KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kampania edukacyjna Terytorialsów dla najmłodszych
2020-05-28 08:05:09 Artykuł czytany 22 razy


Jak przygotować rodzinę na pobieranie wymazów, czym jest epidemia i jak wygląda procedura pobierania wymazów? Ruszyła kampania edukacyjna Terytorialsów skierowana do najmłodszych.


W związku ze stale rosnącą liczbą wymazów wykonywanych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dowództwo WOT przygotowało specjalną akcję edukacyjno-informacyjną. Jej celem jest przybliżenie procesu pobierania wymazów oraz zmniejszenie stresu związanego z badaniem, szczególnie wśród najmłodszych.

Jak wygląda procedura związana z pobieraniem wymazu? - Wcześniej dzwonimy do badanego i umawiamy nasz przyjazd. Cała procedura trwa naprawdę chwilę. Wymazy zawsze pobieramy na progu domu. Ważne jest, aby przed badaniem nie jeść i nie myć zębów, konieczne jest także założenie maseczki. Badany powinien mieć także przygotowane dokumenty. – wyjaśnia plut. Łukasz Brodacz ratownik medyczny z mobilnego zespołu wymazowego 2 LBOT - Jeśli osoba źle się czuje to powinna nam to od razu zgłosić. Wyniki badania przekazuje stacja sanitarno-epidemiologiczna. – dodaje plut. Brodacz.

Pandemia to trudny czas dla dzieci, które narażone są na odczuwanie negatywnych skutków sytuacji, w jakiej się znalazły. Do ich domów przyjeżdżają zespoły wymazowe i pobierają próbki od rodziców lub od nich samych, co wiąże się ze stresem. W tym celu WOT stworzyło film edukacyjny dla dzieci, wyjaśniający, kim jest postać, która pobiera wymazy, co robi i dlaczego mogą traktować ją, jako super-bohatera walczącego z wirusami.

- Jeśli w domu są dzieci, albo wymazy są pobierane od dzieci, to bardzo ważne jest, aby wcześniej rodzice odpowiednio przygotowali swoje pociechy i opowiedzieli, co się będzie działo. Samo pobieranie próbek zawsze odbywa się w obecności rodziców. Zachęcamy, aby rodzice zapoznali się z naszymi materiałami edukacyjnymi i pokazali je dzieciom przed wizytą medyków. W tej sposób pomożemy dzieciom oswoić się z niecodzienną wizytą i uchronić je przed niepotrzebnym stresem - mówi st. szer. Iwona Borsuk z zespołu wymazowego z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Z inicjatywy Terytorialsów powstały również kolorowanki oraz opowiadanie pt. „Moje serce ochroni Mamę i Tatę". Jego treść odnosi się do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Całość została napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych i zilustrowana przez dzieci rodzin i przyjaciół Terytorialsów oraz personelu medycznego. Opowiadanie zostało wydane również w wersji papierowej. Materiały będą dystrybuowane przez zespoły wymazowe oraz media społecznościowe, aby dotarły do jak największej liczby rodziców i małych odbiorców.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już blisko 4 500 wymazów na obecność koronawirusa. Obecnie w lubelskiej brygadzie działa pięć mobilnych zespołów wymazowych, które w ramach Zespołów Interwencji Kryzysowej wykonują wymazy w DPS-ach. Dodatkowo wymazy wykonywane są w domach osób przebywających na kwarantannie. Żołnierze pobierający wymazy posiadają kompetencje, co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone specjalistyczne szkolenie w tym zakresie. Ponadto, żołnierze ci wyposażeni są w środki ochrony osobistej tj. kombinezony, rękawice, gogle, maski oraz przyłbice.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ


[MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
foto

Wszystko, co warto wiedzieć o EBI
2020-07-02 11:04:06 Kategoria:

EBI, czyli Europejski Bank Inwestycyjny to finansowa instytucja zarządzana przez Unię Europejską. Ten organ ma swoją siedzibę w Luksemburgu, jest całkowicie niezależny od...

więcej »
foto

O niektórych rzeczach lepiej pamiętać. Zobacz, co...
2020-07-01 09:56:32 Kategoria:

Chociaż osoby posiadające samochód korzystają z niego często i nie sposób o nim zapomnieć, to dużo łatwiej wypadają z pamięci obowiązki z nim związane. Do takowych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-06-30 15:42:12 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

POWIAT BIALSKI, 02.07 12:00

Kodeń: Diecezjalny Dzień Chorego/ZAPOWIEDŹ/

więcej »
3

RADZYŃ, 03.07

Wkrótce obchody 80 rocznicy egzekucji radzyńskich harcerzy

więcej »

ŁUKÓW, 03.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.07

Nabożeństwo Fatimskie w Budzieszynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.07

V Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 04.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.07

Test Wytrzymałości Siłowej 2020

więcej »
5

RADZYŃ, 05.07

Rusza Letnia Scena Rok. W najbliższa niedzielę spektakl dla najmłodszych

więcej »

ŁOSICE, 05.07

Zbliża się 76 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.07

Zbiórka na koncesję dla Katolickiego Radia Podlasie

więcej »

ŁUKÓW, 05.07

Łuków: powitanie wakacji

więcej »

MIŃSK MAZ., 05.07

Mrozy: wraca tramwaj konny

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.07

Mariusz Żebrowski – malarstwo

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.07

Łuków: chcesz wstąpić do wojska?

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.07

Apple Pie na scenie IV Letniego Festiwalu pod muralem

więcej »
11 12
13 14 15 16 17 18

DROHICZYN, 18.07

Zawody spławikowe w Drohiczynie

więcej »
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje