R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Dać to, czego naprawdę potrzeba”, czyli jak pomóc potrzebującym mieszkańcom wsi
2021-06-11 12:46:55 Artykuł czytany 265 razy


To jedyny taki projekt w Polsce i jeden z siedmiu w Europie. Jego misją jest wprowadzenie na terenach wiejskich innowacyjnego modelu opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcie ich opiekunów. O szczegółach przedsięwzięcia mówili w czwartek, 10 czerwca prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza dr Paweł Grabowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i Iwona Zaborowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku (OWP).


Inicjatorem projektu jest Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie, a partnerami: Samorząd Województwa Podlaskiego, reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej (ROPS), Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN). Ich wspólny projekt „Dać to, czego naprawdę potrzeba” jako jedyny w Polsce i jeden z siedmiu w Europie otrzymał ponad 710 tys. euro dofinansowania (całkowita wartość projektu to 890 tys. euro).

- Jestem dumny, że samorząd województwa może uczestniczyć w projekcie, którego celem jest pomoc nieuleczalnie chorym, niesamodzielnym mieszkańcom wsi, czyli osobom, którym ze względu na miejsce zamieszkania trudno jest otrzymać profesjonalną opiekę medyczną - mówił marszałek Artur Kosicki – Mam nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektu pozwolą na przygotowanie rozwiązań uzupełniających opiekę oferowaną przez służbę zdrowia.

- To projekt, dzięki któremu pokażemy naszą aktywność na terenach wiejskich. Działamy od lat na terenach wiejskich gmin Michałowo, Narewka, Gródek, Zabłudów, Narew i widzimy, że ten rodzaj wsparcia, którym państwo obejmuje ludzi nieuleczalnie chorych na wsi, jest niewystarczający. Dlatego proponujemy zupełnie nowy model opieki – mówił dr Paweł Grabowski.

Innowacja działania polega na stworzeniu sieci osób i organizacji pomagających na wielu poziomach – od pomocy sąsiedzkiej i grup nieformalnych, po instytucje sektora publicznego i organizacje społeczne. Kluczowym elementem jest funkcja koordynatora opieki osób zależnych. Będzie to swego rodzaju „ogniwo” spajające potrzeby pacjentów z działaniami sieci.
 
Mechanizm ten ma zaspokajać realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych. Jak zapewnia dr Paweł Grabowski, ten model jest na tyle uniwersalny, że będzie można go łatwo powielić w innych częściach obszarów wiejskich naszego województwa, a także całej Polski i Europy.
 
Na razie, do 2023 r. proponowany system opieki będzie testowany przez personel medyczny, ekspertów i wspierany przez badania naukowe na terenach gmin Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo i Gródek.
 
Projekt „Dać to, czego naprawdę potrzeba” już raz został zainaugurowany. Było to w październiku ubiegłego roku.

- Ze względu na pandemię musieliśmy nasze działania zawiesić na kilka miesięcy. Nie mogliśmy narażać naszych podopiecznych na niebezpieczeństwo – mówiła Iwona Zaborowska.

Jak informowali inicjatorzy przedsięwzięcia, opracowywanie nowych rozwiązań długoterminowej opieki nad ludźmi starszymi i nieuleczalnie chorymi na terenach wielkich jest koniecznością - problemy starych i przewlekle chorych mieszkańców obszarów wiejskich są problemem nie tylko w Polsce, ale też w większości państw europejskich, gdzie obszary wiejskie to około 77 proc. powierzchni krajów i zamieszkuje je połowa ludności Unii Europejskiej.

W konferencji inaugurującej projekt uczestniczył online m.in. zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz. List gratulacyjny do autorów i partnerów projektu skierowała też Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Marszałek Artur Kosicki na ręce dr Grabowskiego dziękował pracownikom i wolontariuszom, którzy od lat angażują się w niesienie pomocy osobom chorym mieszkającym na terenach wiejskich, podkreśli, że pomoc ta była realizowana pomimo pandemii. Jesteśmy dumni, że razem możemy uczestniczyć w projekcie, który będzie docierał do osób najbardziej potrzebujących, mówił marszałek województwa podlaskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Źródło: Województwo Podlaskie
Foto: Piotr Babulewicz / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Asdf
    2021-06-11 20:32:31

    arrow

    Na takie projekty wszyscy czekamy.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ponad 40 mln dla podlaskich gmin na produkcję zielonej...
2021-07-29 17:38:20 Kategoria: Wieści Podlaskie

Zarząd województwa podlaskiego po raz kolejny zwiększył pulę konkursu na dofinansowanie inwestycji wykorzystujących energię słoneczną. Decyzję podjęto na środowym...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

Kostkarka do lodu - sprzęt idealny na upały. Jaka...
2021-08-03 11:13:28 Kategoria:

W upalny dzień nic tak nie pomaga w ochłodzeniu organizmu jak wypicie zimnego napoju. Każdy z nas odczuwa pragnienie, które chce jak najszybciej zaspokoić. Niezależnie od...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody uwalniają marzenia
2021-08-02 12:11:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na Was do końca września!

więcej »
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »

Gmina Górzno - dla takich miejsc się żyje
Kategoria:

Gmina Górzno to dynamicznie rozwijający się teren w powiecie garwolińskim. Bliskość Garwolina i wielkiej aglomeracji jaką jest Warszawa - to niewątpliwie duży atut tej...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.08

W niedzielę w Siemiatyczach można będzie zaszczepić się przeciw Covid-19

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.08 12:00

„Niedziela Dożynkowa” w Muzeum Rolnictwa

więcej »
2 3 4 5 6

SIEMIATYCZE, 06.08

Zapowiada się roztańczony weekend w gminie Perlejewo

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.08

Zapowiada się roztańczony weekend w gminie Perlejewo

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08 16:30

30. Muzyczne Dialogi Nad Bugiem

więcej »
8
9 10 11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje