R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 11 września 2020 r.
2020-09-11 15:40:06 Artykuł czytany 44 razy


Dobiegł końca pilotaż Platformy Żywnościowej Wraz końcem sierpnia dobiegł końca pilotaż Platformy Żywnościowej, czyli Rynku Towarów Rolno-Spożywczych, realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Grupę Kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych - konkretnie Giełdę Towarową Energii, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


To mechanizm skierowany do gospodarstw wysokotowarowych. Rolnik posiadający partię towaru nie kontaktuje się bezpośrednio z kupującym lecz z biurem maklerskim. Podpisuje umowę, deponuje zboże w jednym z magazynów autoryzowanych i czeka na wynik sprzedaży. Ta odbywa się na Giełdzie.  

W audycji o Platformie Żywnościowej mówią Wojciech Kędzia zastępca dyrektora generalnego KOWR i Grażyna Czarnecka- Kapłan z Działu Innowacji KOWR. Rozmówcy Andrzeja Ilczuka podkreślają, że choć od marca na Platformie sprzedano tylko 1250 ton pszenicy, to mechanizm potwierdził swoją skuteczność.  Rolnik - dostawca produktu ma pewność zapłaty, akredytowane magazyny zapewniają jakość towaru, obrót nim jest transparentny, a operacje finansowe znajdują się pod kontrolą Państwa. Platforma Żywnościowa to rozwiązanie zabezpieczające rolników przed częstymi przypadkami braku zapłaty za towar czy nagłym ,,znikaniem" firm skupujących.

Zakończenie okresu pilotażowego Platformy oznacza, że od 1 września br. będzie on prowadzony przez Towarową Giełdę Energii, spółkę zależną Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, na zasadach komercyjnych. W ramach promocji rynku rolnego oraz w celu  zachęcenia do aktywnego uczestnictwa w rynku, po okresie żniw, GK GPW podjęła decyzję o zwolnieniu  z pobierania opłat giełdowych na rynku rolnym do końca września.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzyło KOWR jako podległej instytucji koordynację wdrożenia projektu Platforma Żywnościowa. KOWR jest liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą także Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Środki finansowe na pokrycie kosztów realizacji projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG.

Paczka dla Powstańca

Paczka dla powstańca to kolejna inicjatywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wpisująca się w działania promujące polską żywność. Marcin Wroński zastępca dyrektora generalnego KOWR podkreślił, że paczki z polskimi produktami otrzymają wszyscy żyjący walczący w Powstaniu Warszawskim. Jest ich około tysiąca, w tym 300 poza Warszawą. W paczce znajdą  się produkty oznaczone znakiem ,,Produkt polski". Zostaną one dostarczone w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Za ten dzień przyjmuje się 27 września. Tego dnia, W 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polsce.

Upływa termin aplikacji o stypendia pomostowe

To ostatnie dni, aby aplikować o stypendia pomostowe. Około 600 stypendiów na pierwszy rok studiów czeka na ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną w tym roku studia dzienne. Dyrektor  Marcin Wroński przypomniał, że stypendium wynosi 500 złotych na miesiąc i jest wypłacane przez dziesięć miesięcy.

Program realizuje Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, przy współpracy partnerów. Wśród nich jest KOWR.  Po pierwszym roku stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich. Uczestnicy programu mogą również brać udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach rozwijających ich kompetencje miękkie i umiejętności niezbędne do rozwijania późniejszej kariery zawodowej. Rekrutacja do programu przebiega on-line na www.stypendia-pomostowe.pl. POSŁUCHAJ

[ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.01

Kryształowa Królowa Śniegu już 3 stycznia na kanale YouTube CKiS

więcej »
4 5

ŁUKÓW, 05.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Kolędowanie z łukowską orkiestrą

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14

ŁUKÓW, 14.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.01

Nowenna poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Mecz KPS-u w Polsacie Sport

więcej »
15 16 17

KRAJ, 17.01

17 stycznia: XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Szkło – spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

ŁUKÓW, 17.01

Koncert kolędowy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

więcej »
18 19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.01

Kodeń: rocznica zwycięskiej bitwy

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Premiera spektaklu Teatru ES pt. Kraina Śpiochów

więcej »

KRAJ, 24.01

WOT rośnie

więcej »

KRAJ, 24.01

24 stycznia: Dzień Solidarności z Chorwacją

więcej »

DROHICZYN, 24.01

W diecezji drohiczyńskiej odbędzie się zbiórka dla Chorwacji

więcej »

SOKOŁÓW, 24.01 00:00 - 24.01 13:00

Sokołowski kiermasz dla Antosi

więcej »

ŁUKÓW, 24.01

Łuków: 75. rocznica rozbicia Urzędu Bezpieczeństwa

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje