R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczczono pamięć o młodzieżowych organizacjach antykomunistycznych
2021-09-15 11:48:07 Artykuł czytany 262 razy


„Polscy Bojownicy Socjalizmu” i „Komitet Wolności Narodu Polskiego – Młode Orły” - te tajne, antykomunistyczne organizacje w latach powojennych działały na terenie Siemiatycz i Drohiczyna. Przez wiele lat o tej działalności młodzieży nie wolno było mówić, teraz uczczono ich pamięć. Przy Zespole Szkół w Siemiatyczach odsłonięto tablicę upamiętniającą członków młodzieżowych organizacji antykomunistycznych.


Byli młodzi i niepokorni, nie godzili się na zalew komunizmu, na pseudopatriotyzm. Ich młode, gorące serca biły dla Polski i dla Boga. Chcieli żyć w prawdziwe wolnym kraju a słowa – Bóg, honor, ojczyzna – były ich mottem.

W latach 1948 - 1952 roku na terenie Siemiatycz i Drohiczyna zawiązano dwie antykomunistyczne organizacje, które działały pod nazwami - „Polscy Bojownicy Socjalizmu” i „Komitet Wolności Narodu Polskiego – Młode Orły”. Ich założycielami i działaczami byli uczniowie siemiatyckiego LO oraz drohiczyńskiego liceum.

Ich działania były spontaniczne, zrywali plakaty o treściach komunistycznych, na skradzionej z gabinetu dyrektora maszynie do pisania przygotowywali ulotki i plakaty, nawoływali do walki o prawdziwą wolność, chcieli dostępu do kościoła i udziału w rekolekcjach. Milicja i UB szybko trafiły na ich ślady, a młodzi ludzie  za swoje działania płacili wysoką cenę. Trafili do więzień, byli wielokrotnie przesłuchiwali, zastraszani, wydawano na nich wysokie wyroki, nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Gdy objęci amnestią wychodzili zza kratek (po 4 – 5 latach) często czekało na nich powołanie do wojska i nakaz pracy w kopalniach. Trudno było zdobyć edukację, znaleźć pracę, każdy ich krok obserwowała milicja i służby bezpieczeństwa. Wyjeżdżali w rodzinnych Siemiatycz, by szukać anonimowości i próbować żyć normalnie, bez lęku.

Historię powstania i działalność organizacji przypomniał dr Jarosław Schabieński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku. Podkreślał, że takich organizacji w całej Polsce było ponad tysiąc, niektóre odeszły w niepamięć, bo ich członkowie w trosce o bezpieczeństwo najbliższych – milczeli. Tam gdzie na podstawie archiwalnych dokumentów udaje się odtwarzać historię młodzieżowych grup antykomunistycznych, tam zostawiany jest widomy ślad – tablica pamiątkowa.

- Nie wątpię, że dzisiejsza młodzież postąpiłaby tak samo, że gdyby przyszedł czas próby, mieliby odwagę i byliby gotowi by stanąć w obronie wartości - mówiła w rozmowie z Radiem Podlasie dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach Bożena Krzyżanowska. Szkoła od kilku lat opiekuje się sztandarem Sybiraków, teraz będą też otaczać opieką tablicę wmurowaną na ścianie szkolnego budynku, a wraz z troską o nią pielęgnować pamięć o uczniach szkoły, którzy w latach powojennych podejmowali nierówną walkę o wolną Ojczyznę.

- Dlaczego dopiero teraz o tym mówimy? Dlaczego tak długo ta historia była przemilczana? - te pytania stawiał starosta siemiatycki Marek Bobel. Poinformował też o przygotowywanej przez powiat monografii Siemiatycz, w której jeden z rozdziałów, którego opracowania podjął się dr Jarosław Schabieński, poświęcony będzie właśnie  młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym, które działały w Siemiatyczach i okolicy.

W uroczystości uczestniczyli między innymi ostatni, żyjący członkowie organizacji – pan Czesław Miłkowski i pan Czesław Dawidziuk oraz rodziny zmarłych członków obu siemiatyckich, młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. Tablica została umieszczona przy wejściu do szkoły, do której uczęszczali założyciele organizacji.

Odsłonięcie tablicy odbyło się w Zespole Szkół w Siemiatyczach. Wydarzenie zorganizowali – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Starosta Powiatu Siemiatyckiego i Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Uczniowie szkoły przygotowali z tej okazji montaż słowno - muzyczny, w którym m.in. znalazły się słowa „Ody do wolności” napisanej przez jednego z członków organizacji.

W aktach służby bezpieczeństwa odnaleźć można słowa przysięgi, jaką składali członkowie organizacji „Polscy Bojownicy Socjalizmu”:

 „Przysięgam Panu Bogu, że oddziału nie zdradzę i będę spełniał obowiązki sumiennie i walczył o Polskę wolną” - na potwierdzenie tych słów młodzi ludzie całowali krzyż z różańcem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Absolwentka
    2021-09-15 19:38:36

    arrow

    Niesamowite!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rak to nie wyrok! Marsz nadziei w stolicy województwa...
2021-10-11 13:50:41 Kategoria: Wieści Podlaskie

To zachęta do badań profilaktycznych i gest solidarności z chorymi na nowotwory i ich bliskimi. W niedzielę, 10 października, już po raz 14. ulicami Białegostoku...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »

Siemiatycze

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.10

Zaproszenie na promocję pinkasu Ciechanowca

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.10 17:00

1. urodziny siemiatyckiego basenu

więcej »
9 10
11 12 13 14 15 16 17

SIEMIATYCZE, 17.10 17:30

Siemiatycze w hołdzie Janowi Pawłowi II

więcej »
18 19

SIEMIATYCZE, 19.10

Zdzisław Raczyński „Mak na powiekach”

więcej »
20 21 22 23

DROHICZYN, 23.10

Diecezjalny Turniej Siatkówki

więcej »
24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje