PIELGRZYMKA

Abyście szli i owoc przynosili”, to hasło tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi będą podążać do częstochowskiego sanktuarium w pięciu grupach. W czwartek, 1 sierpnia grupa zielona - bielska i fioletowa – katedralna wyruszą z Drohiczyna, natomiast z Łochowa grupa żółta. Dzień później z Sokołowa Podlaskiego dołączy grupa pomarańczowa oraz grupa niebieska z Węgrowa. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w parafiach ale można też zapisać się bezpośrednio na trasie. Jednym z kierowników grupy katedralnej będzie podczas pielgrzymki ks. Krzysztof Nagórny, który na antenie Radia Podlasie opowiadał o przygotowaniach do pielgrzymki, podzielił się też własnym świadectwem pielgrzymowania. Z ks. Krzysztofem Nagórnym rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Krzysztof Tchorzewski

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Radiem Podlasie komentował zamieszanie z jakim od kilku dni borykają się właściciele niewielki przedsiębiorstw z utrzymaniem cen energii. Tłumaczył także założenia ogłoszonego właśnie programu „Mój Prąd”.

samochody

Cztery samorządy z powiatu garwolińskiego otrzymały od samorządu mazowieckiego finansowe wsparcie do zakupu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W powiecie funkcjonuje ponad sto jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko cztery tysiące strażaków.

warsztaty

Krzysztof Osak, znany łukowski rzeźbiarz, twórca m.in. postaci króla Jagiełły, która stoi przed muzeum, od kilku miesięcy dzieli się swoją pasją z dziećmi i młodzieżą. Robi to podczas warsztatów rzeźbiarskich. Zajęcia odbywają się w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kwadrans z Ministrem Rolnictwa

Rząd szykuje nowelizację ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. W relacjach z dużymi przetwórcami i sieciami handlowymi rolnicy są stroną słabszą i często wykorzystywaną. Ministerstwo Rolnictwo będzie temu przeciwdziałać wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy zakażą sprzedaży produktów rolniczych poniżej cen referencyjnych. Ceny te będą obliczane na podstawie średnich cen poszczególnych produktów z poprzednich lat, z uwzględnieniem kosztów pracy. Mają być ogłaszane dwa razy w roku.

Miroslaw Walicki

4 sierpnia na placu przed garwolińskim starostwem odbędzie się po raz pierwszy w powojennej historii powiatu przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a wśród nich wicestarosty powiatu, która obecnie przebywa na kursie przygotowawczym. Co łączy te dwa działania? Kto z kierownictwa starostwa wystartuje w jesiennych wyborach do parlamentu? Dlaczego starosta nie wybiera się na urlop?

ZNIWA

Trwają żniwa. Słoneczna aura sprzyja rolnikom. Wiele kombajnów pracuje na polach gminy Olszanka. - W tym roku mamy słabe plony o 30 do 50 % niższe w porównaniu do roku ubiegłego - mówi Andrzej Demianiuk, rolnik ze wsi Szydłówka.

KORNICA 2

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Stara Kornica. Woda w sieci wodociągowej ze Stacji Uzdatniania Wody w Wólce Nosowskiej nadaje nam Grażyna Kasprowicz, dyrektor łosickiego SANEPID-u. Problem pojawił się pod koniec maja. Woda nadawała się do spożycia tylko po przegotowaniu. W tym czasie ujęcie wody i sieć wodociągowa były wielokrotnie dezynfekowane. - Zła jakość wody była spowodowana czynnikami zewnętrznymi – mówi Kazimierz Hawryluk Wójt Gminy Stara Kornica.

KORNICA 1

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Stara Kornica. Woda w sieci wodociągowej ze Stacji Uzdatniania Wody w Wólce Nosowskiej nadaje nam Grażyna Kasprowicz, dyrektor łosickiego SANEPID-u.