R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Parczew: 450-lecie przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego
2014-09-14 15:35:00 Artykuł czytany 5868 razy


Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore, 14 września w Parczewie odbyły się uroczystości z racji 100. rocznicy konsekracji kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela oraz 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej. To drugie wydarzenie miało miejsce w Parczewie, w tamtych czasach - ważnym mieście znajdującym się na pograniczu Polski i Litwy. Uroczystości jubileuszowe transmitowało Katolickie Radio Podlasie.


Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosił, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Nawiązując do obchodzonego 14 września Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, przypomniał, że Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, jaśnieje na polskiej ziemi prawie od 1050 lat, dzięki wiekopomnej decyzji Mieszka I i niestrudzonej pracy pierwszego w Polsce biskupa o imieniu Jordan. - Ten sam krzyż w sposób czysty i niezafałszowany jaśnieje na polskiej ziemi dzięki decyzji, jaką 450 lat temu podjął król Zygmunt II August i dzięki staraniom Nuncjusza Commendoniego. – podkreślił bp Jędraszewski. Nawiązał także do fragmentów niedzielnych czytań, mówiących o niezwykłym znaku, który daje ludziom ocalenie od zła. Zwracając się następnie do przewodniczącego uroczystościom Nuncjusza Apostolskiego powiedział, że obecnie to On poprzez swoją pracę przedłuża troskę kolejnych Papieży, o to aby Kościół Katolicki w Polsce mógł działać w pokoju dla dobra Ojczyzny. Dziękował także za to, że abp Migliore przybył na uroczystości do Parczewa, miasta dla dziejów Kościoła Katolickiego w Polsce wymownego i symbolicznego. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski wyraził także wdzięczność za to, że Nuncjusz jest tak głęboko złączony z Polską i z polskim Episkopatem. Jednocześnie zapewnił o niezłomnej woli Polaków, aby podążając śladami ojców, zrobić wszystko, by chwalebny Krzyż Jezusa Chrystusa, który Polska przed ponad tysiącem lat otrzymała z Rzymu, nadal jaśniał na polskiej ziemi.

Posłuchaj homilii TUTAJZobacz zdjęcia w większym rozmiarze

14 września jubileuszowej Eucharystii w bazylice parczewskiej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, homilię wygłosił – wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W uroczystościach wzięli udział także biskup siedlecki Kazimierz Gurda i bp pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk oraz biskup drohiczyński, Tadeusz Pikus, bp senior Ryszard Karpiński i pochodzący z diecezji siedleckiej biskup radomski Henryk Tomasik. Przybyły tysiące wiernych z diecezji siedleckiej i sąsiednich diecezji, kapłani i m.in. : przedstawiciele bractwa Św. Judy Tadeusza.

Przed mszą św. zebrani wysłuchali referatu na temat wydarzeń historycznych sprzed 450. lat i obejrzeli inscenizację historyczną w wykonaniu młodzieży z LO im. M. Kopernika w Parczewie.

Każda z przybyłych delegacji parafialnych otrzymała tekst jednego z dokumentów Soboru Watykańskiego II. „Jest to widocznym znakiem ciągłości wiary przekazywanej w orzeczeniach kolejnych Soborów.” – napisał wcześniej w zaproszeniu na uroczystości bp Gurda.

Uroczystości były także związane z jubileuszem 100-lecia zakończenia budowy i oddania dla kultu religijnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie, wybudowanego w latach 1906-1913. Tytuł Bazyliki Mniejszej został mu nadany dnia 24 kwietnia 1989 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Katolickie Radio Podlasie na żywo z Parczewa

Katolickie Radio Podlasie transmitowało  Eucharystię z Parczewa. Wcześniej w plenerowym studiu radiowym pojawili się goście, którzy przybliżyli słuchaczom historyczne wydarzenia z Parczewa, a także opowiadali o tym co obecnie dzieje się w mieście.

Program z Parczewa prowadziła Monika Sadowska, o techniczną stronę transmisji dbali Krzysztof Łubkowski i Artur Dernowski.

W plenerowym studiu radiowym gościła m.in. s.  Ambrozja Kalinowska z UWM z Olsztyna oraz Zofia Cyranka - prezes koła przyjaciół KRP.


Posłuchaj rozmowy TUTAJ


Gościem Moniki Sadowskiej byli również burmistrz Parczewa Paweł Kędracki i  starosta parczewski Waldemar Wezgraj.


Posłuchaj rozmowy TUTAJ


W studiu radiowym gościł także ks. Andrzej Biernat, proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Parczewie.


Posłuchaj rozmowy TUTAJ

Monika Sadowska gościła również Wandę Frączkiewicz - świadka wydarzań sprzed pół wieku, kiedy w Parczewie gościli Prymas Polski Stefan Wyszyński oraz abp Karol Wojtyła.


Posłuchaj rozmowy TUTAJMSz/EŁ
 
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • grizzli
  2014-09-15 18:53:51

  arrow

  mnie też dziwi. To znaczy, że dokumenty Soboru Trydenckiego już się "przedawniły" ? I rzeczywiście - Mszę św. Papieża Piusa V mógł ktoś w Parczewie odprawić....

 • bb
  2014-09-15 17:07:44

  arrow

  czy może mi ktoS odpowiedzieć, co oznaczają płaszcze w jakie ubrana była pani Gadomska i kilka innych osób?

 • świadek
  2014-09-15 13:43:58

  arrow

  Jak bardzo różniły się te obchody od tych sprzed 50-ciu lat. Pamiętam je doskonale. Milicja utrudniała wtedy dojazd kard. S.Wyszyńskiemu. Ale ludzi było wtedy więcej na tych uroczystościach. Czyżby zabraniane jest bardziej cenione? Co na to towarzysze? Czy nie jest im przykro czy się cieszą? A może wszystko jedno, byle przy żłobie!

 • yeti
  2014-09-14 18:25:20

  arrow

  Luźna refleksja.
  Dziwi mnie trochę jedno (być może poza mną, nie dziwi to już nikogo): skoro chodzi o Sobór Trydencki, można było też odprawić Mszę wg stosownego rytu. W końcu to w przyjętych tam 450 lat temu uchwałach trydenckich sformułowano pewne zasady dogmatyczno-liturgiczne, które uskuteczniono kilka lat później, wydając całemu Kościołowi Mszał Piusa V. Obowiązywał on aż do lat 60 XXw., a towarzyszy i jest używany w Kościele także dzisiaj.

 • podlasie24
  2014-09-14 17:41:39

  arrow

  Zdjęcia już zostały dołączone, a relacja będzie jeszcze uzupełniona o zapis audio homilii

 • hicus
  2014-09-14 17:33:03

  arrow

  czy będzie relacja foto?

 • oki
  2014-09-14 16:38:44

  arrow

  pogratulować ,to jest rocznica! tylko mogli na oprawę zaprosić jaką filharmonie,bo te 2 dzieweczki z gimnazjum ,to Hendel ,to to nie był

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

Kostkarka do lodu - sprzęt idealny na upały. Jaka...
2021-08-03 11:13:28 Kategoria:

W upalny dzień nic tak nie pomaga w ochłodzeniu organizmu jak wypicie zimnego napoju. Każdy z nas odczuwa pragnienie, które chce jak najszybciej zaspokoić. Niezależnie od...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody uwalniają marzenia
2021-08-02 12:11:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na Was do końca września!

więcej »
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »

Gmina Górzno - dla takich miejsc się żyje
Kategoria:

Gmina Górzno to dynamicznie rozwijający się teren w powiecie garwolińskim. Bliskość Garwolina i wielkiej aglomeracji jaką jest Warszawa - to niewątpliwie duży atut tej...

więcej »

Parczew

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7

WĘGRÓW, 07.08 17:00

Dni Węgrowa z zespołem ENEJ

więcej »
8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje