Droga Krzyżowa

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozważania Drogi Krzyżowej /ks. Tadeusz Turyk/
2019-04-15 15:29:00 Artykuł czytany 138 razy


Rozważania Drogi Krzyżowej nadesłane na VII edycję konkursu przez ks. Tadeusza Turyka z Olszanki.


DROGA KRZYŻOWA

Wstęp

Już za chwilę wyruszę z Tobą, Panie Jezu w Drodze Krzyżowej. Nie chcę być na niej jedynie niemym świadkiem. Pragnę w niej w pełni uczestniczyć, to znaczy wziąć wraz z Tobą krzyż. Czasem przed nim uciekam, czasem próbuję go nie widzieć. Tymczasem w krzyżu cierpienie, ale i w krzyżu zbawienie!!!
                                                
 STACJA I
 Pan Jezus na śmierć skazany


W 1969 r. zdawałem egzamin do I Komunii Św. Ks. siedział na krześle pod kościołem, a my dzieciaki na trawie. Wystraszony powiedziałem do połowy „Wierzę w Boga” i więcej nic. Zrugał mnie ksiądz, że do niczego się nie nadaję. A kiedy w 1986r Ks. Biskup Mazur wyświęcił mnie na kapłana to powiedział – Obyś był kapłanem według Serca Jezusowego. I cieszę się, że pracuję w parafii pod wezwaniem Serca Jezusowego.
Wniosek: Nigdy, nikogo nie będę umniejszał. Nikomu nie będę negatywnym sędzią. Nigdy nikogo nie będę przekreślał. W każdym człowieku postaram się widzieć iskierkę dobrej woli, zdolności i piękna!
                                                  
STACJA II
Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
Byłem na pogrzebie człowieka, którego nie znałem i który prawdopodobnie był daleki od kościoła. Proboszcz parafii, w której żył, odmówił pogrzebu, dając jednocześnie zezwolenie na "szukanie sobie księdza".
Mając to wszystko na uwadze, powiedziałem na pożegnanie zmarłego mniej więcej tak: Jestem tu jako sługa Pana naszego Jezusa Chrystusa. Jako sługa naszego zmarłego brata, za którego pragnę modlić się. Jako sługa Wasz, rodziny zmarłego i wszystkich ludzi  którzy tutaj są, i którzy czuli potrzebę odprawienia tej pielgrzymki z tym człowiekiem do grobu.
Po kilku miesiącach przyszedł do mnie "wojskowy pułkownik". Wszedł do kancelarii, usiadł na krześle i powiedział: "Chcę służyć". - O co chodzi? - zapytałem. "O służbę Kościołowi, Chrystusowi" - brzmiała zdecydowana odpowiedź. "Tam na cmentarzu - przeżyłem nawrócenie".  Ale i w naszej parafii po niektórych pogrzebach mam więcej takich radosnych spotkań. Oto fragment listu - Chciałam bardzo serdecznie i gorąco podziękować za piękne kazanie na pogrzebie mojej siostry. Moje koleżanki, które przyjechały z Warszawystwierdziły, że chociażby wysłuchać takiego pożegnania to warto byłoby przyjechać na ten pogrzeb. Mimo, że uczestniczyły w wielu różnych pogrzebach, ale na takim kazaniu na mszy św. pogrzebowej nigdy nie były.


STACJA III
Pan Jezus pierwszy raz upada


Dorosły człowiek, mężczyzna w sile wieku, klęknął przy mnie. Spowiadał się długo. Jego broda dotykała mojego ucha i wyczuwałem, że stawała się mokra od łez.  Powiedziałem do niego: "Jest pan bohaterem, dobra szczera spowiedź dla wielu mężczyzn staje się męczarnią, problemem nie do pokonania".
W odpowiedzi usłyszałem następującą naukę: "Kiedy idę do spowiedzi, mówię Panu Bogu - zobacz jak Cię mocno kocham. Gdybym Cię nie kochał ponad wszystko, nie zdobyłbym się na wyznanie grzechów. Spowiadając się - wyznaję miłość Panu Bogu". Dziwna wymiana wartości: "za niemiły prezent z grzechów masz  miłość i łaskę!" Paradoks zmuszający do zastanowienia...
                                                    

 STACJA IV
 Spotkanie Pana Jezusa z Matką


Pewna Pani, często siedząc na swojej ulubionej ławce w parku, po przeciwnej stronie alejki, spotykała matkę z dzieckiem - chłopczykiem imieniem Piotruś. Chłopiec był garbuskiem o wykrzywionej, brzydkiej twarzy. Matka z nadzwyczajną czułością zwracała się do niego, serdecznie uśmiechała i wyglądała na najszczęśliwszą z matek. Po kilku spotkaniach obie panie zaczęły ze sobą rozmawiać. Wtedy ta Pani z ulubionej ławki dowiedziała się, że Piotruś jest dzieckiem przybranym, wziętym z Domu Dziecka i wyrwało się jej pytanie: "Nie mogliście wziąć zdrowego chłopca?!" - "Nie" - brzmiała odpowiedź. - "Chciałam zrealizować swoje postanowienie. Byłam młodą i ładną dziewczyną, miałam powodzenie i szczęście. Wyszłam z miłości za mąż lecz nie chcieliśmy mieć dzieci. Były na to sposoby i metody. Kiedy po latach przyszło opamiętanie i pragnienie urodzenia dziecka, okazało się, że już nie mogę zostać matką. Zrozpaczona udałam się do spowiedzi, gdzie otrzymałam poradę by wziąć na wychowanie dziecko, sierotę. I kiedy z mężem zdecydowaliśmy się i poszliśmy po takie "niekochane", pierwszym, który podbiegł do nas, wyciągnął rączki i zawołał "mama" - był Piotruś. Czy mogłam go odrzucić?!"


STACJA V
Pan Jezus przez Szymona z Cyreny wspomożony


W Siedlcach mówią, że Pan Jezus w różnych kościołach występuje pod innymi przymiotami:
w Katedrze - jest Nauczający,
u św. Józefa - Sprawiedliwy,
w parafii Miłosierdzia - Miłosierny,
a u Ducha Świętego - jest Dobry.
Analizując Sąd nad człowiekiem opisany w Ewangelii, łatwo można zauważyć że będziemy rozliczani z dobrych uczynków:
Byłem głodny - a daliście mi jeść
byłem spragniony - a daliście mi pić
byłem przybyszem - a przyjęliście mnie
byłem nagi - a przyodzialiście mnie
byłem chory - a odwiedziliście mnie
byłem w więzieniu - a przyszliście do mnie

Tak jak Szymon nie zawsze uświadamiamy sobie, że czyniąc dobro drugiemu człowiekowi dotykamy tym dobrem samego Chrystusa.


STACJA VI
Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa

To było w 2001r. Mieszkała na ul. Kościuszki w Żelechowie. Do dzisiaj pamiętam jej twarz. Była zniszczona co z pewnością postarzało ją. Spostrzegła moje zapatrzenie i zapytała: - Dlaczego ksiądz tak mi się przygląda?
Trochę zmieszany odpowiedziałem: - Ma Pani bardzo piękne oczy, mogę sobie wyobrazić, jaka Pani była piękna mając osiemnaście, dwadzieścia lat...
Nic nie odpowiedziała, ale wyjęła chusteczkę i zaczęła wycierać obficie płynące łzy.  Na drugi dzień znowu przyszła. Tym razem przyniosła ofiarę - Przecież to bardzo dużo pieniędzy. Czy nie lepiej przeznaczyć je swoim dzieciom?- powiedziałem  - Odpowiedź brzmiała: - Mam córkę, już dorosłą i zamężną - ale ona nigdy mi nie powiedziała tak jak ksiądz.

                                          
 STACJA VII
 Pan Jezus drugi raz upadaOto w brudnej berlińskiej gospodzie zapijaczone towarzystwo pracujących tam polaków z Podlasia, podsuwa myśl dla Staśka "Jesteś Polakiem, zagraj coś polskiego". Ten na siłę przyprowadzony do fortepianu długo zastanawia się, a potem jednym palcem wystukuje melodię: "Święty Boże, święty mocny, święty a nieśmiertelny, zmiłuj się nade mną...". Potem klęka i całymi akordami gra i woła: "Święty Boże, święty mocny - zmiłuj się nade mną..."
Jakże niesamowita jest Łaska Boża. Dosięga człowieka w najbardziej nietypowym miejscu i czasie...nawet w chwili upadku.

                                               
STACJA VIII
Pan Jezus i niewiasty płaczące


Ósmego marca jest Dzień Kobiet. Kochając Maryję, uczymy się szacunku dla każdej kobiety i każdego dnia.." W drugiej klasie liceum "przerabialiśmy" wiersz Słoty "O zachowaniu się przy stole". Pani Janina Chmiel z Janowa, wspaniała Pani od polskiego mówiła, abyśmy to zapamiętali, że:
„Wżdy Matka  Boża tę moc mają
iż dla  Niej książęta wstają
i wszelaką Jej chwałę dają”


Kobieta bardzo śmiało przyrównana do Matki Bożej. Czy potrzeba jeszcze komentarza?

Bez słońca nie kwitną kwiaty
bez miłości nie ma szczęścia
nad kobietą - nie masz wierniejszego przyjaciela – napisał poeta.


 STACJA IX
 Pan Jezus trzeci raz upada


Po moim niedzielnym kazaniu o Matce Bożej z La Salett, pewna dziewczynka wróciwszy do domu powiedziała – „babciu ja chcę być świętą”. W telewizji mówią , że  nauczyciele zapowiadają strajk a ja przypomnę słowa Bogusława Kierca , dyrektora teatru Współczesnego we Wrocławiu – powiedział do nauczycieli tak – „Wiedziałem, że mam być świętym. Miałem różne pragnienia zawodów. Ze świętością nigdy nie zrywałem, i ta była prawdziwym dla mnie powołaniem".
Nie wszyscy zrozumieli jego wyznanie. Na sali rozległy się śmiechy i chaotyczne pytania: "Czy mamy wypowiedź traktować poważnie?"
Odpowiedział  zdecydowanie: "Kimkolwiek w życiu chcesz zostać, musisz założyć swoją świętość. Bez świętości nikt nie zdobędzie laurów. Bez świętości ani nauczyciel, ani inżynier, ani rolnik, ani mąż, ani żona - nie spełnią pokładanych w nich nadziei, nie pomnożą talentów otrzymanych od Boga".
Z perspektywy trzeciego upadku , z poziomu bruku na drodze krzyżowej Pan mówi – „Bądźcie doskonali jak mój Ojciec w niebie jest doskonały”

 

STACJA X
Pan Jezus z szat obnażony


Pornografia, nagość - stały się domeną ekranów, książek, czasopism. Wszyscy odnosimy wrażenie, że zjawiska te zwyciężają, że z czasem zaleje nas fala, która bardzo wyraźnie sprzeciwia się temu, co nazywamy cnotą, ideałami, duchowymi przeżyciami.  Ostatnia dekada to już zalewająca nas fala nagości

W Piśmie  Świętym czytamy – „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył, stworzył mężczyznę i niewiastę”

(Księga Rodzaju 1,27) A więc człowiek rozebrany czy ubrany jest zawsze Bożym stworzeniem , który w śmiertelnym ciele ma nieśmiertelną duszę. A więc na człowieka mam patrzeć jak na ozłocone tabernakulum w którym mieszka Bóg.


STACJA XI
Pan Jezus do krzyża przybityKażda rana boli. Zwłaszcza, kiedy boli nie ciało, ale dusza. Gdy ktoś bliski zada bolesny cios, złośliwym słowem bądź haniebnym czynem, wówczas czujemy się fatalnie. To rzeczywiście bardzo boli.
Straszny los zgotował młodej dziewczynie jej narzeczony. Zdradził, opuścił, ośmieszył. Odebrała sobie życie. Dlaczego zapomniała , że w oczach Boga Ojca ciągle cieszyła się największą wartością dziecka Bożego?. Jak owe sto złotych znalezione na drodze, zdeptane , pogięte ale ciągle warte sto złotych. Chociaż świat wdepcze ciebie w ziemię czy ukrzyżuje w oczach Pana zawsze będziesz miał godność ukochanego dziecka.
 Pana Jezusa też bardzo bolało, że do drzewa krzyża przybili Go ludzie, których przecież przyszedł zbawić, którym nic złego nie zrobił.
Panie Jezu, pomóż mi cierpliwie znosić ból zadawany mi przez bliskie osoby a sam pomyślę czy czasem przeze mnie ktoś nie płacze, czy swoją dłonią, językiem, całym sobą przez lata nie przybijam kogoś do krzyża.

  
STACJA XII
Pan Jezus na krzyżu umieraKiedy przez rok zastępowałem kapelana w szpitalu powiatowym o pierwszej w nocy obudził mnie telefon. Dzwonił parafianin, który  przywiózł ze szpitala do domu konającą żonę. Był sam i po ludzku bał się. Prosił, aby ksiądz był z nim.
Poszedłem i przy łóżku chorej spędziliśmy całą noc. O godzinie siódmej skonała, trzymając zapaloną gromnicę i modląc się razem z nami do ostatniego oddechu.
Po latach wspominam tamto wydarzenie, albowiem przekonany jestem, że taka właśnie jest misja kapłańska, że w moim życiorysie będzie to jeden z najchlubniejszych momentów oprócz spowiedzi po 60 latach w czasie jednych rekolekcji w sąsiedniej diecezji.

Nieraz umierający rodzic czeka ze śmiercią aż przybędzie do łoża śmierci córka czy syn.  Dzieci ! nie lękajcie się pokazać, że potężna jest miłość!

 

STACJA XIII
Pan Jezus zdjęty z krzyżaWidzimy w tej stacji Nikodema i Józefa z Arymatei , którzy nie pogodzili się z nienawiścią. Złożyli swoje oszczędności i wykupili od Piłata ciało Jezusa. Zakupili też grób wykuty w skale, aby urządzić godny pogrzeb. Zdawali sobie sprawę, że mogą utracić swoje stanowiska i majątki. A jednak...

 I tak jest zawsze i wszędzie na całym świecie. Nie ma narodu, nie ma społeczności, która by nie miała takich "Nikodemów" i "Józefów". Oni przyjdą, aby pocieszyć, nakarmić, przyjąć pod dach.

Także w każdej parafii znajdują się wielcy ludzie. Czasami trudno ich zebrać i wskazać. To dopiero życie potwierdza ich wielkość.

Drugi człowiek jest w stanie pomóc ci - dobrocią.
Tak samo ty możesz drugiego człowieka wyrwać z kręgu jego
samotności -  przede wszystkim okazując mu dobroć. Zostawiajmy za sobą w naszym życiu jak najwięcej dobra. To się opłaci.

                                                    
STACJA XIV
Pan Jezus do grobu złożonyW mojej rodzinnej wiosce trumny ze zmarłymi dźwigano  na ramionach, obojętnie czy była to droga trzech czy pięciu kilometrów. Kiedyś  dano mi chorągiew do ręki. Tu obowiązek był jeszcze trudniejszy, gdyż przy lada wietrze chorągiew jak żagiel bujała na wszystkie strony. Spocony i krańcowo wyczerpany,  nie czułem zniechęcenia. Stawałem się niejako własnością zmarłych oddając im swój czas i swoje siły.

Po latach - mam takie same uczucia. Z wielką czcią podchodzę do Mszy Św. za zmarłych, do pogrzebu czy wypominek. Czytane imiona i nazwiska są litanią, którą dedykuję zmarłym jako swoją wierną służbę. Wszystkich zmarłych traktuję jak swoją rodzinę, jak mego ojca, mamę czy brata.

„To ja jestem - dziś na twym grobie
Klęczę i sięgam w minione już lata
i wiem i czuję, że jestem przy tobie
i ty jesteś ze mną - kochany mój tata”
Wierzę w” świętych obcowanie” i  dlatego kocham zmarłych.Zakończenie


Panie Jezu, przeszedłem wraz z Tobą kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Już za chwilę wrócę do domu, włączę telewizor, może komputer. Wierzę jednak, że coś się zmieniło we mnie. Wierzę, że teraz będę silniejszy. Wierzę, że Ty jesteś ze mną, mój Zbawicielu! Amen

Wszystkie teksty rozważań Drogi Krzyżowej można przeczytać TUTAJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

DROHICZYN, 01.05 13:00

Majówka na trawie – Drohiczyn zaprasza

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.05 10:00

Siedlce: kleryckie mistrzostwa

więcej »

WĘGRÓW, 02.05 16:00

I Bieg Flagi w Łochowie

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.05

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Siemiatyczach

więcej »

DROHICZYN, 03.05

3 maja w Drohiczynie

więcej »

RADZYŃ, 03.05

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyniu Podlaskim

więcej »

LUBARTÓW, 03.05

Święto Konstytucji 3 Maja w Kocku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 Maja w Terespolu

więcej »

ŁUKÓW, 03.05

3-maj się, Konstytucjo

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.05

111 lat Orkiestry Dętej w Ciechanowcu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

GARWOLIN, 03.05

Majowe święta w Pilawie

więcej »

RADZYŃ, 03.05

3 maja w Komarówce Podlaskiej

więcej »

ŁOSICE, 03.05

3 Maja w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00

Siedlce: 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

więcej »

GARWOLIN, 03.05 10:00

3 Maja w Garwolinie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 11:30

6. Rajd Konny i Rowerowy – majówka w Drohiczynie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 11:30

Jubileusz wybudowania Świątyni w Mokobodach

więcej »

GARWOLIN, 03.05 12:00

Potrójne świętowanie w Żelechowie

więcej »

SOKOŁÓW, 03.05 12:30

Święto Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05 12:30

Seroczyn - Festyn Majowy po raz 28.

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.05 19:00

Siedlce: koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

więcej »
4

SIEMIATYCZE, 04.05

Konkurs kulinarny – Korowaj Mielnicki

więcej »

WĘGRÓW, 04.05 10:00

Zjazd Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.05 17:00

Powiatowy Dzień Strażaka w powiecie siemiatyckim

więcej »
5

RADZYŃ, 05.05

Wkrótce II Forum Przedsiębiorczości w gminie Borki

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

RADZYŃ, 05.05

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

więcej »

ŁUKÓW, 05.05

Wola Okrzejska: Dzień Konia w Sienkiewiczówce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »

RADZYŃ, 05.05 13:00

III Festiwal Pieśni Maryjnej w Ulanie

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.05

Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05

Spotkanie duszpasterzy młodzieży

więcej »

RADZYŃ, 08.05 10:00

Wkrótce V Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.05 11:00

Czym jest sztuka? Próba interpretacji obrazów

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.05 18:30

Mińsk Mazowiecki: Biblioteka Podróży z Elizą Piotrowską

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.05

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie „Z jazzem przez świat”

więcej »

ŁUKÓW, 09.05 10:00

Łukowscy policjanci zapraszają na debatę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.05 17:00

Czy Chiny podbiją świat? – spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.05 18:30

KSM-owicze spotkają się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.05

Zbiórka krwi podczas Jarmarku Św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05

Wiśniew: Gala z okazji 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej

więcej »

ŁUKÓW, 10.05

Wieczór w łukowskim amfiteatrze

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 10:00

XII Siedlecki Jarmark św. Stanisława

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.05 13:00

70-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 16:00

Piknik Muzyczny w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.05 16:30

Operacja Rzeka – teraz Siedlce!

więcej »

SIEMIATYCZE, 10.05 19:00

Genesis - teatr cieni w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

DROHICZYN, 11.05

Spotkanie formacyjne organistów

więcej »

MIĘDZYRZEC, 11.05

Święto Strażaków w Rogoźnicy

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.05

Korowaj Agrarny w Radziwiłłówce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

WĘGRÓW, 11.05 10:00

Liw: Otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

GARWOLIN, 11.05 16:00

Żelechów: Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Starym Kębłowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.05

Złoty wiek w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05

10 URODZINY NOVEKINO SIEDLCE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05

Rajd Rowerowy w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

PARCZEW, 12.05 10:30

Diecezjalny Dzień Rodziny – „Małżeństwo bez lęku”

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.05 15:00

Majówka na Skwerze Artystów

więcej »

ŁUKÓW, 12.05 15:00

Łuków: Wiosenny Piknik dla Mai Przegalińskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.05 16:00

„Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” już 12 maja na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13

LUBARTÓW, 13.05

IX Plenerowy Przegląd Teatralny nad Jeziorem Firlej

więcej »

REGION, 13.05 11:00

Inauguracja budowy hospicjum w Makówce

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

WĘGRÓW, 14.05 11:00

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

więcej »
15

RADZYŃ, 15.05

Startuje trzecia edycja radzyńskiego Budżetu Obywatelskiego

więcej »

RADZYŃ, 15.05

Dzień Otwarty w SOSW w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.05 10:00

Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.05 11:00

Festiwal Piosenki Religijnej w Stoku Lackim

więcej »

WĘGRÓW, 15.05 13:00

Obchody 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie

więcej »
16

RADZYŃ, 16.05

Autorka kryminałów Olga Rudnicka przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05 10:00

Jubileuszowa Wystawa Twórczości Uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »

ŁUKÓW, 16.05 17:00

Spotkanie założycielskie Łukowskiego Towarzystwa Strzeleckiego

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.05 17:00

Pirografia Jacka Mierzejewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Wieczór Uwielbienia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.05 18:00

Siedlce: dekanalne spotkanie młodzieży

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Noc Muzeów

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Noc Muzeów w Mielniku

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Łuków: Przegrani Zwycięzcy

więcej »

GARWOLIN, 18.05

Duża impreza w niewielkiej Trzciance

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.05

Siedlce: Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym

więcej »

ŁUKÓW, 18.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

WĘGRÓW, 18.05

Noc Muzeów w podziemiach parafii klasztornej w Węgrowie

więcej »

DROHICZYN, 18.05

Nocne zwiedzanie Drohiczyna

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05

Zarządzani w przyszłości – konferencja w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 09:00

Wielkie Uwielbienie w Brańsku

więcej »

GARWOLIN, 18.05 10:00

Trzcianka: duże wydarzenie nie tylko sportowe

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 16:00

Noc Muzeów w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.05 18:00

W Mielniku wystąpi Młodzieżowy Chór „RADUGA” z Moskwy

więcej »

LUBARTÓW, 18.05 18:00

Wernisaż wystawy rysunku Ireneusza Boguszewskiego w Galerii ORDY w Kocku

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »

RADZYŃ, 18.05 19:00

Muzeum w Woli Osowińskiej zaprasza w Noc Muzeów

więcej »
19

GARWOLIN, 19.05

Sobolew: 100 - lecie Parafii Świętej Rodziny i świętych Apostołów Piotra i Pawła

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

SOKOŁÓW, 19.05

Park’n’Roll & Motoserce

więcej »

DROHICZYN, 19.05

Spływ kajakowy „Życie płynie – płyń dla życia”

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Bóg nadzieja w nas

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05

Siedlce: Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.05

Rodzinna Majówka z Folklorem w Chlewiskach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Łuków: podejmij „wyzwanie wilka”

więcej »

RADZYŃ, 19.05

Wieczór poetycko - muzyczny w radzyńskim Sanktuarium

więcej »

ŁUKÓW, 19.05

Zlot Foodtrucków na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 19.05

Turniej tańca towarzyskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 12:00

Będzie Bieg Kolarski, będą utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 12:30

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »

PARCZEW, 19.05 14:00

Milanów: „Charytatywny Maraton Dobra”

więcej »

ŁOSICE, 19.05 14:00

Majówka w Rudniku

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 15:00

Wyścigi wózków w Łukowie

więcej »

GARWOLIN, 19.05 15:00

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.05 16:00

6. Otwarte Mistrzostwa Siemiatycz w Wyciskaniu Odważnika

więcej »

ŁUKÓW, 19.05 16:00

ŁOK: „Niedziela z teatrem”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.05 18:00

Marcin Wyrostek i zespół Corazon wystąpią w Siedlcach

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.05

Sesja Rady Miasta w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 20.05

Wkrótce III Radzyńskie Dni Fotografii

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.05 15:00

Pięciu wspaniałych – Szkoła Muzyczna zaprasza na koncert

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.05

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ „Dzieci Powstania ‘44”

więcej »

SOKOŁÓW, 21.05

Spotkanie autorskie i promocja ksiązki Agnieszki Dydycz

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.05 17:30

Szymon Hołownia w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 21.05 18:00

ŁOK: wystawa Jerzego Majka

więcej »
22

RADZYŃ, 22.05

Gmina Radzyń przyjmie Samorządową Kartę Praw Rodzin?

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.05

Siemiatycze: IX Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.05

Bajanka i Kicia Kocia – spotkanie dla dzieci w miejskiej bibliotece

więcej »

RADZYŃ, 22.05 17:00

Parafia Borki: Uroczystości ku czci św. Rity

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.05

Sztafeta Niepodległości Łuków – Sokołów Podlaski

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.05

Spotkanie autorskie z Darią Galant

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.05 10:00

Żyrafka - IV Siedlecki Konkurs Matematyczny dla Przedszkoli

więcej »

LUBARTÓW, 23.05 19:00

Koncert dla naszych mam

więcej »

MIŃSK MAZ., 23.05 19:00

Koncert Daniela Gałązki z Zespołem

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa na sportowo

więcej »

MIĘDZYRZEC, 24.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

ŁUKÓW, 24.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 24.05

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Stoku Lackim

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.05 10:00

Przegląd Twórczości Patriotycznej i Regionalnej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »

RADZYŃ, 24.05 11:00

Wohyń: Wkrótce spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.05 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
25

POWIAT SIEDLECKI, 25.05

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Stoku Lackim

więcej »

ŁUKÓW, 25.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.05

Poeta międzyrzecki Ryszard Kornacki obchodzi 60 - lecie pracy literackiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.05

Promocja książki Renaty Chojeckiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca PW

więcej »

MIĘDZYRZEC, 25.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.05 12:00

Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

LUBARTÓW, 25.05 14:30

XII Kapucyński Piknik Motocyklowy w Lubartowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.05 21:00

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.05

Łuków: oddaj krew – uratuj życie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 26.05

Międzyrzec Podlaski: Koncert Maryjny w kościele św. Mikołaja

więcej »

ŁUKÓW, 26.05

Dni Łukowa 2019. Szczegółowy program

więcej »

MIĘDZYRZEC, 26.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

RADZYŃ, 26.05

Wkrótce VI Młodzieżowy Czempionat Koni Ras Zimnokrwistych w Bedlnie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zaprasza na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.05

Festyn w Borkach Siedleckich

więcej »

WĘGRÓW, 26.05 12:00

Parafialny Dzień Dziecka w Grębkowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.05 15:00

Piknik Rodzinny w Borkach Siedleckich

więcej »

RADZYŃ, 26.05 15:30

Robert Makłowicz przyjedzie do Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 18:00

Siedlce: Złoty Jubileusz Kapłaństwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.05 19:00

Koncert Krystyny Giżowskiej na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
27 28

POWIAT BIALSKI, 28.05 10:00

IV Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

więcej »

WĘGRÓW, 28.05 16:00

Konferencja „Prawa konsumenta w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.05 19:00

Koncert zespołu Niekompletni „Graj nam świecie”

więcej »
29

SOKOŁÓW, 29.05

Dzień Działacza Kultury i Drukarza z Wacławem Kruszewskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.05 18:00

Ilona Gołębiewska w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.05 19:00

Gdzie jesteś… Ewo?

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.05

Trwają zapisy do Karo Chess 2019 – otwartego turnieju szachowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.05 18:00

Fotografie codzienności

więcej »
31

Najnowsze Informacje

foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »