




Na koniec uroczystości w imieniu neoprezbiterów słowa wdzięczności wyraził ks. Piotr Zdzieborski: - W tak ważny dla nas dzień, kiedy dostąpiliśmy święceń prezbiteratu i możemy spotkać się przy jednym stole Eucharystycznym pragniemy podziękować Bogu Trójjedynemu, który obdarzył nas powołaniem, aby pójść za Jezusem Chrystusem i głosić jego naukę oraz sprawować sakramenty.

Rektor drohiczyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Tadeusz Syczewski dziękując wszystkim obecny, a także wszystkim wspierającym seminarium, mówił też o nadziei jaką daje widok młodzieży licznie zgromadzonej w katedrze.
Biskup Piotr Sawczuk na zakończenie Eucharystii mówił: - Mam wielką wdzięczność dla wszystkich uczestników dzisiejszej liturgii i dla wszystkich osób, które stanęły na drodze naszych drogich braci, którzy przyjęli dzisiaj świecenia prezbiteratu i pomogli im do tego momentu w ich życiu dojść, którzy zapewne towarzyszą im swoja modlitwą. Przy okazji widzimy, jak wiele osób wnosi swój wkład w to, kim jesteśmy i do czego dążymy – mamy dziś na myśli tych trzech kapłanów, którzy przyjęli święcenia. Ile osób świadczyło swoje dobro, udzielało zbawiennych rad, pomagało i tworzyło zaplecze modlitewne aby bezpiecznie mogli dążyć do wszczepienia w Chrystusowe Kapłaństwo, co nastąpiło właśnie dziś.

Nawiązując do podejmowanego przez wiele osób tematu powołań, pasterz diecezji prosił o modlitwę w intencji powołań: - Wszyscy modlimy się, cały Kościół – kapłani, siostry zakonne i wszyscy ludzie świeccy zatroskani o dobro Kościoła i o zbawienie dusz, któremu Kościół chce służyć, często modlą się o nowe powołania do służby kapłańskiej, do zakonu, do służby misyjnej. Nie ustawajmy w tych modlitwach, to jest ogromnie ważne i to ma towarzyszyć naszej całej działalności – ta troska o przyszłość.
W uroczystościach udział wzięli: bp senior Antoni Dydycz, łączący się duchowo bp senior Tadeusz Pikus, moderatorzy WSD w Drohiczynie, przedstawiciele Kurii Diecezjalnej oraz Sądu Biskupiego, zaproszeni księża i siostry zakonne, klerycy, młodzież reprezentująca KSM, Ruch Światło-Życie oraz przedstawiciele innych wspólnot, rodzina i przyjaciele nowo wyświęconych kapłanów. Wydarzenie to uświetnił muzycznie chór pod batutą ks. Błażeja Samociuka, seminaryjnego wykładowcy muzyki kościelnej. Podczas Mszy Św. posługiwała liczna grupa służby liturgicznej – ministranci, ceremoniarze i lektorzy.

Ks. Daniel Konik, ur. 13 marca 1993 roku w Hajnówce, syn Dariusza i Elżbiety z domu Wiałokozowicz. Ma młodszą siostrę Dominikę. Pochodzi z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. W 2012 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce. W trakcie studiów ukończył w 2015 roku szkołę policealną na kierunku Technik administracji zdając egzamin zawodowy. W 2016 roku ukończył studia inżynierskie na kierunku Technika Rolnicza i Leśna na Politechnice Białostockiej. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 28 maja 2021r. w katedrze drohiczyńskiej przyjął święcenia diakonatu. Ostatni semestr studiów seminaryjnych odbywał na praktykach duszpastersko – katechetycznych w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. 10 maja br. ukończył studia magisterskie, broniąc pracy pt. Katolicka apologia czyśćca w twórczości polskich apologetów XX i XXI wieku pisanej pod kierunkiem ks. dra Rafała Pokrywińskiego. Motto prymicyjne zostało zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana: Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
Ks. Mateusz Krasowski, ur. 9 sierpnia 1997 roku w Bielsku Podlaskim, syn Tadeusza i Ewy z domu Kamińska. Ma młodszego brata Adama. Pochodzi z parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Łubinie Kościelnym. W 2016 roku ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 28 maja 2021r. w katedrze drohiczyńskiej przyjął święcenia diakonatu. Ostatni semestr studiów seminaryjnych odbywał na praktykach duszpastersko – katechetycznych w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. 10 maja br. ukończył studia magisterskie, broniąc pracy pt. Modlitwy wstawiennicze za zmarłych według aktualnych dokumentów Kościoła łacińskiego pisanej pod kierunkiem ks. dra hab. Tadeusza Syczewskiego, prof. KUL. Motto prymicyjne zostało zaczerpnięte z hymnu liturgicznego Te Deum: Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki.
Ks. Piotr Zdzieborski, ur. 1 grudnia 1993 r. w Sokołowie Podlaskim, syn Grzegorza i Bożeny z domu Salach. Ma trzy starsze siostry: Urszulę, Joannę i Annę oraz jedną młodszą: Aleksandrę. Pochodzi z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. W 2012 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące księży Salezjanów im. Adama Mickiewicza w Sokołowie Podlaskim. W 2015 roku ukończył studia licencjackie na kierunku Logistyka na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach. W 2016 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 28 maja 2021r. w katedrze drohiczyńskiej przyjął święcenia diakonatu. Ostatni semestr studiów seminaryjnych odbywał na praktykach duszpastersko – katechetycznych w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. 10 maja br. ukończył studia magisterskie, broniąc pracy pt. Historia sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim w latach 1993-2018 pisanej pod kierunkiem ks. dra Zenona Czumaja. Motto prymicyjne zostało zaczerpnięte z Księgi Psalmów: Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana.
Tekst: ABol
Foto: Monika Kanabrodzka / Diecezja Drohiczyńska