R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Korzystna oferta dla rolników
2012-03-30 13:28:34 Artykuł czytany 1507 razy


Obecnie rolnicy mają najlepsze w historii warunki nabywania gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Obowiązują bowiem nowe zasady ich sprzedaży na przetargach, które są bardzo korzystne dla rolników zainteresowanych powiększeniem gospodarstw rodzinnych.


Agencja będzie organizowała zdecydowanie więcej przetargów ograniczonych, oferując rolnikom działki mniejsze uwzględniające strukturę obszarową okolicznych gospodarstw. Ponadto rolnicy będą mogli nabywać grunty na zasadach preferencyjnych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło kierunki polityki prywatyzacji państwowych gruntów będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Szczególną uwagę zwróciło na konieczność zwiększenia oferty gruntów na powiększenie już istniejących i tworzenie nowych gospodarstw rodzinnych. Dlatego Agencja opracowała nowe, korzystne dla rolników indywidualnych, zasady sprzedaży nieruchomości rolnych, które obowiązują od 5 marca br.

Zakładają one organizowane zdecydowanie większej liczby przetargów ograniczonych. W 2011 roku na 93 tys. przetargów zorganizowanych przez Agencję tylko niecałe 800 stanowiły przetargi ograniczone skierowane do rolników. Obecnie Agencja zamierza sukcesywnie odwracać te proporcje.

Natomiast przy ustalaniu powierzchni konkretnej nieruchomości rolnej niezabudowanej przeznaczonej do sprzedaży w przetargu ograniczonym, Oddziały Terenowe ANR będą brały pod uwagę: strukturę obszarową okolicznych gospodarstw rolnych, zapotrzebowanie miejscowych rolników oraz średnią wielkość powierzchni gruntów rolnych w danym województwie w roku poprzednim ogłoszoną przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: ARiMR

W województwie, gdzie średnia powierzchnia jest niższa od krajowej, będzie przyjmowana średnia krajowa. Na dzień dzisiejszy średnią krajową, która wynosi 10,36 ha ANR przyjmie dla siedmiu województw: lubelskiego (obecnie średnia 7,46 ha), łódzkiego (7,49 ha), małopolskiego (3,86 ha), mazowieckiego (8,52 ha), podkarpackiego (4,54 ha), śląskiego (7,01 ha), świętokrzyskiego (5,49 ha). Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach np. w celu uniknięcia konieczności przeprowadzenia podziałów geodezyjnych, wydzielenia dróg dojazdowych, braku racjonalnego zagospodarowania pozostałych przyległych działek dopuszczone będzie podwyższenie powierzchni powyżej średniej do 50%. Tym samym w dłuższej perspektywie nowe rozwiązania powinny przyczynić się do poprawy struktury agrarnej.

Przetarg ograniczony dla nieruchomości niezabudowanych Agencja będzie sprzedawać w trybie przetargowym nieruchomości wolne, nieobciążone umową dzierżawy. Jeśli chodzi o nieruchomości rolne niezabudowane o powierzchni większej niż 1 ha przeznaczone głównie na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych pierwszy przetarg będzie w każdym przypadku przetargiem ograniczonym. Będzie on skierowany do rolników indywidualnych, w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mieszkają oni w gminie, w której położona jest nieruchomość wystawiona do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą, lub do osób posiadających kwalifikacje rolnicze określone w przepisach o kształtowaniu ustroju rolnego, zamierzających utworzyć gospodarstwo rodzinne w rozumieniu tych przepisów.

Tylko wtedy, jeśli pierwszy przetarg (ograniczony) okaże się nieskuteczny, kolejne przetargi mogą być przetargami nieograniczonymi. Jeśli jednak przetarg ograniczony wyłonił kandydata na nabywcę, lecz nie zawarł on umowy z ANR, wówczas Agencja organizuje kolejny przetarg ograniczony.

Przetarg ograniczony dla nieruchomości zabudowanych


Nieruchomości rolne zabudowane o powierzchni użytków rolnych od 1 do 300 ha Agencja będzie przeznaczać w pierwszej kolejności na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych, a więc także w tym przypadku pierwszy przetarg będzie przetargiem ograniczonym, natomiast kolejne mogą być przetargami nieograniczonymi.

W przypadku gdy powierzchnia nieruchomości zabudowanej przekracza 100 ha, należy uzyskać opinię wojewódzkiej izby rolniczej odnośnie przedmiotu planowanej sprzedaży. Jeśli na podstawie tej opinii nieruchomość podlega dalszej restrukturyzacji (podziałom), w pierwszej kolejności przeznacza się do sprzedaży nieruchomość zabudowaną. Jeżeli dwa kolejne przetargi na sprzedaż tej nieruchomości (w przypadku nieruchomości do 300 ha użytków rolnych – pierwszy ograniczony, drugi nieograniczony; w przypadku nieruchomości powyżej 300 ha użytków rolnych – dwa przetargi nieograniczone) okażą się nieskuteczne, do nieruchomości tej przyłącza się wydzielone wcześniej w związku z opinią wojewódzkiej izby rolniczej działki niezabudowane i przeznacza do sprzedaży w postaci sprzed restrukturyzacji (podziałów). Agencja przy ustalaniu powierzchni nieruchomości rolnej zabudowanej przeznaczanej do sprzedaży weźmie pod uwagę przede wszystkim potrzebę racjonalnego wykorzystania istniejących budynków, uwzględniając ich liczbę, powierzchnię, kubaturę, stan techniczny i funkcjonalny.

Przetarg nieograniczony


Agencja w uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu z wojewódzką izbą rolniczą, może przeznaczyć do sprzedaży nieruchomości rolne (zabudowane i niezabudowane) o powierzchni od 1 do 5 ha na przetargach nieograniczonych. W tym trybie sprzedawane też będą nieruchomości rolne (zabudowane i niezabudowane) do 1 ha, nieruchomości rolne zabudowane o powierzchni użytków rolnych powyżej 300 ha oraz nieruchomości nierolne, a także nieruchomości mieszane (w części rolne w części nierolne). Pod pojęciem „nieruchomości rolne” należy rozumieć również wchodzące w skład nieruchomości rolnej grunty leśne i przeznaczone pod zalesienie.

Pierwszeństwo w nabyciu


Sprzedaż nieruchomości w ramach pierwszeństwa w nabyciu odbywa się w trybie bezprzetargowym. Przysługuje ono m.in.: byłemu właścicielowi zbywanej nieruchomości lub jego spadkobiercom, jeżeli nieruchomość została przejęta na rzecz Skarbu Państwa przed dniem 1 stycznia 1992 r. lub dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez okres co najmniej trzech lat.
Agencja przeznacza do sprzedaży w pierwszej kolejności działki zabudowane ośrodkami gospodarczymi. Najpierw zawiadamia osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu, czyli byłego właściciela lub jego spadkobierców, a następnie dzierżawcę.

Jeżeli dzierżawca nie korzysta z przysługującego mu pierwszeństwa w nabyciu danej nieruchomości, to oddział terenowy (filia), w odniesieniu do nieruchomości objętej umową dzierżawy wygasającą w ciągu najbliższych 3 lat – kończy na tym etapie rozpoczętą procedurę sprzedaży tej nieruchomości oraz nie przedłuża już umowy dzierżawy (dzierżawa ta trwa do czasu jej wygaśnięcia, po czym grunty wraz z ich częściami składowymi wracają do dyspozycji Agencji). Natomiast dla nieruchomości objętej umową dzierżawy wygasającą po upływie 3 lat – kontynuuje rozpoczętą procedurę sprzedaży tej nieruchomości (tj. przeznacza tę nieruchomości do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego w postaci, jaka była oferowana uprawnionym na podstawie prawa pierwszeństwa w nabyciu).

Procedury sprzedaży dotyczące przetargów ogłoszonych przed dniem 5 marca br. mogą być kontynuowane na dotychczasowych zasadach.

[ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje