:54:31

  arrow

  .....standardów ani zamordyzm , który uniemożliwia wymianę myśli. Zrób tyle co zrobił ex-radny dla pamięci narodowej Polaków to możesz dyskutować . Na razie nie korzystasz z prawa milczenia bo lepiej byś się nie odzywał nie na temat. Sowiecka słoma ci z chodaków wystaje.

 • Prawda
  2020-01-29 10:51:06

  arrow

  1 marca - zdarza się, że wspominają morderców i kolaborantów. Ci co pamiętają pierwsze powojenne lata z równie wielkim strachem patrzyli na bandyckie bandy ukrywające się po lasach - podobnie jak na Rosjan. Historii nie można pisać na nowo. Trzeba rozliczyć tych, którzy na miano bohaterów nie zasługują, a na miano morderców.

 • ludek
  2020-01-28 21:56:30

  arrow

  Przede wszystkim.. Panie ex-radny? Rocznice - Szanowny Panie - czci przy każdym Pomniku żołnierzy i partyzantów, bo Krew Wszystkich Polskich Żołnierzy Poległych za Ojczyznę jest jednakowo Święta.Nie ma Pan monopolu na jedynie słuszne poglądy...

 • andrju
  2020-01-27 21:29:55

  arrow

  Warto przede wszystkim świętować 1 marca w dzień Żołnierzy Niezłomnych przy pomniku przez Szustka wybudowanego . To jest zwornik środowisk niepodległościowych i patriotycznych.

 • Do Brzoska
  2020-01-27 19:05:33

  arrow

  Mylisz się. To ze ktoś nie jest w blasku fleszy, nie oznacza że go nie bylo. Rocznicę mają to do siebie ze są do nich przypisane konkretne daty. Można zrobić uroczystość w weekend by była to taka juz "Profesionalna" z mszą ale można wyjść z inicjatywa własna i udać się w konkretnym dniu. Czy ty byłeś 24?nie sądzę. A AK Łuków i AK Trzebieszów to chylę czoła. I wiem ze nie o blask fleszy tu chodzi

 • BRZOSKA
  2020-01-27 16:50:45

  arrow

  Rocznica rozbicia pubp miała miejsce . Było AK Łuków i AK Trzebieszow . Była msza i ulubiony wasz Pogonowski. Was nie było i tyle w temacie . Was komentować mi się nie chce .

 • puenta
  2020-01-27 13:11:39

  arrow

  cały pogonowski streszczony w kilku słowach...

 • Przepięknie.....
  2020-01-27 10:32:05

  arrow

  .....łukowiAKu napisane , w sedno . Prawdę prawisz .

 • lukowiAK
  2020-01-26 15:40:50

  arrow

  24 stycznia 1946 roku oddział bojowy WiN, pod dowództwem Juliana Woch ps. „Biały” dokonał rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie. Dzięki Bolesławowi Mosingiewiczowi, zatrudnionemu w Urzędzie Bezpieczeństwa i współpracującemu z powojennym podziemiem, akcja zakończyła się uwolnieniem dwudziestu siedmiu więźniów bezpieki.
  Pytanie do radnego Pogonowskiego. Jak to jest ze przed wyborami pan tam dumnie czcił pamięć tego wydarzenia? Jak to jest ze Pan tak dumnie walczył i robił foty przy tablicy Alfa. A jakoś o ważnej dacie szybko Pan Panie Radny zapomniał? To wina PiSu? Ryśka? Czy Szustka?.Zróbmy 100 tablic na 100 lecie Niepodległości. Zróbmy 100 relacji przed wyborami. A potem puśćmy w zapomnienie bo emocje opadły. Dziennikarze rozeszli. Flesz aparatów juz nie oślepia. Pokora! Mniej fleszów więcej dzialań Panie Radny Miasta Królewskiego Łuków

 • Wafelku...
  2020-01-25 19:04:14

  arrow

  ... my prawi i sprawiedliwi wybudujemy rondo na radzyńskiej to nazwiemy je imieniem naszego wielkiego Polaka , wszak do Gołąbek po drodze. jakoś ci tablice nie wychodzą...

 • Kopia
  2020-01-25 10:45:14

  arrow

  W Gołąbkach ma być w tym roku odsłonięta tablicapoświęcona FSJ. Tam już przygotowania są zaawansowane. Proszę sprawdzić

 • T-ylko W-rocek
  2020-01-24 07:28:17

  arrow

  Radny chce upamiętnić księdza? Kiedy komitet rozliczy się ze zbiórki kaski zebranej na tablicę umieszczoną na peukoraturze?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Tydzień z piosenkami zespołu Giant Rooks
2020-09-07 16:01:55 Kategoria: Wybierz kategorie

Debiutancki album „Rookery" niemieckiej grupy Giant Rooks będzie prezentowany w tym tygodniu na antenie Katolickiego Radia Podlasie.

więcej »


foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »

Łuków

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
2 3

ŁUKÓW, 03.09 12:00

Stoczek Łukowski: Wiktoria 1920 w Stoczkowskich życiorysach

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.09

Powiat łukowski: Myśleć sercem – Papieskie inspiracje

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.09

„Balladyna” w Woli Okrzejskiej

więcej »

ŁUKÓW, 05.09 - 06.09

Weekend w Łukowie: czytanie, bieganie i charytatywny piknik w parku

więcej »

ŁUKÓW, 05.09 10:30

Łuków: Narodowe Czytanie

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.09

Łuków: biegi im. księdza Brzóski

więcej »

ŁUKÓW, 06.09

Akcja krwiodawstwa w łukowskiej parafii

więcej »

ŁUKÓW, 06.09

Akcja krwiodawstwa w łukowskiej parafii

więcej »

ŁUKÓW, 06.09

Dzień Zdrowia dla Łukowa

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.09

Łuków: poświęcenia odnowionych mogił żołnierzy Wojska Polskiego

więcej »

ŁUKÓW, 07.09

Słuchacze łukowskiego UTW rozpoczynają nowy rok akademicki

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Diecezjalne Dożynki w Woli Gułowskiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.09

Ruszył nabór do sekcji pięściarskiej ŁKS Orlęta Łuków

więcej »
10 11

ŁUKÓW, 11.09 20:00

Kathia zagra w Gołowierzchach

więcej »
12 13

ŁUKÓW, 13.09

Stanin: odsłonięcie pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską

więcej »
14 15 16 17 18

ŁUKÓW, 18.09

Przez Łuków śladami historii

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.09

Łuków: Bezpieczny Peleton 2020

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

„Arti sentemo” zagra w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Łuków: turniej szachowy na pożegnanie wakacji

więcej »

ŁUKÓW, 19.09 13:30

Bezpieczny Peleton w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.09 18:00

EDK: wyjdź z mroku do nowego życia

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.09

Pchli Targ w Łukowie

więcej »
21 22 23 24

ŁUKÓW, 24.09 11:00

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »
25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje