Przeczytaj...

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

Dziecko w rozwodzie – jak pomóc?
2019-03-13 13:44:02 Artykuł czytany 95 razy


Co dzieje się z dzieckiem podczas rozwodu/rozstania rodziców? Większość dzieci w ciągu pierwszego roku po rozstaniu rodziców wykazuje oznaki stresu. Gniew, smutek i poczucie zagubienia to podstawowe emocje, jakich dzieci doświadczają w tym nie łatwym dla nich okresie.


Dziecko może odczuwać gniew wobec jednego lub obojga rodziców, winiąc ich za rozpad rodziny. Może również odczuwać złość wobec siebie, czując, że jego „niegrzeczne zachowanie” rozdzieliło rodziców lub, że nie zrobiło nic co utrzymałoby rodziców razem.

Te uczucia są dla dziecka trudne do wyrażenia i zniesienia. Dziecko jest pełne obaw, że jeśli okaże swój  gniew temu z rodziców z którym przebywa okazjonalnie, zostanie całkowicie odrzucone  i straci całkowicie możliwość spotykania się z nim. Może też wyobrażać sobie, że jeśli okaże  zbyt dużo złości  temu z rodziców, z którym mieszka, również on (lub ona) odwróci się od niego. Dziecko jest przerażone intensywnością swojego gniewu, obawiając się, że jeśli się uwolni nawet jego niewielka cześć,  będzie on nie do opanowania.

Złość na jednego rodzica może zmienić obiekt i zostać  skierowana przeciwko drugiemu z rodziców -  temu, który zapewnia dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, również przy rozładowaniu gniewu. Świadomość, że ktoś (w tym przypadku nasze dziecko) czuje się przy nas tak bezpiecznie, że może swobodnie wyrażać złość, jest pewna formą komplementu, który jednak rzadko nas pokrzepia, jeśli to my jesteśmy adresatami tego gniewu. 

Bywa czasem tak, że dziecko może przenieść swoją złość na szkolnych kolegów i nauczycieli. Jego gniew może przejawiać się  w rozładowującym napięcie, destrukcyjnym zachowaniu.

Zdarza się, że za rozstanie rodziców dziecko obwinia siebie. Wydaje się mu, że powodem odejścia rodzica było ich niegrzeczne zachowanie albo fakt, że często bywało powodem kłótni rodziców.

Przekonanie, że to dziecko jest sprawcą zdarzeń, odzwierciedla  dziecięce poczucie wszechmocy . Mały człowiek wierzy, że świat kręci się wokół niego i że to on ma wpływ na wszystko, co się dzieje. „Magiczne myślenie” małego dziecka, które polega na przekonaniu, że myśli czy uczucia mają siłę sprawczą w rzeczywistym świecie może być powodem brania ogromnej odpowiedzialności za to co dzieje się między rodzicami. Jeśli dziecko czuło złość do rodzica, który je ukarał, może wierzyć, że jego pełne złości myśli spowodowały  odejście rodzica od rodziny. Niekiedy lęk dziecka uważającego się za powód rozwodu zostaje wzmocniony przez rodzica, który obwinia dziecko za konflikt w małżeństwie. Nigdy nie należy mówić dziecku, że jest ono odpowiedzialne za rozwód/rozstanie rodziców gdyż oznacza to obarczenie go ciężarem, którego nie jest w stanie udźwignąć.

Uczucie smutku jest kolejnym, nieuniknionym towarzyszem rozstania rodziców. Poczucie bolesnej straty jest w takiej chwili całkowicie naturalne. Dzieci tak samo jak dorośli przeżywają okres opłakiwania rozpadu rodziny. Dziecko może odnosić wrażenie, że do niczego już się nie nadaje, co obniża jego samoocenę. Czuje się bezwartościowe, złe i niegodne miłości. Wydaje mu się, że niczego nie potrafi zrobić dobrze. Smutek dziecka  może czasem przybrać formę biernego wycofania się z życia. Dziecko jest wtedy apatyczne. Nie interesuje się tym wszystkim,  co dawniej je cieszyło.

Dziecko w sytuacji rozpadu rodziny może stać się płaczliwe. Rozpacza z powodów, które nigdy przedtem  nie wyprowadzały go z równowagi. Powracają dawne, już pokonane lęki ( np. lęk przed ciemnością), a czasem pojawiają się nowe. Jeśli dziecko umie korzystać już z toalety, może przeżyć  regres i zacząć ponownie się moczyć. Nawet wypełnienie codziennych obowiązków, takich jak chodzenie do szkoły, może przysparzać dziecku trudności. Zdarza się,  że dziecko miewa w szkole problemy z koncentracją  albo psychiczne napięcia przybierają formę bólu fizycznego, np. bólu brzucha.

Zamęt spowodowany rozwodem/rozstaniem bardzo często prowadzi do tego, że dziecko czuje się zagubione, zapomniane. W wielu przypadkach samym rodzicom trudno jest poradzić sobie z własnymi przytłaczjącymi uczuciami i pozostaje im niewiele emocjonalnej energii dla dziecka. Jest to dla niego przerażające i dlatego rozpaczliwie stara się zwrócić na siebie uwagę. Doprowadza to do tego, że jest uważane za marudne i niegrzeczne.

Dziecko w wyniku rozwodu/rozstania czuje się często zdezorientowane przeciwstawnymi uczuciami, których doświadcza: odczuwa ulgę na myśl, że kiedy jedno z rodziców się wyprowadzi, skończą się kłótnie, ale równocześnie rozpaczliwie pragnie żeby ten został. Dziecku trudno jest spojrzeć w przyszłość i uświadomić sobie nieodwracalność jaką niesie za sobą rozwód rodziców. Małe dzieci mają trudność  ze zrozumieniem określenia: w „następnym tygodniu”, nie mówiąc już o następnym miesiącu czy roku.
Najczęstszym lękiem jakiego doświadcza dziecko, które przeżywa rozstanie własnych rodziców, jest lek przed opuszczeniem. Niezwykle ważne jest zapewnienie dziecka, że nie zostanie opuszczone.

Dziecko może nie rozumieć powodów rozstania rodziców, może się obawiać tego jak będą wyglądały  jego nowe relacje z rodzicami. Czuje się rozdarte pomiędzy jednym rodzicem a drugim. Czasem odczuwa gniew a innym razem współczucie. Nie jest pewne, którego z rodziców, jeśli w ogóle któregoś, obwiniać za rozwód. Poza tym zastanawia się  czy i jak opowiedzieć o nowej sytuacji swoim kolegom, nauczycielom, i innym ważnym dla niego ludziom.

Dziecko w sytuacji konfliktu okołorozwodowego czuje się przerażająco bezradne. Staje wobec dramatycznego wydarzenia w swoim dotychczasowym życiu i nic nie może zrobić w tej sprawie.
Dziecko może zadawać różne pytania, albo cały czas pytać o to samo. Jednak nie dlatego aby się naprzykrzać, ono próbuje jedynie uporać się z ogromnym życiowym wstrząsem.

To właśnie z pomocą rodziców, dzięki ich wsparciu i zapewnieniu, że do rozwodu dochodzi nie z winy dziecka a także, że nie miało na decyzję o rozstaniu żadnego wpływu, dziecko  może odzyskać równowagę i wiarę we własną wartość. 

Jeżeli wśród naszych czytelników jest ktoś w sytuacji rozstania, jeśli ważne jest dla was zrozumienie zachowania i emocji dziecka związanych z przeżywaniem rozstania rodziców oraz rozpoznawanie potrzeb dziecka, gdy jego rodzice się rozstają i jak rozmawiać z dzieckiem o rozstaniu rodziców to może skorzystać z warsztatu „ Dziecko mw konflikcie okołorozwodowym”, który poprowadzi Anna Szczycińska w siedzibie Strefy Pociech w Sokołowie Podlaskim przy ul. Lipowej 5 /nad „Starówką”/ 28 kwietnia 2019 r.  10.00 – 14.00. Zajęcia są bezpłatne dla uczestników warsztatu.

Anna Szczycińska
L.Z.

DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.03

Włosy to skarb, którym możesz się podzielić – akcja „Włosomania” 1 marca w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Wkrótce kolejna edycja ulańskiego turnieju piłki ręcznej

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Ulicami Radzynia przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

więcej »

RADZYŃ, 01.03

Namiot Wyklętych w Radzyniu po raz drugi

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Biała Podlaska: miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Zakochani w muzyce - koncert charytatywny w BCK

więcej »

ŁUKÓW, 01.03

Łukowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

WĘGRÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Wystawa malarstwa Weroniki Raczyńskiej

więcej »

LUBARTÓW, 01.03

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

WŁODAWA, 01.03 13:00

Włodawa: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03 17:00

Koncert charytatywny „Zakochani w muzyce”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »

DROHICZYN, 01.03 20:00

Kabaretowy weekend w Drohiczynie

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

KRAJ, 02.03

Wielki Finał Charytatywnego Turnieju DeckenBau „Dzieci - Dzieciom” razem dla Stasia

więcej »

DROHICZYN, 02.03

Diecezjalny Turniej w Piłkę Siatkową KSM Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

ŁUKÓW, 02.03 11:00

Gmina Trzebieszów: Rajd Pamięci

więcej »

SIEMIATYCZE, 02.03 14:00

Królewski Bal Stulecia w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »

DROHICZYN, 02.03 19:00

Kabaretowy weekend w Drohiczynie

więcej »

ŁUKÓW, 02.03 20:00

Łuków: Dyskoteka dla dawnej młodzieży

więcej »
3

MIĘDZYRZEC, 03.03

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyrzecu

więcej »

ŁUKÓW, 03.03

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 15:00

Róbmy swoje, czyli Wojciech Młynarski znany i mniej znany

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 15:00

Koncert Orkiestry Dętej OSP Sterdyń

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »

SOKOŁÓW, 03.03 17:00

Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak: „Najlepsze dopiero będzie. Historia humoru w pigułce”

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.03

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

LUBARTÓW, 05.03

XX Ostatkowe Spotkania Zespołów Ludowych „KUSAKI 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6

KRAJ, 06.03 10:30

„Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości” - konferencja w Sejmie

więcej »

KRAJ, 06.03 10:30

„Potrzeba nowego ustawodawstwa w kontekście polityki wychowania w trzeźwości” - konferencja w Sejmie

więcej »

GARWOLIN, 06.03 11:00

Zamek w Żelechowie - prezentacja wyników badań archeologicznych

więcej »
7

GARWOLIN, 07.03

Garwolin: koncert z okazji Dnia Kobiet

więcej »

LUBARTÓW, 07.03

75 rocznica pacyfikacji wsi Jamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Wernisaż Marceliny Żurek

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.03

Miedzy nami kobietami – Dzień Kobiet w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Biała Podlaska: Wystawa fotografii Elżbiety Pyrki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 08.03 14:00

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.03 16:00

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na Dzień Kobiet

więcej »

LUBARTÓW, 08.03 18:00

Gdzie ci mężczyźni...

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03 19:00

Spektakl „Jej wysokość Jadzia”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.03

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03

Terespol: Dzień Kobiet na sportowo i kulturalnie

więcej »

LUBARTÓW, 09.03

Gminny Dzień Kobiet w Ostrowie Lubelskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.03

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.03

Dobry wieczór z Pakosińską

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03 16:00

Dzień Kobiet z Tomaszem Stockingerem

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

ŁUKÓW, 10.03

Międzynarodowy turniej w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 10.03

Święto kobiet w Łosickim Domu Kultury

więcej »

WĘGRÓW, 10.03

Turniej Strażaków OSP Powiatu Węgrowskiego w Halową Piłkę Nożną

więcej »

ŁUKÓW, 10.03

Niedziela z teatrem - teatr Bajlandia w ŁOK

więcej »

MIĘDZYRZEC, 10.03

Dla Ciebie Kobieto, czyli VI Forum Kobiet w Krzewicy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.03 12:00

Rozpoczyna się IX Szachowe Grand Prix Terespola

więcej »

ŁOSICE, 10.03 14:00

Lipno: O sytuacji na rynku owoców

więcej »

ŁUKÓW, 10.03 15:00

Gmina Stanin: Gminny Dzień Kobiet

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »

ŁUKÓW, 10.03 17:30

„Bajadera” w Kinie Łuków

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.03 18:00

Wystawa Antoniego Wróblewskiego w Galerii DOM

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.03

Akcja krwiodawstwa w Radoryżu Smolanym

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.03

Koncert piosenek Edith Piaf „Wieczór w Paryżu

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

RADZYŃ, 14.03 15:30

Radzyń: Spotkanie autorskie z Renatą Kosin

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »

ŁUKÓW, 14.03 18:00

Łuków: Wielkopostne Spotkanie w kościele Świętego Brata Alberta

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.03

Zmiana terminu Finału miasta Biała Podlaska w koszykówce dziewcząt

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

ŁUKÓW, 15.03 17:00

Łuków: „100 lat Trójki”

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.03

V Memoriał Kazimierza Rybaka

więcej »

MIĘDZYRZEC, 16.03

Chorały dla Templariuszy

więcej »

ŁUKÓW, 16.03

Nocny maraton pływania w Łukowie

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.03

Mielnik: Wystawa fotograficzna Krzysztofa Dzierzkowskiego

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 10:00

Akcja poboru krwi przy parafii w Hucie Dąbrowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

SOKOŁÓW, 17.03 15:00

SMYKOFONIA w SOK

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 17:00

Msza w intencji rodziców w łukowskiej Kolegiacie

więcej »

ŁUKÓW, 17.03 17:00

Wiosenny Koncert Łukowskiej Orkiestry Dętej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18

WŁODAWA, 18.03 10:00

Wernisaż prac Poli Łubkowskiej

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.03 10:30

Urodziny łukowskiej „Trójki”

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.03 17:30

Siła mężczyzny, czy kryzys faceta?

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.03

Monografia Gminy Łomazy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

SOKOŁÓW, 20.03 17:00

Sokołów Podlaski: Biblioteka zaprasza na spotkanie przy kawie

więcej »

SOKOŁÓW, 20.03 19:00

Jan Jakub Kolski w sokołowskim DKFie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

SOKOŁÓW, 21.03

Spotkanie balladowe z Lechem Zakrzewskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

RADZYŃ, 21.03 11:00

Ptaki Ziemi Radzyńskiej w „Galerii na Płocie”

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

WĘGRÓW, 22.03 16:00

Mistrzostwa Polski w Kick-Boxingu w Węgrowie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

ŁUKÓW, 23.03

Gmina Łuków: szachowy turniej w Krynce

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.03 16:00

Warsztaty wiosennych dekoracji w Mrozach

więcej »

ŁOSICE, 23.03 20:00

Nocny SuperSam w Łosicach

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.03

VI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tuczna

więcej »

WĘGRÓW, 24.03 11:00

Odsłonięcie tablic upamiętniających Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodzinę Lubkiewiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29 30

RADZYŃ, 30.03

Róże Europy wystąpią na radzyńskim RO(C)KOWISKU 2019

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

SIEMIATYCZE, 31.03

13. Otwarty Turniej im. Czesława Burdziuka

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 31.03

Otwarcie wystawy - Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »
foto

Otwarcie 2. sklepu Lidl w Siedlcach /ZDJĘCIA/
2019-03-14 10:44:06 Kategoria:

14 marca przy ul. Partyzantów 16A został otwarty drugi sklep sieci Lidl Polska w Siedlcach. Z okazji otwarcia na klientów czeka specjalna oferta produktów w promocyjnych...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy czy kredyt konsolidacyjny - kto...
2019-03-14 10:14:49 Kategoria:

Pozornie kredyt gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny nie mają ze sobą wiele wspólnego. W rzeczywistości są to jednak oferty, które mogą zainteresować tych samych...

więcej »
foto

Problemy z podatkami w firmie? Nigdy więcej!
2019-03-14 10:05:29 Kategoria:

Podczas rozwijania naszego biznesu często napotykamy na przeszkody, których wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć. Jednym z problemów, na które narzekają...

więcej »
foto

Zabiegany? Zamów jedzenie do domu, wykorzystując...
2019-03-12 09:18:32 Kategoria:

Brakuje Ci czasu i stale jesteś w biegu? Jeżeli te określenia pasują do Ciebie, to wiedz, że należysz do bardzo dużej grupy społeczeństwa. W dzisiejszych czasach...

więcej »