R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

100 lat OSP w Niecieczy w powiecie sokołowskim
2022-06-14 09:21:43 Artykuł czytany 495 razy


W niedzielę, 12 czerwca OSP w Niecieczy świętowała 100-lecie swojego istnienia. Wprawdzie pierwsze zapiski o Niecieckiej straży pochodzą z 1921 roku, jednak z powodu pandemii świętowanie odłożono i właśnie teraz przyszedł na to czas.


Uroczystość rozpoczął przemarsz członków jednostki w Niecieczy wraz z przybyłymi pocztami sztandarowymi zaprzyjaźnionych OSP do Kościoła parafialnego. Była też liczna grupa drużyny młodzieżowej OSP. Na czele korowodu maszerowała Orkiestra dęta działająca przy OSP w Sokołowie Podlaskim pod dyrekcją Damiana Wołyńca.

W czasie homilii ks. proboszcz kan. Waldemar Górski powiązał obchody Uroczystości Trójcy Świętej i 100-lecie istnienia OSP. Hasło „Bogu na chwałę ludziom na ratunek” przewijało się w słowie ks. proboszcza kilka razy. Wspomniał o początkach czci Św. Floriana jako patrona strażaków od 1184 roku w Krakowie. - Służba strażaków jest pewnego rodzaju naśladowaniem Trójcy Świętej. Dużo w niej miłości, miłosierdzia, dobroci dla drugiego człowieka nie tylko w tej typowej pracy przy ratowaniu ludzi z pożarów i wypadków czy klęsk żywiołowych ale także w codziennym życiu. Remiza to ważny element codzienności wiejskiej, gdzie odbywają się spotkania społeczności, działalność kulturalna i sportowa. Ma tu swoje miejsce przykazanie miłości o szanowaniu bliźniego, jak siebie samego. Ks. Górski trochę przewrotnie życzył strażakom żeby byli niepotrzebni… Jeżeli wszyscy zadbamy o bezpieczeństwo czy to w domu czy na drodze to tych wyjazdów strażaków może być mniej…  ale to tylko życzenie… niestety zdarzeń różnego typu nie ubywa więc i obecność strażaków i ich służba jest nieodzowna. Życzył strażakom aby Bóg w Trójcy Świętej Jedyny otaczał swoją opieką, swoją mocą i swoim błogosławieństwem ich, ich rodziny jak i ich niebezpieczną posługę.

Po Mszy Świętej odprawionej w intencji niecieckich strażaków, wszyscy obecni oraz zaproszeni goście udali się na plac przy remizie,  gdzie odbyły się kolejne części uroczystości.  Pieczę nad całością sprawował Paweł Ksionek zapraszając na scenę zabierających głos gospodarzy uroczystości i zaproszonych gości. Na początek dowódca uroczystości Druh Edward Benedykciuk Komendant Związku OSP RP Gminy Sabnie zaordynował wciągnięcie flagi na maszt oraz złożył meldunek o gotowości jednostki i przybyłych pocztów sztandarowych do uroczystości. Następnie Prezes OSP w Niecieczy Druh Tomasz Bielarski przywitał przybyłych gości wśród których znaleźli się:

- Senator, v-ce Minister Zdrowia Waldemar Kraska
- Bożena Adamczuk, która reprezentowała Ministra Marka Sawickiego
 - Ewa Janina Orzełowska czł. Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
- Druh Sławomir Kotowski czł. Zarządu Wojewódzkiego  Związku OSP RP
- Katarzyna Klimiuk z-ca dyr. Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej
- Agnieszka Kiliańczyk  Dyr. Wydziału Zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach
- Sławomir Hardej Dyrektora Departamentu AMiRR w Warszawie
- Elżbieta Sadowska Starosta Powiatu Sokołowskiego
- Jacek Odziemczyk Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego
- Bryg. Paweł Dmowski Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim
- Insp. Mariusz Okulus Komendant Policji w Sokołowie Podlaskim
- Ireneusz Piotr Wyszyński Wójt Gminy Sabnie i Prezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP
- Tadeusz Maksimiak Przewodniczący Rady Gminy Sabnie
- Wiesław Michalczuk Wójt Gminy Jabłonna Lacka
- Poczty Sztandarowe: OSP: Grodzisk, Hołowienki, Kupientyn, Niewiadoma, Sabnie, Suchodół, Tchórznica, Bujały Gniewosze, Bujały Mikosze, Chruszczewka, Cukrownia Sokołów Podlaski, Dzierzby, Gródek, Hołubla, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Mursy Stare, Repki, Rogów, Skrzeszew, Sokołów Podlaski, Sterdyń, Wierzbice Strupki.

Następnie Druh Tomasz Bielarski przedstawił krótki rys historyczny Niecieckiej jednostki. Wspomniał inicjatorów założenia straży w 1921 roku Eugeniusza Ambroziewicza pierwszego Prezesa OSP, Michała Jarosza pierwszego Komendanta, Wincentego Wiewiórkę i Józefa Brzozowskiego.

- Pierwszy drewniany budynek remizy powstał w 1924 roku i w tym roku straż pozyskała ręczną pompę i zbiornik do przewozu konnym zaprzęgiem. W 1949 roku przebudowano drewnianą remizę i pozyskano konny wóz do zaprzęgu. W latach 1955-1958 powstał dzięki czynowi społecznemu murowany budynek strażnicy z garażem i świetlicą. Na początku lat 70-tych do straży należało ok. 40 druhów. Pierwszy samochód pożarniczy Star 29 pozyskano w 1971 roku. W końcu lat 70-tych funkcję Komendanta objął Druh Jan Jesionowski obecny na niedzielnej Uroczystości. Przeprowadzono wtedy remont remizy polegający na wymianie podłóg i tynków. Obecnie budynek ten pełni funkcję zaplecza magazynowego OSP. W 1983 roku jednostka otrzymała samochód Star 244 GBA. W 1991 roku zapadła decyzja o budowie nowej strażnicy OSP. W 80% koszt przedsięwzięcia pokryli mieszkańcy, którzy też budowali ją w czynie społecznym. Od kwietnia 1997 roku Jednostka należy do Krajowego Systemu Gaśniczego. 5 lipca 1998 roku uroczyście otwarto nową remizę z dwoma boksami garażowymi, świetlicą ze sprzętem RTV, stołami bilardowymi i tenisowymi, siłownią i kuchnią. Świetlica służy nie tylko strażakom. Odbywają się tu różne uroczystości: wesela, spotkania rodzinne i imprezy kulturalne. Od 2009 roku jednostka dysponuje ciężkim samochodem gaśniczym Mercedes Atego. Strażacy z Niecieczy regularnie startują w zawodach pożarniczych o randze wojewódzkiej i strefowej, z których wracają z licznymi nagrodami. Na dziś Jednostka liczy 53 dorosłych członków, 24 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej.

W następnej części uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa a Sztandar Jednostki w Niecieczy odznaczono Złotym Medalem Związku OSP RP.

W swoim słowie do świętujących strażaków Senator i v-ce Minister Zdrowia Waldemar Kraska podziękował za ich służbę nie tylko w ratowaniu ludzi w czasie pożarów i wypadków ale także za ich pomoc w czasie pandemii, kiedy to dowozili starsze osoby do punktów szczepień jak i organizowali takie punkty. Przekazał też pamiątkową paterę z okazji święta 100-lecia jednostki. W podobnym tonie wypowiadali się pozostali goście.

Uroczystość mogła się odbyć w tak wspaniałej atmosferze i z tyloma gośćmi dzięki ogromnej rzeszy sponsorów z terenu gminy Sabnie i powiatu sokołowskiego,  którzy wsparli niecieckich strażaków finansowo i rzeczowo.

Główne jednak wsparcie trafiło do Niecieczy od Marszałka Województwa Mazowieckiego. Obecna na uroczystości Ewa Janina Orzełowska, czł. Zarządu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego powiedziała naszej redakcji, że Urząd od lat wspiera Straże Pożarne w województwie mazowieckim dostrzegając im potrzeby sprzętowe. - Jeżeli strażacy mają dobry sprzęt to i my jesteśmy bezpieczniejsi. Każdego roku w budżecie marszałkowskim zabezpieczone są środki na sprzęt i samochody dla strażaków. Jest to kwota ok. 30 mln zł rocznie. A przy okazji takich uroczystości jak 100-lecie jednostki strażacy otrzymują jakiś prezent. Pani Marszałek do Niecieczy przywiozła przecinarkę do stali i betonu, bo takie zapotrzebowanie strażacy zgłosili. Przyda się ona i w czasie pożarów budynków, jak i w czasie pracy przy wypadkach drogowych. W innych przypadkach były to ubrania bojowe lub pompy szlamowe w zależności od potrzeb jednostek strażackich. Strażacy z Niecieczy bardzo dziękowali za pomoc sprzętową, jak i pomoc przy organizacji uroczystości i prosili o przekazanie podziękowań całemu Zarządowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część rozrywkową. Tu Paweł Ksionek zaprosił wszystkich na występ zespołu „Jabłoniacy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłonnie Lackiej. Zespół odziany w regionalne ludowe stroje przypomniał wiele piosenek, które starsze pokolenie podśpiewywało razem z artystami. Później przyszedł czas na nieco nowszą nutę. Wystąpił zespół MODEM i DJ Mozz, którzy porwali do tańca licznie zgromadzoną publiczność. W końcu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, którą był znany w Polsce zespół „SKANER”, który rozbawił wszystkich swoimi przebojami a publiczność gromkimi oklaskami nagradzała artystów głośno śpiewając razem z artystami.

W trakcie całej imprezy przybyli goście mieli okazję obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą działalność Straży w Niecieczy. Elementem wystawy był mundur strażacki sprzed 100 lat, w który ubrany był specjalnie przygotowany manekin, a przy którym można był zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na placach w okolicy remizy można było obejrzeć różnego rodzaju specjalistyczne pojazdy używane przez strażaków z Niecieczy ale także sprzęt pożarniczy z innych specjalistycznych jednostek. Przedstawiciele grupy ratowniczej z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prezentowali samochód ze sprzętem ratowniczym a także prowadzili naukę prawidłowego prowadzenia sztucznego oddychania. Były też stoiska z grillem i innymi przekąskami, napojami chłodzącymi i lodami. Natomiast najmłodsi bawili się wspinając się na dmuchanych zamkach. Impreza zgromadziła całą społeczność od maluchów po dziadków i zapewniła wszystkim świetną zabawę. Oby następne 100 lat były dla strażaków z Niecieczy tak udane.

GALERIA ZDJĘĆ
Lech Zakrzewski [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje