R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Półmetek kadencji zarządu województwa podlaskiego: Podlaskie podąża szybką ścieżką wzrostu
2021-06-21 09:41:53 Artykuł czytany 230 razy


2 mld zł dotacji z funduszy europejskich, 1 mld zł na inwestycje transportowe, 218 mln zł na pomoc dla podlaskich firm w czasie pandemii, ponad 160 mln na inwestycje zdrowotne - Zarząd Województwa Podlaskiego podsumował swoją dotychczasową 2,5-letnią kadencję. 17 czerwca w konferencji udział wziął marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałkowie: Marek Olbryś i Stanisław Derehajło.


Marszałek podziękował pozostałym członkom zarządu i radnym sejmiku za dotychczasową współpracę na rzecz rozwoju województwa podlaskiego. Zarówno tym z opozycji, jak i popierającym zarząd.

- Pandemia przykryła różne dobre pomysły i przedsięwzięcia, jakie udało się zrealizować, dlatego zdecydowaliśmy się na posumowanie połowy kadencji - mówił marszałek. - Wychodzimy bowiem z pandemii i możemy dalej podążać szybką ścieżką wzrostu. A mamy się czym pochwalić.

Osiągnięcia województwa podlaskiego wyróżniają się w skali kraju.  Marszałek wymienił kilka obszarów, w których samorząd odnotował duże sukcesy. To m.in. wykonanie programu regionalnego (współfinansowanego z funduszy europejskich), w ramach którego zarząd przyznał 2 mld zł dotacji.

- Mówiliśmy w kampanii wyborczej, że dołożymy wszelkich starań, aby pieniądze z funduszy europejskich jak najszybciej trafiały do beneficjentów i na siebie pracowały. I to nam się udało. W 2019 r. odnotowaliśmy największy przyrost spośród województw, jeśli chodzi o liczbę zawieranych umów o dofinansowanie. Z kolei nasz departament, obsługujący przedsiębiorców, jest na pierwszym miejscu w kraju - wyliczał Artur Kosicki.

Duże środki finansowe samorząd skierował m.in. na odnawialne źródła energii, kulturę i sport.

- Pozyskaliśmy dotację na remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, co również obiecaliśmy w kampanii. Jeśli chodzi o sport, wspieramy zarówno małe kluby, jak i te duże. Podczas połowy kadencji naszego zarządu, przeznaczyliśmy na ten obszar blisko 20 mln zł, podczas gdy poprzedni zarząd w ciągu całej - wydał ponad 10 mln zł - przypomniał marszałek.

Artur Kosicki wymienił również instrumenty, które zarząd utworzył do walki z pandemią, dzięki którym województwo łagodnie przeszło przez ten trudny czas. To ponad 60 mln zł dla różnych jednostek służby zdrowia w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego i blisko 220 mln zł na pomoc przedsiębiorcom, których firmy dotknęły gospodarcze skutki COVID-19, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG).

- Dzięki pracy zarządu i jednostek służby zdrowia: dyrektorów, lekarzy i personelu medycznego udało się nam przejść łagodnie przez pandemię, bez większych turbulencji - zaznaczył.

 Bardzo pozytywnie ocenił również efekty Pułaskiego Pakietu Gospodarczego.

- Naszym priorytetem była ochrona jak największej liczby miejsc prac. Udało się ich ocalić prawie 19 tysięcy. Zareagowaliśmy bowiem jako jedni z pierwszych i uruchomiliśmy pomoc dla przedsiębiorców - stwierdził Artur Kosicki.

Kolejny sukces to powołanie Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, który stanowi narzędzie wparcia dla mniejszych samorządów.

- Jesteśmy dumni, że możemy się dzielić i wspierać naszych „młodszych braci” - powiedział marszałek.
Miliard przeznaczono na transport, o wydatkach tych mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

- Dzięki naszym staraniom udało się uruchomić dużo nowych połączeń kolejowych, np. po raz pierwszy od 27 lat jeździ pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Wróciły też połączenia do innych miejscowości, m.in. do Walił - wyliczał wicemarszałek Olbryś.
    
Transport autobusowy także rozwinął połączenia w regionie.

- PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa, dowozi ludzi z odległych miejscowości, do których nie dojeżdżają komercyjni przewoźnicy, bo im się nie opłaca - zaznaczył Marek Olbryś. - My staramy się uwzględniać wszystkie wnioski gmin, zarówno w transporcie kolejowym, jak i autobusowym.
    
Zarząd, podczas swojej połowy kadencji, przyznał też bardzo duże wsparcie (7,6 mln zł) dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), w tym rekordowe w zeszłym roku dla OSP gaszących pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego.

- Jeżdżąc po podlaskich gminach słyszę od mieszkańców, że są zadowoleni z tej pomocy. Dotujemy zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego, np. kombinezonów, butli tlenowych. Aby strażacy bezpiecznie mogli przeprowadzać akcje i wracać z nich cali i zdrowi - powiedział wicemarszałek Olbryś.

„Aż żałuję, że już nie jestem wójtem” tym zdaniem wicemarszałek Stanisław Derehajło, w przeszłości wieloletni wójt gminy Boćki skomentował szerokie wsparcie, jakie trafia do samorządów.

- 2,5 roku temu, kiedy radni powierzyli nam te zaszczytne funkcje, zakreśliliśmy cele i kierunki, które chcielibyśmy zrealizować. I to się nam udało, nawet jeśli niektóre brzmiały wtedy nierealnie. Województwo traktujemy jako dobro wspólne, po partnersku odnosimy się do organizacji pozarządowych i samorządów pozostałych dwóch szczebli. Aż żałuję, że już nie jestem wójtem - stwierdził wicemarszałek Stanisław Derehajło, w przeszłości wieloletni wójt Bociek. - Teraz otworzyły się ogromne możliwości, których kiedyś nie było. Jeśli gmina nie ma na wkład własny do inwestycji, zwraca się do marszałka, do zarządu i dostaje pomoc.

Wicemarszałek również wskazywał obszary, które samorząd wspierał. To m.in. 27,4 mln zł na realizację różnych przedsięwzięć w rolnictwie: na program odnowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego, lokalnego przetwórstwa, pszczelarstwo.

- Dużą pomoc skierowaliśmy również na zabytki. W skali, której nie było do tej pory. Dzięki temu pokazujemy, że mieszkańcy Podlaskiego są fajnymi ludźmi z mocnym fundamentem - ocenił Stanisław Derehajło.

Marszałek Artur Kosicki pytany o plany i wyzwania, odpowiedział, że to na pewno nowa perspektywa unijna, do której się przygotowujemy. Program regionalny i programy krajowe, np. Polski Wschodniej. To też Krajowy Plan Odbudowy, który regiony, w tym Podlaskie, chciałyby realizować.

- Pracujemy nad tym, aby jak najwięcej pieniędzy trafiło do naszego województwa. I aby wszystkie działania, które właśnie przedstawiliśmy, udało nam się kontynuować - podsumował marszałek.

Wykaz wybranych inwestycji TUTAJŹródło: Województwo Podlaskie
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ponad 40 mln dla podlaskich gmin na produkcję zielonej...
2021-07-29 17:38:20 Kategoria: Wieści Podlaskie

Zarząd województwa podlaskiego po raz kolejny zwiększył pulę konkursu na dofinansowanie inwestycji wykorzystujących energię słoneczną. Decyzję podjęto na środowym...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.08

W niedzielę w Siemiatyczach można będzie zaszczepić się przeciw Covid-19

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.08 12:00

„Niedziela Dożynkowa” w Muzeum Rolnictwa

więcej »
2 3 4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.08 16:30

30. Muzyczne Dialogi Nad Bugiem

więcej »
8
9 10 11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje