Zespol Ludowy ECHO

13 maja w Przychodach odbył się X jubileuszowy Przegląd Pieśni Maryjnej. Podczas tego spotkania Zespół Ludowy Echo z Przychód otrzymał honorowy tytuł i odznakę „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”.

Janusz

W nocy z piątku na sobotę (11/12 maja) po długiej chorobie zmarł Janusz, od wielu lat współprowadzący audycję trzeźwiejących alkoholików „Boże użycz nam pogody ducha” na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Posłuchajcie, co kilka lat temu mówił o znaczeniu wspólnoty i wsparcia ze strony bliskich w Jego życiu.

Lech Melaniuk

Rolnicy z małych, rodzinnych gospodarstw z terenu powiatu łukowskiego otrzymują decyzje wydawane przez zastępcę Powiatowego Lekarza Weterynarii o konieczności likwidacji stad trzody chlewnej. To, jak mówi zastępca Lech Melaniuk efekt tego, że w gospodarstwach – właśnie tych małych, nie są stosowane zasady bioasekuracji.

Grzegorz Goral

Wójt gminy Kotuń w powiecie siedleckim w rozmowie z Radiem Podlasie komentował głosy niektórych mieszkańców odnośnie stanu dróg na terenie samorządu. Podkreślił, że ostatnia kadencja pod względem ilości kilometrów wyremontowanych i wybudowanych dróg jest rekordowa.

sanktuaria

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina to- jak wyraził się kiedyś jeden z pielgrzymów- cacko powstałe na bagnie, a odwiedzający Górki w 1986 roku abp Ernesto Gallina z watykańskiego Sekretariatu Stanu podczas homilii powiedział „ Gdyby Pan Jezus miał jeszcze raz się narodzić, to nie w Betlejem, ale w Górkach”. W cyklu ,,Nasze sanktuaria”, w reportażu Waldemara Jaronia, o Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina mówią : ks. Czesław Knebel, Aneta Głaszczka, Maria Urawska, Maria Szarek, Piotr Szmulik i Wojciech Pyza.

konferencja

- Nie zajmujemy się rozliczeniami. Po to jest urna wyborcza, żeby rozliczyć burmistrza, wójta, radnego za to, co on zrobił. Nikogo nie straszymy, nikogo nie wyrzucamy przed wyborami ani po wybrach nie będziemy tego robić, chyba, że ktoś zawini...- mówił Grzegorz Woźniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej zorganizowanej 11 maja w Garwolinie. O czym rozmawiali kandydaci na włodarzy z najważniejszymi osobami w kraju i innych, ciekawych wypowiedziach posła, w relacji Waldemara Jaronia.

zyczenia

Przedstawiciele parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej z terenu Diecezji Siedleckiej spotkali się w sobotę, 12 maja w Łukowie. Coroczne spotkanie, odbywające się w ramach Diecezjalnego Dnia Akcji Katolickiej było też okazją do uczczenia 20. rocznicy powstania oddziału AK w parafii NMP Matki Kościoła. Życzenia płynęły m.in. od asystenta parafialnego księdza Szczepana Litwiniuka, diecezjalnego asystenta kościelnego księdza Wojciecha Hackiewicza, księdza proboszcza Krzysztofa Stepczuka oraz wiceprezesa Zarządu Diecezjalnego Tadeusza Federczyka:

Zbigniew Gnat-Wieteska

600-lecie garwolińskiej parafii cz.8. W bogatej historii parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, jest 20-letni, ale jakże ważny rozdział, kiedy mieścił się tu oficjałat. Oficjał bowiem miał władzę delegowaną od biskupa i sprawował ją na rozległym terenie. Oficjałat w Garwolinie objął swymi granicami wszystkie parafie diecezji krakowskiej i administracji poznańskiej po prawej stronie Wisły...- powiedział historyk, dr hab. Zbigniew Gnat- Wieteska.

dyrektor Ewa Wisnicka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie obchodzi w tym roku swoje 110 „urodziny”. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w czwartek, 10 maja. Były kwiaty, słowa uznania i czas na wspomnienia. Dyrektor Ewa Wiśnicka