R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezja drohiczyńska ma nowych kapłanów
2022-05-28 23:07:28 Artykuł czytany 1872 razy


►W sobotę, 28 maja w drohiczyńskiej katedrze, biskup drohiczyński Piotr Sawczuk udzielił świeceń kapłańskich trzem diakonom.
►Nowymi kapłanami diecezji drohiczyńskiej są:
- ks. Daniel Konik pochodzący z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce
- ks. Mateusz Krasowski z par. Wniebowzięcia NMP w Łubinie Kościelnym
- ks. Piotr Zdzieborski z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.


W homilii biskup drohiczyński cytował słowa proboszcza z Ars, św. Jan Maria Vianney, który tak pisał o kapłaństwie: „Kapłaństwo jest naprawdę czymś bardzo wielkim. Kapłan zrozumie siebie dobrze dopiero w niebie. Kapłan nie jest jednak kapłanem dla siebie. Sam sobie nie może udzielić rozgrzeszenia. Nie może sam sobie udzielić żadnego sakramentu. Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla was. Kiedy ktoś chce zniszczyć religię, najpierw atakuje kapłanów.” I także przypominając słowa proboszczowa z Ars, że – kapłaństwo jest umiłowaniem serca Jezusa, JE mówił do kandydatów: - W kaplicy seminaryjnej obraz Serca Jezusowego mieliście przed oczami przez 6 lat. Oby ten widok wniknął do waszych dusz.

Obrzęd święceń kapłańskich rozpoczął się wywołaniem kandydatów, którzy publiczną odpowiedzią „Jestem!” wyrazili gotowość przyjęcia świeceń. Następnie w dialogu pomiędzy rektorem WSD, a biskupem, ksiądz rektor, jako główny odpowiedzialny za formację seminarzystów zaświadczył, że kandydaci są dobrze przygotowani do przyjęcia świeceń.


Zanim biskup nałożył ręce na diakonów i odmówił modlitwę święceń, kandydaci wobec zgromadzonych wyrazili wolę ich przyjęcia i złożyli śluby posłuszeństwa.

Gdy kandydaci na prezbiterów leżeli na twarzach przed Ołtarzem, cała zgromadzona wspólnota modliła się za nich wezwaniami „Litanii do Wszystkich Świętych”.

Następnie biskup Piotr Sawczuk w ciszy kładł ręce na głowach kandydatów, a po nim gest ten powtórzył biskup senior Antoni Dydycz i księża obecni w katedrze. Odmawiając modlitwę konsekracji pasterz diecezji prosił, aby poprzez dar Ducha Świętego, Chrystus Pan konsekrował obecnych diakonów na kapłanów. Po tym obrzędzie otrzymali oni godność prezbiteratu.


Na koniec uroczystości w imieniu neoprezbiterów słowa wdzięczności wyraził ks. Piotr Zdzieborski: - W tak ważny dla nas dzień, kiedy dostąpiliśmy święceń prezbiteratu i możemy spotkać się przy jednym stole Eucharystycznym pragniemy podziękować Bogu Trójjedynemu, który obdarzył nas powołaniem, aby pójść za Jezusem Chrystusem i głosić jego naukę oraz sprawować sakramenty.

Nowowyświęceni kapłani dziękowali biskupowi Sawczukowi i biskupom seniorom, moderatorom Seminarium, księżom proboszczom na których wsparcie zawsze mogli liczyć, proboszczom, u których odbywali praktyki duszpasterskie. Słowa podziękowań kierowali do wszystkich, którzy towarzyszyli im w drodze do kapłaństwa i są z nimi w czasie święceń.

Rektor drohiczyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Tadeusz Syczewski dziękując wszystkim obecny, a także wszystkim wspierającym seminarium, mówił też o nadziei jaką daje widok młodzieży licznie zgromadzonej w katedrze.

Biskup Piotr Sawczuk na zakończenie Eucharystii mówił: - Mam wielką wdzięczność dla wszystkich uczestników dzisiejszej liturgii i dla wszystkich osób, które stanęły na drodze naszych drogich braci, którzy przyjęli dzisiaj świecenia prezbiteratu i pomogli im do tego momentu w ich życiu dojść, którzy zapewne towarzyszą im swoja modlitwą. Przy okazji widzimy, jak wiele osób wnosi swój wkład w to, kim jesteśmy i do czego dążymy – mamy dziś na myśli tych trzech kapłanów, którzy przyjęli święcenia. Ile osób świadczyło swoje dobro, udzielało zbawiennych rad, pomagało i tworzyło zaplecze modlitewne aby bezpiecznie mogli dążyć do wszczepienia w Chrystusowe Kapłaństwo, co nastąpiło właśnie dziś.

Zwrócił się też wprost do neoprezbiterów podkreślając, że winni pamiętać o wszystkich, którzy ich wspierali i wspierają: - Noście ich wszystkich w swoim sercu i również otwierajcie serce na tych ludzi, do których idziecie, do których będziecie posłani. Żeby również oni znaleźli miejsce w waszym sercu, żeby w waszym sercu tego miejsca dla nich nigdy nie zabrakło.

Nawiązując do podejmowanego przez wiele osób tematu powołań, pasterz diecezji prosił o modlitwę w intencji powołań: - Wszyscy modlimy się, cały Kościół – kapłani, siostry zakonne i wszyscy ludzie świeccy zatroskani o dobro Kościoła i o zbawienie dusz, któremu Kościół chce służyć, często modlą się o nowe powołania do służby kapłańskiej, do zakonu, do służby misyjnej. Nie ustawajmy w tych modlitwach, to jest ogromnie ważne i to ma towarzyszyć naszej całej działalności – ta troska o przyszłość.

W uroczystościach udział wzięli: bp senior Antoni Dydycz, łączący się duchowo bp senior Tadeusz Pikus, moderatorzy WSD w Drohiczynie, przedstawiciele Kurii Diecezjalnej oraz Sądu Biskupiego, zaproszeni księża i siostry zakonne, klerycy, młodzież reprezentująca KSM, Ruch Światło-Życie oraz przedstawiciele innych wspólnot, rodzina i przyjaciele nowo wyświęconych kapłanów. Wydarzenie to uświetnił muzycznie chór pod batutą ks. Błażeja Samociuka, seminaryjnego wykładowcy muzyki kościelnej. Podczas Mszy Św. posługiwała liczna grupa służby liturgicznej – ministranci, ceremoniarze i lektorzy.

W najbliższym czasie neoprezbiterzy w swoich rodzinnych parafia odprawią Msze św. prymicyjne.

Ks. Daniel Konik, ur. 13 marca 1993 roku w Hajnówce, syn Dariusza i Elżbiety z domu Wiałokozowicz. Ma młodszą siostrę Dominikę. Pochodzi z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. W 2012 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce. W trakcie studiów ukończył w 2015 roku szkołę policealną na kierunku Technik administracji zdając egzamin zawodowy. W 2016 roku ukończył studia inżynierskie na kierunku Technika Rolnicza i Leśna na Politechnice Białostockiej. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 28 maja 2021r. w katedrze drohiczyńskiej przyjął święcenia diakonatu. Ostatni semestr studiów seminaryjnych odbywał na praktykach duszpastersko – katechetycznych w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. 10 maja br. ukończył studia magisterskie, broniąc pracy pt. Katolicka apologia czyśćca w twórczości polskich apologetów XX i XXI wieku pisanej pod kierunkiem ks. dra Rafała Pokrywińskiego. Motto prymicyjne zostało zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana: Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Ks. Mateusz Krasowski, ur. 9 sierpnia 1997 roku w Bielsku Podlaskim, syn Tadeusza i Ewy z domu Kamińska. Ma młodszego brata Adama. Pochodzi z parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Łubinie Kościelnym. W 2016 roku ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 28 maja 2021r. w katedrze drohiczyńskiej przyjął święcenia diakonatu. Ostatni semestr studiów seminaryjnych odbywał na praktykach duszpastersko – katechetycznych w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. 10 maja br. ukończył studia magisterskie, broniąc pracy pt. Modlitwy wstawiennicze za zmarłych według aktualnych dokumentów Kościoła łacińskiego pisanej pod kierunkiem ks. dra hab. Tadeusza Syczewskiego, prof. KUL. Motto prymicyjne zostało zaczerpnięte z hymnu liturgicznego Te Deum: Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki.

Ks. Piotr Zdzieborski, ur. 1 grudnia 1993 r. w Sokołowie Podlaskim, syn Grzegorza i Bożeny z domu Salach. Ma trzy starsze siostry: Urszulę, Joannę i Annę oraz jedną młodszą: Aleksandrę. Pochodzi z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. W 2012 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące księży Salezjanów im. Adama Mickiewicza w Sokołowie Podlaskim. W 2015 roku ukończył studia licencjackie na kierunku Logistyka na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach. W 2016 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 28 maja 2021r. w katedrze drohiczyńskiej przyjął święcenia diakonatu. Ostatni semestr studiów seminaryjnych odbywał na praktykach duszpastersko – katechetycznych w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. 10 maja br. ukończył studia magisterskie, broniąc pracy pt. Historia sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim w latach 1993-2018 pisanej pod kierunkiem ks. dra Zenona Czumaja. Motto prymicyjne zostało zaczerpnięte z Księgi Psalmów: Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana.

Tekst: ABol
Foto: Monika Kanabrodzka / Diecezja Drohiczyńska
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Kolejny krok do budowy obwodnicy Ciechanowca
2022-06-15 13:28:50 Kategoria: Wieści Podlaskie

Obwodnica Ciechanowca będzie blisko dziewięciokilometrowym odcinkiem w ciągu drogi wojewódzkiej łączącej Czyżew z Siemiatyczami. Pod koniec ubiegłego roku inwestycja...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Pomysły na sypialnię dziecięcą - od dekoracji po...
2022-07-01 13:56:54 Kategoria:

Klucz do udanego projektu pokoju dziecięcego? Zachowaj proste podstawy, zaplanuj dużo miejsca do przechowywania i nie bój się odrobiny zabawy. Dzieci zmieniają się w...

więcej »
foto

Jakie firany wybrać do salonu? Firany gotowe
2022-06-30 17:37:15 Kategoria:

Aranżując przestrzeń salonu większość swojej uwagi skupiamy na ładnym umeblowaniu, oraz dopasowaniu dodatków w postaci dywanów, czy kolorowych poduszek. Oczywiście są...

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Projekt PGE i Polskiego Związku Żeglarskiego
2022-06-29 15:05:55 Kategoria:

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na...

więcej »
foto

Jak zdobyć rozgłos na Instagramie?
2022-06-28 16:33:00 Kategoria:

Instagram to nie tylko miejsce, gdzie możesz dzielić się ze znajomymi swoimi zdjęciami i relacjami, ale także sposób na zostanie influencerem i czerpania z tego korzyści...

więcej »
foto

Pozycjonowanie stron Białystok ‒ zadbaj o widoczność...
2022-06-28 10:03:37 Kategoria:

Pozycjonowanie stron Białystok ‒ albo jesteś widoczny w internecie, albo klienci nie wiedzą o istnieniu Twojej firmy. W dzisiejszych czasach miejsce w TOP10 to podstawa....

więcej »
foto

SuViBox, czyli nowoczesna dieta pudełkowa
2022-06-28 09:38:26 Kategoria:

Zdrowy styl życia i zbilansowana dieta to dziś podstawa. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego....

więcej »
foto

Audycja PGE. Odcinek 3 - O żeglarstwie
2022-06-27 14:14:27 Kategoria:

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na...

więcej »
foto

Co jeść na lepsze samopoczucie?
2022-06-27 10:48:09 Kategoria:

Jedzenie może mieć olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Wpływ ten zaczyna się już w momencie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jeżeli będziemy nie dojadać lub...

więcej »
foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4

SIEMIATYCZE, 04.07

Warsztaty poetyckie w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.07

Nadbużańska Noc Kabaretowa w Mielniku

więcej »
16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje