R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zaduszki Ludowe w Mariańskim Porzeczu
2019-11-18 09:50:00 Artykuł czytany 314 razy


Ludowcy, którzy na zielonych sztandarach mają wyhaftowaną dewizę „Żywią i Bronią”, spotkali się 17 listopada w goźlińskim sanktuarium, by wspólnie modlić się za ojczyznę oraz tych, którzy w czasie wojny dla niej oddali krew i życie, a w czasie pokoju ciężko pracowali dla jej rozwoju. Tego dnia Marek Chciałowski uhonorowany został najwyższym wyróżnieniem Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Jana Krajewskiego MIC, który witając zgromadzonych na mszy św. nawiązał do Batalionów Chłopskich i Ruchu Ludowego. Powiedział m.in., że „ci, których prowadzi zielony sztandar, nigdy nie zdradzili wiary swoich przodków, a słowa ze sztandaru były ich drogowskazem do działania w czasie wojny i pokoju. Chciałbym aby zawsze tak było.” Po nabożeństwie poczty sztandarowe, księża i wierni udali się pod lapidarium koło sanktuarium, aby przypomnieć historię związaną z tą ziemią i tymi, którzy na niej żyli, złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Batalionów Chłopskich oraz Ruchu Ludowego.

Marek Chciałowski – organizator uroczystości, przywitał zgromadzonych, a w szczególności posła, Marka Sawickiego oraz prezesa Światowego Związku Armii Krajowej obwodu „Gołąb” w Garwolinie mjr. w st. spocz. Mariana Cabaja. Przypomniał historię ruchu ludowego i Batalionów Chłopskich na terenie powiatu garwolińskiego i ościennych. - Zgromadziliśmy się tu, jak co roku, w tym Sanktuarium Maryjnym. Zostało zbudowane 4 lata po pierwszym rozbiorze Polski, na przekór historii, dając nadzieję i wiarę do tworzenia, budowania, było symbolem walk narodowowyzwoleńczych, świadkiem dziejów Polski. Dziś przypominamy bohaterów z 1918 r. twórców odrodzonej II Rzeczpospolitej, trzykrotnego premiera, ludowca Wincentego Witosa, prezydenta Stanisława Wojciechowskiego czy pełniącego obowiązki głowy
państwa Macieja Rataja. Przykładów jest wiele...- artykułował Marek Chciałowski, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Garwolinie.

Poseł Marek Sawicki nawiązał do Zaduszek Witosowych i słów Władysława Kosiniaka - Kamysza. - Ten rok jest rokiem wielkich rocznic, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie byłoby niepodległości gdyby nie Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie, to 500 tys. żołnierzy.

W następnym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Rządu Obrony Narodowej kierowanego przez prezesa PSL Wincentego Witosa. Pamiętajmy o tych wydarzeniach, to nasze dziedzictwo - podkreślał parlamentarzysta.  Poseł Marek Sawicki, wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL uhonorował Marka Chciałowskiego Medalem „Za zasługi  dla Ruchu Ludowego” im. Wincentego Witosa, który jest najwyższym odznaczeniem ruchu ludowego.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikami, został odśpiewany przez wszystkich zgromadzonych hymn narodowy.


inf. pras.
WJ/Garwolin/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Ela
    2019-11-18 14:43:50

    arrow

    Gratulacje Panie Marku tego odznaczenia. Jak mało kto z powiatu Pan na nie absolutnie zasłużył.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

NASI PARTNERZY


foto

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:

Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...

więcej »
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Garwolin

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.12

Pilawa: utwory Leonarda Cohena w wykonaniu Stanisława Górki

więcej »

GARWOLIN, 01.12

Świąteczne handmade. Przyjdź na kiermasz!

więcej »
2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.12

Maciejowice: Mikołajki jak z bajki

więcej »
7 8
9 10

GARWOLIN, 10.12

Antarktyda według Jana Szamryka – spotkanie z podróżnikiem

więcej »
11 12

GARWOLIN, 12.12 18:00

Garwolin: koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

więcej »
13

GARWOLIN, 13.12

Miejsce i tożsamość. Nowe otwarcie w Galerii Kotłownia

więcej »

GARWOLIN, 13.12

Garwolin: w rocznicę stanu wojennego

więcej »
14

GARWOLIN, 14.12

Kiermasz bożonarodzeniowy na maciejowickim rynku

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

GARWOLIN, 14.12

Fala ludzkich serc – Wojtek Baduchowski i Przyjaciele

więcej »
15

GARWOLIN, 15.12

Piłkarski weekend w Garwolinie! Turniej im. Jana Piesiewicza

więcej »

GARWOLIN, 15.12 09:00

Kiermasz świąteczny w Górznie

więcej »

GARWOLIN, 15.12 14:00

Pilawa: jarmark jakiego jeszcze nie było...

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje