Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kapłani z diecezji siedleckiej za wschodnią granicą
2020-12-05 15:26:00 Artykuł czytany 3586 razy


W II niedzielę Adwentu, 6 grudnia, obchodzimy po raz 21. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie za wschodnią granicą Polski posługę duszpasterską pełni 7 kapłanów z siedleckiej diecezji. Są to: ks. Wojciech Matuszewski - w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornom w Kazachstanie, ks. Ryszard Federczyk - w Żytomierzu i Adam Przywuski - w Sanktuarium Matki Bożej w Latyczowie na Ukrainie, ks. Jacek Jagodziński - w Tuapse i ks. Jarosław Mitrzak - w Sta-wropolu w Rosji oraz ks. Piotr Kubel - w Krupowie i ks. Michał Stańczuk - na Białorusi.


Ks. Kazimierz Jóźwik - referent misyjny przesłał do naszej redakcji korespondencję, w której przybliża historię posługi duszpasterskiej kapłanów z diecezji siedleckiej pracujących za wschodnią granicą. Dziękuje również za modlitwę za Kościół na Wschodzie, za pracujących tam kapłanów i osoby konsekrowane.


Nasi kapłani za wschodnią granicą

„Земля пустынна и безводна, земля
Иссохла без Тебя.
Господь, ищу Тебя от ранней зари,
Ищу Тебя мой Бог.
Боже, Тебя ищу! Боже, Тебя ищу! Ищу Тебя, ищу Тебя!”

"Słowa tej ulubionej przez rosyjską młodzież piosenki wyrażają tęsknotę za Panem Bogiem: „Panie, szukam Ciebie od porannej zorzy, szukam Ciebie, mój Boże!” Podobnie jak wyschła ziemia pragnie deszczu, tak ja szukam Ciebie, Boże!

Przez długi okres czasu Bóg skutecznie usuwany był z przestrzeni życiowej Rosjan. Koniec lat osiemdziesiątych XX wieku  rodzi nadzieję. Następuje pierestrojka Gorbaczowa i dochodzi do rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W sercach wielu ludzi na Wschodzie rozczarowanych ideologią komunistyczną, budzi się głód Pana Boga i po-trzeba kształtowania sensu swego życia w Jezusie Chrystusie. Wraz ze stopniową odwilżą komunistyczną, ludzie rozpoczynają poszukiwania literatury religijnej. Wtedy Opatrzność Boża posłużyła się ks. profesorem Zbigniewem Tonkielem. Już w 1988 r. ks. profesor nawiązał  kontakt z katolikami w Związku Radzieckim, z ludźmi spragnionymi lektury książek religijnych i systematycznie je im dostarczał. Osobiście  przygotowywał paczki i pocztą wysyłał na Wschód modlitewniki, katechizmy i Pismo Święte. Poświęcał temu działaniu wiele czasu, ponieważ wówczas można było wysłać po jednym egzemplarzu w przesyłce jako na własny użytek. Zdarzało się, ze dziennie  za wschodnią granicę wędrowało dwadzieścia paczek z duchową literaturą. Jak wspomina ksiądz profesor, katolicy z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji, w listach błagali o kapłanów, aby ochrzcić dzieci, przygotować się do spowiedzi i przyjąć Chrystusa w Komunii św. czy zawrzeć sakrament małżeństwa. Tak silne było w nich pragnienie  wzrastania w wierze!

W 1990 r. z naszej diecezji wyjechał do Rosji pierwszy kapłan. Był to ksiądz Bogdan Sewerynik. Początkowo w charakterze kapelana dla Polaków z firmy „Budimex”, ale wkrótce zaczął służyć wszystkim katolikom w Soczi i na Kaukazie. Latem 1992 r. z posługą dusz-pasterską na Syberię udali się: ks. Jerzy Paczuski i ks. Kazimierz Jóźwik, a następnie ich śladem podążyli: ks. Jarosław Mitrzak (budowniczy kościoła w Surgucie), ks. Adam Romaniuk (budowniczy kościoła w Ułan-Ude), ks. Andrzej Duklewski, ks. Leszek Hryciuk i ks. Wojciech Matuszewski. W Europejskiej części Rosji pracowali: ks. Jerzy Duda (w Moskwie), ks. Marek Kujda (budowniczy kościoła w Tuapse), ks. Jacek Jagodziński (początkowo w Suchumi). Na Ukrainę, w odpowiedzi na prośbę bpa Jana Olszańskiego z diecezji kamienieckiej, do pracy duszpasterskiej wyjechało 10 kapłanów: ks. Jan Ślepowroński, ks. Ryszard Federczyk, ks. Grzegorz Tomaszewski, ks. Adam Przywuski, śp. ks. Józef Kuzawiński, ks. Kazimierz Dudek (budowniczy kościoła w Winnicy), ks. Mirosław Stańczuk, ks. prof. Stanisław Siwiec i ks. Wojciech Matuszewski oraz śp. ks. Bronisław Charyton.

Obecnie za wschodnią granicą Polski posługę duszpasterską pełni 7 kapłanów z siedleckiej diecezji. Są to: ks. Wojciech Matuszewski w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornom w Kazachstanie, ks. Ryszard Federczyk w Żytomierzu i Adam Przywuski w Sanktuarium Matki Bożej w Latyczowie na Ukrainie, ks. Jacek Jagodziński w Tuapse i ks. Jarosław Mitrzak w Stawropolu w Rosji oraz ks. Piotr Kubel w Krupowie i ks. Michał Stańczuk na Białorusi. Kapłani, którzy po wrócili do Polski po wielu latach posługi na Wschodzie, są wdzięczni Panu Bogu za doświadczenie Jego działania w niewielkich katolickich wspólnotach, którym posługiwali. Są także wdzięczni kapłanom i świeckim z naszej diecezji, którzy ich wspierali ofiarami i modlitwą przez te wszystkie lata misyjnej pracy.

Z całego serca wyrażam wdzięczność za modlitwę za Kościół na Wschodzie, za pracujących tam kapłanów i osoby konsekrowane. Dziękuję szczególnie wspólnotom Żywego Różańca, które duchowo adoptowały naszych misjonarzy. Ważna jest również pomoc materialna. Parafie w krajach byłego Związku Sowieckiego są niewielkie i biedne. Parafianie nie są w stanie ani utrzymać księdza, ani udźwignąć kosztów remontu kościoła, a ten najczęściej jest konieczny. Każde wsparcie finansowe jest cenne i przyjmowane z ogromną wdzięcznością. Okazją do wyrażenia naszej łączności z Kościołem na Wschodzie będzie organizowana w najbliższą niedzielę zbiórka  do puszek po Mszy św.

Kochani, dziękuję za każdą  złożoną przez Was w tym dniu ofiarę. Dziękuję z serca wszystkim, którzy dostrzegają potrzeby duchowe i materialne Kościoła na Wschodzie i wspierają naszych braci w wierze.  Tak budujemy Kościół Katolicki."

Z wdzięcznością – ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjnyWiększe zdjęcia można zobaczyć tutajDW

wykop

Komentarze

 • Szmi
  2020-12-06 00:14:21

  arrow

  A księży zakonnych z diecezji nie ujmujecie?

 • Zdziwiony
  2020-12-05 19:09:04

  arrow

  @Kapłan. A to ciekawe,bo ks.biskup ma opinię przyjaciela misji.Choć chyba coraz trudniej w diecezji, bo liczba księży maleje...A może nie chce puścić za granicę tych, którzy są bardzo potrzebni tutaj? Modlimy się o nowe powołania kapłańskie, w tym misyjne.

 • Kapłan
  2020-12-05 16:02:54

  arrow

  Ekscelencja nie jest chętny aby nas wypuszczać poza diecezję.

 • Z Konga
  2020-12-05 14:51:47

  arrow

  Do Afryki zapraszamy, tam jest dużo do zrobienia.

 • Kapłan
  2020-12-05 12:26:35

  arrow

  Szkoda, że teraz nie da się wyjeżdżać na misje lub do pracy duszpasterkiej za granicą. I nie chodzi tu o Covid.

 • prosto z serca
  2020-12-04 18:54:54

  arrow

  gorące pozdrowienia :)

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycje KRP w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny...
2021-01-22 15:27:48 Kategoria: Region

23 stycznia w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed centralnymi uroczystościami 25-lecia...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.01

Kryształowa Królowa Śniegu już 3 stycznia na kanale YouTube CKiS

więcej »
4 5

ŁUKÓW, 05.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Kolędowanie z łukowską orkiestrą

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.01

Nowenna poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Mecz KPS-u w Polsacie Sport

więcej »

ŁUKÓW, 14.01

Łuków: sesja Rady Miasta

więcej »
15 16 17

KRAJ, 17.01

17 stycznia: XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01

Szkło – spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

ŁUKÓW, 17.01

Koncert kolędowy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

więcej »
18 19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.01

Kodeń: rocznica zwycięskiej bitwy

więcej »
23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Premiera spektaklu Teatru ES pt. Kraina Śpiochów

więcej »

KRAJ, 24.01

WOT rośnie

więcej »

ŁUKÓW, 24.01

Łuków: 75. rocznica rozbicia Urzędu Bezpieczeństwa

więcej »

DROHICZYN, 24.01

W diecezji drohiczyńskiej odbędzie się zbiórka dla Chorwacji

więcej »

SOKOŁÓW, 24.01 00:00 - 24.01 13:00

Sokołowski kiermasz dla Antosi

więcej »

KRAJ, 24.01

24 stycznia: Dzień Solidarności z Chorwacją

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

24 stycznia Dniem solidarności z Chorwacją. W kościołach zbiórka na rzecz poszkodowanych

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje