Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /Weronika Lis/
2020-04-03 19:15:00 Artykuł czytany 99 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VIII edycję konkursu przez panią Weronikę Lis z Puznówki w gminie Pilawa.


 ROZWAŻANIA DROGI KRZYŻOWEJ

Stacja I
Jezus na śmierć skazany

Wiele niesłusznych osądów, a ten najbardziej niesłuszny. Doskonały człowiek - Jezus Chrystus ma ponieść śmierć. Nie myśl więc i ty, że jesteś nieśmiertelny. Łatwo jest kogoś osądzić, skazać. Bezmyślnie potępiamy ludzi, już nawet nie chcemy ich poznać od razu skreślamy,  a Jezus mówił: „I Ja ciebie nie potępiam." Ile dla ciebie wart jest Jezus? Dla Judasza wystarczyło 30 srebrników, aby wydać przyjaciela na śmierć. Co jest dla ciebie naprawdę ważne? Jezus? A może pieniądze, wygląd, praca, studia. Ile jesteś w stanie oddać dla Jezusa? Czy naprawdę jest Panem twojego życia? „Kiedy się kocha, to całe życie, działanie jest ukierunkowane na tego kogo darzymy miłością." 

Stacja II
Jezus bierze krzyż


„Jeśli kto chce iść za Mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje.'' To takie trudne wziąć krzyż na swe ramiona ... Jezus podjął się tego zadania. A ty jak reagujesz na krzyż w swoim życiu? Chcemy, aby nasze życie było takie łatwe, proste i niewymagające żadnej ofiary. Pamiętaj jednak, że tylko rzeczy błahe łatwo przychodzą. Z bólu, wysiłku, wyrzeczenia rodzą się prawdziwe skarby, dlatego wiara jest trudna. Pełna tajemnic i jeszcze nieodkrytych dróg. Wszystko po to, abyśmy stając u bram nieba naprawdę się ucieszyli niczym sportowiec stający na mecie po długiej drodze pełnej przeciwności. 

Stacja III
Jezus pierwszy raz upada
Nie lubimy upadać... Każdy z nas upada, ale nie każdy powstaje. Jezus powstał i szedł dalej. Ilu ludzi rozmyśla nad przeszłością i zadręcza się tym co było. Widzą tyko swoje upadki. Trzeba mieć wiele siły, aby powstać. Tylko człowiek pokorny powstanie. Pyszny będzie leżał przygnieciony swoją porażką. Pokorny będzie walczył, choć wie, że upadł, wie też, że nie jest sam. Bóg kocha kiedy się podnosimy. Kiedy walczymy z grzechem, kiedy wychodzimy czyści i wolni  z konfesjonału. Nie skupia się na naszych porażkach, wybacza, podaje swą dłoń i kroczy razem z tobą.  

Stacja IV
Jezus spotyka Matkę

Najgorszą rzeczą dla matki jest patrzeć na cierpienie swojego dziecka. Maryja przez całe swoje życie mówiła fiat- niech się stanie. Całe swoje życie oddała Bogu pokornie przyjmując Jego wolę. Zadała tylko jedno pytanie: „Jakże się to stanie skoro nie znam męża?" potem już nie pytała. Zgodziła się na zostanie matką, poród w stajni, a na koniec zgodziła się na śmierć swojego Syna. Bezgraniczne zaufała Bogu. Biorąc przykład z Maryi idźmy na kręte ścieżki życia ze słowami ,,Jezu ufam Tobie'' na ustach.

Stacja V
Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi

Szymon został przymuszony, aby pomóc dźwigać krzyż Jezusowi. Nie wzruszył go widok cierpiącego Jezusa? A może nie chciał wyróżniać się z tłumu. Chyba najczęstszym usprawiedliwieniem swojego zachowania jest stwierdzenie: „Wszyscy tak robią". To bardzo wygodne nie wyróżniać się z tłumu być jak wszyscy, ale droga  z Jezusem to nie droga świata. To zupełnie inna trasa. Trasa nieszablonowa, ryzyko. Aby narodzić się dla nieba, trzeba umrzeć dla świata. 

Stacja VI
Weronika ociera twarz Jezusowi

Weronika podjęła ryzyko. Wyróżniła się z tłumu. Nikt nie musiał jej przymuszać sama zdobyła się na ten gest. Ile razy słysząc jak ktoś obraża kościół, Boga stanęliśmy w obronie? Ryzykujemy jak Weronika, czy tchórzymy jak Piotr? Obrona swoich wartości to umiejętność, z której wielu z nas rezygnuje w zamian za dobrą opinie społeczną, ale ,,Jeśli chcesz, żeby cię wszyscy lubili, nikt nie będzie cię szanował" Kiedy będzie trzeba bronić wiary przypomnij sobie jak zaryzykowała Weronika i idź w jej ślady. 

Stacja VII
Jezus upada po raz drugi

To już drugi raz. Wielu mogło się zastanawiać ile razy Jezus upadnie, czy da radę dojść na Golgotę? Na pewno był już bardzo zmęczony, ale dzielnie szedł bo wiedział, że idzie po twoje i moje zbawienie. Kiedy jest nam w życiu bardzo trudno i wydaje nam się, że już więcej nie damy rady- idźmy za Chrystusem, ciągle z miłością, bo najlepsze lekarstwo na cierpienie to miłość. „Dlaczego krzyż uśmiech rana głęboka widzisz to takie proste kiedy się kocha." 

Stacja VIII
Jezus pociesza płaczące niewiasty

Jezus pocieszał niewiasty, niejednokrotnie dawał ludziom nadzieje wskrzeszając i uzdrawiając. Na koniec swojego życia dał nadzieję Łotrowi. Jezus to nadzieja, która nieustannie tli się w naszym życiu niczym płomień świecy. Ona nigdy nie gaśnie. Nieskończona miłość   i miłosierdzie dają nadzieję. „Pan Bóg widzi nas grzeszników i myśli sobie: jaki piękny materiał na świętego." 

Stacja IX
Jezus upada po raz trzeci

To już ostatnia prosta, ostatni upadek. Ateista mógłby powiedzieć, że droga krzyżowa Jezusa to jedna wielka porażka, ale to nie prawda. Po ludzku Jezus przegrywał niosąc krzyż, ale w świetle wiary zwyciężył.  Jakże często kiedy w swoim życiu podążamy za Jezusem nasi znajomi patrzą i myślą: „Aniu coś ty zwariowałaś nie pójdziesz na imprezę bo dziś piątek. „Paweł odłóż te paciorki i chodź z nami." Mądry człowiek zostanie i będzie trwać przy Chrystusie. Jeśli jesteś przegrany  w oczach świata to znaczy, że jesteś na dobrej drodze- ku niebu, ku świętości. 


Stacja X
Jezus obnażony z szat
Jezusa pozbawiono wszystkiego, a jednak nadal pozostał Bogiem. Nie obnażono Go z bycia Królem i Panem. W dzisiejszym świecie mamy skłonność, aby nakładać na siebie różne szaty. Ogromne domy, drogie samochody, wykształcenie, pełne konto w banku. Myślimy, że mamy wszystko pod kontrolą, że jesteśmy panami swojego życia. A co gdyby któregoś dnia obnażono cię z tych szat? Kim byś był? Co by ci zostało? Powiedz Jezusowi TAK i porzuć swoje szaty. 

Stacja XI
Jezus ukrzyżowany

„To nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech." Jezus dał się ukrzyżować za moje i twoje grzechy. Co mógł więcej uczynić? To największe świadectwo miłości. Słowo miłość coraz częściej zastępuje słowo handel. My ciągle żądamy czegoś w zamian, a Jezus nie chciał nic. Zrobił to za darmo. A ty ile byś dał z miłości? Prawdziwa miłość to nie uczucia, nie emocje to poświęcenie. To rezygnacja z siebie po to, aby dać szczęście innym. 


Stacja XII
Jezus umiera na krzyżu

Umiera Ten najlepszy, najdoskonalszy, mistrz. Umiera i zbawia świat. Umiera, ale ciągle żyje. Wiemy jak ciężko pożegnać tych, którzy byli odblaskiem Jezusa. Tak ciężko było rozstać się z Janem Paweł II, czy choćby całkiem niedawno z księdzem Piotrem Pawlukiewiczem. Jednak... „To nie jest tak, że oni umarli, a my żyjemy. To oni żyją, a my umieramy." Oni żyją naprawdę... 

Stacja XIII
Jezus zdjęty z krzyża

„Wykonało się." Spełniła się wola Ojca. Pewnie pytali dlaczego tak? My też pytamy, bo tak często nasz plan odbiega od planu Boga. Śmierć Jezusa była drogą po zmartwychwstanie, po zbawienie. My jeszcze nie wiemy po co dzieją się w naszym życiu te trudne rzeczy, ale przyjmijmy je z pokorą i czekajmy, aż się objawią owoce tych trudów. 

Stacja XIV
Jezus złożony do grobu


Grób to niesamowite miejsce, gdzie pozorny koniec jest początkiem. Może i w twoim życiu jest wiele grobów. Wywalili cię ze studiów, straciłeś pracę, przyjaciela, miałeś wypadek, twoje dzieci pogubiły się w życiu, miłość w małżeństwie wygasła. Pamiętaj, że to nie oznacza końca. Może właśnie teraz jest początek czegoś pięknego. Być może za 3 dni przyjdzie zmartwychwstanie. Boże spraw, abyśmy mieli wiarę, abyśmy mieli siłę, która pomoże wstać kiedy upadniemy. Spraw, abyśmy podążali za Tobą, abyśmy nieśli swoje krzyże, bo ,,Krzyż to takie szczęście, że wszystko inaczej". 

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: zdalna sesja Rady Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »
29

ŁUKÓW, 29.05

Ł'OK LIVE: Buty Farmera

więcej »
30

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje