R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Znamy pierwsze wyniki badań wody z rzeki płynącej przez Siemiatycze
2022-11-25 08:25:58 Artykuł czytany 1177 razy


Znamy pierwsze wyniki badań wody z rzeki Kamionki płynącej przez Siemiatycze. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, stan wody w rzece płynącej przez Siemiatycze a następnie wpadającej do rzeki Bug, zaniepokoił przedstawicieli Wód Polskich, którzy 23 listopada zawiadomili Policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Tego samego dnia inspektorzy WIOŚ pobrali z Kamionki próbki do badań.


Pełne wyniki badań ścieków i wód powierzchniowych będą znane za tydzień, teraz znamy pierwsze – podstawowe parametry z pobranych próbek. Jak powiedział Radiu Podlasie Marcin Dziedzic Naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Białymstoku – poziom tlenu i pH są w normie. Wyniki są różne dla próbek pobranych w rzece powyżej wylotu z oczyszczalni i poniżej tego wylotu, jednak są to wyniki zbliżone i nie przekraczają norm.
    
Wyniki mieszczą się w normie, chociaż potwierdzono, że wizualnie jakość wody jest gorsza. Na rozszerzone wyniki badań tj. badania ścieków i badania wody powierzchniowej - potrzeba tygodnia.
    
Otrzymaliśmy też wyjaśnienia z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach, wynika z nich, że spadek poziomu tlenu w komorach biologicznych w oczyszczalni zauważono pod koniec października. W piśmie skierowanym do naszej redakcji przez prezesa PK Mariusza Pyzowskiego czytamy:
    
„Awaria technologii oczyszczania ścieków w Siemiatyczach została spowodowana niekontrolowanym zrzutem ścieków w zwiększonej ilości o około 1000 m3, zawierających duży ładunek zanieczyszczeń oraz substancje powodujące obumieranie mikroorganizmów w osadzie czynnym - odpowiedzialnym za biologiczne procesy oczyszczania ścieków. Przyczyniło się to do drastycznego spadku tlenu w komorach biologicznych i tym samym spadek sprawności oczyszczania ścieków. Wyżej wymienione ścieki prawdopodobnie trafiły na oczyszczalnię od któregoś dostawcy ścieków przemysłowych, który nie poinformował operatora oczyszczalni o zaistniałym zdarzeniu. Niezwłoczna informacja pozwoliłaby na szybką reakcję operatora oczyszczalni i przejęcie agresywnych ścieków celem ich odseparowania. Pomimo awarii ścieki wpływające do oczyszczalni poddawane są procesom oczyszczania po czym następnie po oczyszczeniu mechanicznym i biologicznym trafiają do odbiornika tj. rzeki Kamionki. Pomimo barwy i mętności odprowadzane ścieki oczyszczone posiadają zredukowany ładunek zanieczyszczeń w stosunku do ładunku zanieczyszczeń ścieków dopływających do oczyszczalni na poziomie wymaganym w pozwoleniu wodnoprawnym lub nieznacznie je przekraczającym.”
    
2 listopada PK powiadomiło o awarii oczyszczalni WIOŚ. Otrzymaliśmy zapewnienie, że wzmożono kontrole jakości ścieków dopływających do oczyszczalni i regularnie jest też badany wylot ścieków po oczyszczeniu.
    
W piśmie odniesiono się też do cytowanej w naszym portalu wypowiedzi kierownika Nadzoru Wodnego w Siemiatyczach – Wody Polskie, który użył określenia „dało się wyczuć woń ścieków komunalnych”. Wg Przedsiębiorstwa Komunalnego „jest nieprawdziwe i nie zweryfikowane ponieważ do rzeki trafia bezwonny ściek oczyszczony, poddany procesom oczyszczania i nie jest to absolutnie surowy ściek komunalny. Nadzór Wodny nie był obecny podczas interwencji WIOŚ być może dlatego przekazał niezweryfikowane informacje i wprowadził opinię publiczną w błąd.”
    
Czekając na pełne wyniki badań i ustalenia policji, która także prowadzi postępowanie w tej sprawie, można mieć tylko nadzieję, że awaria zostanie jak najszybciej usunięta i w naszych pięknych podlaskich rzekach płynąć będzie tylko czysta woda, która barwą, zapachem ani składem nie będzie nikomu szkodzić, nie będzie odstraszać turystów i nadal będzie silnym atutem Nadbużańskiego Podlasia. I bezdyskusyjnie, że woda ta nie będzie śmierdzieć, bo na tę chwilę zdania są podzielone, jedni wyczuwają nieprzyjemny zapach drudzy twierdzą, że to nieprawda.

Foto: ABol - rzeka Kamionka w centrum Siemiatycz
ABol/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje