R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dostarczali im posiłki, w godzinę "W" razem oddali honor biało-czerwonej
2020-08-04 08:33:49 Artykuł czytany 135 razy


76 lat temu, 3 sierpnia patron 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - rotmistrz Witold Pilecki, wspólnie z Janem Redziejem po walkach o budynki Poczty Dworcowej, a następnie Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG) na dachu tego ostatniego, mimo silnego ostrzału, wywiesił polską flagę.


Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze. Terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak co roku na początku sierpnia upamiętnili miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim.

- To dla nas szczególne wydarzenie, bardzo bliskie sercom wszystkich żołnierzy południowego Mazowsza. Warszawa to rejon odpowiedzialności naszej brygady. Powstańcy walczyli o tą samą ziemię, o którą teraz my dbamy - wyjaśnia płk. Przymysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając: - Przez ostatnie miesiące nasi żołnierze codziennie pukali do drzwi tych, którzy 1944 roku w godzinie "W" stanęli do walki. My dostarczaliśmy im tylko ciepłe posiłki, oni dawali nam żywe lekcje historii. Choć był to trudny czas pandemii sprawił, że zbliżyliśmy się do ostatnich żyjących świadków powstania.

W Powstaniu Warszawskim od pierwszego dnia, brał udział patron brygady, rotmistrz Witold Pilecki. W czasie walk wielokrotnie wykazywał się ogromną odwagą i determinacją - nie bacząc na zagrożenie, potrafił osobiście ściągnąć z pola ostrzału ciała zabitych powstańców. Teraz to żołnierze dbają by na pomnikach, na których widnieje jego nazwisko, nie zgasło światło pamięci.

- Złożyliśmy znicze w kwaterach powstańczych pułku "Baszta" oraz zgrupowania AK "Żywiciel". Pamiętaliśmy także o szczególnym dla naszej brygady człowieku - rtm. Witoldzie Pileckim. W słynnej kwaterze "Ł", nieopodal pomnika-kolumbarium Żołnierzy Wyklętych złożyliśmy znicz przy krzyżu z nazwiskiem naszego patrona - mówił szer. Łukasz Lasocki z 61 blp w Grójcu.

Przez ostatnie trzy dni żołnierze z 61 blp w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku oraz 65 blp w Pomiechówku, złożyli kwiaty i znicze oraz oddali honor w 17 miejscach upamiętniających Powstanie Warszawskie, heroiczne walki żołnierzy AK oraz w miejscach pamięci Witolda Pileckiego. Żołnierze 6 MBOT pojawili się m. in.: na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, Placu Wolności w Grójcu, pod Pomnikiem Żołnierzy AK w Garwolinie, pod Pomnikiem Armii Krajowej w Radomiu, na rondzie im. Rodziny Zakroczymskiej w Zakroczymiu, przy grobach żołnierzy na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku, przy płycie Pamiątkowej Armii Krajowej w Sochaczewie. 

Ponadto żołnierze z Pomiechówka zorganizowali Bieg Szlakiem Walk Powstańczych „Zgrupowania Radosław” w celu upamiętnienia heroizmu Warszawiaków z sierpnia 1944 r.Inf. pras.

WJ/Garwolin/DW

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


Garwolin

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje