R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wyjątkowy wieczór z Leśmianem
2017-10-31 14:37:39 Artykuł czytany 567 razy


Podczas niedzielnego wieczoru w dworku w Miętnem, w blasku świec, o jednym z najciekawszych artystów i największych poetów, nie tylko XX stulecia, ale i całych dziejów literatury polskiej opowiedzą i zaśpiewają mieszkańcy powiatu garwolińskiego.


Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza w niedzielę 5 listopada na godz. 18.00 na program słowno-muzyczny pt. „Cudaczniało istnienie”. Wstęp wolny.

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin poety i prozaika Bolesława Leśmiana, a także 80. rocznica jego śmierci, którą obchodzimy dokładnie 5 listopada. Mimo, że jego kandydatura na jednego z patronów 2017 roku została przez senat odrzucona, to jednak wiele instytucji kultury postanowiło upamiętnić twórczość Leśmiana.

Bolesław Leśmian to polski poeta, artysta i członek Polskiej Akademii Literatury. Ten skromny księgowy był jednym z najciekawszych artystów z okresu międzywojennego i jednym największych poetów w całych dziejach literatury polskiej. Tak uważali nie tylko Miłosz, Szymborska czy Lem. – My też tak uważamy – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Swoją filozofię życiową Leśmian zawarł w wierszach, osadzonych często w fantastycznym środowisku, związanym z polskim folklorem i tradycjami. Tworzył stylizując na ludowe ballady, nie stronił od elementów erotycznych. Jego język jest również godny uwagi ze względu na liczne neologizmy, z których wiele jest nadal w użyciu na co dzień w polszczyźnie. - Był kruchy, nieśmiały, maleńki, nieładny, niezaradny, chorowity, pełen kompleksów i wątpliwości na każdy temat. Ale miał mądre i kpiące oczy, był inteligentny, dowcipny, oczytany i pisał, widział, czuł – jak nikt – napisała o nim aktorka i reżyser Magda Umer. - Celem tego poetycko-muzycznego spotkania jest przybliżenie różnych klimatów twórczości Bolesława Leśmiana oraz jego postaci. Zapraszamy na wieczór przepełniony poezją, muzyką i ciepłem świec – informuje organizator i zaprasza do obejrzenia widowiska słowno-muzycznego pt. „Cudaczniało istnienie”, w którym wystąpią mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Będą to m.in. uczniowie z takich szkół jak SP im. T. Kościuszki w Maciejowicach, ZS w Starym Pilczynie, PG w Michałówce, LO im. J. Piłsudskiego w Garwolinie, ZS im. S. Staszica w Miętnem, PG im. Jana Pawła II w Górznie, a także poetki Bożena Węgrzynek i Paulina Wnuk oraz Zespół Namotane w składzie Maryla Oklesińska, Andrzej Oklesiński, Rafał Wielgosz i Daniel Wielgosz.

Program spotkania w reżyserii Jerzego Rusaka inspirowany jest Powiatowym Przeglądem Artystycznym z okazji roku Bolesława Leśmiana, które zorganizowało w tym roku PCKiP Miętne. Partnerami Powiatowego Przeglądu Artystycznego była Księgarnia „Mądra Sowa” w Garwolinie i Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z ZS im. S. Staszica w Miętnem. Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.Inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
joachimianna.pl
foto

Jak w prosty, wygodny i tani sposób transportować meble?
2018-01-17 13:34:30 Kategoria:

Zanim zlecisz transport mebli, musisz pamiętać, że wymaga to specjalnego przygotowania. Meble to z reguły delikatne przedmioty i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Źle...

więcej »

Garwolin

w lewoStyczeń 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6

GARWOLIN, 06.01

Wspólne kolędowanie w Borowiu

więcej »
7

GARWOLIN, 07.01 19:00

Garwolin: koncert kolęd Śpiewajcie i grajcie Mu!

więcej »
8 9 10 11 12 13 14

GARWOLIN, 14.01

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »

GARWOLIN, 14.01

26. Finał WOŚP –Orkiestra zagra w Garwolinie!

więcej »
15 16 17 18 19 20 21

GARWOLIN, 21.01 11:00

Brathanki zaśpiewają kolędy w Łaskarzewie

więcej »
22 23 24 25 26 27

GARWOLIN, 27.01

Sulbiny: oj, będzie bal

więcej »
28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje