Zdrowie i uroda

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

24 marca – Światowy Dzień walki z Gruźlicą
2015-03-24 11:30:50 Artykuł czytany 970 razy


Wydawać by się mogło, ż e gruźlica to choroba która prawie całkowicie zniknęła z mapy chorób zakaźnych świata. Nic bardziej mylnego. Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na naszym globie. Z jej powodu co roku umiera ok. 3 mln osób na świecie. Choroba nie dotyczy osób żyjących w nędzy niedożywionych .


Coraz częściej jest obserwowana u ludzi młodych, poświęcającej się pracy zawodowej, żyjący w biegu, w ciągłym stresie żywiący się fast foodami i wspomagający się używkami.

Według klasycznych kryteriów gruźlica dzieli się na:

Gruźlice pierwotną - rozwija się w wyniku pierwszorazowego zakażenia prątkami i dotyczy najczęściej płuc.

Gruźlica popierwotna - jest efektem reaktywacji gruźlicy pierwotnej po kilku miesiącach lub latach. Może  dotyczyć płuc ale także innych narządów.

Jak możemy się zarazić?

Głównym źródłem zakażenia gruźlicą jest kontakt z chorym prątkującym, czyli aktywnie wydalający prątki  wraz z wydzielina z górnych dróg oddechowych.

Inną, zdecydowanie rzadszą drogą zakażenia jest droga pokarmowa. Jednak w krajach utrzymujących  właściwy reżim sanitarno - weterynaryjny, ta droga zakażenia zdarza się sporadycznie.

Co powinno nas zaniepokoić?


Zarażenie się gruźlica nie jest tak łatwe jak w przypadku np. grypy ale trzeba zachować czujność w przypadku poniższych objawów:

- kaszel utrzymujący się przez co najmniej 3 tygodnie, początkowo suchy, a potem wilgotny z  wykrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny,

- krwioplucie,

- duszność,

- ból w klatce piersiowej,

- gorączka lub stany podgorączkowe, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie oraz łatwe męczenie się przy niewielkim wysiłku.

Oczywiście powyższe objawy mogą występować również w innych chorobach płuc, ale aby to stwierdzić należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje o badaniach i dalszym leczeniu.

Jak leczyć ?

Jeśli już stwierdzono u nas chorobę należy pamiętać, że prawidłowe leczenie przeciwprątkowe prowadzi do pełnego wyleczenia.

Warunkiem osiągnięcia sukcesu terapeutycznego jest właściwa współpraca chorego z personelem medycznym w czasie całego leczenia. W pierwszym etapie leczenia gruźlicy pacjent przebywa w szpitalu aby ograniczyć ryzyko zakażenia innych osób w okresie prątkowanie. Wtedy też lekarz może obserwować chorego pod kątem wystąpienia objawów ubocznych leków przeciwprątkowych. Po 2 - 3 tygodniach prawidłowego leczenia przeciw gruźliczego chory nie wydziela już prątków. Średni okres pobytu w szpitalu to 4 - 6 tygodni. Po odprątkowaniu chory może kontynuować pod kontrolą dalsze leczenie w przychodni
rejonowej. Dodatkowo, aby wzmocnić układ odpornościowy wskazane jest stosowanie diety wysokokalorycznej, o dpoczynek, rzucenie palenia papierosów oraz zaniechanie picia alkoholu.

Jak zapobiegać?

Jednym z działań zapobiegającym gruźlicy są szczepienia przeciw gruźlicy. Szczepienia co prawda nie chronią przed zakażeniem ale łagodzą przebieg choroby.

W Polsce zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowo są szczepione noworodki w ciągu 24 godzin po urodzeniu.

Ważne jest także wykonywanie badań kontrolnych zlecanych przez lekarza.

Ostatnim bardzo istotnym krokiem w zapobieganiu gruźlicy jest ograniczenie szerzenia się zakażenia HIV oraz poprawę warunków życia, w szczególności walka z biedą oraz głodem na Świecie. Niestety z dużym prawdopodobieństwem należy stwierdzić, że nie uda się pełne wyeliminowanie gruźlicy na świecie.  Pojawiają się nowe odmiany gruźlicy np. gruźlicy wielolekoopornej, której leczenie jest bardzo trudne,  długie i bardzo kosztowne.

Tekst na podstawie artykułu Dr n. med. Mirosław Jawień
Zakład Epidemiologii Zakażeń Katedry Mikrobiologii CM UJ
Iwona Poznerowicz

źródło: akademia.nfz.gov.pl

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje