R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Będzie na nas patrzył cały świat”. Podlaskie przygotowania do Expo 2020 w Dubaju
2021-08-19 11:41:10 Artykuł czytany 275 razy


Zajmuje niemal 46 metrów kw. powierzchni i jest największym dziełem prof. Leona Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. W środę, 18 sierpnia w fabryce firmy Unihouse S.A. w Bielsku Podlaskim zaprezentowano po raz pierwszy powstałą tam abstrakcję, która będzie zdobić Pawilon Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. W spotkaniu wziął udział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, autor dzieła oraz Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej i współpracy z uczelniami i Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Unibep S.A.


Skąd dzieło artysty związanego z Podlasie w Pawilonie Polskim? To właśnie podlaska wystawa pod nazwą Xylopolis będzie inaugurować obecność naszego kraju na Wystawie Światowej Expo w Dubaju. O genezie pomysłu na prezentację obrazu profesora podczas wystawy w Dubaju opowiedział marszałek Artur Kosicki.

- To wielkie wyzwanie, będzie na nas patrzył cały świat. W kulminacyjnym dniu otwarcia wystawy będzie nas odwiedzać wielu kontrahentów, ludzi, którzy mają duże znaczenie jeśli chodzi o światową gospodarkę i rozwój regionów – mówił marszałek. - Chcieliśmy zaprezentować coś nadzwyczajnego, unikalnego, pokazać, że jesteśmy ambitni. Tak, by w efekcie zainteresować osoby odwiedzające pawilon naszym województwem, zaprosić do dalszego poznawania go. Stąd osoba nadzwyczajna, jedyna w swoim rodzaju – pan profesor Leon Tarasewicz.

Artysta przez ostatnie dwa tygodnie pracował nad abstrakcją o imponujących rozmiarach: 13,5 na 3,4 metra. Dzieło zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami.

- To jest część pawilonu i w takim wypadku, jak się projektuje do tego pracę, to z jednej strony powinna być ona samodzielna, a z drugiej wiadomo, że będzie tłem do innych obiektów i gablot, które tam są zaprojektowane - wyjaśniał Leon Tarasewicz.

- Zostało mi zrobienie syntezy czterech pór roku, lasu współgrającego w różny sposób z energią światła, aby mogło to funkcjonować jako część całej tej ekspozycji.

Niecodziennie dzieło, by powstać, wymagało obszernego miejsca. Zapewniła je w firma Unihouse z Bielska Podlaskiego. Niemal codziennie mistrz spędzał w hali przedsiębiorstwa kilka godzin, realizując swoją wizję. Za pomoc bielskiej firmie dziękował marszałek Kosicki.

- Bez was nigdy byśmy tego nie zrobili. Sięgnęliśmy po partnerów, który zna cały świat. Unihouse jest firmą znaną na zagranicznym rynku. I mimo tego, że nie musi się już promować, chce nadal promować województwo podlaskie – podkreślił marszałek.

Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A., zaznaczył, że uczestnictwo naszego regionu w światowej wystawie Expo 2020 to szansa na zaprezentowanie się lokalnego biznesu.

- Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że to wydarzenie ma miejsce u nas. To fantastyczna rzecz – mówił. Odnosząc się do zamysłu podlaskiej prezentacji Xylopolis, podkreślił, że Bielsk Podlaski to matecznik budownictwa drewnianego w Polsce. Zlokalizowane są tam największe w kraju firmy z branży, znajdujące się też w czołówce europejskiej.

O będących na ostatniej prostej przygotowaniach Polski do EXPO 2020 mówiła Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej oraz współpracy z uczelniami. Zaznaczyła też, że to był najlepszy wybór, by to właśnie podlaska prezentacja inaugurowała funkcjonowanie Pawilonu Polskiego na wystawie światowej.

- Bardzo cieszy nas, że z tak wielką świadomością Podlaskie wzięło na swoje barki plany, co do tej prezentacji i, że w ramach tego programu znalazło się też dzieło, które jest za nami – mówiła. – Decyzja o tym, że Podlaskie rozpoczyna program obecności Polski na Expo, że inauguruje również program regionalny na Expo i wreszcie fakt, że Podlaskie będzie obecne przez ponad trzy tygodnie od rozpoczęcia wystawy do 24 października, z jednej strony jest zobowiązujące, ale mamy wielkie nadzieje, że rzeczywiście region przyjmie to i jako zobowiązanie, i jako nasze ogromne zaufanie.

Wielkie dzieło prof. Tarasewicza świat po raz pierwszy zobaczy za ponad 40 dni – 1 października podczas otwarcia Światowej Wystawy Expo Dubai 2020.

Wspólna prezentacja Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska pod hasłem Xylopolis będzie częścią Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Region zaprezentuje ją w trakcie Tygodnia Podlaskiego, 15-24 października 2021 r.

Celem podlaskiej prezentacji podczas Tygodnia Podlaskiego w Dubaju będzie promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Jej głównym akcentem będzie wystawa Xylopolis (czyli miasto z drewna). W przedsięwzięcie włączyło się wielu partnerów. Województwo i ministerstwo realizują je w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent, która była pomysłodawcą wykorzystania drewna jako głównego motywu wystawy.

Xylopolis to opowieść o mariażu natury z nowoczesną technologią. Historia głęboko osadzona w rzeczywistości podlaskiego regionu, w którym lasy są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki. Będzie prezentowana w Pawilonie Polskim jako pierwsza wystawa regionalna.

Wystawie towarzyszyć będą występy artystyczne znanej grupy Fair Play Crew ze specjalnym programem „Komedia zasilana naturą” oraz pokaz elektromobilnych rowerów przyszłości, przygotowany przez Adama Zdanowicza, twórcę największej w Polsce pracowni rowerów customowych. Odwiedzający Pawilon Polski w Tygodniu Podlaskim będą mieli okazję uczestniczyć również w rodzinnych warsztatach, prowadzonych przez studentów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki podlaskim uczelniom, region zaprezentuje przykłady nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak łaziki marsjańskie, które zamiast eksploatacji odległych planet mogą w przyszłości służyć zachowaniu pierwotnej natury. Zwiedzający nauczą się również budowania z naturalnych materiałów domków dla owadów, co przyczyni się do upowszechniania postaw proekologicznych.Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski  / UMWP


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rak to nie wyrok! Marsz nadziei w stolicy województwa...
2021-10-11 13:50:41 Kategoria: Wieści Podlaskie

To zachęta do badań profilaktycznych i gest solidarności z chorymi na nowotwory i ich bliskimi. W niedzielę, 10 października, już po raz 14. ulicami Białegostoku...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu...
2021-10-19 17:31:38 Kategoria:

Tworzenie strony internetowej a UX. Oto dość popularny temat, szeroko opisywany na blogach, w serwisach branżowych, a nawet w periodykach akademickich. Tajemniczo brzmiące...

więcej »
foto

Dzieci Powstania 44 - spektakl Alternatywnego Teatru...
2021-10-19 14:06:01 Kategoria:

28 października godz. 09:30 11:30 18:00 w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się spektakl „Dzieci Powstania ’44” w...

więcej »
foto

Malowany Jazz w Sokołowskim Ośrodku Kultury
2021-10-19 10:37:43 Kategoria:

Projekt Malowany jazz - twórcze działania międzypokoleniowe realizowany jest przez Sokołowski Ośrodek Kultury od kwietnia tego roku. Program obejmuje zajęcia warsztatowe...

więcej »
foto

5 błędów płacowych popełnianych przez małe firmy
2021-10-19 10:27:32 Kategoria:

Obecnie każdy z nas może założyć własne przedsiębiorstwo. Małe firmy stają się świetnie prosperującymi biznesami. Warto jednak zwrócić uwagę na najczęstsze...

więcej »
foto

ETF-y na amerykański indeks S&P 500 dostępne na GPW
2021-10-19 10:22:23 Kategoria:

ETF S&P 500 na GPW Przez wielu inwestorów, Stany Zjednoczone są uznawane za najlepszy rynek do inwestycji w papiery wartościowe. Atrakcyjne stopy zwrotów, regularne...

więcej »
foto

Ogłoszenie o pracę
2021-10-19 06:23:00 Kategoria:

SIME Polska poszukuje osoby na stanowisko regionalnego doradcy klienta.

więcej »
foto

Zdalnie na Mazowszu – Samorząd Województwa...
2021-10-18 06:16:00 Kategoria:

Zestawy komputerowe z oprogramowaniem, laptopy, tablety, drukarki laserowe, projektory multimedialne i interaktywne monitory otrzymało łącznie 236 szkół podstawowych i...

więcej »
foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Zaproszenie na promocję pinkasu Ciechanowca

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.10 17:00

1. urodziny siemiatyckiego basenu

więcej »
9 10
11 12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10 17:30

Siemiatycze w hołdzie Janowi Pawłowi II

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10

Zdzisław Raczyński „Mak na powiekach”

więcej »
20 21 22 23

DROHICZYN, 23.10

Diecezjalny Turniej Siatkówki

więcej »
24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje