R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezja Drohiczyńska przeżywa 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II
2019-06-08 18:45:03 Artykuł czytany 1783 razy


W sobotę, 8 czerwca w Drohiczynie odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Centralnym punktem dnia „Wspólnoty Wspólnot” była Msza Św. pod przewodnictwem i z homilią JE biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Eucharystię celebrowano obok katedry na placu przy ołtarzu, który jest repliką ołtarza, przy którym przed 20 laty Jan Paweł II przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu. Bp Pikus poświęcił ołtarz i symboliczny pęknięty krzyż.


Na uroczystościach z udziałem biskupa Tadeusza Pikusa i biskupa seniora Antoniego Dydycza, obecni byli kapłani, wśród nich rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz siostry zakonne, wierni reprezentujący wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia diecezjalne, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji i firm. Były poczty sztandarowe, motocykliści, harcerze, Bractwo Kurkowe. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich pokoleń, połączeni nauczaniem i postacią Jana Pawła II.Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

W czasie homilii wierni usłyszeli archiwalne nagranie słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "...niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Tymi słowami zwrócił się też do wiernych JE Tadeusz Pikus w dalszych słowach, mówiąc o zagrożeniach współczesnego świata.

- Szatan nie zaprzestał działalności, chce władać naszymi sercami i sumieniem, byśmy sprzeniewierzali się Bogu. Gdy to czynimy naruszamy godność ludzką, depczemy wartości religijne, usuwamy sukcesywnie Boga z osobistego i społecznego życia. Nie dziwi fakt, że coraz częściej słyszymy głosy, że czas Kościoła się kończy. Można odnieść wrażenie, że coraz więcej jest świata w Kościele, a coraz miej Kościoła w świecie oraz, że coraz więcej jest świata w ludzkim sercu i coraz mniej ludzkiego serca w świecie (…). Dlatego potrzebne jest wiarygodne, żywe i widoczne świadectwo chrześcijan.

Biskup podkreślał za św. Janem Pawłem II, że prawdziwa przemiana serc może dokonać się tylko przez modlitwę. - Niech nasza modlitwa zanoszona do Ducha Świętego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II przyniesie odnowę naszych serc i uczyni nas wiernymi świadkami Bożej Miłości - mówił.

Podczas uroczystości JE Biskup Tadeusz Pikus wręczył medale „Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej”. Srebrnym medalem odznaczeni zostali Roman Sadokierski i Wojciech Wietoszko. Brązowe medale otrzymali Antoni Makarewicz i Waldemar Radziszewski.

Z kolei motocykliści wręczyli statuetki im. śp. Wiktora Węgrzyna. Katarzyna Wróblewska Komandor Rajdu Katyńskiego ogłosiła laureatów i wraz z burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem wręczyła nagrody, które przyznawane są osobom łączącym pasję związaną z motoryzacją z pielęgnowaniem wartości patriotycznych.

Zgodnie z decyzją Kapituły Komandora Wiktora Węgrzyna, „Węgrzyny” otrzymali: franciszkanin o. Marek Kiedrowicz - duszpasterz motocyklistów i harcerzy, Senator RP Tadeusz Romańczuk - twórca wielu inicjatyw motocyklowych, Michał Szeliga - organizator Rajdu „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”, Rafał Lusina - założyciel Stowarzyszenia Pomocy Polakom za granicą Wschód-Zachód.

Węgrzyna otrzymał również były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który m.in. jest twórcą Rajdu Papieskiego Siedlce – Drohiczyn.

Po zakończeniu Eucharystii, Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe oddało uroczystą salwę armatnią, a następnie zaśpiewano pieśń „Drohiczyn, Drohiczyn”, która powstała przed 20. laty na powitanie Ojca Św. Jana Pawła II. Po oficjalnych uroczystościach wierni spotkali się na agapie w ogrodach seminaryjnych.

AB
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Ewa
    2019-06-09 19:55:39

    arrow

    Pamiętamy i będziemy pamiętać!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

SIEMIATYCZE, 05.10

26. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2019

więcej »

SIEMIATYCZE, 05.10

II Extremalna Piątka w gminie Siemiatycze

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.10

Wręczenie nagród w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

więcej »
7 8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.10 16:00

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.10 17:00

Ostatnie w tym roku procesje fatimskie w Siemiatyczach

więcej »
14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10

Rusza rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

więcej »

DROHICZYN, 17.10 20:00

Zaproszenie na Seminaryjny Wieczór Wiary

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10 16:00

DKF Kameleon - Dyskusyjny Klub Filmowy

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje