R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Serpelicach
2019-09-12 18:25:35 Artykuł czytany 1145 razy


Co roku w Serpelicach odbywa się Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Spotkanie takie zorganizowano 12 września.


Ideą spotkania są obchody Światowego Dnia Młodzieży. W większości diecezji w Polsce, diecezjalne dni młodzieży odbywają się w okolicach Niedzieli Palmowej. W Diecezji Drohiczyńskiej spotkanie to rokrocznie odbywa się w okolicach Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc około 14 września w Serpelicach na Podlaskiej Kalwarii. Jest to czas i miejsce kiedy młodzież spotykając się u progu nowego roku szkolnego i katechetycznego, może zawierzyć swoją naukę, pracę i wzrastanie Panu Bogu, a jednocześnie spotkać rówieśników i wymienić się doświadczeniami, takimi jeszcze powakacyjnymi.

Spotkaniu towarzyszyły słowa „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ namaścił i posłał Mnie…” (Łk 4,18).

Zgodnie w wypracowanym przez lata schematem, spotkanie przebiegało w kilku etapach. Pierwszy etap, to spotkania w kościołach stacyjnych, a więc w mniejszych grupach w drodze do Serpelic. W tym roku były to spotkania w pięciu grupach, w pięciu kościołach diecezji drohiczyńskiej. W kościele katedralnym w Drohiczynie, gdzie spotkały się dekanaty drohiczyński i sokołowski katechezę głosił  ks. Łukasz Skarżyński. W kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie spotkanie dla młodzieży z dekanatu łochowskiego i węgrowskiego prowadził ks. Grzegorz Konopacki. W Siemiatyczach w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, spotkanie z młodzieżą z dekanatu ciechanowieckiego i sterdyńskiego prowadził ks. Emil Skobel, a w kościele pw. św. Andrzeja Boboli z przedstawicielami dekanatów - bielskiego, brańskiego i hajnowskiego spotkał się ks. Patryk Nagórny. Ks. Krzysztof Nagórny prowadził spotkanie w kościele parafialnym w Sarnakach z młodzieżą z dekanatu sarnackiego i siemiatyckiego.

W kościołach stacyjnych po zawiązaniu wspólnoty, kapłani wygłosili katechezy o Duchu Świętym i Jego darach. Sposoby pracy z młodzieżą były bardzo różne, m.in. poproszono o wyjęcie telefonów komórkowych i skorzystanie z mediów społecznościowych, nie było oczywiście zaskoczeniem, że prawie każdy miał w kieszeni komórkę a wykonanie tego zadania było dla uczniów dziecinie proste. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu, w który włączały się  schole a także chóry, organiści i inne grupy muzyczne.

Swoje troski i radości młodzież zawierzyła Panu Bogu podczas celebracji Najświętszego Sakramentu.

Etap drugi to przejazd do Serpelic i tu przy kościele św. Piotra i Pawła poprowadzono spotkanie ewangelizacyjne. Był wspólny śpiew i taniec. Pogoda sprzyjała spędzeniu czasu na łonie przyrody, a spotkanie moderowane przez kapłanów przebiegało w atmosferze radości. Wspólny taniec pokazał też, że niektórzy czuli się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Tutaj wybrzmiały też świadectwa uczestników ŚDM Panama 2019. Zgodnie z programem młodzież mogła również skorzystać z sakramentu spowiedzi, chociaż już w kościołach stacyjnych księża pełnili dyżury w konfesjonałach.

Etapem trzecim, najważniejszym była Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Było to ukoronowanie całodziennej pracy najpierw w mniejszych grupach, potem już we wspólnocie diecezjalnej.

Dziękując młodzieży za przybycie do Serpelic, a kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom, nauczycielom, dyrekcjom szkół i rodzicom za organizacje tego spotkania, Biskup wskazywał – Czasem trzeba wyruszyć z domu, by dać dodatkowy oddech swojej duszy, aby spojrzeć na Krzyż nowym wzrokiem, wznieść do Boga wspólną modlitwę i poczuć bliskość, działanie i moc Ducha Świętego. Podkreślał, że spotkanie takie jest potrzebne, by poczuć wspólnotę.

Biskup przypominał obronę krzyży w szkole w Miętnem i Nowej Hucie i pytał – dlaczego krzyż jest ważny dla chrześcijanina? Odpowiadając na to pytanie mówił – Krzyż to sztandar, pod którym gromadzą się uczniowie Chrystusa, znak rozpoznawczy. Krzyż przypomina też nam cenę naszego zbawienia i wyznacza nam wszystkim chrześcijanom drogę naśladowania Pana.

Młodzież od wielu lat na Podlaską Kalwarię przynosi krzyże i tutaj je zostawia. Tym razem również uczniowie złożyli krzyże przed Ołtarzem. Będą one umieszczone na Kalwarii obok krzyży przywożonych przez lata z całej diecezji.

Wg szacunkowych danych organizatorów, w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej uczestniczyło około 1,5 tys młodych ludzi.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ABol
  2019-09-20 08:24:33

  arrow

  Gabryś, proszę przeczytać treść artykułu, młodzież wyjęła telefony na prośbę księdza, była to część zadania.

 • Gabryś
  2019-09-13 12:21:13

  arrow

  Komu telefony potrzebne w kościele i do czego kochani rodzice !

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Poznaj najnowszego SUV-a SKODY
2019-09-21 22:28:52 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 27-29 września. Poznaj najnowszego SUV-a SKODY. Sprawdź szczegóły.

więcej »

Łosice

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁOSICE, 01.09 14:00

Dożynki w Starej Kornicy

więcej »
2 3 4 5 6 7

ŁOSICE, 07.09 10:00

Narodowe Czytanie w Łosicach

więcej »
8
9 10 11 12 13

ŁOSICE, 13.09 18:00

Łukasz Długowski na kolejnym spotkaniu VITOexTrEAM

więcej »
14

ŁOSICE, 14.09

Polska pod Krzyżem - spotkanie w Serpelicach

więcej »
15

ŁOSICE, 15.09 13:30

Dożynki powiatu łosickiego i pożeganie lata w Sarnakach

więcej »
16 17 18 19 20 21 22

ŁOSICE, 22.09 12:00

Zbliża się 50-lecie parafii w Szpakach

więcej »
23 24 25 26 27 28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje