Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
2015-03-21 10:14:37 Artykuł czytany 675 razy


Tylko nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) wie o tym, że przestępstwa wynikające z uprzedzeń są ścigane z urzędu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW. 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych włącza się w działania mające na celu przeciwdziałanie zjawisku rasizmu i ksenofobii.


Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku. Od tamtej pory 21 marca jest okazją do zwrócenia uwagi na działania związane z szerzeniem zasad równości i zwalczaniem dyskryminacji rasowej.

Przestępstwa z nienawiści w Polsce

Jak wynika z badania społecznego na temat opinii o imigrantach, przeprowadzonego na zlecenie MSW, Polacy pozytywnie oceniają zwiększającą się liczbę obcokrajowców w naszym kraju. Aż dwie trzecie respondentów określiło swoje odczucia wobec nich jako zdecydowanie lub raczej pozytywne. Większość z nas (70 proc.) uważa, że obcokrajowcy oraz osoby innego wyznania mogą się czuć w Polsce bezpiecznie, natomiast co czwarta osoba ma odmienne zdanie.

Tylko nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) wie o tym, że przestępstwa wynikające z uprzedzeń są ścigane z urzędu. 13 proc. ankietowanych uznało, że przestępstwa z nienawiści nie są ścigane z urzędu, a 35 proc. stwierdziło, że nie zna odpowiedzi na to pytanie. Kampanie społeczne oraz szkolenia policjantów sprawiają jednak, że zwiększa się świadomość w tym zakresie. Coraz więcej osób, które są świadkami takich sytuacji, decyduje się żeby zgłosić sprawę służbom.

Jak pokazują policyjne statystyki z roku na rok wzrasta liczba zgłoszeń związanych z tzw. przestępstwami z nienawiści. W 2011 roku funkcjonariusze odnotowali niecałe 200 przestępstw z art. 119, 256 i 267 kk. W  2013 roku stwierdzono ich dwa razy więcej, a w 2014 roku policjanci odnotowali 707 przestępstw. 115 przestępstw odnotowano w woj. podlaskim, które szczególnie mocno zaangażowało się w walkę z ksenofobią i rasizmem.  Wiele zawiadomień pochodziło nie tylko od ofiar,  ale także od instytucji publicznych, organizacji pozarządowych czy społeczeństwa, które przestało być bierne na tego typu zdarzenia.

Przestępstwem z nienawiści może być przemoc fizyczna, wyzwiska, groźby, niszczenie mienia, podpalenia - o ile ich przyczyną była nienawiść do osoby spowodowana jej kolorem skóry, pochodzeniem narodowym, etnicznym czy wyznawaną przez nią religią.

Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych funkcjonuje także Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka. Zespół zajmuje się m.in. monitorowaniem spraw związanych z przestępstwami z nienawiści. W 2014 roku 80 proc. z nich dotyczyło mowy nienawiści, a co 7. wiązało się z przemocą fizyczną. Zespół prowadzi również działania edukacyjne, w tym monitoruje i koordynuje szkolenia w resorcie MSW, w szczególności w policji i straży granicznej w zakresie problematyki ochrony praw człowieka.

Szkolenia


Aby profesjonalnie i efektywnie zajmować się przypadkami przestępstw z nienawiści, w Policji tylko do połowy 2014 roku przeszkolonych zostało w tym zakresie ponad 72 tysiące funkcjonariuszy. W realizację szkoleń, obok wykładowców z Policji, zaangażowani są również przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Racism. Say it to fight it


W marcu 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło, opracowaną w ramach kampanii Racism. Say it to fight it, wielojęzyczną stronę internetową www.reportracism.pl, która jest poświęcona walce z rasizmem i ksenofobią. Na stronie cudzoziemcy mogą znaleźć informacje, czym są przestępstwa z nienawiści i jak są uregulowane w polskim prawie. Osoba, która padła ofiarą tego rodzaju przestępstwa, dowie się, jakie kroki może podjąć i czego powinna oczekiwać ze strony poszczególnych instytucji. Na stronie znajdują się również informacje, do jakich podmiotów może się zwrócić osoba będąca ofiarą takiego przestępstwa, jakie kompetencje i zadania mają te podmioty oraz jak będzie wyglądała w zarysie procedura działania organów ścigania.

Uruchomieniu strony towarzyszyła szeroka kampania informacyjna skierowana do cudzoziemców - obywateli państw trzecich.

Więcej o kampanii oraz całe badanie na temat opinii o imigrantach, przeprowadzone na zlecenie MSW dostępne są TUTAJ.


Inf pras.
[MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje