R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

#MarszałekWszystkichGmin w Mielniku
2021-09-10 16:32:47 Artykuł czytany 420 razy


Nadbużański Mielnik to kolejna miejscowość, którą odwiedził Artur Kosicki w ramach akcji #MarszałekWszystkichGmin. W spotkaniu, które odbyło się w czwartek 2 września wzięli także udział wicemarszałek Stanisław Derehajło, członek zarządu Marek Malinowski i radny wojewódzki Sebastian Łukaszewicz. Główne punkty wizyty to: spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami, a także oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjno-poznawczej.


Celem zainicjowanej w lipcu ubiegłego roku akcji #MarszałekWszystkichGmin, jest odwiedzenie wszystkich 118 gmin województwa podlaskiego.

- W ten sposób chcę poznać opinię różnych środowisk, instytucji. Zobaczyć na miejscu, jakie są potrzeby, wysłuchać propozycji i przedstawić możliwości, z których możecie skorzystać – wyjaśniał Artur Kosicki.
Podkreślił, że ogromne szanse na realizację wielu projektów i rozwój daje nowa unijna perspektywa finansowa.
- Województwo podlaskie będzie miało do wykorzystania ok. 1,2 mld euro,  to o 50 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie. Tylko cztery województwa otrzymały więcej funduszy w stosunku do poprzedniego unijnego budżetu – mówił marszałek.

W ciągu kadencji obecnego zarządu województwa do Gminy Mielnik z funduszy europejskich i budżetu województwa trafiło ponad 5 mln zł. O niektórych z poczynionych inwestycji mówił wójt Marcin Urbański.
- To są miejsca opieki dla maluchów, to pieniądze na montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych i prywatnych domach. To pieniądze na wymianę pokrycia dachowego z azbestu – wymieniał wójt. Dodał, że 118 tys. zł na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania trafiło w ciągu ostatnich 2,5 lat do lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).

Podczas spotkania przekazano też symboliczne czeki: na kwotę 30 tys. zł dla Mielnickiego Klubu Sportowego „Mielnik” i 44 tys. zł wsparcia dla OSP.

Podczas wizyty otwarto też sztandarową inwestycję finansowaną z funduszy europejskich, na którą przeznaczono blisko 1,7 mln zł. To projekt dotyczący budowy ścieżek edukacyjnych i placu widokowego na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego „Głogi”.

- Jak widzimy te piękne widoki, to musimy przyznać, że zarząd województwa miał tylko jedno wyjście - dofinansować tę inwestycję z funduszy unijnych - stwierdził marszałek Artur Kosicki. - Gratuluję pomysłu. To jest „strzał w dziesiątkę”. Mam nadzieję, że powstaną kolejne takie inwestycje. Ukażą w pełni potencjał turystyczny Mielnika, który stanie się znany nie tylko w Polsce - dodał.

Marszałek przypomniał, że hasło zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego brzmi „Ambitne Podlaskie”. - Ta inwestycja doskonale wpisuje się w to hasło - przyznał Artur Kosicki.

- Warto tu przyjechać i zobaczyć to, co my widzimy - ocenił Stanisław Derehajło.
Marcin Urbański wyjaśnił, że w gminie występują jedne z nielicznych siedlisk muraw kserotermicznych w Polsce, które są roślinnością charakterystyczną dla klimatu zwrotnikowego. Teraz będzie można ją podziwiać.

- Chcieliśmy pokazać piękno naszej gminy mieszkańcom i turystom. Udało nam się dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego, za co przesyłam ukłon i podziękowania w stronę zarządu - powiedział wójt i zaprosił wszystkich do zwiedzania gminy.

Ścieżki i platformy widokowe to nowe inwestycje, które warto zobaczyć. Na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Głogi” powstały ścieżki edukacyjno-poznawcze. Mają długość 3500 m i są wyposażone w elementy małej architektury oraz tablice edukacyjne. Z kolei na Górze Rowskiej zostały zbudowane dwie platformy widokowe. Niżej usytuowana jest wyposażona w lunetę, dzięki której można obserwować tereny położone w dolinie Bugu lub kopalnię kredy. Na górze wyznaczono również specjalne miejsce dla większych grup, gdzie odbywać się będą np. lekcje przyrodnicze. Teren otaczający górę wyposażony został w małą architekturę oraz pomoce dydaktyczne (ławki, stoliki, tablice edukacyjne). Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 2 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pokryło 1,7 mln zł.

Spotkanie z mieszkańcami, to stały punkt każdej wizyty w ramach akcji #Marszałek Wszystkich Gmin. W Mielniku spotkanie odbyło się w hali sportowej przy lokalnej szkole. Dopytywano m.in. o możliwości utworzenia uzdrowiska w Mielniku, o rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej i remonty dróg.

Marszałek zachęcał do wykorzystywania funduszy unijnych i wskazywał również na rozwiązania, które daje budżet rządowy.

Natomiast radny Łukaszewicz podkreślał, że sporo przedsięwzięć nie należących do zadań własnych samorządu województwa, otrzymuje wsparcie, choćby w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. O takim wsparciu mówił też Marek Malinowski odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.
- Chciałbym przypomnieć, że wiosną tego roku podpisaliśmy umowę na 5,650 mln zł na remont Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach i zakup sprzętu medycznego. Ta placówka jest ważna także dla mieszkańców Mielnika – mówił członek zarządu.

Stanisław Derehajło przypomniał, że samorząd województwa dofinansował działanie Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia (członkiem jest m.in. Gmina Mielnik), które nie znalazło się w programie pilotażowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Program ma na celu m.in. stworzenie strategii terytorialnej i zacieśnianie współpracy pomiędzy samorządami. Jak podkreślał wicemarszałek Derehajło stworzenie takiej strategii jest bardzo ważne i zwiększa szanse na uzyskanie środków unijnych.

Dziękując za wizytę w Mielniku, wójt gminy Marcin Urbański podkreślał, że   spotkanie było dawką wielu ważnych informacji dla gminy Mielnik.

Tak marszałek Artur Kosicki relacjonował wydarzenie w mediach społecznościowych. https://twitter.com/artur_kosicki/status/1433398979790770185?fbclid=IwAR1PXg-gXym6l15_XfvgiW-bIDIgGBTD18kjJ-PIuccpedbrJomJXQNuawgZDJĘCIA
ze spotkania

Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Zenek burczy mucha
  2021-09-12 19:30:58

  arrow

  "śmieszne pieniądze..." Śmieszny to jesteś z takimi gadkami, co nie widzi dalej niż pół dnia wczorajszego. A nie łaska przejście się chociażby po ul. Białej, Królewskiej, a i po innych miejscach, może ślepiec coś zobaczy i pomyśli, w co wątpię?, skąd są finanse na te drogi i inne rzeczy, które pomagają gminie w rozwoju.

 • obiecanki cacanki
  2021-09-12 07:41:58

  arrow

  Obiecanki cacanki, a ...... radość. To co dotychczas dostała gmina Mielnik to śmieszne pieniądze, nie dajcie się nabrać drodzy mieszkańcy

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Tydzień Podlaski na Expo 2020 w Dubaju
2021-10-22 12:30:05 Kategoria: Wieści Podlaskie

W Pawilonie Polski, w ramach ekspozycji Xylopolis. Miasto zasilane naturą, prezentowane są osiągnięcia naukowców, artystów i wynalazców z regionu. Samorząd województwa...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?
2021-10-27 10:53:40 Kategoria:

Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów. Konieczne stanie się także...

więcej »
foto

Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?
2021-10-26 17:38:11 Kategoria:

Bezpieczeństwo w sieci jest tematem nieustająco aktualnym. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ nowe rozwiązania w tym zakresie pojawiające się na rynku prędzej czy...

więcej »
foto

Różnorodność i inkluzja. Grupa Ferrero i Forum...
2021-10-26 12:53:15 Kategoria:

50. edycji magazynu Raport CSR - wydanych w ciągu 12 lat - to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim odpowiedzialność za to, że do rąk naszych czytelników trafia...

więcej »
foto

Parafia Hołubla: „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy...
2021-10-26 11:52:30 Kategoria:

Od 2017 parafia pw. św.  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Hołubli realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską tzw. „Transgraniczny szlak...

więcej »
foto

Parafia Mokobody: „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy...
2021-10-26 11:11:00 Kategoria:

Od 2017 parafia p.w. św. Jadwigi w Mokobodach realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską tzw. „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako narzędzie promocji...

więcej »
foto

Szukasz elastycznej pracy? Zostań konsultantką Avon!
2021-10-25 18:29:30 Kategoria:

Współczesny rynek pracy daje wiele możliwości, jednak nie zawsze dotyczy to powracających do aktywności zawodowej młodych mam. Ważną kwestią jest wówczas...

więcej »
foto

Czy doberman to pies, który sprawdzi się w pracy w...
2021-10-25 11:13:32 Kategoria:

Doberman to jedna z najbardziej popularnych ras psów, uznawana za wyjątkowo żywiołową oraz inteligentną. Właśnie dlatego dobermany uchodzą za idealne do pracy w policji...

więcej »
foto

Jaki kolor i fason kurtki damskiej wybrać w tym sezonie?...
2021-10-24 19:36:05 Kategoria:

Granatowa, czarna albo beżowa — takie kurtki damskie wybieramy najczęściej. Jednak co stoi na przeszkodzie, aby postawić na zupełnie inne kolory? Sezon jesienno-zimowy...

więcej »
foto

Wykrywacz kłamstw na Podlasiu? Kiedy można skorzystać...
2021-10-21 10:56:00 Kategoria:

Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw - wszystkie te określenia oznaczają urządzenie, któremu można poddać człowieka, w celu zbadania reakcji jego organizmu na zadawane...

więcej »
foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Zaproszenie na promocję pinkasu Ciechanowca

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.10 17:00

1. urodziny siemiatyckiego basenu

więcej »
9 10
11 12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10 17:30

Siemiatycze w hołdzie Janowi Pawłowi II

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10

Zdzisław Raczyński „Mak na powiekach”

więcej »
20 21 22 23

DROHICZYN, 23.10

Diecezjalny Turniej Siatkówki

więcej »
24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje