- To dla nas szczególne wydarzenie, bardzo bliskie sercom wszystkich żołnierzy południowego Mazowsza. Warszawa to rejon odpowiedzialności naszej brygady. Powstańcy walczyli o tą samą ziemię, o którą teraz my dbamy - wyjaśnia płk. Przymysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając: - Przez ostatnie miesiące nasi żołnierze codziennie pukali do drzwi tych, którzy 1944 roku w godzinie "W" stanęli do walki. My dostarczaliśmy im tylko ciepłe posiłki, oni dawali nam żywe lekcje historii. Choć był to trudny czas pandemii sprawił, że zbliżyliśmy się do ostatnich żyjących świadków powstania.
W Powstaniu Warszawskim od pierwszego dnia, brał udział patron brygady, rotmistrz Witold Pilecki. W czasie walk wielokrotnie wykazywał się ogromną odwagą i determinacją - nie bacząc na zagrożenie, potrafił osobiście ściągnąć z pola ostrzału ciała zabitych powstańców. Teraz to żołnierze dbają by na pomnikach, na których widnieje jego nazwisko, nie zgasło światło pamięci.
- Złożyliśmy znicze w kwaterach powstańczych pułku "Baszta" oraz zgrupowania AK "Żywiciel". Pamiętaliśmy także o szczególnym dla naszej brygady człowieku - rtm. Witoldzie Pileckim. W słynnej kwaterze "Ł", nieopodal pomnika-kolumbarium Żołnierzy Wyklętych złożyliśmy znicz przy krzyżu z nazwiskiem naszego patrona - mówił szer. Łukasz Lasocki z 61 blp w Grójcu.
Przez ostatnie trzy dni żołnierze z 61 blp w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku oraz 65 blp w Pomiechówku, złożyli kwiaty i znicze oraz oddali honor w 17 miejscach upamiętniających Powstanie Warszawskie, heroiczne walki żołnierzy AK oraz w miejscach pamięci Witolda Pileckiego. Żołnierze 6 MBOT pojawili się m. in.: na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, Placu Wolności w Grójcu, pod Pomnikiem Żołnierzy AK w Garwolinie, pod Pomnikiem Armii Krajowej w Radomiu, na rondzie im. Rodziny Zakroczymskiej w Zakroczymiu, przy grobach żołnierzy na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku, przy płycie Pamiątkowej Armii Krajowej w Sochaczewie.
Ponadto żołnierze z Pomiechówka zorganizowali Bieg Szlakiem Walk Powstańczych „Zgrupowania Radosław” w celu upamiętnienia heroizmu Warszawiaków z sierpnia 1944 r.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Inf. pras.
WJ/Garwolin/DW